نحوه گرفتن مدرک راهنمای گردشگری

چگونه یک راهنمای گردشگری حرفه ای و قانونی شویم؟

اگر موتور جستجوگر گوگل نیز سرچ کنید متوجه می شوید که این دوره‌ها شامل آموزش‌های عملی و تئوری هستند. بعد از پایان هر درس، در امتحانات داخلی موسسه شرکت کرده و پس از کسب نمره قبولی و اتمام دوره از طرف موسسه برای ثبت‌نام در آزمون جامع معرفی می‌شوید. سپس در سامانه وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی ثبت‌نام کرده و در آزمون جامع گردشگری شرکت می‌کنید. این آزمون از 7 عنوان درسی در دوره راهنمایان طبیعت‌گردی و 8 عنوان در دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی تشکیل شده است و 2 بار در سال برگزار می‌شود.

بعد از قبولی در آزمون جامع میراث می‌توانید برای آزمون شفاهی زبان خارجی که توسط خودتان انتخاب شده ثبت‌نام نمایید. آزمون زبان معمولاً 2 تا 3 بار در سال برگزار می‌گردد و زمان برگزاری از طریق موسسات اعلام می‌شود. پس از موفقیت در آزمون‌ جامع میراث و مصاحبه زبان، گواهینامه پایان دوره آموزشی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صادر می‌شود و شما می‌توانید با مراجعه به معاونت گردشگری استان خود و تشکیل پرونده، کارت تور لیدری خود را دریافت کنید.

مراحل صدور کارت راهنمایان گردشگری در یک نگاه:

این فرآیند در قالب یک جلسه 3 ساعته و توسط کارشناس آموزش موسسه به طور کامل برای فراگیران توضیح داده می‌شود.

 1. شرکت در کلاس‌های آموزشی دوره مربوطه (راهنمایان طبیعت‌گردی و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی)
 2. شرکت و قبولی در آزمون‌های داخلی موسسه طبیعت در دوره مربوطه
 3. شرکت و قبولی در آزمون جامع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی
 4. شرکت و قبولی در مصاحبه شفاهی زبان‌های خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی
 5. صدور گواهینامه پایان دوره آموزشی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی
 6. مراجعه به معاونت گردشگری استان تهران و تشکیل پرونده

مدارک لازم جهت دریافت کارت (کارت تور لیدری)

 1. کپی برابر اصل تمام صفحات شناسنامه
 2. کپی برابر اصل کارت ملی (پشت و رو)
 3. کپی برابر اصل کارت پایان خدمت (پشت و رو)

4.کپی برابر اصل آخرین مدرک تحصیلی (حداقل مدرک کارشناسی)

 1. کپی برابر اصل گواهینامه پایان دوره
 2. تکمیل فرم تقاضانامه

 مدت زمان آموزش تور لیدری و درآمد تور لیدرها

زمان دوره های تور لیدری ۹ ماه هست و قیمت آن نیز در سال ۹۷ بیش از ۱ میلیون تومان است. با گذراندن دوره های بین المللی تور لیدری میتوانید تورهای ورود و خروجی داخلی را برگزار و هدایت کنید. حداقل حقوق روزانه تور لیدرها طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی، ۲۶۰ هزار تومان است.

دروس آزمون جامع راهنمایان تور

سرفصل دروس آزمون جامع دوره راهنمایان تور به شرح زیر است:‌

 • شناخت اماکن تاریخی ایران
 • جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی
 • معماری ایران و جهان
 • آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی
 • آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین
 • زبان تخصصی راهنمایان تور
 • اکو توریسم و طبیعت گردی
 • شناخت صنعت گردشگری

دروس آزمون داخلی تور لیدری

عنوان دروس آزمون داخلی دوره راهنمایان تور به این شرح است:‌

 • فنون و مهارت های تور گردانی
 • شناخت موزه ها
 • شناخت روحیات ملل
 • بهداشت سفر و کمک های اولیه
 • آموزش عملی
 • الگوی رفتاری

معرفی شغل تورگاید + انواع تورگاید

در مطالب قبلی به معرفی تورگاید و انواع تورگاید پرداختیم، در این صفحه میخواهیم شما را با روند دریافت کارت تورگایدی و اینگه چگونه تورگاید شوید و در زمینه گردشگری و راهنمای تور به صورت حرفه‎ای فعالیت نمایید، آشنا می‌سازیم. در ابتدا مراحل آموزشی تورگایدی گفته شد و بعد انواع تورگاید های تخصصی و در انتها هم مراحل دریافت کارت راهنمایان گردشگری برای داوطلبین و علاقمندان. شغل تورگاید در نگاه اول شغل بسیار جذابی است ولی مشکلات و چالش‌های این شغل برای تورلیدرها و دست‌اندرکاران این شغل کاملا واضح است. در نگاه مسافران و دیگران شغل تورگایدی بسیار مفرح است که به صورت سفر به طبیعت یا شهرهایی که سایت های گردشگری دارند، است.

در این مطلب به توضیح در مورد انواع تورگایدها با توجه به مسئولیت‌آنها و میزان درگیری با مسافر پرداخته‌ایم. انواع تورلیدرها بر حسب مدت زمانی که همراه مسافران هستند دسته‌بندی می‌شوند، مثل لیدرهای محلی یا لیدرهای همراه مسافران، لیدرهای مستقر در سایت گردشگری و… انواع دیگری از تورگایدها. برای آشنایی با تورگاید، در مجموعه مطالب معرفی تورگاید، وظایف تورگاید و مسئولیت‌هایش، تاریخچه گردشگری، انواع تورگاید و … همراه ما باشید.

تورگاید کیست؟

تورگاید (راهنمای تور – Tour Guide) و تورلیدر (Tour Leader) تقاوت وجود دارد.تور گاید معمولاً، گروهی از توریست‌ها /بازدیدکنندگان را برای دیدن شهر، موزه یا محل خاص گردشگری هدایت می‌کند و هنر و تخصص خود را در مقابل نگاه آن‌ها به نمایش می‌گذارد. راهنمایان گردشگری نقش تعیین کننده‌ای در گردشگری فرهنگی دارند

درس آشنایی با جغرافیای جهانگردی و طبیعی ایران، برای راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در موسسه طبیعت تدریس می‌گردد. درس تجربه سفر برای راهنمایان طبیعتگردی اختصاص دارد به اشتراک‌گذاری تجربه سفرروهای حرفه‌ای درس فناوری اطلاعات در سفر از جمله درس‌های راهنمایان گردشگری است که بسیار هم کاربردی است. اصول تفسیر میراث در گردشگری از درس‌های مشترک راهنمایان طبیعتگردی و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در موسسه طبیعت است.

نکات مهم برای علاقمندان به آزمون زبان تور لیدری

آزمون مصاحبه زبان تور لیدری به هر زبانی که شما مورد نظرتان باشد برگزار می شود. فراگیر دوره های آموزشی میتواند یک یا چند زبان را برای صدور گواهینامه انتخاب کند. این زبان ها میتواند آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیولی، روسی، ترکی، استانبولی، چینی و حتی ژاپنی و عربی باشد.

آمون زبان انگلیسی راهنمایان تور توسط سازمان میراث فرهنگیِ صنایع دستی و گردشگری معمولا هر دو هفته یک بار برگزار می شود و برگزار کننده آن نیز موسسه زبان علوم و فنون کیش است. آزمون به صورت مصاحبه ای بوده و منبع خاصی ندارد. اگر میخواهید گواهینامه و کارت راهنمای گردشگری فارسی داشته باشید، آزمون انگلیسی نیاز نخواهد بود.

راهنمایان تور در هر زبان مورد نظر، باید در حد پیشرفته باشند و سطح زبان آن ها توسط متخصص همان زبان احراز صلاحیت می شود. اگر متقاضی زبان فارسی باشید، می بایست طبق دستور العمل آزمون زبان فارسی، پروژه تحقیقاتی طبق موضوع اعلامی را انجام دهید. سوالات زبان، به صورت عمومی نیست و به صورت تخصصی به موضوعات گردشگری  و بناهای تاریخی و باستانی ارتباط دارد. در آزمون زبان، شما باید نسبت به ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی اقدام کنید و در مصاحبه هم نمره خوبی کسب کنید. اگر دانش آموخته زبان انگلیسی باشید یا آیلتس ۷ به بالا داشته باشید، میتوانید نمره ۹۰ از ۱۰۰ را در این بخش کسب کنید.

مزایای دریافت کارت تور لیدری

دریافت کارت تور لیدری اگر چه از زمان ثبت نام در دوره ها تا شرکت در آزمون مجازی و دوره عملی و مطالعه چندین کتاب و موفقیت در آزمون زبان خارجه، بیش از ۱ سال به طول می انجامد و حدود ۲ میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت، اما فواید زیر را برایتان به ارمغان می آورد که در عصر اقتصاد مقاومتی و افزایش شمار گردشگران خارجی به ایران و هم چنین توجه دولت به زیر ساخت های گردشگری، اهمیت زیادی خواهد داشت:

 • درامد زایی هیجان انگیز از حوزه گردشگری سرزمین ۴ فصل ایران
 • کارآفرینی در حوزه گردشگری ایران
 • ارائه خدمات اطلاعات و راهنمایی گردشگری به تورهای داخلی
 • ارائه خدمات اطلاعاتی و راهنمایی گردشگری به تورهای خارجی در ایران
 • تولید محتوای تخصصی در حوزه گردشگری ایران به ژورنالها و سایت های گردشگری
 • همکاری همزمان با موسسات گردشگری داخل و خارج از کشور
 • تقویت رزومه علمی برای متقاضیان مهاجرت
 • تقویت رزومه علمی برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری گردشگری با بورسیه

سوالات متداول:

سلام عرض ادب برای دریافت مدرک لیدری بایستی ب زبان انگلیسی مسلط بود؟

سلام، خیر تسلط به زبان خارجی الزامی نیست، شما می‌توانید کارت تورلیدری به زبان فارسی دریافت کنید. اگر به هر زبان خارجی مسلط باشید کارت شما دوزبانه یا چندزبانه خواهد بود.

من بازنشسته و دارای مدرک دیپلم هستم با تجربه بالا در امر حمل و نقل و راهنمایی تورهای استانی (سمنان) آیا امکان ثبت نام و دریافت کارت لیدری برایم وجود دارد؟

سلام؛ شما می‌توانید در دوره‌ها شرکت کنید ولی برای دریافت کارت تورلیدری، داشتن حداقل مدرک لیسانس الزامیست.

با سلام من 20سالم هستش با تورهای داخلی و خارجی و گردشگری اشنا هستم و کار میکنم ولی لیسانس ندارم چطور میتونم کارت لیدری دریافت کنم

سلام، طبق قانون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، داشتن حداقل مدرک لیسانس برای دریافت کارت تورلیدری الزامیست.

سلام من سال دیگه ۱۸ سالم تموم میشه میخواستم بدونم امسال میتونم اقدام به گرفتن کارت لیدر تور بکنم یا خیر ممنون میشم وقت گرانبها رو برای من بگذارید?

سلام، برای دریافت کارت تورلیدری حداقل مدرک لیسانس و داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت مورد نیاز است.

کلاس و دوره راهنمای طبیعت گردی و ایران گردی چطوری هست؟

سلام، دوره‌‌ی راهنمایان طبیعتگردی و دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، از دوره‌های راهنمایان گردشگری هستتند که بعد از اتمام دوره شما امکان دریافت کارت تورلیدری دارید. هر کدام از این دوره‌ها حدود 11 ماه طول میکشند و 9 ساعت در هفته کلاس تئوری دارند (هفته‌ای 3 روز، 3 ساعت). کلاس‌ها به صورت حضوری یا آنلاین و در روزهای زوج یا فرد عصرها تشکیل می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.

سلام وقت بخیر من تحصیلاتم مهندسی هست و اما چون مسلط به زبان انگلیسی هستم علاقه مندم تور لیدر بشم در جهت معرفی اماکن تاریخی. باید با همین دوره گردشگری شروع کنم؟ راجب هزینه اش اطلاعات نیاز دارم با تشکر

سلام، بله برای دریافت کارت تورلیدری چه شاخه ایرانگردی و جهانگردی و چه طبیعت‌گردی، می‌بایست در دوره‌ها شرکت نمایید. برای اطلاعات بیشتر همکاران ما با شما تماس خواند گرفت.

سلام 1=اگر مدرک دیپلم داشته باشیم نمیشه در دوره ها شرکت کرد؟ 2=دوره راهنمای ایران گردی و جهانگردی چقدر هست؟ 3=و اینکه باید در آزمون زبان حتما قبول بشیم؟
1- می‌توانید در دوره‌ها شرکت کنید ولی برای دریافت کارت تورلیدری، داشتن حداقل مدرک لیسانس الزامیست.
2- دوره ایرانگردی و جهانگردی 11 ماه است و هزینه آن برای دوره‌ای که مهرماه 1401 به صورت آنلاین شروع می‌شود 4,500,000 تومان است.
3- اگر می‌خواهید کارت دو زبانه فارسی و انگلیسی داشته باشید، بله. ولی اگر کارت فارسی زبان بخواهید خیر لازم نیست.
گذروندن دوره چه مدت طول میکشه وچقدر هزینه داره؟بعدازینا کجا و چطور میتونیم استخدام بشیم؟

سلام، دوره‌های راهنمایان گردشگری (هر کدام) حدود 11 ماه طول می‌کشد، هزینه‌ها بسته به اینکه دوره طبیعت‌گردی یا دوره‌ی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی را انتخاب کرده باشید و آنلاین یا حضوری بخواهید شرکت کنید متغییر است. بعد از اتمام دوره، شرکت در آزمون جامع و دریافت کارت تورلیدری شما می‌توانید در آژانس‌های گردشگری به عنوان تورلیدر فعالیت نمایید. اینکه کجا و چطور مشغول بشوید، مثل هر شغل دیگری به توانایی شما بستگی دارد

بنده کارشناسی رشته تاریخ رو دارم. برای کارت تور لیدری باید کلاسهای راهنمایان گردشگری رو برم؟

سلام، بله باید در یکی از دوره‌های راهنمایان گردشگری شرکت نمایید.

سلام من دانشجو ترم اخرم می تونم برای کلاس های تور لیدری ثبتنام کنم تا زمانی که مدرکم بگیرم در امتحان دوم شرکت کنم

سلام بله، شما می‌توانید در دوره‌ ثبت‌نام کنید و تا تمام شدن دوره و شرکت در آزمون جامع مدرک خود را از دانشگاه دریافت کنید. برای ثبت نام در آزمون جامع بارگزاری تصویر مدرک تحصیلی الزامیست

منابع:

موتور جستجوی ایرانی جُستک

دکمه بازگشت به بالا