علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

چگونه کفش ایمنی مناسب انتخاب نماییم؟

چگونه کفش ایمنی خود را انتخاب کنیم؟

کفش باید بر اساس خطرات موجود در محیط کار شما انتخاب شود. به عنوان مثال، اگر در محلی کار می کنید که ممکن است در معرض خطر سقوط اشیاء باشید، انتخاب یک پوتین برای محافظت مچ پا ، خطرات را دفع نمی کند. کفش کار با سرپنجه فولادی برای بسیاری از خطرات در محیط های کاری مختلف یک پیشنهاد معقول است، اما آیا آن ها انتخاب مناسبی برای شما هستند؟ صرف وقت برای اطمینان حاصل کردن از اینکه چه نوع کفشی دقیقا برای محیط کار خود انتخاب کنید، می تواند دنیایی از تفاوت در انتخاب شما ایجاد کند.

ASTM F2413 ، مشخصات استاندارد مورد نیاز عملکرد برای کفش ایمنی خارجی و محافظت از پا را دربر می گیرد. این استاندارد حداقل شرایط لازم برای طراحی ، عملکرد ، آزمایش و طبقه بندی کفش های ایمنی را پوشش می دهد. کفش های معتبر از نظر ASTM F2413 ابتدا باید شرایط لازم برای مقاومت در برابر ضربه و فشار را برآورده کند. سپس الزامات اضافی مانند حفاظت روی پا ، محافظت در مقابل رسانایی برق، محافظت در برابر افت استاتیک و محافظت در برابر نفوذ اشیا می تواند بررسی شود.

بهترین کفش ایمنی خارجی |خرید کفش ایمنی استوک |کفش ایمنی تاناکورا

شایع ترین خطرات احتمالی در محیط کار

در اینجا برخی از شایع ترین خطرات احتمالی در محیط کار که به محافظت پا احتیاج دارند آورده شده است.  از این مطلب می توانید برای شناسایی و انتخاب کفش ایمنی کاترپیلار براساس نیازهای کاری خود استفاده کنید.

خطرات برق

برای کسانی که در محیط کاری با برق سر و کار دارند، کفش های عایق برق قسمتی اساسی از لوازم حفاظت فردی است. یک کارگر برق ساده یا شخصی که با مدارها و ماشین آلات با ولتاژ بالا کار می کند نیاز به محافظت در برابر خطرات الکتریکی را دارد. کفش های عایق برق با زیره و پاشنه غیررسانا و مقاوم در برابر ضربه تولید می شوند. ، کفش پرو عایق برق و پوتین رینو فشار قوی صنایع ایمنی ایمنی ها از انواع کفش هایی هستند که برای این نوع خطرات مناسب هستند. این نوع کفش ها مانع از اتصال الکتریکی می شوند و در نهایت خطر برق گرفتگی را کاهش می دهند.

مواد منفجره

اگر در اطراف مواد منفجره یا سایر مواد بسیار واکنش پذیر یا قابل اشتعال کار می کنید، به احتمال زیاد به کفش های عایق برق احتیاج خواهید داشت. کفش کار با  هدایت الکتریکی به جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن کمک می کند. بدون این احتیاط، الکتریسیته ساکن روی بدن شما می تواند به راحتی جرقه ای ایجاد کند و باعث آتش سوزی یا انفجار شود. جوراب های ابریشمی ، پشمی و نایلونی را نباید در این نوع محیط کار و یا با این نوع کفش ها پوشید، چراکه این مواد نیز الکتریسیته ساکن ایجاد می کنند.

اشیاء درحال سقوط

اگر در معرض خطر ریزش اجسام هستید، مطمئناً به پوتین های ایمنی با سرپنجه نیاز دارید. کفش های ایمنی یک محافظ در ناحیه انگشتان پا دارند که به طور معمول از جنس فولاد هستند. به عنوان مثال کفش ایمنی لونا با سرپنجه فولادی و کفش ایمنی نووا با سرپنجه کامپوزیت جزو کفش های ایمنی هستند که قابلیت تحمل ضربه ای برابر با 200ژول را دارند.

اشیاء تیز و برنده

اشیاء تیزی که در کف محیط کار قرار دارند، خطری جدی برای کایمنی هانان ایجاد می کند. اشیاء تیز مانند میخ ها یا پیچ ها می توانند زیره کفش های معمولی را سوراخ کنند و به پای شما آسیب وارد کنند. کفش های ایمنی مقاوم در برابر اشیا برنده (اصطلاحا با زیره ضدمیخ) شامل یک صفحه فولادی است که در قسمت میانی زیره قرار می گیرد و از خطرات قدم گذاشتن روی اجسام تیز و فشرده محافظت می کند. تمامی کفش های ایمنی ایمنی ها قابلیت سفارشی سازی با یک ورق ضدمیخ را دارند.

ماشین آلات سنگین

برخی از کفش های کاری در طول متاتارس (قسمت بالای پای شما) از محافظت بیشتری برخوردار هستند. اگر تا به حال چیزی از بالای پای خود رها کرده اید، می دانید که چقدر می تواند برای پای شما خطرناک باشد. هر کار که شامل ماشین آلات سنگین، بارهای سنگین یا شرایط خطرناک باشد، می تواند به استفاده از پوتین های متاتارس نیاز داشته باشد.

سرما

کار در شرایط سرد به معنای لباس پوشیدن برای گرم نگه داشتن است و کفش شما نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر در خارج از منزل کار می کنید یا در معرض سرما شدید قرار دارید، پوتین های عایق حرارتی ضروری است. پاهایی که به درستی در برابر سرما عایق نمی شوند در معرض سرمازدگی و سایر خطرات مرتبط با سرما هستند. پوتین ایمنی ریما چرم و پوتین ایمنی ریما2 چرم به نسبت بسیار زیادی می تواند از پاهای شما در برابر سرما محافظت کند.

رطوبت

پوتین های چرمی مقاوم در برابر آب هنگام کار در شرایط مرطوب، یک انتخاب محبوب است. کار کردن در محیط مرطوب، شما را در معرض خطر خیس شدن قرار می دهد. خشک نگه داشتن پای شما همچنین به محافظت از آنها در برابر سرما کمک می کند. کفش هایی با چرم ضد آب در برابر پوسیدگی و رشد قارچ نیز محافظت می کنند. صنایع ایمنی ایمنی ها برای این مشکل نیز قصد تولید بعضی از مدل ها از جمله اپنکا کشی سفید با چرم ضدآب میکروفایبر را دارد.

سطوح لغزنده

کفش های مقاوم در برابر لغزش برای انواع زیادی از صنایع مورد نیاز است. کارگران بهداشت و درمان ، کارگران صنایع غذایی، کارگران صنعت فلز و خودروسازی، کارگران کارخانه و… این لیست تقریباً بی پایان است. کفش های مقاوم در برابر لغزش با زیره ای همراه هستند که باعث کاهش صافی و افزایش اصطکاک می شوند و از ایجاد حادثه جلوگیری می کنند.  انتخاب مناسب برای کار در سطوح لغزنده می باشد.

 شعله و فلزات مذاب

کار با فلزات مذاب خطرات بزرگی را به همراه دارد. کفش های ریخته گری، جوشکاری یا حفاری به طور خاص برای این نوع مشاغل ساخته می شود. این کفش ها برای عایق کاری در برابر گرمای شدید یا سایر شرایط محیطی طراحی شده اند. آنها مانع از ورود فلزات داغ یا سنگریزه به داخل درزهای کفش می شوند. برای این منظور استفاده از پوتین های ایمنی با زیره پلاستیکی توصیه می شود.

توصیه متخصصین ایمنی ها در مورد کفش کار

البته در خرید کفش مناسب کار چند فاکتور دیگر نیز باید در نظر گرفته شود. شما باید مطمئن شوید که در ناحیه مچ پا احساس امنیت و راحتی می کنید و می توانید به خوبی حرکت کنید. به همین دلیل هر مدل کفش های ایمنی ایمنی ها در 2 نوع ساق کوتاه یا ساق بلند تولید می شوند. شما همچنین باید مطمئن باشید که پاها به خوبی و به صورت سفت درون کفش ایمنی قرار می گیرند. یک کفش مناسب ولی شل شده یا سایز بزرگ می تواند خود یک خطر در محیط کار باشد.

توجه و مطالعه محیط کار و شناسایی خطرات احتمالی و همچنین بررسی شرایط محیطی از جمله رطوبت، حرارت، وجود کابل و سیم برق و… مهمترین اصل قبل از خرید و انتخاب کفش ایمنی است. همیشه اطمینان حاصل کنید که کفش های انتخابی شما مطابق با دستورالعمل های تعیین شده توسط شرکت شما و برای نوع کاری است که انجام می دهید. توجه و مطالعه محیط کار و شناسایی خطرات احتمالی و همچنین بررسی شرایط محیطی از جمله رطوبت، حرارت، وجود کایل و سیم برق و… مهمترین اصل قبل از خرید و انتخاب کفش ایمنی است.

منبع: workboots

دکمه بازگشت به بالا