عمومی

جراحی لاپاراسکوپی اسلیو معده

نبض ما– جراحی لاغری از جراحی‌هایی چاقی است که در حال حاضر به صورت روتین در دنیا انجام می‌شوند، می‌توان به گاستریک بای‌پس، اسلیو گاسترکتومی و باندینگ یا حلقه معده اشاره کرد. پس از اسلیو گاسترکتومی، در یک هفته اول باید رژیم غذایی کم شکر و پر مایع (مایعات بدون شکر و ماده اضافه) داشته باشد و از نوشیدن نوشیدنی های گاز دار و قندی و کافئین دار خودداری کند.

شاخص توده بدنی بیمار بین 35 تا 40 است، اما از بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون بالا، آپنه خواب و کلسترول رنج می‌برد. شاخص توده بدنی بیمار، بیش از 40 بوده و او از بیماری چاقی مفرط رنج می‌برد. چاقی مشکل بسیاری از افراد جوامع امروزی است و عمل های لاغری و به خصوص عمل اسلیو یا آستین معده یکی از محبوب ترین راه های رسیدن به بدنی متناسب است. در این دوره، شما باید مقدار زیادی پروتئین در بدن خود دریافت کنید، بنابراین اغلب شیر مصرف کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

به این ترتیب مانند گذشته با این معده پرخوری نخواهید کرد که به کاهش وزن کمک می کند. یکی از دغدغه های مهم بیماران در انجام انواع جراحی های لاغری، کاهش وزن بعد از انجام این روش هاست، بعد از اسلیو بیمار معمولا تا 90 درصد وزن اضافه خود را از دست می دهد و مقدار باقیمانده باید با رژیم و ورزش کاهش پیدا کند.

دیگر گروه افرادی هستند که شاخص توده بدنی آن ها بیشتر از سی است اما به برخی بیماری های حاد ناشی از چاقی مبتلا هستند. به عنوان مثال بیماران قلبی برای کنترل و درمان مشکلات خود در اولین قدم باید کاهش وزن داشته باشند و هر چقدر این روند سریع تر طی شود، درمان بیماری و مشکلات آن ها نیز سریع تر رخ خواهد داد.

بعد از مدتی پزشکان دریافتند که بعد از مرحله اول این جراحی نیز بسیاری از بیماران کاهش وزن زیادی تجربه می کنند و این مسئله باعث استفاده از آن به عنوان روشی مستقل برای درمان چاقی در سال 2012 شد. معرفی اسلیو معده به عنوان یکی از روش های جراحی لاغری برای نخستین بار در سال 1988، انجام گرفت.

عوارض بعد از جراحی اسلیو معده

3 الی 6 ماه بعد از جراحی اسلیو معده 90 درصد اضافه وزن بصورت کامل از بین خواهد رفت . به عنوان شخصی که با چاقی دست و پنجه نرم می‌کند و به دنبال کاهش وزن از طریق جراحی است ممکن است سوالات زیادی در ذهن داشته باشید.

پزشکی که عنوان بهترین جراح اسلیو معده در تهران، کرج، شیراز، اصفهان یا هر شهر دیگری را یک میکشد قاعدتا هم خودش و هم پرسنلش را موظف به پاسخگویی به تمام سوالات بیمارانش می کند. دکتر جراح لاغری در واقع پزشکی است که دوره عمومی پزشکی را پشت سر گذاشته و پس از آن دوره جراحی عمومی را نیز گذرانده است.

به عنوان مثال، رشته بیهوشی 5 دوره ویژه (فلوشیپ)، یعنی بیهوشی کودکان، بیهوشی قلبی، بیهوشی عصبی، درد و بیهوشی شکمی را به آن اضافه کرده است. فلوشیپ، به معنی بورسیه، به یک دوره تحصیلات تکمیلی پزشکی نامیده می شود، بنابراین یک دوره تحصیلات تکمیلی در پزشکی و دندانپزشکی است.

بورس تحصیلی دوره ای است که دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی مجاز به گذراندن آن ها پس از فارغ التحصیلی و تخصص هستند. این به معنای بررسی رسانه های اجتماعی پزشکی است که می خواهید عمل را به وی بسپارید. بنابراین، با این افراد صحبت کنید و نظرات آن ها را در مورد این مسئله مهم در نظر بگیرید تا تصمیمی متناسب با خود بگیرید.

همان‌طور که اشاره شد، تجربه بیشتر در انجام عمل معده برای لاغری، نرخ موفقیت را افزایش می‌دهد. بر این اساس، باید نکاتی مانند تعداد جراحی‌های پزشک موردنظر در طول سال‌های اخیر، تحصیلات او در زمینه جراحی چاقی، عضویت او در جامعه جراحان چاقی کشور و برخورداری او از بورد تخصصی جراحی را در نظر گرفت. اگر جراحی اسلیو معده انجام داده‌اید ابتدا باید با غذاهای مایع شروع کنید.

بهترین جراحان اسلیو معده در کرج

این نوع جراحی لاغری در کرج برای محدود کردن معده است، در واقع پزشک اندازه معده شما را کاهش می‌دهد، به دنبال آن میل به غذای شما نیز کمتر می‌شود و قطعا به غذای کمتری نیاز خواهید داشت. لازم است یادآوری شود که درمان چاقی تنها با انجام جراحی معده میسر نمی شود. حداقل یک ماه قبل از عمل، باید تمرکز خود را بر روی اصلاح سبک زندگی بگذارید.

اینکار اندازه معده شما را بسیار کاهش می دهد و مقدار غذایی را که می توانید بخورید را محدود می کند. تنها زمانی برای عمل اسلیو معده اقدام کنید که سود این عمل برای شما بیشتر از ضررش باشد. مسلما برای انجام چنین عملی، سوالات زیادی در ذهن شما نقش می بندد که پیدا کردن پاسخ برای آن ها به شما آرامش خاطر می دهد.

جراحی که به دقت و با حوصله به تمام سوالات شما پاسخ دهد و شما را به صورت کامل و با زبانی عامیانه راهنمایی کند می تواند بسیار ارزشمند باشد. از آنجایی که شما پس از عمل هم نیاز به پشتیبانی و حمایت جراح خود دارید، خیلی مهم است که جراحی را انتخاب کنید که با مهربانی و با حوصله پاسخ سوالات شما را بدهد.

مطابق تحقیقات ثابت شده که این روش برای افرادی که شیرینی خوار هستند مفید نیست . سیترات کلسیم – مصرف 3 بار در روز و شروع آن از یک ماه بعد از جراحی است. در هفته اول فقط مایعات صاف شده مانند آب – آبگوشت بدون چربی و… مصرف شود. برای بازگت به محل کار ( بسته به نوع شغلی که دارید) 2 الی 4 هفته زمان لازم است. معمولا بسیاری از اشخاص بعد از حدود 5 الی 6 هفته توانایی لازم را به دست می آورند.

دوربین کوچکی که به لاپاراسکوپی متصل است به جراح کمک می کند بدون اینکه برش بزرگی را به وجود بیاورد بر روی نقطه ای که قرار است جراحی شود نظارت داشته باشد. لاپاراسکوپی این امکان را به وجود می آورد که زمان بهبودی بعد از جراحی کوتاه تر باشد ولیکن این روش برای همگان مناسب نخواهد بود.

توصیه می شود رژیم غذایی به طور گسترده حاوی شیک های پروتئین و دیگر محصولات حاوی پروتئین بالا باشد. همچنین لازم است که مواد غذایی با کالری کم که به راحتی هضم می شوند استفاده شود. افرادی با وزن بسیار سنگین می توانند گزینه های مناسب برای عمل بای پس معده باشند.

نگهداری دقیق بانک اطلاعاتی از کلیه موارد جراحی چاقی، از جمله نتایج عمل. صحبت با پزشک درباره ویتامین های مفید برای لاغری و باکتری های مضر که باعث چاقی فرد می شوند. غذاهای جدید را به مرور مصرف کنید تا معده با آن ها آشنا شود و عکس العمل بدن به آن ماده غذایی مشخص شود.

تغذيه بعد از جراحي اسليو معده

حتی ممکن است پزشک قبل از جراحی از شما بخواهد تا چند کیلوگرم وزن کم کنید. وعده های غذایی باید به سه وعده اصلی و دو میان وعده محدود شوند. صبحانه باید کامل خورده شود و شما باید بعد از 4 ساعت از آخرین وعده غذایی خود به رختخواب بروید.

شما نباید سیگار یا هر نوع ماده ای را که حاوی نیکوتین یا تنباکو است، مصرف کنید و اگر سیگار می کشید، باید مدتی قبل از جراحی سیگار را ترک کنید. کلیه برنامه ها و دستورالعمل های قبل ، حین و بعد از جراحی را رو در رو برای بیمار توضیح دهد. یک جراح خوب، مانند سایر پزشکان، ابتدا باید یاد بگیرد که به حیثیت روح و جسم انسان احترام بگذارد.

قبلاً مجبور به مصرف کردن داروهای زیادی بودم اما الان تقریباً هیچ دارویی مصرف نمی‌کنم. استفاده می‌شوند و جراحان مجرب لاپاروسکوپی، می‌توانند بسیاری از پروسه‌ها را به روش لاپاروسکوپی درست مانند جراحی باز انجام دهند. کلیه حقوق برای سایت پزشکی نبض ما محفوظ است و باز نشر مطالب فقط با ذکر نام و آدرس مجاز است.

در این روش طول معده را به صورت دامن روی هم پلیسه می زنیم تا فضای داخل معده تنگ گردد. لیزر لیپولیز، یک روش با حداقل تهاجم برای از بین بردن دائمی چربی ها همراه با کشیدن پوست در ناحیه ی درمان است. دلایل متعددی را می‌توان برای ژنیکوماستی یا برزگ شدن سینه آقایان برشمرد.

این مشکل گاهی پی‌آمد واکنش به استروژن اضافی یا کمبود استروژن است و می‌تواند نوزادان، نوجوانان و بزرگسالان یا سالمندان را درگیر کند. ژنیکوماستی در دوران بزرگسالی معمولاً از ناراحتی‌های دیگری مانند سرطان ریه یا کبد، سیروز کبدی، تیروئید پرکار یا مشکلات هورمونی نشأت می‌گیرد.

در مورد این موضوع با پزشک و متخصص درمان اختلال بلع صحبت کنید. با توجه به شرایط کلی خود باید بتوانید به تدریج به فعالیت های عادی خود برگردید. در مورد هرگونه محدودیت در فعالیت های روزانه، با پزشک خود صحبت کنید.

رسیدگی به جای زخم یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده است. درد بعد از عمل اسلیو معده قابل کنترل است فقط کافی است که از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده شود. یک جراح اسلیو خوب ؛ کلیه دستورالعمل ها و برنامه هایی که باید پیش از عمل ، در حین و بعد از آن رعایت شوند را به طور مفصل برای بیمار تشریح می نماید.

درد بعد از جراحی اسلیو معده

اغلب افرادی که قصد انجام جراحی لیپوماتیک را دارند به انتخاب خودشان از هیچ بی‌حسی در زمان عمل استفاده نمی‌کنند و در طول مدت عمل کاملاً بیدار هستند. این افراد حس خود در زمان عمل لیپوماتیک را تقریباً شبیه به آن می‌دانند که به وسیله کانولا غلغلک می‌شوند. از نظر تخصصی ، عمل اسلیو نسبت به بای پس معده یک عمل جراحی بسیار ساده است.

برای آگاهی بیشتر از پوشش بیمه نامه خود و هزینه عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی بهتر است با شرکت بیمه تماس بگیرید و از جزییات آن باخبر شوید . البته لازم بذکر است که اگر شرکت بیمه میزانی از هزینه را بپردازد باز هم بخشی از هزینه عمل بر عهده بیمار است.

ولی بعضی افراد به پیام‌های سیر شدن که از طرف مغز ارسال می‌شود، آنچنان توجه خاصی ندارند و به ریزه خواری ادامه می‌دهند. این پرخوری‌های عصبی سبب کشیده شدن و باز شدن دوباره‌ی معده می‌شود و خوراکی‌های دریافتی اضافه‌ بر نیاز وارد بدن شده، دوباره به چربی تبدیل خواهد شد .

شیرینی خواری و مصرف ناکافی آب نیز از علل مهم برگشت وزن هستند. بعد از اسلیو گاسترکتومی، رژیم غذایی شما طی هفت روز اول بعد از عمل با مصرف مایعات بدون شکر و فاقد کربنات شروع می شود. سپس به مدت سه هفته بایستی غذاهای پوره شده مصرف کنید و در نهایت چهار هفته پس از جراحی می توانید غذاهای معمولی بخورید.

دکمه بازگشت به بالا