علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

عمر درخت گیلاس چند سال است؟ بررسی عوامل مهم

گیلاس به عنوان یکی از میوه های تابستانی محبوب و پرطرفدار  می باشد که به فراوانی در سرتاسر کشور کاشت می شود، این درخت میوه در سومین تا پنجمین سال از کشت به حداکثر باردهی می رسد.

افزایش باردهی درخت گیلاس |بهترین کود برای درخت گیلاس |چگونه درخت گیلاس را بارور کنیم

درخت گیلاس مانند ارقام دیگر میوه عمری در حدود ۵۰ الی ۶۰ سال دارد، ولی یه استثناهایی هم وجود داره این سن که گفته شد به صورت عمومیت هست، شاید در برخی از مواقع خاص یک درخت گیلاس چند صد سال عمر کند یا برخی از گونه‌های گیلاس ۲۰ سال بیش‌تر عمر نکنند، در کل ارقام گیلاس‌هایی که به عنوان رقم تجاری در کشور ما تولید و عرضه می‌شند در حدود ۵۰ الی ۶۰ سال عمر می‌کنند.

با این وجود اگر درختان گیلاس خوب مراقبت نشود و دچار بیماری و آفات شوند ممکن است عمرشان بسیار کوتاه شود و از بین بروند، در صورتی که به نحو احسن درختان مراقبت شوند عمر اقتصادی بالایی خواهند داشت، این مراقبت‌ها شامل هرس‌های سالیانه، تقویت عناصر غذایی درختان از طریق کود دهی، سمپاشی

سالیانه درختان در برابر عوامل بیماری‌زا یا آفات، آبیاری مناسب درختان و بسیاری از موارد دیگر.

نگاه اجمالی به درخت گیلاس و بررسی ویژگی هان آن

درخت گیلاس ارقام متنوعی دارد، این درخت در پنجمین سال از کاشت خود به باروری حد اکثری می رسد و بیشترین میزان میوه را تولید می­کند. ارتفاع این درخت به ده متر و قطر تنه آن به بیشتر از نیم متر می­رسد. درخت گیلاس میوه های آبدار و گوشتی با طعم شیرین دارد که طرفداران بسیاری دارد و در بیشتر نقاط دنیا مورد کاشت قرار می­گیرد. این درخت در بهار شکوفه­های سفید می­دهد و میوه در اوایل فصل تابستان قابل برداشت می­باشد، میوه­های گیلاس طعم شیرین و یا ترش دارند و میزان اسید موجود در میوه طعم آن را تعیین می­کند.

چه عواملی بر طول عمر درخت گیلاس موثر است؟

همگی درختان بعنوان موجود زنده نیاز به نگهداری و مراقبت دارند، با رسیدگی مناسب و ایجاد شرایط مطلوب برای گیاه علاوه بر ثمردهی مناسب این گیاهان دارای عمر طولانی­تری خواهند یود.

عوامل موثر بر طول عمر درخت گیلاس:

  1. گونه گیلاس کشت شده
  2. آب و هوا و اقلیم منطقه
  3. آبیاری
  4. دما و نور مناسب
  5. کود دهی، هرس و سایر مراقبت ها
  6. و….

نوع نهال گیلاس و تاثیر آن بر عمر درخت

گیلاس تنوع بالایی ازنظر گونه دارند و برخی از ارقام آن طول عمر بالایی دارند و در حدود 50 تا 60 سال عمر می­کنند.

گونه ساکورا از ارقام گیلاس­هایی می­باشند که طول عمر کوتاه­تری دارند و نهایت حدود 20 سال عمر می­کنند.

افزایش باردهی درخت گیلاس |بهترین کود برای درخت گیلاس |چگونه درخت گیلاس را بارور کنیم

تاثیر آب و هوا بر عمر درخت گیلاس

درخت گیلاس برای باردهی نیاز به گذر از دوران سرما دارد و حدود 500 ساعت باید دمای 5- تا 7- را بگذراند تادر فصل بهار بتواند جوانه و شکوفه بزند، علاوه بر این آب و هوای گرم در فصل بهار برای رسیدگی میوه­­ها نیاز است.

دماهای نامناسب و اقلیم های بسیار سرد  و گرم باعث می شود که درخت دچار تنش شده و عمر کوتاهتری داشته باشد.

دسترسی به اب و آبیاری مناسب گیاه می­تواند عمر گیاه را افزایش دهد و محصول آن را نیز زیاد تر بکند.

دما و نور مناسب برا درخت گیلاس

نهال گیلاس برای رشد و باردهی نیاز به آب و هوای گرم دارد، نور خورشید برای شیرین شدن میوه­ها ضروری است و همانطور که در بالا به آن اشاره شد باید دوره سرما را بگذراند تا بتواند میوه دهد. شرایط جوی مناسب سبب افزایش طول عمر درخت گیلاس می باشد در صورتیکه آب و هوا برای  گیلاس مناسب نباشد علاوه بر عمر کوتاه میوه کمی نیز از درخت می توان برداشت نمود.

آبیاری مناسب و تاثیر آن بر عمر درخت گیلاس

آب از مهم ترین نیاز های همه موجودات زنده بخصوص گیاهان می­باشد، آبیاری مناسب و به اندازه می­تواند طول عمر گیاه را افزایش دهد و در کنار آن بهره برداری از درخت را نیز افزایش می­دهد.

آبیاری قطره ای و یا آبیاری در فواصل زمانی مناسب برای درختان بسیار حیاتی می باشد.

کمبود آب باعث می شود شاخه های انتهایی دچار خشکی شوند.

تاثیر کود دهی و هرس شاخه های اضافی بر عمر درخت گیلاس

کود دهی برای گیاه باعث می­شود تا مواد غذایی به راحتی در اختیار گیاه قرار گیرد و گیاه دچار تنش و کمبود نشود، بعنوان مثال در زمان میوه دهی گیاه نیاز بیشتری به منابع نیتروژنی دارد و این نیاز توسط کود به بهترین نحو جبران می شود.

بهترین زمان برای کود دهی درخت گیلاس فصل پاییز می‌باشد.

هرس کردن شاخه ­های اضافی باعث می شود انرژی گیاه صرف شاخه های کم ارزش نشود و سبب می­شود شاخه های اصلی قوی تر شوند و عمر گیاه افزایش یابد.

افزایش باردهی درخت گیلاس |بهترین کود برای درخت گیلاس |چگونه درخت گیلاس را بارور کنیم

کلام آخر

باغداران عزیزی که قصد پرورش درخت گیلاس را دارند بهتر است در مورد نحوه نگهداری از این درخت دانش و آگاهی کافی را داشته باشند تا بتوانند درختانی با طول عمر بالا داشته باشند.

در گام نخست بایستی نهال­های مناسب را خریداری کنند.

نهال برتر با ارائه نهال­های گیلاس اصلاح شده امکان دسترسی به انواع مقاوم و با طول عمر بالا را برای باغداران فراهم آورده است.

کارشناسان و مشاوران مجموعه آماده ههر گوه همکاری و مشاوره به شما عزیزان می باشد. برای خرید نهال گیلاس می توانید با ما در ارتباط باشید و خرید خود را به صورت اینترنتی انجام دهید.

نهالستان ما مجمومه کامل و جامع از تمام ارقام گیلاس را دارا می­باشد و  آن ها را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار می­دهد.

برای استعلام قیمت نهال گیلاس با ما در تماس باشید.

نهال برتر آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

 

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا