زیر۱۰ ثانیه انواع روبالشی (روبالشتی) را از هم تشخیص دهید!

چند مدل روبالشی داریم! کدوم رو بخرم؟

به منظور حفظ پاکیزگی بالش خواب باید بتوان روکش آنها را به راحتی و با دوره های زمانی کوتاه عوض کرد و به راحتی مورد شستشو قرار داد. بالشت ها معمولا با پارچه سفید دوخته می شوند از اینرو روبالشی ها  باعث زیبایی آنها می شوند و می توان با بقیه وسایل خواب در طراحی منزل ست کرد. روبالشی چاپی 3d باید به گونه ای باشد که به‌سادگی با سایر لوازم اتاق، پتوها و روکش‌های تخت، همخوان شوند.

در ضمن الیاف به‌کار‌رفته در بافت کاور‌ها علاوه‌ بر داشتن نرمی مطلوب، از استحکام و طول‌عمر خوبی برخوردار باشند. ثبات رنگ پارچه هم از اهمیتی بالایی برخوردار است. پارچه روبالشی از انواع مختلف با شکل و طرح و بافت متفاوت است. نوع دوخت روبالشی هم روش های مختلفی دارد که هر کدام مزایای خاص خودشان را دارند. روبالشتی ها معمولا در چند سایز متنوع دوخته می شوند که تمام نیازهای ما را برآورده نمایند.

پارچه روبالشتی ترک‬‎ |پارچه روبالشتی جدید |روبالشتی جدید ۱۴۰۱‬‎

انواع پارچه روبالشی

روکش بالش از انواع مختلف پارچه تولید می‌شود که از لحاظ ظاهر، کیفیت، تار و پود با یکدیگر تفاوت اساسی دارند.

·         روبالشی پنبه ای (کتان) cotton pillowcase

این روکش از مواد طبیعی تهیه شده و قابلیت رد و بدل هوا در آن وجود دارد. این نوع از پارچه های استفاده شده در رو بالشی، ارگانیک هستند و حسایت پوستی ایجاد نمی کنند. همچنین باید توجه داشت که روبالشی پنبه ای رطوبت را نیز به خود جذب می‌کنند.

·         روبالشی پلی استر polyester pillowcase

 استفاده از پلی استر در تولید پارچه روبالشتی سبب کاهش هزینه ها می شود، اما از جهت دیگر به خاطر درصد پلاستیک موجود در آن راحتی لازم را ندارد. البته وقتی پلی استر با پنبه مخلوط می گردد، خاصیت چروک شدن، دوام پذیری و چین خوردگی این الیاف طبیعی تولید شده به صورت گسترده بهبود پیدا می کند. روبالشی پلی استر در برابر شرایط محیطی دارای مقاومت زیادی است.

روبالشی تنسل tencel pillowcase

نوعی دیگر از پارچه هایی است که در دوخت کاور بالش استفاده می‌شود که از نوعی گیاه تهیه می‌شود. این پارچه با محیط زیست سازگار بوده و به طور طبیعی ضد آلرژی است. از رشد باکتری و ایجاد بو جلوگیری می کند. روبالشی تنسل بسیار نرم و صاف است و مانند پشم سایش یا خارش ایجاد نمی‌کند.

·         روبالشی بامبو bambo pillowcase

این جنس رو بالشتی به علت ساخته شدن از عناصر طبیعی ضد حساسیت است. پارچه بامبو در روشی که سلولز را استخراج نمی کند، بیشترین کیفیت را دارد. در تولید آن از آنزیم طبیعی بر روی الیاف چوب بامبوی خرد شده استفاده می گردد و این الیاف سپس شسته و به نخ ریسیده می شوند. این نخ معمولا یک بافت ابریشمی دارد و پارچه ساخته شده با این فرآیند، گاهی اوقات لنین بامبو (bamboo linen) نیز نامیده می شود.

·         روبالشی تترون

اصلی ترین مواد تشکیل دهنده این پارچه برای کاور بالش، از پلی استر و ویسکوز است. این دو ماده در درصد های مختلف با هم ترکیب می‌شوند. این محصول از آن دسته پارچه های پر کاربرد بوده و مقاومت بسیار خوبی در برابر شستشوی زیاد و مواد شوینده قوی دارد. دارای لطافت، سبکی و خنکی بوده و ضد حساسیت است و تنوع رنگی بسیار خوبی دارد. روبالشی تترون از لحاظ قیمت هم بسیار به صرفه می باشد.

·         روبالشی ساتن satin pillowcase

الیافی که در این پارچه به کار رفته است مناسب پوست و مو بوده و جذب آلوگی حداقلی دارد. همچنین دارای نرمی و لطافت مناسبی است. این نوع پارچه کاور بالشت، پارچه ای است که با الیاف پنبه ابریشم و یا حتی مواد مصنوعی مانند پلی استر و استات (acetate) بافته شده است. روبالشی ساتن بدلیل داشتن الیاف مصنوعی قیمت آن به صرفه نیز است. و نرمی این نوع پارچه برگرفته از بافت آن است. بافت پارچه بسیار ظریف است و در بین تار و پود آن نرمی و براق بودن قابل مشاهده می باشد. جهت خرید روبالشی ارزان ساتن کلیک کنید.

·         روبالشی مخمل Velvet pillowcase

پارچه مخمل استفاده شده در روبالشیها از بافته شدن دو لایه پارچه و سپس تنیده شدن کرک ها با جنس‌های مختلف بر روی آن ساخته می‌شود. دو لایه پارچه را با فاصله قرار داده و به ‌وسیله کرک‌ها این دو پارچه را به یکدیگر می‌بافند و در پایان کار این دو لایه را برش داده و دو پارچه کرک دار به‌دست می‌آید. روبالشی مخمل شیک و زیبا هستند و با تکنولوژی جدید چاپ روی پارچه (سابلیمیشن) می توان طرح های سفارشی و دلخواه را روی آنها چاپ کرد.

·         روبالشی شانل

شانل یا شنل (Velvet) نوعی پارچه کرکی نرم و براق است که از نخ طبیعی ابریشم، پنبه و یا نخ‌های مصنوعی مانند آکریلیک، رازیون و الفین بافته می‌شود. تفاوت آن با پارچه مخمل در نوع نخ بکار رفته آن است به گونه‌ای که در هر دو طرف پارچه شانل دارای پرز است که باعث نرمی و لطافت در دو روی پارچه می‌شود در حالی که در پارچه مخمل فقط یک روی آن پرزهای نرم و لطیف به کار رفته است و همچنین دارای ضخامت کمتری از پاچه شنل می‌باشد. روبالشی شانل بسیار جذاب و لوکس می باشد.

·         روبالشی یکبار مصرف

روبالشی یکبار مصرف برای استفاده در سفر یا حتی منزل کاربرد دارد. گاهی در سفر تمایل ندارید از ملحفه‌هایی که در هتل یا مهمان‌پذیر ارائه می‌شوند استفاده کنیم. این کاور یک بار مصرف بالش از جنس پارچه بسیار نازک تولید می شود که عموما بعد از شستشو پاره می شوند.

انواع مدل دوخت روبالشی

روبالشی ها مدل دوخت متنوعی دارند. در طول زمان طرح دوخت جدید روبالشی اضافه شده و خیاط ها سعی کردن که تنوع و نوع آوری داشته باشند. بیشتر مدل روبالشی ها به نحوه قرار گرفتن بالشت در روبالشی بر می گردد. مواد اولیه دوخت روبالشی و الگوی دوخت روبالشی ها تا حدودی متفاوت است و برای هر نوع رویالشتی مهارت جداگانه دوخت نیاز دارد. برخی طرح روبالشی های به مدل روبالشی عروس یا روبالشی فانتزی تشبیه می شوند که این مدل ها خاص هستند و به صورت سفارشی دوخته می شوند.

رو بالشی پاکتی Bag

در مدل روبالشی پاکتی یک سمت رو بالشتی دوحته می شود و سمت دیگر آن به حالت پاکت می باشد. یک سمت روباشی یک تکه اضافه دارد که روی بالش قرار می گیرد. در این حالت در آوردن و گذاشتن بالشت راحت است و نیازی به زیپ برای کاور بالشت هم نست.

·         روبالشی زیپ دار zippered pillowcase

در مدل روبالشی زیپ دار یک سمت روبالشی دوخته شده و در سمت دیگر آن حدود 15 سانت به انتهای روبالشی یه زیپ دوخته می شود. سرزیپ روبالشی پلاستیکی است. در این طرز دوخت روبالشی دو نوع دوخت وجود دارد. دور دوزی شده و دوخت ساده. که دوردوزی شده روبالشی زیباتری می باشد.

·         روبالشی سردوزی شده Housewife pillowcase

در این نوع دوخت رو بالشتی یک سمت کاور بالش دوخته شده و سمت دیگر فقط سردوزی شده یا اینکه تو گذاشته می شود. این مدل به دوخت خانگی روبالشی هم مشهور هست.

·         روبالشی دوردوزی طرح دار  Oxford pillowcase

در آموزش دوخت روبالشی به این طرح دوخت روبالشی الگوی آگسفورد یا دوخت دوردوزی شده روبالشی می گویند. یک دوردوزی به فاصله حدود 3 سانتیمتر دور روبالشی را انجام می دهند که باعث می شود روبالشی مجلسی تر شود.

·         روبالشی استوانه ای Neckroll pillowcase

روبالشی استوانه ای طرح دوخت سنتی یا قدیمی دوخت متکا های گرد دراز استوانه ای است که در منزل تمام ایرانی ها در قدیم بوده است. عموما به عنوان بالش مهمان یا بالش پشتی استفاده می شد.

·         روبالشی چسب دار

در مدل روبالشی چسب دار، یک سمت روبالشی دوخته شده و سمت دیگر از چسب پارچه ای نر و مادگی که داخل کیف ها هم است استفاده می شود. قرار دادن و در اوردن متکا در این کاور متکا راحت است. البته ممکن است چسب استفاده شده بعد از چندین بار شستشو قدرت خود را از دست بدهد.

سایز روبالشی

روبالشی ها بسته به کاربردشان در سایز های مختلف دوخته می شوند. سایز نرمال روبالشی همان 50 در 70 سانتیمتر رایج در بازار ایران است که البته معمولا هم یک 2 یا 3 سانت از این کوچکتر می گیرند.

روبالشی سایز استاندارد Standard Pillow

روبالشی سایز کوئین Queen pillow

روبالشی سایز استاندارد Standard Pillow

روبالشی سایز کینگ King pillow

روبالشی سایز بادی (بسیار بزرگ) Body Pillow

روبالشی سایز کینگ King pillow

روبالشی سایز بادی (بسیار بزرگ) Body Pillow

دکمه بازگشت به بالا