علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

اصول بسته بندی دارویی

اصول بسته بندی دارو مطابق با استاندارد های دنیا!

بسته بندی محصولات دارویی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با پیشرفت علم وتکنولوژی روش های مختلف و متریال های گوناگونی برای چاپ و طراحی انواع بسته بندی دارویی مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه بسته بندی مواد دارویی باید دارای استانداردهای مناسب باشد. اما بسته بندی محصولات دارویی باید بر اساس برخی اصول بسته بندی دارو باشد. در این مقاله تصمیم داریم تا به نکات مهمی اشاره کنیم که باید در انواع بسته بندی دارویی مورد توجه قرار بگیرند. در ادامه با ما همراه باشید.

به طور کلی صنعت بسته بندی فعالیتی پرسود به شمار می رود، بازار بسته بندی دارویی هم برای این صنعت گران بسیار جذاب است. بر اساس پژوهش هایی که در زمینه اصول بسته بندی دارو صورت گرفته است سهم این بازار در سال ۲۰۱۳ چیزی حدود ۶۲٫۳ میلیارد بوده است. این بازار در سال چیزی حدود ۶٫۳ درصد رشد می کند. برخی از واسطه گران به سودای پول و سود خوب هر ساله وارد این کار می شوند. اما بهتر از قبل از ورود به این کار پژوهش های لازم را در این باره انجام دهند.

اصل اول! چاپ و بسته بندی صحیح دارو

هر کار چاپی چالش منحصر به فرد خود را دارد! اما در فرایند اصول بسته بندی دارو چالش های زیادی وجود دارد. برای مثال چاپ خانه دار باید ماشین آلات و ابزارهایی متناسب با این کار داشته باشد. معمولاً صاحبان شرکت های دارویی می خواهند که عملیات چاپ به شدت قابل اعتماد باشد.

فرایند اصولی بسته بندی دارو

یکی از عواملی که ممکن است باعث کند شدن مراحل اصولی بسته بندی دارو گردد، حفظ کردن یکدستی چاپ در تمام مدت و سپس کنترل کیفیت چشمی همه فرم ها و جعبه های چاپ گردیده است. در این فرآیند، نباید هیچ فونت ناخوانایی روی کار چاپی باشد. چاپگر ها باید مجهز به یک دوربین امنیتی باشند تا همه کارها کنترل شود، این کار ممکن است باعث کند شدن فرآیند چاپ شود اما کیفیت چاپ را تضمین می کند.

از دیگر عوامل چالش برانگیز، تصاویر چاپ شده روی بسته های دارویی است که گاهاً ربطی به محتویات دارویی ندارند و می توانند پیچیده باشند. تصاویر به چاپگر می فهماند که کار به چه صورتی باید انجام شود یا از چه ماشینی استفاده شود. همه این موارد روی قیمت نهایی چاپ تاثیر می گذارد.

به طور کلی برای رعایت اصول بسته بندی دارو و لیبل ها به ایستگاه های متعدد در یک ماشین چاپ فلکسو کم عرض مورد نیاز است چرا که برای مثال اگر بخواهید چاپ مشکی یک دست انجام دهید، شاید مجبور باشید از دو کلیشه مشکی استفاده نمایید.

 یکی از آنها برای حفظ نقاط بسیار ریز است و دیگری برای چاپ تصویرهای تیره تر است. در برخی از موارد برای بالابردن مسائل اهمیتی به ایستگاه های چاپ اضافی در ماشین فلکسو نیاز است. برای کسایی که با چاپ آشنا نیستند ممکن است کار چاپ شده سه رنگ به نظر بیاید در حالی که در واقعیت از دو نوع کوتینگ در چاپ آن استفاده می شود. تمامی این موارد جز ویژگی های امنیتی چاپ هستند.

در بسته بندی مواد دارویی باید چه اصولی رعایت شود؟

طراحی و تولید بسته بندی دارویی بسیار حائز اهمیت است و باید مطابق با برخی از استانداردها باشد. اصول بسته بندی دارویی عبارتند از:

 • طراحی جعبه باید مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی باشد. در طراحی جعبه دارویی از طرح های ساده استفاده می شود. اطلاعاتی مانند نوع دارو ، نام دارو ، دز دارو ، مشخصات تکمیلی و هشدارها باید توسط مصرف کننده به راحتی قابل فهم باشد.
 • از رنگ های خاص برای اعلام هشدار خطر به درستی استفاده شود. به عنوان مثال قرص لانوکسین با رنگ آبی و خط نارنجی در وسط جعبه مشخص می شود.
 • فونت و سایز عباران روی جعبه واضح باشد.
 • خط بریل به صورت برجسته روی جعبه وجود داشته باشد تا افراد نابینا بتوانند داروها را با توجه به جعبه از یکدیگر تفکیک کنند.
 • سایز جعبه مطابق با استاندارهای اعلام شده باشد.
 • طرح روی جعبه مناسب با رده سنی مصرف کننده باشد.
 • از اشکال و علائم مشخص کننده دارو به خوبی روی بسته بندی دارو استفاده شود.
 • بسته بندی محصولات دارویی باید به گونه ای طراحی شوند که چینش و انبارداری را در داروخانه تهسیل کنند.

کارشناسان دارویی معتقد هستند که بیشتر داروهای ایرانی با نمونه های مشابه خارجی خود کیفیتی یکسان دارند. اما به دلیل این که بسته بندی های نامناسبی دارند نمی توانند اعتماد مصرف کننده را جلب کنند. به همین دلیل نه تنها اصول بسته بندی دارو هنگام طراحی بسته بندی برای محصولات دارویی مورد توجه قرار بگیرد ، بلکه باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد.

انواع بسته بندی دارویی

روش های مختلفی برای بسته بندی دارو وجود دارد. برخی از انواع بسته بندی که برای محافظت دارو به کار می رود عبارتند از:

یکی از انواع متریال های مورد استفاده برای بسته بندی ظروف ، شیشه است. شیشه به دلیل این که از استحکام کافی برای محافظت محصول در مقابل رطوبت و برخوردار است ، نسبت به سایر متریال ها در انواع بسته بندی دارویی بیشتر استفاده می شود. برای حفاظت دارو از نور خورشید ممکن است که از شیشه های رنگی استفاده شود

از دیگر مزایای ظروف شیشه ای ، سهولت در پر کردن و مقرون به رفه بودن است. البته با توجه به این که ممکن است سطح ظرف شیشه ای به دلیل آزاد سازی قلیایی ، محصول را تحت تأثیر قرار دهد ، نمی توان ظرف شیشه ای را برای تمام داروها به کار برد.

یکی دیگر از متریال های مورد استفاده در انواع بسته بندی دارویی ، پلاستیک است. ظروف پلاستیکی نشکن هستند و قابلیت جمع شدن دارند. از طرف دیگر وزن ظروف پلاستیکی بسیار سبک است. ظروف پلاستیکی در حجم های مختلف و مطابق با اصول بسته بندی دارو تولید می شوند.

فلزات به دلیل ویژگی نفوذ ناپذیری ، کاهش خطرات آلودگی ، محافظت از دارو در مقابل ضربه و رطوبت گزینۀ مناسبی برای بسته بندی محصولات دارویی به شمار می روند.

علاوه بر بسته بندی خود دارو ، یک بسته بندی ثانویه نیز وجود دارد که از جنس کارتن است. انتخاب طرح گرافیکی روی انواع بسته بندی دارویی ثانویه با توجه بر سن مصرف کننده تغییر می کند. امروزه بسته بندی های ثانویه با ابتکار و خلاقیت بیشتری طراحی می شوند و مانند گذشته از یک الگوی تکراری پیروی نمی کنند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که داروها برای حمل و نقل ، در جعبه های بزرگتر نیز بسته بندی می شوند که به آن ها بسته بندی سوم گفته می شود.

چاپ و بسته بندی صحیح دارو به چه شکل انجام می گیرد؟

بسیاری از شرکت های دارویی که کار چاپ و تولید بسته بندی برایشان را به یک کارتن یا جعبه سازی می سپارند از چند نظر آن را بررسی میکنند. اول آنکه آیا این شرکت از ماشین آلات مجهز برخوردار است؟! دوم، سطح امنیت آنجا را می سنجند.

کار چاپ جعبه های دارویی بسیار کار حساسی است. زنجیره تولید جعبه و کارتن دارویی می بایست امن و ایمن باشد زیرا سودجویان و برخی جاعلان همیشه در صحنه وجود دارند تا با واسطه گری بسته بندی ها را بدزدند و با بسته بندی های اصلی، داروهای تقلبی و قاچاق وارد بازار کنند.

این موضوع در تمامی جوامع وجود دارد و متاسفانه در بازار ایران نیز شاهد این سودجویی ها هستیم. مشکل قاچاق دارو و ورود داروهای تقلبی آنقدری زیاد شده است که افراد دارای مشکلات متعدد از نظر سلامت جسمی و روانی نمی دانند کدامیک را خریداری کنند و متاسفانه در برخی از موارد تقلبی بودن داروها باعث تلفات جانی میشود.

همانطور که گفته شد، جعبه سازی یا کارتن سازی هایی که در حوزه تولید پک دارویی فعالیت دارند از نظر امنیتی تحت نظر قرار می گیرند.

توجه داشته باشید کاغذهایی که همانند بروشور درون پک قرار می گیرند و هم چنین جعبه های بسته بندی دارویی را پس از مصرف نمیتوان برای بازیافت به هر شرکتی داد زیرا امکان سوءاستفاده هایی که عنوان شد وجود دارد و بهتر است اول این بسته بندی ها و بروشورها خرد شده و تحویل سفارش دهندگان یا شرکت های دارویی مربوطه داده شوند که از طریق همان شرکت ها برای بازیافتشان تصمیم گیری انجام گیرد.

داروها به چه شکل، اصولی بسته بندی می شوند؟

فرآیند اصولی بسته بندی دارو به چند قسمت تقسیم میشود که هر یک را برایتان به طور شفاف توضیح خواهیم داد. بخش هایی مثل طراحی، چاپ و نوع ورق مصرفی در بسته بندی دارو میتواند بسیار حائز اهمیت باشد. در زمینه چاپ به مواردی اشاره کردیم که چگونه میتوان یک بسته بندی مناسب با در نظر گرفتن استاندارها و امنیت های کافی صورت پذیرد. طراحی و چاپ دو مقوله جدایی ناپذیر در خصوص تولیدات جعبه و بسته بندی های متنوع می باشد. معمولا برای تمامی بسته بندی های دارویی از چاپ سفارشی و اختصاصی خود برند مدنظر استفاده میکنند.

شاید برایتان پیش آمده دارویی توسط پزشک تجویز شده و شما آن را خریداری و مصرف کرده اید و بعد از مدتی دوباره قصد خرید آن را دارید، از متصدی داروخانه یا کسانی که نسخه آماده میکنند شنیده اید که این دارو موجود میباشد اما برای برند شرکتی دیگر است. این موضوع بسیار شایع است. این بدین معناست که تعجب نکنید، دارو در بازار موجود میباشد اما با نوع طراحی و چاپ بسته بندی دیگر. پس هر شرکت و برندی که در زمینه تولید محصولات دارویی فعالیت میکند دارای بسته بندی هایی با طراحی و چاپ مختص به خودش است.

در جعبه های دارویی انتخاب فونت و تصاویر بسیار اهمیت دارد. فونتی که باید توسط افراد سطح جامعه به خوبی خوانده شود و به شکل روان و ساده باشد تا خواننده را دچار سردرگمی نکند. هم چنین در کنار چاپ، طراحی و انتخاب تصاویر نیز متناسب با محصول باشد یعنی طوری نباشد که محصول داخلی چیزی غیر از تصویر استفاده شده روی جعبه باشد. حتی در مواردی شاهد آن هستیم که خط بریل نیز روی جعبه درج شده است تا افراد نابینا و یا کم بینا بتوانند به راحتی آن را بخوانند و بدانند چه دارویی را مصرف میکنند.

نوع ورق مصرفی میتواند بسیار در بسته بندی محصولات دارویی اهمیت داشته باشد. دارو جز کالاهایی است که فقط برای آن می بایست از جعبه و بسته بندی های بهداشتی استفاده نمود. پک هایی که از نظر بهداشتی مناسب نباشند، به سرعت مرجوع شده و اجازه توزیع و عرضه در بازار را ندارند. نکته ای که جا دارد اینجا گفته شود آن است که در تولید بسته بندی های دارو اکثر مدل های درب دارویی_ته قفلی یا دو درب دارویی استفاده میشوند.

در نوع دو درب دارویی باید سر و ته مشخص باشد و بعد چاپ روی آن انجام بگیرد. در بسیاری از موارد دیده شده است زمانی که داروها درون جعبه قرار می گیرند و پک شده تحویل مصرف کننده داده میشوند هنگامی که درب جعبه را باز میکنند محصول برعکس است. این مشکل با اندکی دقت حین بسته بندی یا تولید جعبه های درب دارویی_ته قفلی به جای دو درب دارویی حل میگردد.

بسته بندی دارویی جز دسته کار در منزل قرار میگیرد که بسیاری از افرادی که کار در منزل انجام می دهند از این مورد استقبال می کنند. اما توصیه می کنیم که اینکار را انجام ندهید زیرا همانطور که اشاره شد جعبه های دارویی باید تحت شرایط خاصی انجام گیرند و هم چنین می بایست در نهایت بهداشت بسته بندی شوند. در بسته بندی های خانگی امکان سود جویی هایی که در مقاله به آنها اشاره کردیم نیز بسیار بالاست.

اهمیت بسته بندی دارو چیست؟

 صنعت بسته بندی فعالیتی پرسود به شمار می رود، بازار بسته بندی دارویی هم برای این صنعت گران بسیار جذاب است. بر اساس پژوهش هایی که در زمینه اصول بسته بندی دارو صورت گرفته است سهم این بازار در سال ۲۰۱۳ چیزی حدود ۶۲٫۳ میلیارد بوده است. این بازار در سال چیزی حدود ۶٫۳ درصد رشد می کند.

برخی از واسطه گران به سودای پول و سود خوب هر ساله وارد این کار می شوند. اما بهتر از قبل از ورود به این کار پژوهش های لازم را در این باره انجام دهند. بسته بندی محصولات دارویی اهمیت زیادی دارد و باید طبق استانداردهای ملی و جهانی انجام شود. هدف از بسته بندی دارو فروش بیشتر این محصولات نیست، بلکه این بسته بندی‌ها متناسب با نوع دارو و افرادی انتخاب می‌شود که باید آن را مصرف کنند.

برای مثال برای ساخت جعبه‌ دارویی قلبی از رنگ‌های سبز و آبی که رنگ‌های سردی هستند، استفاده می‌کنند. رنگ‌های گرم باعث تحریک بیمار قلبی می‌شود، به همین دلیل رنگ‌های گرم برای بسته بندی داروهای قلبی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. با این حال نمی‌توان گفت این دو رنگ فقط برای بسته بندی داروهای بیماران قلبی استفاده می‌شوند.  ها نباید به شکلی باشد که در هنگام انبار کردن و ارسال آن‌ها به داروخانه‌ها مشکلی به وجود بیاورند.

 • بسته بندی دارو اصول خاص خود را دارد و افراد را با چالش‌های زیادی روبرو می‌کند. برای مثال فردی که چاپخانه دارد برای چاپ جعبه دارویی باید ماشین‌ها و ابزارهایی که با این کار متناسب هستند را تهیه کند.
 • تولیدکنندگان داروها تمایل دارند کار چاپ جعبه‌های دارویی را به افرادی بسپارند که بتوانند به آن‌ها اعتماد کنند. به همین دلیل کسانی که در صنعت چاپ فعالیت می‌کنند، در تلاش هستند تا سطح ایمنی خود را افزایش دهند. آن‌ها با این کار می‌توانند به نیازهای مشتریان پاسخ دهند.
 • امنیت در شرکت‌های بسته بندی دارو حرف اول را می‌زند، زیرا ممکن است بعضی از افراد به صورت پنهانی به چاپ‌خانه نفوذ کنند و بسته‌های داروها را بدزدند. هدف این افراد از انجام چنین کاری فروش داروهای تقلبی همراه با جعبه اصلی است.
 • برای امن کردن چاپ‌خانه لازم است ابتدا درون دستگاه‌های چاپ دوربین‌های امنیتی قرار داده شود. همچنین استفاده از اسکنرهای کد خوان نیز برای امنیت چاپ‌خانه موثر است.
 • افرادی که در این محل کار می‌کنند نیز باید افراد مورد اعتماد باشند و سوابق آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.
 • موادی که برای چاپ جعبه دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید طبق اصول و استانداردهای ویژه‌ای باشند. این مواد و رنگ‌ها باید به نحوی باشند که رئیس چاپ‌خانه از اصل بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند.
 • یکی از مهم‌ترین اصول بسته بندی دارو بازیافت مواد، کاغذ و مقواهایی است که دیگر کاربردی ندارند. دقت داشته باشید که برای بازیافت چنین موادی نمی‌توان به هر شرکت بازیافتی اعتماد کرد.
  برای بازیافت این مواد ابتدا آن‌ها را به صورت کامل خورد کنید و بعد به بازیافت‌کننده تحویل دهید. البته می‌توانید بعد از خورد کردن، آن‌ها را بسوزانید. در صورتی که چنین کاری انجام دهید باید از تمام مراحل فیلم بگیرید و اسناد آن را نگه دارید.

فرآیند چاپ جعبه دارو

 • یکی از عوامی که باعث می‌شود فرآیند چاپ و بسته بندی داروها کند پیش رود، حفظ یک پارچگی در مدت زمان چاپ است. در مدت زمانی که عملیات چاپ انجام می‌شود باید دقت کنید که هیچ موردی را از قلم نندازید.
 • بعد از اتمام فرآیند چاپ نیز باید به صورت چشمی و با دقت فراوان بسته بندی را مورد بررسی قرار دهید تا مشکلی در آن وجود نداشته باشد.
 • یکی از نکات مهمی که در چاپ و بسته بندی جعبه دارویی وجود دارد این است که نباید هیچ ورقی مفقود شود و روی کار چاپی هیچ فونت ناخوانایی نباشد.
 • یکی از بهترین راه حل‌ها برای موارد گفته شده در بالا استفاده از  است. این دوربین‌ها می‌توانند با دقت تمام مراحل کار را اسکن کنند و در صورت بروز هر مشکلی شما را از آن با خبر سازند.
  در واقع این دوربین‌ها به منظور کنترل کیفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته استفاده از دوربین‌های اسکن‌کننده ممکن است فرآیند انجام چاپ را کند کند، ولی با این حال کیفیت محصول چاپ شده افزایش می‌یابد.
 • طراحی بسته بندی دارو و چاپ تصاویر روی آن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به نوع تصویر، چاپکار متوجه می‌شود که باید از کدام دستگاه برای چاپ استفاده کند. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به دستگاه‌های فلکسو یا افست اشاره کرد.
 • در صورتی که عملیات چاپ طبق اصول و استانداردهای ملی و جهانی انجام نشود، روند انجام آن بسیار کند می‌شود و چاپکار به مشکل می‌خورد.
 • یکی از مسائلی که برای شرکت های بسته بندی دارو اهمیت دارد، گوناگونی و تنوع بیشتر در جعبه‌های دارویی است. به همین دلیل لازم است بدانید که نباید این جعبه‌ها را در تعداد بالا چاپ کنید، زیرا قوانین مربوط به چاپ جعبه دارویی هر چند یک ماه تغییر می‌کند. در نتیجه با چاپ تعداد بالا ممکن است متضرر شوید.

مجتمع چاپ و بسته بندی آریا هنر متخصص در چاپ انواع جعبه‌های دارویی

مجتمع چاپ و بسته بندی آریا هنر با سابقه درخشان در زمینه انواع چاپ، توانسته است تا به صورت کامل به نیاز افراد در زمینه چاپ و بسته بندی پاسخ دهد. این شرکت با بسیاری از کارخانه‌های کارتن سازی در سراسر کشور در حال همکاری است و همین موضوع باعث شده است تا کیفیت کار آریا هنر روزبروز افزایش یابد.

تاثیر کیفیت طراحی و چاپ در فروش

به دلیل وجود رقابت زیاد در این حوزه، امروزه داشتن اعتبار و ماهیت برای برندهای دارویی بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کرده. لوگو، رنگ بصری، کیفیت طراحی و چاپ بسته بندی و حتی کاتالوگ موجود در محصول می‌تواند به طور شگفت آوری در رشد برند و افزایش فروش محصولات موثر باشد.

برای همین اگر شما در کار تولید و یا عرضه محصولات دارویی هستید، داشتن طراحی بسته بندی و مناسب و گیرا که مخاطب را در داروخانه جذب خود کند، برای برندسازی و پایه‌های هر کسب و کار موفق یک ضرورت است.

ویژگی‌های طراحی درست بسته بندی دارو

رنگ‌های روشن و ساده که معمولا در طراحی بسته بندی دارویی دیده می‌شوند، اتفاقی نیست! نام محصول دارو و اطلاعات روی جعبه آن باید به طرز بسیار رسا و خوانایی طراحی شوند. چنین شفافیتی باید پایه و مبنای هر بسته بندی دارویی باشد.

رنگ استفاده شده در بسته بندی در انتقال حس درست به مخاطب تاثیر بالایی دارد. رنگ‌های سفید و کمرنگ عموما برای بسته بندی‌های دارویی رایج استفاده شده در صورتی که رنگ‌های تیره‌تر گاها برای مکمل‌ها و محصولات انرژی زا کاربرد دارد.

 طراحی بسته بندی دارو در ظریف گرافیک

طراحی بسته بندی دارویی باید در عین مینیمالی و سادگی به مخاطب خود ترکیبی از احساست سلامتی، نشاط و امیدواری را انتقال دهد. استودیوی طراحی بسته بندی ظریف گرافیک، متشکل از طراحانی مجرب پذیرای سفارشات شما در خصوص طراحی و چاپ جعبه بسته بندی‌ یا لیبل دارویی می‌باشد.

برای مشاوره رایگان یا ثبت سفارش می‌توانید همین حالا در قسمت در سایت، با ظریف گرافیک ارتباط بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا