عمومیکسب و کار ایرانی

با کاربرد کامل هواکش در گلخانه آشنا شوید | راهنمای انتخاب فن گلخانه‌ای

فن گلخانه ای را بهتر بشناسیم

امروزه استفاده از گلخانه ها برای پرورش محصولات بسیار گسترش یافته است. به طوری که افراد زیادی تمایل به احداث گلخانه پیدا کرده اند. هدف از سیستم هواکش گلخانه ایجاد یک توده پایدار از هوا است که به آرامی در حال حرکت از طریق فن ها می باشد.احداث گلخانه الزاماتی را به همراه دارد که باید آن ها را رعایت کرد. یک مورد مهم از آن الزامات استفاده از فن گلخانه ای می باشد.

تماس با شرکت گذرگاه
ادرس: تهران ضلع شمالی میدان هفتم تیر ساختمان تجاری ادری نگین ابی طبقه اول واحد ۱۰۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۰۰۸۹
همراه1: 09353234729
همراه2: 09122039983
همراه3: 09123505979

ورودی گلخانه اجازه می دهد هوا سرد به داخل ساختمان گلخانه نفوذ کند، اما فن گلخانه ای باید نصب شود تا هوا را از طریق کل ساختار به طور مساوی حرکت دهد. هدف اصلی فن گلخانه ای ایجاد دمای یکنواخت دز فضای گلخانه است. هیچ هوای گرم و یا هوای سرد مطلق نباید در ساختار گلخانه وجود داشته باشد، تا محیط رشد ایده آل برای گیاهان فراهم شود.

فن گلخانه |قیمت فن 140 گلخانه |قیمت فن اگزاست گلخانه

آشنایی با فن گلخانه ای

با افزایش روز به روز جمعیت بشر، نیاز او به مواد غذایی بیش از پیش شد و صنعت کشاورزی سنتی جواب گوی این حجم از نیاز ها نبود برای همین صنعت کشاورزی نیز با تغییر و تحول عمده روبه رو شد. یکی از مهم ترین قسمت هایی که به کمک کشاورزان آمد بحث تولیدات محصولات کشاورزی در گلخانه ها بود. یکی از مهم ترین مزیت گلخانه ها تولید محصولات در تمام فصول سال می باشد و برای همین هوای محیط داخل گلخانه باید معتدل و پایدار باشد.

عوامل مختلفی باید رعایت بشود تا محیط گلخانه همیشه مطبوع باشد به عنوان مثال انتخاب محل احداث گلخانه، استفاده از گرم کننده ها و خنک کننده های مورد نیاز و دیگر فاکتورها نمونه هایی از عواملی است که برای احداث گلخانه و کشت محصولات در این شرایط لازم است حال یکی از مهم ترین یا حتی مهم ترین فاکتور برای یک گلخانه استفاده از فن گلخانه ای مناسب می باشد به طوری که اگر در انتخاب نوع فن گلخانه ای کوتاهی بشود، بعید نیست که در آینده ای نه چندان دور تمام محصولات از بین برود.

ضرورت استفاده از فن گلخانه ای در گلخانه

یکی از مهم ترین ابزار برای شاداب ماندن محصولات استفاده از فن گلخانه ای است در ادامه به جزییات وظایف فن گلخانه ای می پردازیم:

۱. کنترل دمای هوای گلخانه با فن گلخانه ای: همانطور که گفته شد فن گلخانه ای باعث کنترل دمای محیط می شود و شرایط ایده آلی را برای گیاه فراهم میکند. با افزایش یا کاهش دما داخل گلخانه، فن با استفاده از افزایش یا کاهش دبی ورودی و خروجی هوا به مقابله با این ناهنجاری پرداخته و شرایط را به حالت قبل از بحران برگرداند.

۲. کنترل میزان گردش هوا توسط فن گلخانه ای: فن گلخانه ای با گردش هوای داخل گلخانه باعث افزایش شادابی و طراوت گیاه می شود و از پژمردگی و به اصطلاح پلاسیدگی گیاه جلوگیری کرده و عملکرد آن را افزایش می دهد.

۳. جلوگیری از آفت زدگی محصولات بوسیله فن گلخانه ای: اکثر افراد از نقش فن گلخانه ای در این حیطه بی خبر می باشند غافل از این که نبود فن گلخانه ای یعنی یک محیط عالی برای حضور آفت ها و رشد و تولید مثل آنها بوده و باعث می شود به محصولات و گل و گیاه آسیب جدی وارد بشود.

در ادامه نیز اگر از نقش فن گلخانه ای غافل باشیم یعنی به جای استفاده از فن گلخانه ای برای خارج کردن آفات و حشرات مضر از گزینه سم پاشی استفاده کنیم احتمال آلودگی گیاهان به مواد شیمیایی بیشتر شده و باعث افت کیفیت محصولات می شود چه بسا حتی باعث مقاوم شدن آفات به این سموم شده که باید در این صورت هزینه بیشتری برای از بین بردن این چالش بزرگ به کار ببریم. حال به جای خرید انواع سموم برای دفع آفات، فن های دمنده را نزدیک این حشرات قرار داده تا از شر این موجودات خلاص بشویم.

۴. افزایش میزان گرده افشانی: همانطور که در طبیعت جریان هوا و باد باعث گرد افشانی شده، در داخل گلخانه به دلیل بسته بودن محیط چنین شرایطی برای گل و گیاه وجود نداشته و فن گلخانه ای این وظیفه را به عهده دارد. فن گلخانه ای با ایجاد جریانات مصنوعی هوایی در داخل گلخانه شرایط محیطی را برای جابه جایی گرد ها فراهم کرده و به اصطلاح باعث تخم گذاری گیاه می شود. البته بسته به شرایط و نوع گیاه میتوان به صورت دستی نیز اقدام به گرد افشانی کرد.

۵. تنظیم رطوبت داخل گلخانه بسته به نوع گیاه متفاوت می باشد مثلا نمی توانیم برای گیاه کاکتوس رطوبت بالایی در نظر بگیریم. بخش اعظم این کنترل رطوبت به عهده فن گلخانه ای می باشد که اگر این فن ها به درستی کار نکنند باعث ازدیاد یا کمبود رطوبت موجود در هوای گلخانه می شود. از عواقب افزایش یا کاهش رطوبت در هوای گلخانه می توان به کاهش رشد گیاهان، افزایش بیماری ها، وجود کندانساسیون، خشک شدن گیاه، لقاح ناقص و ریزش شکوفه ها اشاره کرد.

۶. تامین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاهان: همانطور که میدانیم دی اکسید کربن ضروری ترین مواد برای ادامه حیات گیاهان و درختان در طبیعت است و گیاهان با جذب دی اکسید کربن هوای کره زمین که در نتیجه سوزاندن هیدروکربن ها و تنفس دیگر نوع جانداران بوجود آمده است، به حیات خودشان ادامه می دهند.

حال در محیط کوچک و بسته گلخانه ای گاه به دلیل کاهش دی اکسید کربن در فصول مختلف رشد گیاهان به خطر می افتد و فن گلخانه ای که در قسمت های مختلف گلخانه نصب شده اند با استفاده از انتقال دی اکسید کربن خارج از گلخانه به داخل گلخانه باعث ایجاد تعادل دی اکسید کربن شده و چالش ایجاد شده را بدون اعمال خسارت و هزینه گزاف از بین می برد.

تهویه اتوماتیک

امروزه پیشرفت اینترنت در همه حوزه ها باعث دگرگونی صنایع مختلف شده است. بحث اینترنت اشیا که یکی از زیر شاخه های پیشرفت اینترنت است، جدیدا مورد بحث همه صاحب نظران و مهندسان در همه ی صنایع و زمینه ها شده است که صنعت کشاورزی را نیز بی نصیب نگذاشته است. به عنوان مثال فن گلخانه ای دستی و نیمه اتوماتیک امروزه به سمت اینترنتی شدن گام بر می دارند که نتیجه این امر باعث شده است که در مصرف هزینه ها و استخدام نیروی کار صرفه جویی به عمل آید.

در واقع به جای خاموش و روشن کردن دستی فن گلخانه ای در زمان اضطرار، فن گلخانه ای با استفاده از حسگرهای نصب شده روی آن هوای محیط را آنالیز کرده و در اختیار مسئول مربوطه قرار می دهد. در حقیقت این فن، امکان کنترل از راه دور دبی هوای ورودی و خروجی را فراهم می کند. بدون استفاده از فن مناسب، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند خیلی گرم شود.

فن گلخانه ای

فن گلخانه ای مهم ترین بخش از یک گلخانه موفق است و انتخاب و نصب درست آن موجب بازدهی بالا و کاهش مشکلات گلخانه می شود. بدون تهویه مناسب، گلخانه ها و گیاهان آن مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات و بیماری ها هستند. به همین دلیل فن گلخانه ای چهار هدف اصلی در گلخانه دارد. اول از همه، به تنظیم درجه حرارت داخل گلخانه کمک می کند.

فن گلخانه ای همچنین تضمین می کند که گیاهان مقدار زیادی هوای تازه دریافت کرده و از آن برای فتوسنتز استفاده می کنند. علاوه بر این، تهویه مناسب مانع از آلودگی گیاهان به آفات شده و به گرده افشانی در گلخانه کمک شایانی می کند. اگر در هر یک از زمینه های بالا دچار مشکل هستید، انتخاب فن گلخانه ای مناسب می تواند به شما در حل مشکل کمک کند.

نقش فن گلخانه ای در کنترل درجه حرارت

بدون استفاده از فن مناسب، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند خیلی گرم شود. ممکن است باور کردنی نباشد اما معمولاً گیاهان گلخانه ای بیشتر از اینکه از سرما بمیرند از گرمای بیش از حد گلخانه میمیرند و پژمرده می شوند. بسیاری از گیاهان نسبت به گرما بسیار حساس بوده و یا پژمرده می شوند، دیگر رشد نمی کنند و یا می میرند. وجود دریچه ها برای جریان هوا در تمام گلخانه ها به از بین رفتن طبیعی گرما کمک خواهد کرد و موجب تهویه طبیعی هوا خواهد شد.

اما این مورد در هوای عادی و یا گیاهان غیر حساس کاربردی خواهد بود و برای دیگر شرایط قطعا باید فن گلخانه ای تهیه کنید. اگر گرما در گلخانه شما به یک نگرانی مهم تبدیل شده، تهیه یک فن خروجی که هوا را از گلخانه خارج می کند و هوای تازه را به داخل می آورد، می تواند انتخاب مناسبی باشد. استفاده از یک سردکننده تبخیری به همراه یک فن خروجی بهترین راه برای خنک کردن گلخانه شما در هوای گرم است.

نقش فن گلخانه ای در تهیه هوای تازه

تمامی گیاهان به منظور فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. اگر هوا به خوبی در گلخانه شما جریان نداشته باشد، گیاهان دی اکسید کربن لازم برای تولید قندهایی نخواهند داشت که آنها را به عنوان مواد غذایی استفاده می کنند. گلخانه نیاز به دریچه های هوا دارد تا اجازه دهد هوای تازه وارد شود، اما در کنار آن باید نوعی فن گلخانه ای وجود داشته باشد تا هوا را در گردش نگه دارد و اطمینان حاصل شود که هوای مورد نیاز به تمام گیاهان گلخانه خواهد رسید.

نقش فن گلخانه ای در تهیه مقابله با آفات

بسیاری از مردم نمی دانند که تهویه مناسب چگونه موجب دفع آفات از گلخانه خواهد شد. نه تنها تهویه نامناسب باعث بیماری گیاهان و گرفتار شدن آن ها به آفات مختلف خواهند شد، بلکه بسیاری از آفات نیز به راحتی گلخانه شما را پیدا خواهند کرد و به دلیل گردش هوای نادرست به راحتی وارد آن خواهند شد. با قرار دادن فن های دمنده در نزدیکی گیاهانی که در معرض آفاتی مانند حشره سفید قرار گرفته اند، می توانید این موجودات مزاحم را به طور کامل از گلخانه خود به بیرون بریزید.

نقش فن گلخانه ای در ارتباط با گرده افشانی

در طبیعت، باد دائماً باعث گرده افشانی می شود. از آنجا که باد به طور طبیعی در گلخانه شما جریان ندارد، استفاده از فن گلخانه ای مناسب برای به جریان انداختن هوا بسیار مهم است. هوای در حال حرکت به آرامی گیاهان را لرزانده و به آن ها اجازه می دهد گرده افشانی کنند. این امر مخصوصاً در گیاهانی نظیر گوجه فرنگی که خود گرده افشان هستند، بسیار مهم است. اگر متوجه شدید که گیاهان مورد علاقه شما محصول نمی دهند نشان دهنده این امر است که باید جریان هوا را در گلخانه خود افزایش دهید.

فشار آرام ناشی از جریان هوا بر روی گیاهان باعث تشویق آن ها به تقویت سیستم های ساقه و ریشه می شود و سلامت کلی گیاهان را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است در کنار فن گلخانه ای از گرده افشانی دستی نیز برای افزایش گرده افشانی استفاده کنید که این به شرایط و اندازه گلخانه بستگی دارد.

انتخاب فن گلخانه ای مناسب

فن خروجی یک راه مهم برای کمک به کاهش درجه حرارت و بهبود کلی گلخانه است. در بهترین شرایط فن خروجی باید در کنار سقف گلخانه و در مقابل درب نصب شود. اگر شکل گلخانه اجازه نمی دهد که فن خروجی نصب کنید، حتماً از فن های گردش هوای مناسب استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا