علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

چگونه با نظرات منفی در مورد کوتاهی قد خود برخورد کنیم؟

چگونه قد خود را افزایش دهیم؟ بررسی راه های افزایش قد

قد بلند بودن مزایای خاص خودش را دارد. قد بلند شما را لاغرتر، عضلانی‌تر و با اعتماد به‌نفس‌ تر نشان می‌دهد. متاسفانه، برخلاف وزن، قد افراد به راحتی قابل تغییر نیست و افزایش قد تابع عوامل زیادی است. در دوران بلوغ، میزان رشد قد می تواند هر سال تا 4 اینچ افزایش یابد. افراد در این دوره به حداکثر قد خود می رسند. به طور معمول، رشد در دختران زودتر از پسران شروع می شود و در حدود 16 سالگی متوقف می شود. پسرها در پایان نوجوانی دچار افزایش ناگهانی قد می شوند. مسئله ای که ذهن افراد را درگیر کرده است افزایش قد پس از نوجوانی می باشد.

عامل اصلی تعیین قد، ساختار ژنتیکی فرد است. وجود افراد قد بلند در خانواده بیشتر از سایر عوامل موثر است. عوامل خارجی مانند تغذیه و ورزش نقش کمتری دارند. متاسفانه شما نمی توانید ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید. با این حال، برخی از عوامل می تواند رشد قد شما را در دوران نوجوانی به حداکثر برساند. همچنین در بزرگسالی، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم به شما کمک می کند قد بلندتر به نظر برسید. در ادامه این مقاله از وبسایت دکتر وان قد به بررسی این عوامل و دیگر  نظرات دیگران خواهیم پرداخت.

چه عاملی قد افراد را تعیین می کند؟

قد توسط طیف وسیعی از عوامل تعیین می شود، از جمله:

 • ژنتیک
 • جنسیت
 • شرایط و بیماری های خاص
 • تغذیه
 • ورزش

ژنتیک تاثیر بیشتری در قد افراد دارد. مطالعاتی که روی دوقلوها انجام شده است نشان می دهد که بزرگترین عامل در تعیین تیپ بدنی افراد، وراثت است. اگر پدر و مادر فردی قد بلند باشند، احتمال اینکه آن فرد نیز قد بلند باشد، بیشتر است. همچنین اگر والدین فرد قد کوتاهی داشته باشند، احتمال اینکه فرد نیز کوتاه قد شود بسیار زیاد است. جنسیت یکی دیگر از عوامل بیولوژیکی است که در تعیین قد افراد نقش دارد. به صورت کلی در زنان پتانسیل قد کمتری نسبت به مردان دیده می شود. نمودار های افزایش قد را ببینید.

آموزش |ازدواج با دختر کوتاه قد |افزایش قد با قانون جذب

راهکارهای افزایش قد:

افزایش قد یک فرایند طولانی‌مدت است و نمی‌توان در کمترین زمان ممکن به این هدف دست پیدا کرد. با این وجود، تحقیقات نشان داده است که برخی روش‌های زیر می‌توانند به شما در افزایش قد کمک کنند:

 • راهکارهای پزشکی برای افزایش قد: بررسی راهکارهای پزشکی از جمله داروهای هورمونی و تزریق هورمون رشد برای افزایش قد.
 • تغذیه مناسب و افزایش قد: بررسی نحوه تأثیر تغذیه مناسب بر رشد قد و معرفی غذاهایی که به افزایش قد کمک می‌کنند.
 • تمریناتی که به افزایش قد کمک می‌کنند: معرفی تمریناتی که می‌توانند به افزایش قد کمک کنند و رعایت نکات مهم در این حین.
 • راهکارهای طب سنتی برای افزایش قد: بررسی راهکارهای موجود در طب سنتی برای افزایش قد، مانند مصرف گیاهان خاص و رعایت نکات مشخص.
 • روش‌های روانشناختی برای کمک به افزایش قد: بررسی روش‌های روانشناختی مانند تمرینات مدیتیشن و تمرینات تمرکز برای کمک به افزایش قد. همچنین از افراد منفی دوری کنید
 • محصولاتی برای افزایش قد: معرفی محصولاتی که برای افزایش قد عرضه شده‌اند، مانند محصولات کمپرسی و روغن‌های خاص

صفحه رشد چیست؟

به محض تولد، رشد بدن و استخوان‌ها آغاز می‌شود و تا حدود 20 سالگی برای پسرها و 18 سالگی برای دخترها ادامه خواهد داشت. در حقیقت برای رشد یک کودک این استخوان‌های اوست که شروع به رشد کرده و بقیه اعضای بدن برای این‌که از قافله عقب نمانند، کشیده شده و خودشان را با رشد استخوان‌ها هماهنگ می‌کنند.

در بخش انتهاییِ استخوان‌ها لایه نازک غضروفی وجود دارد که به صفحه رشد معروف است. همین غضروف بسیار نازک به استخوان‌های‌تان اجازه رشد خواهد داد. به همین خاطر است که بعد از سنی خاص، دیگر استخوان‌های‌تان رشد نخواهد کرد؛ زیرا رفته‌رفته و با بالاتر رفتن سن، این غضروف تبدیل به استخوان شده و دیگر به استخوان‌ها اجازه رشد بیشتر نمی‌دهد.

آیا بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

بعد از آشنایی با فرایند اصلیِ رشد قد، بهتر است ببینیم که بدنسازی یا همان وزنه‌زدن چه تأثیری بر صفحه رشد شما خواهد داشت. صفحات رشد، صفحات نسبتاً حساسی بوده و بسیاری از مربیان بدنسازی بر این باورند که بهتر است در طول مدت دورانِ رشد، فشار زیاد روی آن‌ها وارد نشود. چون این کار باعث استخوانی‌شدنِ سریع‌تر قسمت غضروفیِ سر استخوان می‌شود.

از طرفی مطالعات و تحقیقات علمی، تمامیِ این موارد را رد کرده و مدعی است که بدنسازی و وزنه‌زدن با افزایش ترشح تستوسترون و هورمون رشد باعث بلندترشدنِ قد نوجوانان و جوانان می‌شود، اما بهتر است در این سن مراقب باشید و تمریناتی که در ادامه می‌آوریم را با احتیاط بیشتر و وزنه کمتر انجام دهید.

چه حرکاتی در بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

بهتر است در انجام تمرینات زیر بسیار احتیاط کنید. در این تمرینات، پایین‌تنه ورزشکار نوجوان یا جوان درگیر می‌شود.

: با دقت وزنه را انتخاب کنید؛ وزنه شما نباید بیشتر از %۴۰ توانِ بدنیِ شما باشد. در این صورت خیال‌تان از بابت صفحات رشد راحت می‌شود.

تاثیر نحوه انجام حرکات بر کوتاهی قد

یکی دیگر از مواردی که برای بدنسازی در سنین رشد باید به آن توجه کرد، بدنسازی با اجرای فرم صحیح حرکات است. نتایج بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که انجام اشتباه حرکت، باعث آسیب رسیدن به صفحات رشد خواهد شد. به همین خاطر بهتر است که برنامه ورزشی‌تان، تحت نظر یک مربی یا کارشناس باشد. اگر هنوز مناسب با شرایط بدنی و سن خود تهیه نکرده‌اید، می‌توانید از کارشناسان ما به صورت آنلاین مشاوره بگیرید و یا وارد اپلیکیشن شوید تا کارشناسان و مربیان ما، برنامه‌ای اختصاصی متناسب با اهداف و شرایط‌تان برای شما طراحی و تولید کنند. در اَپ، نحوه اجرای صحیح همه حرکات با توضیح و ویدئو موجود است. اکنون نحوه انجام صحیح را می‌آوریم تا در هنگام اجرای این حرکات به صفحات رشد خود آسیب نزنید.

لانگ دمبل

نحوه انجام حرکت

پرس پا دستگاه

نحوه انجام حرکت

ددلیفت دمبل

نحوه انجام حرکت

اسکوات دمبل

نحوه انجام حرکت

سومو اسکوات دمبل

نحوه انجام حرکت

آیا بدنسازی در نوجوانی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

رشد قد بدنسازانی که ورزش را در سنین پایین شروع می‌کنند، به چه صورت است؟ یکی از مثال‌های این موضوع، رایان شارپ، پسر تگزاسی است که ورزش بدنسازی را از سن ۱۲ سالگی شروع کرد. اکنون در سن ۱۸ سالگی قد او ۱۸۶ سانتی‌متر است. این موضوع نشان می‌دهد که بدنسازی هیچ اختلالی در روند رشد استخوان‌های رایان ایجاد نکرده و با وجود بدنسازیِ حرفه‌ای، رشد طبیعی‌اش را داشته و باعث کوتاهی قد او نشده است. یک مثال بارز دیگر آرنولد شوارتزنگر معروف است که بدنسازی حرفه‌ای را در سن ۱۵ سالگی شروع کرد و بعد از پایان سن رشد، قدش حدود ۱۸۸ سانتی‌متر بود.

بدنسازی برای نوجوانان و جوانان چه فوایدی دارد؟

بسیاری از مربیان و پزشکان براین باورند که رفتن به سراغ ورزش‌هایی مثل بدنسازی و وزنه‌برداری در سنین پایین یکی از بهترین انتخاب‌ها است؛ زیرا این کار علاوه‌بر قوی‌ترکردنِ استخوان‌ها و رشد عضلانی، باعث کاهش آسیب‌دیدگی‌های مختلف در بزرگسالی، و همچنین افزایش اعتماد به‌ نفسِ نوجوان خواهد شد. این یعنی ورزش بدنسازی باعث کاهش علائم و ترس‌های سن بلوغ شده و فرد نوجوان یا جوان این دوره پرچالش را نسبت به هم‌سن‌ و سالانش راحت‌تر پشتِ‌سر خواهد گذاشت.

بهترین سن برای شروع بدنسازی چه زمانی است؟

می‌توان تمرینات سبک با وزنه و آموزش صحیح انجام حرکات را از سن ۱۲ سالگی آغاز کرد، ولی شروع حرفه‌ایِ آن از سن ۱۷ سالگی بهترین گزینه پیش‌ِرو است. نتیجه مطالعات نشان می‌دهد، جوانانی که از سنین پایین‌تر به سمت تمرینات قدرتی و کار با وزنه می‌روند، در مقایسه با هم سن و سالانشان از قدرت بدنیِ بیشتری برخوردارند.

نکات مهمی که باید برای شروع بدنسازی در سن رشد رعایت کنید

اگر می‌خواهید در سنین ۱۴ تا ۱۸ سالگی بدنسازی را شروع کنید، بهتر است ۴ نکته تمرینی زیر را رعایت کنید تا در دوران بلوغ استخوان‌های‌تان رشد کافی داشته باشد.

چه عاملی جلوی رشد استخوان‌ها را می‌گیرد؟

مهم‌ترین عاملی که بر رشد قد شما تأثیر دارد، ژن‌ها و زمینه‌های ارثی است. عوامل دیگر، تأثیر کمتری دارند و فقط می‌توانند رشد شما را به تأخیر انداخته یا چند سانتی‌متر از قد شما کم کند. با این‌حال بهتر است که برای اینکه رشد کامل خود را داشته باشید، مراقب موارد زیر باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که بدنسازی ترشح و هورمون رشد را افزایش هم می‌دهد، اما باید در انجام یکسری حرکات که در مطلب توضیح دادیم، بسیار احتیاط کنید. تمرینات سبک با وزنه را از سن ۱۲ سالگی می‌توان آغاز کرد؛ ولی برای شروع حرفه‌ایِ بهتر است تا 17سالگی صبر کنید.

مهم‌ترین عامل تعیین کننده قد، ژنتیک است و عوامل دیگر، تاثیر اندکی بر بلندی یا کوتاهی قد نوجوان دارد. کارشناسان معتقدند که بهترین سن برای شروع این رشته ورزشیِ پرطرفدار ۱۷ سالگی است. همچنین برطبق تحقیقات صورت گرفته، هیچ‌یک از بدنسازان با کوتاه شدن قدشان مواجه نبوده‌اند. در نتیجه انجام ورزش بدنسازی باعث کوتاهی قد نوجوان نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا