علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

معرفی نرم افزار تعمیر و نگهداری

مقدمه

چند صباحی است که نرم افزار تعمیر و نگهداری به عنوان سیستم مکانیزه مدیریت، راه خود را به دنیای صنایع و تجهیزات باز کرده است. cmms، مخفف عبارت Computerized Maintenance Management System می باشد. این سیستم برای هر مجموعه ای که فرایند نگهداری و تعمیرات را روی دستگاه ها و صنایع خود لازم دارند، پیشنهاد می شود. این سیستم دارای انواع متنوعی بوده که هر یک از آن ها دارای وظایف ویژه ای هستند؛ به عنوان مثال می توان از سیستم تعمیر و نگهداری حمل و نقل عمومی، انبارداری، تجهیزات به کار رفته در یک کارخانه و … یاد کرد. در این نوشتار قصد داریم ضمن معرفی این نرم افزار، درباره شاخص های تعمیر و نگهداری ، نرم افزارهای پیشگیرانه و …. مطالبی ارائه دهیم.

 نرم افزار تعمیر و نگه داری

نرم افزار تعمیر و نگهداری چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که اشاره شد، نرم افزار تعمیر و نگهداری کمک می کند تا مدیران بهتر بتوانند بر روی صنایع و تجهیزات نصب شده در مجموعه خود نظارت داشته باشند. این بسته های نرم افزاری که به صورت آماده ارائه می شوند، حوزه خدمات شان وسیع بوده و دارای امکانات متنوعی هستند. البته هر چه دامنه امکانات و توانمندی های این بسته ها بیشتر باشد، به همان نسبت نیز طیف قیمتی آنها نیز بیشتر خواهد شد. ضمن تهیه بسته های آماده نرم افزار می توان به طراحی و ساخت یک سی ام ام اس با نظر به نیازهای همان مجموعه نیز اقدام کرد. هر سیستم نت، دارای یک مجموعه نیازهای ویژه ای است که لازم است به وسیله یک نرم افزار  تامین گردد.

نرم افزار نگهداری پیشگیرانه چه مفهومی دارد؟

نرم افزار نگهداری پیشگیرانه (‌Preventive Maintenance) گروهی از عملکردهای منظم و دوره ای است که برای بررسی آپدیت و نگهداری تجهیزات صورت می گیرد. نرم افزار نت، با رویکرد یکپارچه سازی سیستم‌هایی که با این گروه در ارتباط هستند، کلیه برنامه‌ها و اصول پیشگیرانه را به پلتفرم‌های پیش‌بینانه بدل می‌کند. این منظور برای صرفه جویی در هزینه های نگهداری و تعمیرات صورت می گیرد.

شاخص تعمیر و نگهداری چیست؟

 تعمیر و نگه داری

در ادامه مبحث نرم افزار تعمیر و نگهداری خوب است درباره شاخص های تعمیر و نگهداری نیز توضیحاتی بدهیم. در زمینه نگهداری و تعمیرات، اصطلاحی وجود دارد که به شاخص های کلیدی KPI‌ معروف هستند. این شاخص ها جهت سنجش فعالیت های یک وظیفه خاص و گروهی از عملکردهای مربوط به حفاظت به کار می روند. این شاخص ها مراقبت و تعمیر را با نظر به نوع مجموعه، نیات، راهبردها و برنامه های عملیاتی متفاوت انجام می دهند.

موارد کاربرد نرم افزارهای نگهداری و مدیریت

با این همه، گروهی از شاخص ها در دست هستند که در صنایع مختلف به شکل مشترک به کار گرفته می شوند و بازخورد خوبی نیز گرفته اند. اگر به عنوان یک کارشناس قصد دارید بخش نگهداری و تعمیرات مجموعه زیر نظرتان را بهبود و تقویت کنید، باید به دنبال نظامی برای تعریف شاخص های پایش و تعمیر تجهیزات خود باشید.

این نظام هدفمند ضمن هوشمندی باید خاص و مشخص بوده، توانایی اندازه گیری داشته و از همه مهمتر قابل دستیابی باشند. اجرای این نوع سیستم باید به شکلی واقع بینانه و به موقع انجام شود. در انتها نیز باید یادآوری کنیم، بازرسی دوره ای که توسط این نرم افزار صورت می گیرد، عملکرد مطمئن و ایمن دستگاه ها را مورد تایید قرار می دهد.

دکمه بازگشت به بالا