ابزارها و جعبه ابزار زنگ زده را برق بیندازید!

ممکن است هیچ وقت به تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده فکر نکرده باشید. اکثر افراد ترجیح می‌دهند ابزار زنگ زده را دور بریزند و کمتر به فکر تمیز کردن و استفاده مجدد از آن می‌افتند. بهتر است بدانید روش‌هایی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید به‌راحتی ابزار زنگ زده خود را تمیز و براق کنید. ابزارآلات زنگ زده شما ممکن است صرفا با آبلیمو یا سرکه تمیز شوند. همچنین ممکن است برای تمیز کردن آنها به مواد شیمیایی نیاز پیدا کنید.

در این مقاله چند روش موثر برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده به شما معرفی می‌کنیم. با خواندن این مقاله دیگر نگران زنگ زدن ابزار خود نباشید و آنها را به تمیزی و زیبایی روز اول برگردانید!

این مطلب برگرفته از چند روش آسان برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده از سایت الف است.

تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است این کار حتی در اموری مانند نظافت منزل و جلوگیری از لکه شدن و زنگ زدن وسایل خانه هم صادق است. این جمله در مورد ابزار نیز صدق می‌کند. بهتر است بعد از هر بار استفاده ابزار خود را تمیز کنید تا از مشکل زنگ زدن در امان بمانند. پس از استفاده از ابزار آنها را با یک پارچه پاک کنید تا هر گونه آلودگی و ذرات از آنها جدا شوند. اگر کثیفی، گرد و غبار یا چربی روی ابزار وجود دارد، از آب گرم و شوینده استفاده کنید تا ابزارتان تمیز شوند. قبل از اینکه ابزار خود را در جعبه مخصوص آنها قرار دهید، اجازه دهید تا کاملا خشک شوند.

اگر نشانه‌هایی از زنگ‌زدگی روی ابزار خود مشاهده کردید، آنها را در اسرع وقت تمیز کنید تا از خوردگی بیشتر جلوگیری شود. هر چه مدت زمان زنگ زدن بیشتر شده و همچنین خوردگی سطح بیشتری از ابزار را بپوشاند، تمیز کردن آنها سخت‌تر خواهد شد.

ابزارآلات |خانگی |ساعت

نکات مهم پیش از اقدام به تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده

روشی که برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده به‌کار می‌برید، بستگی به شدت زنگ‌زدگی دارد. روش از بین بردن زنگ‌زدگی می‌تواند به سادگی پاک کردن خوردگی‌ها با یک پارچه و آبلیمو باشد. اگر سطح وسیعی از ماده زنگ زده است، ممکن است نیاز به استفاده از مواد شیمیایی پاک‌کننده داشته باشید.

زنگ‌زدگی در اثر یک واکنش شیمیایی با ترکیب آب، اکسیژن و فلز حاصل می‌شود. اگر ابزار خود را خشک نگهداری کنید، خطر زنگ‌زدگی آنها به حداقل می‌رسد.

برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده به چه موادی نیاز داریم؟

ابزارآلاتی که برای تعمیر خودرو و لوزام خانگی مانند تعمیر پکیج و تعمیر آبگرمکن استفاده می‌‌شوند دائما در معرض زنگ زدگی و فرسایش هستند و باید از آنها مراقبت کرد. زنگ زدن ابزار ربطی به مرغوب یا نامرغوب بودن آن ندارد و مشکلی است که تمام افراد دست به آچار با آن درگیر هستند.

برای مثال برای تعمیر آبگرمکن و پکیج، به ابزارهای مختلفی نیاز دارید. روش‌های از بین بردن زنگ‌زدگی برای تمام این ابزار کاربردی است.

برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده خود با توجه به روش مورد استفاده، به تجهیزات و مواد مخصوصی نیاز دارید. در ادامه روش‌های مختلف تمیز کردن ابزار زنگ زده و مواد و تجهیزات لازم برای هر روش را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

ابزارآلات |خانگی |ساعت

روش‌های مختلف تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده

در این قسمت روش‌های مختلف نظافت ابزارآلات زنگ زده را به شما خواهیم آموخت. پیشنهاد می‌کنیم روش‌های ذکر شده را به ترتیب اجرا کنید. اگر هر روش موفق نبود، به سراغ روش قوی‌تر بروید.

تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده با آبلیمو

در این روش به آبلیمو و نمک نیاز دارید.

 1. ابزار رنگ زده را با نمک بپوشانید. این کار برای رخ دادن واکنش شیمیایی مرحله بعد مهم است.
 2. سراسر ابزار زنگ زده را به آبلیمو آغشته کنید. اجازه دهید ابزار پوشیده شده از نمک و آبلیمو به مدت 2 ساعت در همان حال بماند تا اسید، خوردگی آنها را از بین ببرد.
 3. بعد از این مدت، با استفاده از یک پارچه بقایای زنگ‌زدگی را از روی ابزار پاک کنید.

ابزارآلات |خانگی |ساعت

تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده با استفاده از کاغذ سنباده یا پد شستشو

در این روش به گریس، شوینده چربی، پد شستشو و کاغذ سنباده نیاز دارید.

 1. ابتدا باید ابزار زنگ زده را با شوینده‌های ضد چربی تمیز کنید تا هر گونه چربی و گرد و غبار از روی آنها پاک شود. این کار کمک می‌کند تا تصور دقیقی از میزان زنگ‌زدگی ابزار پیدا کنید. پیش از رفتن به مرحله بعد اجازه دهید تا ابزار زنگ زده کاملا خشک شود.
 2. در مرحله بعد از گریس برای شستن، سنباده زدن و خراشیدن ابزار زنگ زده استفاده کنید. با استفاده از یک برس سیمی یا پد شستشو مناطقی که بیشترین میزان زنگ‌زدگی را دارد، بشویید تا بزرگترین و ضخیم‌ترین مناطق زنگ زده شکسته شوند. سپس با استفاده از کاغذ سنباده باقیمانده زنگ را از بین ببرید.
 3. تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده با این روش ممکن است به میزان زیادی گریس نیاز داشته باشد. اگر پیشرفتی در کار نداشتید، بهتر است به سراغ یک روش پیشرفته‌تر نظافت ابزارآلات زنگ زده (استفاده از زنگ‌زداهای شیمیایی) بروید.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده

یکی دیگر از روش‌های نظافت ابزارآلات زنگ زده، استفاده از جوش شیرین است. در این روش تنها به جوش شیرین و اسکراب نیاز دارید.

 1. به جوش شیرین مقداری آب اضافه کنید تا خمیری حاصل شود. با این خمیر روی ابزار زنگ زده را بپوشانید و اجازه دهید 2 ساعت بماند.
 2. بعد از این مدت، خمیر جوش شیرین را پاک کنید. در صورت نیاز برای از بین بردن بقایای زنگ‌زدگی از اسکراب استفاده کنید. ابزار را کاملا با آب تمیز کنید و اجازه دهید خشک شود.

استفاده از سرکه سفید برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده

در این روش به سرکه سفید، اسکراب و ظرفی برای خیساندن ابزار زنگ زده در سرکه نیاز دارید.

 1. ابزار زنگ‌زده را در سرکه سفید خیس کنید. سرکه سفید پاک‌کننده چندکاره خانگی است که می‌تواند در از بین بردن زنگ‌زدگی نیز مفید واقع شود. به مدت 1 روز ابزار زنگ‌زده را در سرکه سفید خیس کنید تا سرکه کار خود را برای از بین بردن خوردگی انجام دهد.
 2. در مرحله بعد باید ابزار را اسکراب کنید تا بقایای زنگ از روی آن محو شوند.
 3. ابزار را پاک کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

نظافت ابزارآلات زنگ زده با اسید اگزالیک

 1. اگر چه اسید اگزالیک جزء اسیدهای قوی به‌شمار نمی‌رود، اما باید در استفاده از آن احتیاط را رعایت کنید. حتما دستکش پلاستیکی بپوشید و از عینک استفاده کنید.
 2. یک سطل را با اسید اگزالیک و آب پر کنید. با استفاده از یک قسمت اسید اگزالیک و 10 قسمت آب، سطل را پر کنید.
 3. ابزارهای زنگ زده را درون سطل بگذارید و اجازه دهید 20 دقیقه خیس بخورند. در طی این مدت، اسید اثر جادویی خود را در از بین بردن زنگ‌زدگی اعمال خواهد کرد.
 4. در طی زمانی که ابزار زنگ زده در مخلوط آب و اسید اگزالیک قرار دارد، اسید کار خود را روی آن انجام خواهد داد. با این وجود ممکن است بقایای زنگ‌زدگی به میزان کمی روی ابزار باقی مانده باشد. ابزار را بشویید و خشک کنید تا هر گونه اثر خوردگی پاک شود.
 5. ابزار را خشک کنید. سپس آن را به جعبه خود انتقال دهید.

نکاتی جهت پیشگیری از زنگ‌زدگی در ابزار

با رعایت نکات زیر می‌توانید عمر ابزار خود را طولانی‌تر کرده و احتمال زنگ‌زدگی آنها را به حداقل برسانید.

 • همیشه پیش از قرار دادن ابزار در جعبه یا نگهداری آن مطمئن شوید که خشک باشد. حتی باقی ماندن یک قطره رطوبت می‌تواند باعث زنگ‌زدگی ابزار شود.
 • ابزار خود را در محیط خشک نگهداری کنید. رطوبت محیط نیز یکی از عواملی است که در زنگ‌زدگی ابزار تأثیر دارد.
 • اجازه ندهید روی ابزار کثیفی، چربی یا گرد و غبار بنشیند. اکثر مشاغل کثیف هستند، حتی اگر متوجه آن نباشید! تأکید می‌کنیم که ابزار خود را پس از هر بار استفاده کاملا تمیز کنید.

منابع:‌

چند روش آسان برای تمیز کردن ابزارآلات زنگ زده

دکمه بازگشت به بالا