اقتصادیکسب و کار ایرانی

اتفاقات مهمی که در سال 1402 می‌تواند برای بازار ارز‌های دیجیتال رخ دهد

 1401 در مجموع یک سال پر فراز و نشیب بود و شاهد اتفاقات بزرگی در بازار بودیم. اما اکثر این رویداد‌ها، اتفاقاتی منفی بودند که منجر شدند تا ارز‌های دیجیتال کاهش شدید قیمتی تجربه کنند و یک زمستان سخت ارز‌های دیجیتال را تجربه کنیم.

اخبار ارز دیجیتال |ارزهای دیجیتال آینده دار |بهترین ارز دیجیتال ارزان

زمستانی که اثرات آن تا روز‌های پایانی سال 1401 ادامه داشته است و علاوه بر کاهش قیمتی، ورشکستگی بسیاری از شرکت‌ها و صرافی‌های فعال در حوزه رمزارز را رقم‌زده است.

با پایان سال 1401 و آغاز سال 1402، بسیاری در حال بررسی بازار هستند تا بدانند روند کلی ارز‌های دیجیتال در سال جدید چگونه خواهد بود. به همین دلیل، در ادامه این مقاله می‌خواهیم برخی از پیش‌بینی‌ها و اتفاقاتی که ممکن است در سال جدید رخ دهد را بررسی کنیم.

مهم‌ترین اتفاقاتی که ممکن است در سال 1402 برای رمزارز‌ها رخ دهد

همانند روند هرساله، تحلیلگران و فعالان بازار پیش‌بینی‌های خود را منتشر می‌کنند و در تلاش هستند تا آینده بازار و روند‌های قیمتی را پیش‌بینی کنند. در حالی که پیش‌بینی روند دقیق قیمتی در بازار‌های پرنوسان مانند رمزارز‌ها بسیار دشوار است، اما روند‌های کلی را می‌توان بررسی کرد و در هنگام سرمایه‌گذاری در سال جدید به آن‌ها توجه داشت.

با توجه به فعالیت و روند‌های گذشته ارز‌های دیجیتال، سرمایه‌گذاران برای سال 1402 نیز منتظر اتفاقات بزرگ و کوچکی هستند. سالی که با تمام نوسانات قیمتی خود، می‌تواند یک تجربه ارزشمند باشد و فناوری‌های جدیدی را به ما معرفی کند.

برخی از پیش‌بینی‌های جالبی که پیرامون ارز‌های دیجیتال در سال 1402 وجود دارد را در ادامه آورده‌ایم.

ادامه روند نزولی یا آغاز روند صعودی؟

سال 1401 شاهد کاهش شدید قیمت بیت کوین و دیگر ارز‌های بازار بودیم، روندی که تا به امروز ادامه داشته است و بسیاری از ارز‌های دیجیتال بازار فاصله زیادی را با اوج قیمتی خود ایجاد کرده‌اند. ارزش بازار ارز‌های دیجیتال نیز از بیش از 3 تریلیون دلار به کمتر از 1 تریلیون دلار کاهش داشت که به خوبی کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و علاقه به بازار را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی قیمت از جمله دشوارترین فعالیت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال است زیرا عوامل بسیار مختلفی بر روند‌های قیمتی تأثیرگذار هستند و هر ساله شاهد رخ دادن اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی هستیم که به طور مستقیم تغییرات قیمتی را رقم می‌زنند.

اما اگر بخواهیم وضعیت حال حاضر بازار را بررسی کنیم، نشانه‌های مثبتی دیده می‌شود و سال 2023 ارز‌های دیجیتال موفق شدند تا مقداری رشد قیمتی را تجربه کنند و از محدوده‌های قیمتی بسیار پایین خود فاصله بگیرند.

اما این افزایش قیمتی اخیراً متزلزل شده است که نشان می‌دهد هنوز سرمایه‌گذاران بازار نسبت به آینده بدبین هستند و فروشندگان همچنان در بسیاری از محدوده‌ها دست بالا را دارند.

برای این ترس و دیدگاه منفی، دلایل خوبی نیز وجود دارد. زمستان ارز‌های دیجیتال همچنان به طور کامل تمام نشده است و حتی در روز‌های پایانی سال 1401 به طور مداوم خبر‌های مشکلات فعالان، شرکت‌ها و سازمان‌های ارز‌های دیجیتال را می‌شنویم و در آخرین مورد، بانک سیلورگیت با خطر ورشکستگی مواجه شده است که اثر منفی خود را در بازار داشته است.

برخی از تحلیلگران معتقد هستند که این روند منفی در چند ماه ابتدایی سال 1402 نیز می‌تواند ادامه داشته باشد و بازار تحت تأثیر اخبار ورشکستگی‌ها و همچنین وضعیت اقتصادی بد جهانی و تورم آمریکا، کاهش قیمتی را تجربه کند.

با این حال، برخی پیش‌بینی‌ها نیز وجود دارد که سال 1402 می‌تواند آغاز روند خروج از زمستان باشد و در نهایت شاهد رشد بسیاری از ارز‌های دیجیتال بازار خواهیم بود.

ادامه روند پذیرش بیت کوین و ارز‌های دیجیتال

با افزایش قیمت ارز‌های دیجیتال در سال 2021، شاهد گسترش استفاده از این دارایی‌های دیجیتال بودیم و بسیاری از شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات پذیرش پرداخت ارز‌های دیجیتال را شروع کردند.

با گسترش فناوری و افزایش ادامه دار علاقه و استفاده از رمزارز‌ها، پیش‌بینی می‌شود در سال 2022 نیز شاهد پذیرش بیشتر ارز‌های دیجیتال در ایران و سطح جهان باشیم. موضوعی که به گسترش هرچه بیشتر ارز‌های دیجیتال می‌تواند کمک کند.

تأیید صندوق قابل معامله آتی بیت کوین

سال‌ها است که فعالان بازار ارز‌های دیجیتال در تلاش هستند تا تأیید مقامات قانون‌گذاری آمریکایی را برای صندوق قابل معامله آتی بیت کوین بگیرند و تاکنون با وجود تلاش‌های بسیار، این موافقت حاصل نشده است.

پیش‌بینی می‌شود در صورت توافق SEC و سازمان‌های قانون‌گذاری آمریکایی با راه‌اندازی صندوق قابل معامله آتی بیت کوین در سال 1402، شاهد رشد قیمتی بیت کوین و در نتیجه بازار ارز‌های دیجیتال باشیم و سرمایه جدیدی به بازار تزریق شود. این تأیید همچنین می‌تواند به مشروعیت بخشیدن هرچه بیشتر به این دارایی‌های دیجیتال کمک کند.

قانون‌گذاری‌ها

برخی از تحلیلگران معتقد هستند که در سال 1402 قانون‌گذاری‌ها و چارچوب‌های قانونی سختگیرانه‌تری را در بازار مشاهده خواهیم کرد. تصمیماتی که در نتیجه اتفاقات سال 1401 از جمله ورشکستگی FTX و سقوط اکوسیستم ترا گرفته خواهد شد.

سخت‌گیری‌های قانونی در حالی که می‌تواند با برخی اهداف و زیرساخت‌های ارز دیجیتال در مغایرت باشد، اما همچنین فرصتی برای ایجاد اطمینان و اعتماد بیشتر عموم مردم به این دارایی‌ها خواهد بود.

ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی

ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی از موضوعات داغ چندین ماه گذشته در بسیاری از کشور‌های جهان بوده است و به نظر می‌رسد در سال 1402 شاهد عرضه عمومی برخی از این ارز‌ها باشیم. کشور ما نیز ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را به نام رمزریال در دست توسعه دارد و پیش‌بینی می‌شود بزودی روند آزمایشی و عرضه عمومی آن را مشاهده کنیم.

جمع‌بندی

با وجود تمام پیش‌بینی‌ها، بازار ارز‌های دیجیتال تا به امروز بار‌ها نشان داده است که می‌تواند کاملاً غیرقابل پیش‌بینی باشد و رخ دادن برخی اتفاقات طی چند ماه آینده می‌تواند بسیاری از پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها را نامعتبر کند.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در سرمایه‌گذاری سال 1402 به این ریسک‌ها و خطرات توجه داشته باشید و مدیریت ریسک را در این بازار پرنوسان فراموش نکنید.

علیرضا اصیلی

علیرضا اصیلی فعال حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقمند به حوزه کریپتو کارنسی است. مقالات اون در زمینه کریپتو کارنسی در وبسایت سرمایکس و بسیاری از خبرگزاری‌ها منتشر شده است.
دکمه بازگشت به بالا