علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

آیا موتور ساید کرکره برقی بهترین نوع از موتور است؟

قدرت و قیمت انواع موتورهای کرکره برقی

موتور کرکره برقی و درب کرکره ای اتوماتیک یکی از مهم‌ترین اجزاء کرکره برقی است. در بازار کرکره برقی، انواع موتورهای کرکره برقی از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. در این مقاله ما به تقسیم‌بندی دو نوع از بهترین موتورهای کرکره برقی یعنی موتور توبلار و موتور ساید ازنظر توان می‌پردازیم و قدرت و قیمت انواع موتورهای کرکره برقی را برای شما بیان میکنیم. این تنوع در وهله اول به نوع کاربری کرکره برقی مربوط خواهد شد.

قطعاً موتوری که قرار است کرکره برقی به‌اندازه طول و عرض یک پنجره را بالا و پایین بکشد ازنظر خصوصیات باید بسیار متفاوت‌تر از موتوری باشد که قرار است مثلاً درب یک پارکینگ یا یک کارگاه را بالا و پایین بکشد. البته همین تفاوت و تنوع بر قیمت موتورهای کرکره برقی نیز تأثیرگذار خواهد بود.در کل، انواع موتور کرکره برقی را می‌توان از جهات مختلف دسته‌بندی کرد.

در این مقاله قصد داریم شما را با قدرت و قیمت انواع موتورهای کرکره برقی آشنا کنیم و مقایسه ای بین مدل های مختلف موتور کرکره برقی انجام دهیم. هدف ما در این مقاله این است که شما بتوانید مناسب ترین نوع موتور را متناسب با کاربردتان انتخاب کنید.

موتور کرکره برقی و انواع آن

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید نام دیگر موتور کرکره برقی مغز متفکر کرکره برقی است که این قطعه باید بتواند کارایی محصول را کنترل کند. هر موتوری را نمیتوان بر روی هر کرکره برقی نصب کرد و برای انتخاب نوع موتور باید عوامل مختلفی مانند وزن و عرض و ارتفاع کرکره را در نظر گرفت.

هر نوع موتور کرکره برقی دارای قابلیت خاصی است که استفاده از آن را برای مکان ها و موارد خاصی مناسب میکند. حتی میزان باز و بسته شدن کرکره برقی در طول شبانه روز و میزان تردد از مکان مورد نظر میتواند تاثیر مستقیم در انتخاب موتور داشته باشد. در این قسمت برای شما ویدیویی از معرفی انواع موتور کرکره برقی آماده کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به ادامه مقاله مراجعه کنید تا با ویژگی های انواع این موتور ها آشنا شوید.

قیمت هر موتور کرکره برقی متفاوت میباشد که متناسب به مدل و برند متغیر میباشد. به طور کلی اگر به دنبال بهترین موتور کرکره برقی هستید باید به شما بگوییم که مناسب ترین کرکره برقی متناسب با کاربردتان بهترین موتور کرکره برقی برای شماست. البته در قسمت پایین مقاله ما تعدادی از بهترین موتور های کرکره برقی را با ویژگی ها به شما معرفی کرده ایم. به طور کلی انواع موتور کرکره برقی را میتوان در 3 گروه طبقه بندی کرد :

 • موتور توبولار یا تیوبلار tubular
 • موتور ساید side
 • موتور سانترال یا سنترال central

موتور توبولار کرکره برقی

نوع اول انواع موتور کرکره برقی که بیشتر برای کرکره برقی های کوچک مثل کرکره برقی پنجره و بالکن استفاده می‌گردد موتور توبولار می باشد. علت نامگذاری این نوع از موتور های کرکره برقی این است که موتور در داخل شفت یا لوله تیوب میشود و به همین دلیل باید به شکل لوله باشد تا در داخل شفت قرار بگیرد.

موتور توبولار کرکره برقی برای برای کرکره هایی که وزن کمی دارند (در حدود 140 کیلوگرم) مناسب می باشد. می توان این نوع از موتور توبولار کرکره برقی از قدرت ۳۰ نیوتن بر مترمربع  الی ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ ، ۱۲۰ تا ۱۴۰ نیوتن بر مترمربع تولید می‌شوند. نوع دوم موتورهای توبلار کرکره برقی، صنعتی هستند که با قدرت های ۲۳۰ نیوتن و ۳۰۰ نیوتن بر مترمربع  ساخته‌شده و  می‌توانند برای کرکره هایی با وزن  ۵۰۰کیلوگرم نیز استفاده شوند.

توجه : هر نیوتن معادل 1.8 کیلوگرم می‌باشد، یعنی موتور توبلاری با قدرت ۱۰۰ نیوتن می‌تواند کرکره ای با وزن ۱۸۰ کیلوگرم را بالا بکشد.

قیمت کرکره توبولار کرکره برقی کمی ارزان تر از انواع دیگر میباشد ولی این موتور رابرای مکان هایی که تردد کمی دارند میتوان نصب نمود. در هنگام خرید موتور توبولار کرکره برقی به شما یک آچار فابریک داده میشود که میتوانید وقتی برق قطع میشود به راحتی کرکره برقی تان را بالا و پایین ببرید.

از متعلقات موتور کرکره برقی توبلار یک آچار فابریک اضافه برای مواقع ضروری هنگام قطع برق است که می‌توان برای بالا و پایین کردن کرکره برقی، بدون وجود برق از آن استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره قدرت و قیمت انواع موتورهای کرکره برقی در ادامه با ما همراه باشید.

مزایا موتور توبولار کرکره برقی

موتور های توبولار کرکره برقی در داخل شفت قرار میگیرند و فضای کمی را اشغال میکنند، به همین دلیل شما میتوانید از این موتور برای مکان هایی که با کمبود فضا رو به رو هستند استفاده کنید. قیمت موتور توبولار کرکره برقی مناسب تر از سایر موتور هاست ولی باید در نظر داشته باشید که این موتور را برای مکان های پر رفت و آمد نمیتوان استفاده کرد. سرعت باز و بسته شدن کرکره های مجهز به موتور توبولار مناسب است و میتوان آن را طوری تنظیم کرد که در زمان کوتاهتری درب را باز و بسته کند. ظاهر این نوع از موتور ها مناسب است و میتوان به زیبایی دکوراسیون نیز کمک کرد.

معایب موتور توبولار کرکره برقی

 • موتور های توبولار میتوانند میزان محدودی وزن را تحمل کنند و به همین دلیل برای درب های سنگین وزن مناسب نیستند.
 • از موتور هی توبولار نمیتوان برای مکان های پر رفت و آمد استفاده کرد.
 • این موتور ها دارای قابلیت ups نیستند و زمانی که برق قطع میشود نمیتوان درب را به صورت دستی باز و بسته کرد.
 • بدترین عیب این موتور ها این است که سیستم پاراشوت ندارند و اگر گیربکس آن ها خراب شود امکان سقوط وجود دارد و میتواند برای افراد خطرناک باشد.

در صورتی که موتور کرکره برقی شما خراب شد میتوانید از خدمات تعمیر موتور کرکره برقی ما در ایران کرکره بهره مند شوید و یا با مراجعه به صفحه تعمیر موتور کرکره برقی با روند این کار آشنا شوید.

عملکرد موتور توبولار کرکره برقی در قطع برق

وقتی برق میرود موتور های توبولار دارای آچار خلاص کن میباشند که با استفاده از آن ها میتوان کرکره را بالا و پایین برد. شما باید دستگیره خلاص کن را بگیرید و آن را داخل سایبان قرار داده و بچرخاهنید تا کرکره شما بالا و پایین رود. در صورتی که آچار خلاص کن ندارید میتوانید از آچار جک ماشین نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید که موتورهای توبولار در انواع upsدار و بدون ups تولید میشوند که اگر شما از نوع upsدار استفاده کنید در زمان قطع برق کرکره برقی شما به کار عادی خود ادامه خواهد داد.

برند های موتور توبولار کرکره برقی

در ایران چندین برند معتبر برای موتور توبولار وجود دارد که هر کدام ویژگی خاصی دارند. در این قسمت تعدادی از معتبرترین برند ها را برای شما معرفی کرده ایم تا خرید آگاهانه تری داشته باشید.

موتور ساید کرکره برقی

موتور های ساید کرکره برقی قابلیت تحمل وزن های سنگین را دارند و به همین دلیل از آن ها برای باز و بسته کردن درب های سنگین تا 1000 کیلوگرم استفاده میشود. موتور ساید برای مکان هایی رفت و آمد در آن ها بالاست مناسب است و میتواند به راحتی تعداد دفعات بالا باز و بسته شود. به همین دلیل از این موتور ها برای سوله ها، کارخانجات، برج های پر رفت و آمد ، پارکینگ پاساژ ها و مکان های عمومی استفاده میشود.

این موتور ها در خارج از شفت نصب میشوند و به همین دلیل شکل آن ها متفاوت از موتور توبولار است و به صورت کتابی می باشد. این موتور ها در یک طرف درب نصب میشوند و با استفاده از زنجیر درب را بالا و پایین می کشند. مهمترین ویژگی که این موتور ها دارند این است که در صورتی که نقص فنی پیدا کنند سیستم پاراشوت آن ها فعال شده و از سقوط جلوگیری میکند. به همین دلیل امنیت بالایی دارند و احتمال سقوط آن ها صفر است.

از دیگر ویژگی های این موتور این است که در صو.رت قطع برق میتوان از قابلیت ups انها استفاده کرد و به صورت دستی آن را بالا و پایین برد. قدرت موتور ساید کرکره برقی ۱۵۰، ۳۰۰ ، ۵۰۰ ، ۶۰۰ و ۸۰۰ کیلوگرم میباشد ولی اکثرا از قدرت 600 کیلوگرم آن ها استفاده میشود. موتور های ساید در انواع ups دار و بدون ups در بازار موجودند که مدل های DC آن دارای ups بوده و در زمان قطع برق نیز قابلیت باز و بسته کرن درب را دارند. باطری از اجزای مهم در کرکره های برقی است که برای باز و بسته شدن نقش اساسی را ایفا میکنند.

مزایا موتور ساید کرکره برقی

تمام موتور های ساید مجهز به خلاص کن میباشند و اگر برق قطع شود میتوانند به کارشان ادامه دهند. موتور ساید یکی از بهترین موتور کرکره برقی در بازار ایران است که محدودیت تحمل وزن ندارد. این موتور ها میتوانند کرکره هایی با وزن بسیار بالا را باز و بسته کنند. موتور ساید کرکره برقی کاملا بدون صدا بالا و پایین میرود و برای مکان های کم سر و صدا مناسب است. از این موتور میتوان برای مکان های پر رفت و امد استفاده کرد زیرا این ها قابلیت باز و بسته شدن به تعداد بالا را دارند. نصب این موتور ها آسان است که شما میتوانید برای نصب آن و یا نصب کرکره برقی تان از خدمات نصب کرکره برقی ما در ایران کرکره بهره مند شو.ید.

معایب موتور ساید کرکره برقی

 • همان طور که اشاره شد موتور های ساید داخل شفت قرار نمیگیرند برای نصب نیاز به فضای بیشتری نسبت به موتور های توبولار دارند.
 • موتور ساید قیمت بیشتری دارد و برای خرید آن باید هزینه بیشتی نسبت به موتور های دیگر بپردازید.
 • زمان باز و بسته شدن درب توسط موتور ساید طولانی تر است.
 • این موتور ها میتوانند باعث زشت شدن دکوراسیون شوند زیرا داخل شفت قرار نمیگیرند و نمای بیرونی دارند.

عملکرد موتور ساید کرکره برقی در قطع برق

همان طور که در قسمت مزایا این موتور گفته شد این موتور های دارای زنجیر خلاص کن میباشند که در موقع قطع برق به کمک شما میاید. موتور های ساید به وسیله یک کاور پوشانده شده اند و در زمان قطع برق باید کاور را بردارید. در این مرحله شما زنجیر هایی را مشاهده میکنید که به صورت رفت و برگشت میباشند. با چرخاندن این زنجیر ها میتوانید کرکره برقی را بالا و پایین ببرید. دقت داشته باشید که ر زمان بالا و پایین کشیدن زنجیر ها فشار زیادی به آن وارد نکنید زیرا امکان شکستن اهرم کلاچ وجود دارد.

برند های موتور ساید کرکره برقی

در بازار ایران موتور های ساید مختلفی وجود دارند که هرکدام ویژگی های خاصی دارند. با توجه به تجربه ما در فروش موتور کرکره برقی در انواع مختلف تعدادی از برند های این موتور را برای شما توضیح داده ایم.

 • موتور ساید آلمانی کرکره برقی
 • موتور ساید چینی کرکره برقی
 • موتور سانترال کرکره برقی

از موتور سانترال کرکره برقی بیشتر در کرکره های قدیمی استفاده میشد. این موتور ها قابلیت تحمل وزن 180 تا 280 کیلوگرم را داشتند و برای مکان های عمومی و مسکونی مورد استفاده قرار میگرفتند. این موتور ها برای مکان هایی که حداکثر 30 تردد در روز داشته باشند مناسب است. پس واضح است استفاده از آن برای مکان های عمومی چندان پیشنهاد نمیشود. نصب موتور هاس سنترال بسیار راحت بوده و با نصب آن به خوبی میتوانید کرکره های قدیمی را به کرکره اتوماتیک جدیدتر تبدلی کنید.

در چند سال اخیر ما کمتر به مشتریان مان پیشنهاد میکنیم که از این موتور استفاده کنند زیرا این موتور قدیمی شده و موتور های جدیدتر قابلیت های بیشتری دارند. این موتور های کرکره برقی در مقایسه با موتور های توبولار و ساید خیلی راحت تر و روان تر بالا و پایین میروند. هرینه نصب موتور سنترال ارزان تر است و شما میتوایند از خدمات نصب ایران کرکره نیز در این زمینه استفاده کنید. بیشترین استفاده ای که از موتور سنترال میشود این است که کرکره های لانه زنبوری قدیمی را به کرکره اتومات تبدیل میکنند.

مزایا موتور سانترال کرکره برقی

بالا و پایین رفتن سریع و روان کرکره برقی از ویژگی هایی است که این موتور فراهم میکند.

نصب آسان موتور سنترال سبب تمایز آن از سایر موتور ها میشود.

تبدیل کردن کرکره های قدیمی لانه زنبوری به کرکره اتومات به وسیله موتور سنترال.

در زمان قطع برق میتوان از خلاص کن این موتور استفاده کرد و کرکره را بالا و پایین برد.

به طور کلی استفاده از این نوع موتور ها رو به کاهش است و امروزه بیشتر افراد از بهترین موتور کرکره برقی که در قسمت پایین اشاره شده است استفاده میکنند.

معایب موتور سانترال کرکره برقی

 • به دلیل قدیمی بودن نصاب های زیادی با نصب این موتور آشنایی ندارند به همین دلیل کسانی که این مهارت را دارند هزینه بیشتری برای نصب موتور از شما دریافت میکنند.
 • در صورت اشتباه در نصب این موتور امکان دارد که فنر ها روی بدنه کرکره خش ایجاد کنند.
 • در صورتی که این موتور خراب شود لازم است که حتی در بعضی مواقع کل کرکره برقی تعویض شود.

بهترین موتور کرکره برقی کدام است؟

قدرت و سرعت یک کرکره به موتور آن بستگی دارد. در واقع یکی از مهم ترین قطعات کرکره محسوب می شود. حال با ما در ادامه همراه باشید تا به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

موتور کرکره برقی چه مشخصاتی دارد؟

انواع موتورهای مدرن باید امکانات بسیاری داشته باشد:
موتورها به سرعت نصب شوند و به راحتی قابل سفارش باشند که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

اولین موتور کرکره برقی

اولین موتور بعد از برقی شدن کرکره، موتوری به نام سانترال mc تولید شد که به دلیل مشکلات فنی مورد استقبال قرار نگرفت و از رده خارج شد. سپس موتور توبلار و ساید توسط کشور های آلمان و چین تولید شد و تاکنون جزو بهترین موتورهای کرکره در دنیا می باشد.

منبع : کرکره برقی ایمن صنعت

دکمه بازگشت به بالا