فروش و پخش انواع لباس آتش نشانی

راهنمای خرید انواع لباس های آتش نشانی ( لباس فرم و لباس عملیاتی اطفا حریق )

پس از آموزش و مهارت آتشنشانان، از مهم ترین موارد در این حرفه، استفاده از لباس و لوازم آتش نشانی مناسب و ایمن است. زیرا وظیفه آتش نشانان فقط اطفای حریق نیست. و ممکن است شرایط سخت دیگری هم به وجود بیاید. که آتش نشان‌ها مجبور باشند به آن ورود کنند و عملیات نجات را انجام بدهند. از این رو لباس‌های آتش نشان‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام مناسب شرایطی خاص است.

جنس و طراحی این لباس‌ ها باید به گونه ای باشد که آتش نشان صدمه ای نبیند. همچنین عمر و تداوم این لباس ها هم باید زیاد باشد. به دلیل استفاده از پارچه‌ های نسوز و خاص در این لباس‌ ها، قیمت لباس آتش نشانی بالا است. البته هر سازمانی برای تهیه این لباس‌ها بودجه‌ای در نظر می‌ گیرد. و بهتر است از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه باشند.

فروش لوازم آتش نشانی |فروشگاه آتش نشانی |قیمت انواع تجهیزات آتش نشانی

انواع لباس‌ آتش نشانی

انواع گوناگونی از لباس های آتش نشانی و عملیاتی طراحی و ساخته شده اند. این البسه با توجه به نوع کاربرد، شکل ظاهری، جنس و متریال ساخت و سایر خصوصیات با یکدیگر متفاومت هستند.

لباس عملیاتی مبارزه با حریق

البسه عملیاتی همان نوع لباسی است که در ذهن اکثر افراد به عنوان لباس آتش نشانی شناخته می شود. لباس مبارزه با حریق شامل، شلوار و اورکت است که اگر نیاز به ست کامل لباس آتش نشانی باشد، جلیقه و بلوز مخصوص هم در زیر این لباس پوشیده می‌ شود.

    شلوار و اورکت معمولا از سه لایه یا بیشتر تشکیل می شوند که جنس نومکس و دیگر گراماژ‌ها ساخته می‌شود که تا حد زیادی در مقابل حرارت و شعله مقاوم هستند. همچنین لایه‌های داخلی این لباس از جنس گورتکس می باشد که باعث می‌شود با جریان دادن هوا در این لباس، تعریق آتش نشان‌ها به حداقل برید.

افرادی که قرار است از این لباس‌ها استفاده کنند، مستقیما با حرارت و شعله سر و کار دارد. بنابراین سر کیفیت این لباس ها نمی‌توان ریسک کرد. سایر مشخصات عبارتند از:

 • الزام به دارا بودن استاندارد‌های جهانی مخصوص آتش نشانی
 • موجود در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ
 • رنگ‌ های معمول: سورمه‌ای، مشکی، قرمز، نارنجی، طوسی ، زرد و خاکی
 • طراحی شده در دو نوع چند تکه و یا یکسره overal

برای گروه پشتیبانی در خارج از محیط عملیاتی از رنگ مشکی و سورمه‌ای استفاده می‌شود. برای افرادی که وارد محوطه حریق شده‌اند از رنگ‌های قرمز و نارنجی استفاده می‌شود.

لباس مبارزه با حریق

این لباس برای ورود به آتش در نظر گرفته شده است. در محیطی که لباس‌ های معمول عملیات مبارزه با حریق کافی نیستند و آتش نشان برای انجام وظیفه خود نیاز دارد که با آتش تماس پیدا کند. از این لباس استفاده می شود. سایر مشخصات این لباس ها عبارتند از:

 • حاوی پنج قسمت برای تامین حداکثر ایمنی آتش نشان
 • شامل کلاه خود، اورکت، شلوار، دستکش ساق بلند و پوشه کامل پا
 • جنس خارجی لباس از آلومینیوم فایرتکس و فایبر‌گلاس نسوز
 • بازتاب حرارت تا میزان قابل توجهی از طریق انعکاس
 • لایه‌های داخلی لباس از الیاف ضد گرما و حرارت
 • طراحی شده در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ

لباس عملیاتی ورود و عبور از آتش

این نوع از لباس هم مانند نمونه قبلی از الیاف نسوز و فایبر گلاس و آلومینیوم ساخته شده است. این لباس برای عبور از آتش ساخته شده و مانند لباس قبلی امکان انجام عملیات و تماس با آتش را ندارد. طراحی این لباس سرهم و یا overal است که به همراه کلاه خود و دستکش ایمنی است.

لباس عملیاتی ورود به محیط مرطوب و دارای الکتریسته

این لباس ها معمولا به شکل یکسره یا اورال هستند. که همراه چکمه و دستکش مخصوص عرضه می‌شوند. جنس این لباس‌ها به شکلی است که در محیط های مرطوب و یا اماکنی که مواد اسیدی و بخارات در آنها وجود دارد بسیار خوب عمل می کنند. در نتیجه آتش نشان می‌ تواند وظیفه خود را در محیط‌ های مرطوب نیز بخوبی انجام دهد. همچنین این لباس ها الکتریسته بدن را به صورت ایمن به زمین انتقال می‌دهند. بنابراین تا حد زیادی از برق گرفتگی آتش نشان جلوگیری می‌کنند.

جنس انواع لباس آتش نشانی از چیست؟

همان گونه که می‌دانیم؛ عملیات اطفاء حریق کار بسیار خطرناکی است و برای اطمینان از این‌که آتش‌نشان می‌تواند وظیفه خود را انجام دهد و از محیط‌های خطرناک درامان بماند، به تجهیزات و لباس‌های خاصی نیاز دارد. به دلیل ایجاد مقاومت در برابر حرارت و استحکام بالا؛ انواع مختلفی از مواد برای تولید لباس یک آتش‌نشان انتخاب می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال؛ ژاکت و شلوارهایی که یک آتش‌نشان می‌پوشد باید از موادی ساخته شود که در برابر گرمای شدید مقاومت کنند. الیاف آرامید یک الیاف مصنوعی است که به دلیل استحکام و مقاومت در برابر حرارت بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد. Nomex نام تجاری لباس الیاف آری است و از این نوع مواد در ساخت کت‌وشلوار آتش‌نشان استفاده می‌شود. Nomex غالباً با Kevlar ترکیب می‌شود تا مقاومت مواد را افزایش دهد.

بررسی کلی لباس محافظ آتش‌نشان

بدیهی است که نقش لباس محافظ آتش نشانان نه‌ تنها محافظت از آتش‌نشان؛ بلکه توانایی دستیابی آتش‌نشان به اهداف فوق است. نوع لباس محافظ و محافظتی که این لباس‌ها ارائه می‌دهند بر اساس میزان خطر موجود انتخاب می‌شود. لباس‌های محافظ ضد آتش به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • لباس محافظ برای عملیات آتش‌نشانی
 • لباس‌های اطفاء حریق
 • لباس‌های آتش‌نشانی
 • لباس ایستگاه / کار

لباس محافظ برای عملیات آتش‌نشانی

فعالیت‌های نجات، مهار آتش و حفاظت از اموال در ساختمان‌ها، سازه‌های محصور، وسایل نقلیه و شناورها یا املاک مشابه آن که در یک آتش‌سوزی یا شرایط اضطراری نقش دارند، به‌عنوان عملیات آتش‌نشانی نامیده می‌شود. نیروهای مختلف آتش‌نشانی شهرداری برای اطفاء حریق به لباس محافظ احتیاج دارند.

تمام لباس‌های محافظ برای عملیات ضد آتش باید مطابق با استانداردهای NFPA 1971 در آمریکای شمالی و EN 469 در اتحادیه اروپا باشد. لباس‌های محافظ عبارت‌اند از: کت (طول استاندارد – 35 “)، شلوار (طول استاندارد – 26” ، 28 “، 30” ، 32 “)، یا عناصر پوششی مجموعه محافظ که برای ایجاد حداقل محافظت در قسمت‌های بالا و پایین تنه، دست‌ها و پاها به ‌استثنای سر طراحی شده‌اند. لباس محافظ از ترکیبی از سه ‌لایه کاربردی تشکیل شده است:

 • پوسته بیرونی
 • مانع رطوبت
 • موانع حرارتی
 • آستر زمستانی (اختیاری)

لباس‌های ساخته شده به دلیل نوع اجزای انتخاب شده و همچنین سایر فاکتورها از جمله تناسب که مستقیماً با کیفیت طراحی، الگوها و دقت کارخانه سازنده در زمان تولید (به‌ عنوان‌ مثال برش، دوخت و تکمیل درز) ارتباط مستقیم دارند، متفاوت هستند.

نکات مهم و قابل‌توجه در هنگام خرید انواع لباس آتش نشانی

ارگونومی موضوع بسیار مهمی است که باید به ‌ویژه در لباس آتش‌نشانی مورد توجه قرار گیرد. در عملیات های آتش نشانی، آتش نشان ها مجبور به انجام وظایف بسیاری هستند و در صورتی که لباس آتش نشانی به شکل مناسبی طراحی نشده باشد، فشار زیادی را به بدن وارد می‌کند.

نکته بسیار مهم دیگر، میزان وزن لباس کار است به شکلی ‌که هر چه وزن لباس کمتر باشد کالری کمتری در حین حرکت مصرف می‌شود و در نتیجه انرژی آتش‌نشان برای انجام عملیات بیشتر است.

نکته حائز اهمیت دیگر ایجاد حداقل مقاومت در برابر حرکت در حین عملیات نجات است به شکلی که کالری کمتری مصرف شود.

همچنین تقویت قابلیت‌های تهویه از طریق انتخاب صحیح نوع پارچه نیز بسیار مهم می‌باشد؛ بنابراین لباس‌های با قابلیت تهویه بیشتر برای عملیات آتش‌نشانی مناسب‌تر هستند.

باتوجه ‌به مطالب فوق لباس آتش‌نشانی یکی از تجهیزات و ملزومات بسیار پرکاربرد در این شغل است که در صورت بی‌دقتی در انتخاب لباس مناسب و یا عدم توجه به نکات ارگونومی و…. خطرات و صدمات بعضاً جبران‌ناپذیری به آتش نشانان وارد شده در نتیجه بازدهی و راندمان کاری آنان کاهش می‌یابد و آنها نمی‌توانند به ‌تمامی وظایف و تعهدات خود در خصوص جان و مال افراد عمل کنند.

شما مخاطبان گرامی میتوانید برای خرید انواع لباس آتش‌نشانی و یا کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تجهیزات ایمنی با مشاوران شرکت تدبیر پاسارگاد نواور تماس برقرار نموده و ضمن آشنایی با برندهای مختلف تولیدکننده انواع لباس آتش‌نشانی و قیمت آنها، از خدمات این شرکت بهره‌مند شوید.

دکمه بازگشت به بالا