معرفی بهترین کتاب‌ها برای یادگیری فارکس

بر اساس شواهد و تجربه می‌توان اذعان داشت که افراد موفق در حوزه معامله در  11 کتابی که در این مقاله معرفی شده است را مطالعه کرده‌اند، از این رو با عنوان 11 کتاب برتر فارکس به بررسی این کتاب‌ها می‌پردازیم. این روزها تب و تاب معامله‌گری در ایران افزایش یافته و افراد زیادی در بازارهای مالی مختلف (بورس، فارکس، کریپتو و…) مشغول به فعالیت هستند.

قطعا دلیل این استقبال زیاد را می‌توان پتانسیل بالای درآمدزایی این بازارها دانست. نکته‌ای که تمامی این افراد و حتی شما که در حال خواندن این مطلب هستید به آن پی برده‌اید. اما همان طور که می‌دانید در کنار پتانسیل بالای درآمدزایی، ریسک بالایی نیز در این بازارها وجود دارد. بنابراین چنانچه بدون داشتن آگاهی کافی و دانش به روز، به این بازارها ورود کنیم ممکن است دچار ضررهای جبران ناپذیری شویم. به همین علت و در راستای آموزش فارکس برای مبتدیان امروز قصد داریم 11 کتاب برتر برای آموزش معامله‌گری در بازار فارکس، بزرگترین  بازار مالی دنیا معرفی کنیم. قطعا مطالعه و درک این کتاب‌ها، کمک زیادی به پیشرفت و بهبود کیفیت معاملات CFD در فارکس خواهد کرد.

آموزش |بروکر فارکس |روانشناسی

خلاصه مطلب

      کتاب‌های بازار فارکس به سه دسته تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و روانشناسی معامله‌گری تقسیم می‌شوند.
•    در کتاب‌ها کتاب‌های روانشناسی علاوه بر ایجاد یک ساختار ذهنی برای مخاطب، نظم و انضباط کاری جهت حصول نتیجه بهتر در معاملات، به افراد آموزش داده می‌شود.
•    با عمل به دستورات کتاب معامله‌گر منضبط ابعاد جدیدی از خودشناسی، نظم و انضباط دربازار مالی برای شما به وجود خواهد آمد.
•    در کتاب جادوگران بازار نوین، مصاحبه‌های عمیقی با 17 معامله‌گر بسیار موفق انجام شده که هر کدام رویکرد منحصربه‌فرد خود را به بازارها دارند.
•    کتاب استراتژی‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت نوشته رابرت ماینر به دو بخش اساس استراتژی‌های معاملاتی و استراتژی‌های معاملاتی خاص تمرکز دارد.

مجموعه کتب آموزش فارکس برای مبتدیان

پیش از بررسی کتاب‌های انتخاب شده، به بررسی انواع کتاب فارکس موجود در بازار خواهیم پرداخت. پس از آن می‌توانید با آگاهی بیشتری کتاب مناسب خود را از میان کتابهای معرفی شده، انتخاب کنید. به طور کلی مجموعه کتاب‌های بازار فارکس به سه دسته تحلیل تکنیکال،  و  تقسیم شده و هر کتاب فارکس معمولا به بررسی یکی از این موارد می‌پردازد. این سه حوزه دقیقا همان اصول و قواعدی هستند که جهت تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای در بروکر فارکس؛ به آنها نیاز خواهید داشت.

کتاب‌های تحلیل تکنیکال

این دسته از کتاب‌ها با آموزش مفاهیم  به مخاطب خود، سعی در درک بهتر حرکات قیمت در گذشته و آینده بازار را دارند.

  • تمامی ابزارهایی که جهت تحلیل قیمت در نمودارها به کار برده می‌شوند همچون ، الگوها و… جزو این دسته و سبک از تحلیلگری به حساب می‌آیند.
  • با توجه به رشد و افزایش استقبال معامله‌گران از این سبک، بسیاری ازکتاب‌های فارکس موجود در بازار، در این دسته قرار می‌گیرند.

کتاب‌های تحلیل بنیادی

نوع دوم مجموعه کتب فارکس موجود در بازار، مربوط به آموزش تحلیل بنیادی است (به مقاله  مراجعه کنید).

این سری کتب، با آموزش مفاهیم اقتصادی (به طور مثال شاخص بهای تولیدکننده، شاخص خرده‌فروشی و بسیاری از فاکتورهای دیگر) مخاطبان را به درک درستی از بازار می رسانند تا آنها بتوانند در نهایت با توجه به تقویت یا تضعیف شدن یک ارز، آینده حرکت قیمت آن را در مقابل ارز دیگر سنجیده و تخمین بزنند.

با وجود اهمیت تحلیل بنیادی در موفقیت معامله‌گران، افراد کمتری به این سبکِ تحلیل علاقه نشان داده و به همین جهت کتابهای کمتری در این زمینه به رشته تحریر درآمده است.

کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری در فارکس

این سری از کتاب‌ها با تکیه بر این اصل که درصد زیادی از موفقیت هر معامله‌گر جنبه روانی و ذهنی داشته، اقدام به آموزش مسائل مربوط به در فارکس نموده‌اند. معمولا در این کتب علاوه بر ایجاد یک ساختار ذهنی برای مخاطب، مسئله مهم رعایت نظم و انضباط کاری جهت حصول نتیجه بهتر در معاملات، آموزش داده می‌شود.

  • لذا از آنجایی که معامله‌گری و مخصوصا فعالیت در بازار فارکس هیجانات زیادی به همراه دارد، مخاطب این گونه کتاب‌ها به هنگام معامله کردن رفتار منطقی‌تری از خود بروز داده و نتایج معاملاتی بهتری کسب خواهد کرد.
  • حال که با این سه دسته کتاب  آشنا شدید، در ادامه به معرفی 11 کتاب فارکس که با دقت و ظرافت خاصی از میان کتب موجود در بازار برگزیده شده‌اند، خواهیم پرداخت.

هدف ما از انتخاب این 11 کتاب فارکس به گونه‌ای بوده که هر سه مبحث مورد نیاز جهت تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای، در برگرفته شود به نحوی که شما صرفا با مطالعه این چند کتاب محدود، بتوانید بیشترین بهره را برده و به درک نسبتا خوبی از بازار دست یابید. پس با ما همراه باشید.

۱. کتاب معامله‌گر  اثر لنس بگز

اگر به دنبال یک کتاب معامله در فارکس  باکیفیت هستید که بتواند در زمانی محدود، دید نسبتا جامع و کاملی از بازار به شما ارائه دهد، از خواندن این کتاب غافل نشوید. بنا به گفته نویسنده، در نگارش این کتاب دو هدف وجود دارد:

  • توضیح انکه سوشال ترید چیست و نیز بیان شیوه نگرش صحیح به چارت‌ها به منظور استفاده درست و به جا از پرایش اکشن و مدیریت فرصت‌های معاملاتی.
  • بیان مراحل تکاملی یک فرد به منظور تبدیل شدن از یک معامله‌گر مبتدی به معامله‌گر حرفه‌ای.

همانطور که در اهداف نگارش بیان شده است، این کتاب با ارائه دیدی صحیح نسبت به بازار، ضمن آموزش به خواننده کمک می‌کند تا درک بهتری از واقعیت چارت‌ها به دست بیاورد. سپس با ارائه برخی موارد مربوط به روان‌شناسی بازار، سعی در ارتقا و رشد ذهنی معامله‌گر دارد.

نکته مثبت دیگری که در این کتاب فارکس وجود دارد، ذکر مثال‌ها و تمرین‌های فراوان همراه با نمایش چارت‌های مختلف است. همین نکته است که این کتاب را از سایر کتابهای فارکس متمایز کرده است.

و در نهایت روند نگارش کتاب به گونه‌ای ست که به مخاطب کمک می‌کند تا  خود را بر مبنای اصول و روش‌های ذکر شده بنا نهد و با اکتفا به آن معاملات موفق‌تری داشته باشد.

  1. معامله‌گر منضبط اثر مارک داگلاس

اگر شما نیز معتقد هستید که موفقیت در معامله‌گری صرفا با تسلط به دانش تحلیل تکنیکال و بنیادی امکان‌پذیر نیست و عامل سومی به نام روان‌شناسی معامله‌گری نقشی بسیار کلیدی در این زمینه ایفا می‌کند، باید بگوییم این کتاب مخصوص شماست!

چه بخواهیم یا نخواهیم باید بپذیریم که حتی بهترین معامله‌گران دنیا نیز در تحلیل‌ها و معاملات خود گاها دچار اشتباهاتی شده که باعث می‌شود در کنار معاملات سودده، برخی معاملات خود را نیز با ضرر ببندند. پس چه بهتر که همواره اشتباهات خود را پذیرفته و با بستن معاملات ضررده، کل سرمایه خود را در معرض ریسک قرار ندهیم.

در همین راستا مارک داگلاس معتقد است که موفقیت در معامله‌گری ۸۰ درصد جنبه روانی داشته و تنها ۲۰ درصد دیگر مربوط به روش‌های معامله‌گری (تحلیل تکنیکال و بنیادی) است.

در نهایت مطالعه و عمل به دستورات این کتاب، ابعاد جدیدی از خودشناسی، نظم و انضباط در بازارهای مالی را به روی شما خواهد گشود که لازمه موفقیت در هر بازاری از جمله فارکس است.

۳. تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان مورفی

امروزه تحلیل تکنیکال در سرتاسر جهان، جایگاه ویژه‌ای در بین معامله‌گران مختلف پیدا کرده و چه خوب است که این علم از زبان یکی از بزرگان این حیطه همچون جان مورفی آموخته شود. فردی که در سال ۱۹۹۲، به واسطه مشارکت چشم‌گیر خود در زمینه تحلیل تکنیکال موفق به دریافت جایزه از فدراسیون بین‌المللی تحلیل‌گران تکنیکال شد.

مطالعه کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه که دست مایه ۴۰ سال تلاش و تجربه این تحلیل‌گر خوش نام و موفق است به تمامی افرادی که قصد فعالیت حرفه‌ای در بازارهای مالی را دارند، توصیه می‌شود. چرا که این کتاب حاوی مطالب و نکات بسیار زیادی است که قطعا هر معامله‌گر مبتدی و یا حرفه‌ای بدان نیاز خواهد داشت.

۴. تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی اثر مارک داگلاس

الف) بخش اول

 داگلاس در بخش اول به معرفی مفهوم روانشناسی تجارت و نقش آن در دستیابی به موفقیت در بازار می‌پردازد. او تأکید می‌کند که کلید تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر موفق فقط داشتن یک برنامه یا استراتژی معاملاتی محکم نیست، بلکه ایجاد طرز فکر و نگرش صحیح نسبت به معامله است. او اهمیت درک چالش‌های عاطفی و موانع ذهنی که معامله‌گران با آن روبرو هستند را برجسته کرده و توصیه‌های عملی در مورد چگونگی غلبه بر این موانع را ارائه می‌دهد.

الف) بخش دوم
در بخش دوم کتاب، داگلاس اصول روان‌شناختی خاصی را که برای موفقیت در تجارت ضروری هستند، عمیق‌تر می‌کند. او اهمیت حفظ یک رویکرد منضبط و صبورانه در تجارت را توضیح داده و استراتژی‌هایی را برای غلبه بر سوگیری‌های شناختی رایج که در تصمیمات معاملاتی تداخل ایجاد می‌کنند، ارائه می‌دهد.. او همچنین درباره نقش اعتمادبه‌نفس، خودکنترلی و جدایی عاطفی در معامله صحبت کرده و ابزارهایی برای مدیریت استرس و اضطراب ارائه می‌دهد.

الف) بخش سوم
بخش پایانی کتاب بر روی پیاده کردن همه این مفاهیم متمرکز شده است. داگلاس توصیه‌های عملی در مورد چگونگی ایجاد و حفظ یک ذهنیت برنده را ارائه داده و طرز فکر معامله‌گران موفق را شرح می‌دهد. او همچنین اهمیت مدیریت ریسک را مورد بحث قرار داده و استراتژی‌هایی را در جهت حفظ نظم و ثبات در معاملات ارائه می‌دهد.

۵. الگوهای شمعی ژاپنی اثر استیو نیسون

همانطور که می‌دانید معامله‌گری شامل یک روش یا قانون ثابت و مدون نیست و هر فردی سبک و سیاق معامله‌گری مخصوص به خود را دارد.

عده‌ای خود را معامله‌گر پرایس اکشن دانسته و عده‌ای برمبنای اندیکاتورهای مختلف، معاملات خود را انجام می‌دهند.

فارغ از این که سبک معاملاتی افراد چیست،  را می‌توان جزء جدا نشدنی بسیاری از چارت‌ها و معاملات دانست و اینجاست که استیو نیسون می‌گوید کندل‌ها، چراغ راه معامله‌گری هستند!

در وصف اهمیت این کندل‌های به ظاهر ساده هر چه بگوییم، کم گفته‌ایم چرا که این کندل‌ها در دل خود حاوی پیام‌های بسیار ارزشمندی بوده که درک صحیح و دانستن زبان آنها، کمک شایانی به موفقیت در معاملات خواهد کرد.

استیو نیسون که خود معرف نمودارهای شمعی ژاپنی به دنیای غرب است، در این کتاب تمامی دانسته‌ها و تجربیات خود را جمع‌آوری نموده و با بیانی جذاب همراه با مثال‌ها و تصاویر مختلف، زبان کندل‌ها را به مخاطبان خود آموزش می‌دهد.

نتیجه‌گیری

دنیای معاملات فارکس می‌تواند در ابتدا پیچیده و چالش‌برانگیز باشد، اما فرصت‌های زیادی را برای کسانی که مایل به تلاش برای یادگیری و توسعه مهارت‌های خود هستند، ارائه می‌دهد. بهترین کتاب‌های فارکس منبع ارزشمندی را برای معامله‌گران در تمام سطوح فراهم کرده و توصیه‌ها، استراتژی‌ها و بینش‌های عملی را از معامله‌گران باتجربه و کارشناسان در این زمینه ارائه می‌دهند.

بهترین کتاب‌های فارکس همچون «معامله‌گر پرایس‌اکشن» نوشته لنس بگز، «استراتژی‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت» نوشته رابرت ماینر و … همگی طیف گسترده‌ای از مبانی معاملات فارکس تا استراتژی‌های معاملاتی پیشرفته، مدیریت ریسک و روانشناسی را پوشش می‌دهند.

درنهایت، کلید موفقیت در معاملات فارکس در ایجاد درک عمیق از بازارها، حفظ رویکرد منضبط در معاملات و تکنیک‌های مدیریت ریسک مؤثر است. بهترین کتاب‌های فارکس می‌توانند به معامله‌گران برای دستیابی به این اهداف کمک کنند و منبع ارزشمندی را برای کسانی که به دنبال ، بهبود مهارت‌های معاملاتی و دستیابی به موفقیت بلندمدت هستند، فراهم می‌کند.

از این‌که تا پایان این مطلب ما را همراهی نمودید، صمیمانه سپاسگزاریم.، چنانچه تجربه مطالعه کتاب یا کتاب‌های مشابه دیگری دارید، خوشحال خواهیم شد که نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا