عمومیکسب و کار ایرانی

راهکارهایی برای افزایش طول عمر قطعات خودرو

 راهکار های تاثیرگذار درافزایش طول عمر خودروهای جدید

بسیاری از کارشناسان معتقدند که خودروهای قدیمی طول عمر بیشتری نسبت به اتومبیل های جدید دارند اما به موازات کاهش عمر ، خودروهای جدید از نظر ایمنی و رفاهی بهبود یافته اند . در صورت رعایت برخی موارد و دقت نظر در نحوه بکارگیری لوازم یدکی هیوندای می توان، عمر مفید خودرو را با افزایش هر چه بیشتری همراه کرد.برخی از راهکارهای تاثیرگذار برای های جدید را در این بخش ارائه کرده ایم.

آمپر پراید باید کجا باشد |چکار کنیم آمپر ماشین بالا نرود |علت بالا آمدن آب رادیاتور پژو 405

دقت نظر در تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

چنانچه پیش از این هم در بخش دانستنی های خودرو در نمناگ گفته شد ارتباط میان میل لنگ و سایر اجزای موتور به واسطه تسمه تایم انجام می شود در خودروهای قدیمی ، ارتباط میان میل لنگ و سایر اجزای موتورتوسط زنجیری خاص برقرار می شد که بعدها این جنس به علت صدای بالای موتور فلزی به پلاستیکی تغییر کرد.

بی توجهی به تعویض به موقع تسمه تایم، خسارات زیادی را به همراه دارد زیرا اگر تسمه تایم در سرعت بالا پاره شود، تعمیر و آماده سازی مجدد اتومبیل،بسیار هزینه بر است .عمر متوسط تسمه تایم بر حسب میزان کارکرد کیلومتر خودرو است و زمان تعویض تسمه تایم و لوازم یدکی کیا معمولا پس از 60 تا 80 هزار کیلومتر کارکرد، می باشد.پس از 80 هزار کیلومتر، تسمه تایم پاره نخواهد شد، اما بهتر است پس از طی این مسافت به علت هزینه های سنگینی که پارگی تسمه تایم به همراه دارد ، آن را تعویض نمود ، حداقل کارکرد برای تعویض تسمه تایم 60 هزار کیلومتر است.

نقش روغن با کیفیت در طول عمر موتور خودرو

روغن موتور در ارتقای عمر مفید موتورِ خودرو تاثیرگذار است . کم توجهی و سهل انگاری در انتخاب روغن استاندارد و با کیفیت و غفلت ازتعویض به موقع آن، سبب کاهش عمر موتور خودرو می شود.برای تعویض به موقع روغن موتور دو مولفه اساسی زمان و میزان کارکرد اهمیت دارد . میزان کارکرد مشخص و واحدی برای روغن موتور ها وجود ندارد و هر روغنی بنابر کیفیت و نوع ساخت آن، از شرایط متفاوتی برخوردار است.

میزان کارکرد مفید روغن بر روی قوطی هر روغن موتور درج شده که باید آن را مبنای زمان تعویض روغن دانست اما برخی از افراد آگاه در این زمینه معتقدند بهتر است روغن موتور را بعد از 6 هزار کیلومتر کارکرد تعویض کرد حتی اگر روغن موتوری از قابلیت کارکردی به میزان 8،10 یا حتی 12 هزار کیلومتر نیز برخوردار باشد.با تعویض به موقع روغن موتورمی توانید عمر موتور را افزایش دهید.برخی روغن موتور ها قابلیت 4 تا 5 هزار کیلومتر کارکرد را دارند و نباید مبنا را در این روغن ها بر 6 هزار کیلومتر قرار داد.برخی از افراد اشتباه می پندارند با پر کردن سقف تعریف شده از حیث کارکرد خودرو (بر مبنای کیلومتر)، نباید نسبت به تعویض روغن اقدام نمود.

درباره بازه زمانی برای تعویض روغن موتور نظرات متفاوتی وجود دارد ، برخی سه ماه و برخی 6 و گاهی 8 تا 10 ماه را زمان مناسب برای تعویض روغن موتور می دانند . این مقاطع، بازه هایی است که در صورت عدم به حد نصاب رسیدنِ کارکرد، باید با سر رسیدن زمان مذکور، اقدام به تعویض روغن کرد.منطقی ترین زمان برای تعویض روغن 6 ماه، است و تعویض روغن موتور در این زمان سبب افزایش عمر موتورِ خودرو (بخصوص رینگ، پیستون و …) می شود.

کنترل قطعات مصرفی خودرو

کنترل و دقت نظر در بازدید قطعات مصرفی از دیگر مولفه های تاثیرگذار در بالا بردن عمر خودرو است. برخی به اشتباه تصور می کنند قطعات خودرو های فعلی نیز مانند اتومبیل های قدیمی عمر طولانی و کارکرد خوبی دارند اما باید بدانید در صورت نو بودن این قطعات نیز باید آنها را کنترل نمود و نباید چنین ذهنیتی داشت.از مواردی که باید در بازه های زمانی میان مدت کنترل شوند :سیستم ترمز، باتری، تصفیه بنزین، شیلنگ ها، تسمه دینام، وایر، شمع ها و… هستند که باید در صورت مشاهده نشانه های خرابی به تعویض آن ها اقدام کرد، زیرا خرابی برخی از آنها خسارات سنگینی به همراه دارد.

نشت آب یا روغن از شیلنگ ها

نَشتی هایی است که در قالب روغن، آب یا ضد یخ از خودرو خارج می شوند از دیگر نشانه های خرابی خودرو هستند . اگر در خودرو نشت آب یا روغن از شیلنگ ها یا کاسه نمد وجود داشته باشد باید به آن اهمیت داد، زیرا با شدت گرفتن نشتی، مقدار آب یا روغن ترمز، موتور و… کاهش می یابد و خساراتی را به دنبال دارد، پس هیچ گاه از کنار این آلارم ها و نشانه های ساده، بی تفاوت عبور کرد.

توجه به لاستیک و عمر مفید آن

بروز ایراد و یا انقضای عمر مفید لاستیک، خسارات مالی و جانی فراوانی مانند ترکیدگی ناگهانی لاستیک درتصادفات نابهنگام ، فشار به جلوبندی خودرو به همراه دارد بنابراین با مشاهده تجارب تلخی از ترکیدگی لاستیک خودرو و تمام شدن لنت ، باید با حساسیت بسیار به عمر مفید و میزان آج لاستیک توجه کرد.

بررسی عملکرد سیستم خنک کننده خودرو

عامل موثر دیگر در ارتقای عمر مفید اتومبیل کنترل و بازبینی سیستم خنک کننده خودرو است. در صورت روشن بودن موتور خودرو ، اجزای مختلف آن با نظم خاصی با هم درگیر هستند که همه این فعالیت ها سبب بالا رفتن دمای موتور می شود.برای جلوگیری از این افزایش دما، کارکرد استاندارد و صحیح سیستم کنترل دما یا خنک کننده نقش ویژه ای دارد بنابراین نباید از کنترل فنی خودرو و مسیر و مجاری عبور مایع خنک کننده غافل شد.

به روز رسانی نرم افزار های خودرو در اتومبیل های پیشرفته

به روز رسانی نرم افزارها در کارکرد صحیح خودرو های پیشرفته کنونی نقش پر اهمیتی دارد. سیستم الکترونیکی و نرم افزار های فعال در خودرو های جدید بسیار مهم است . هنگامی که نرم افزارها را بروزرسانی می کنیم ،برخی نارسایی های خودرو نیز بهبود می یابد؛ توجه و دقت نظر در این خصوص عمر مفید خودرو را بالا می برد.بازدید دوره ای خودرو (حداقل سالی یکبار) توسط مکانیک یا کارشناس فنی خِبره می تواند از بروز نارسایی هایِ پنهانی و احتمالی جلوگیری کند.

مراعات با پا به سن گذاشته ها

اگر خودرو شما کار کرده و قدیمی است وبیشتر در پارکینگ می ماند تا از آن به صورت روزانه و همیشگی استفاده کنید ، توصیه می کنیم قطعات در ارتباط با مایعات مثل روغن، ضدیخ، روغن ترمز و… را مورد بررسی قرار دهید زیرا شیلنگ ها و اجزایی مانند واشرها نیز به مرور زمان دچار خشکی شده و کار خوب خود را از دست می دهند. به همین دلیل باید از فشار آوردن بیش از حد به خودروهای قدیمی پرهیز کنید.

فیلتر هوای خودرو را بازرسی کنید

کثیفی یا مسدود شدن فیلتر هوا، باعث افزایش مصرف سوخت خودروی شما می شود . تعویض فیلتر هوا نیز بستگی به شرایط آب و هوایی دارد اما به طور معمول باید فیلتر هوا در هر 5000 کیلومتر تعویض شود.

باطری های خودرو را بررسی کنید

باطری را هر پاییز و در یک زمان بندی سه ساله بررسی کنید. سرما تاثیر منفی در باطری خودرو دارد، ممکن است باطری در دمای 20 درجه ی سانتی گراد بدون مشکل باشد اما زمانیکه دما کم و سرما روشن نشود .

بنزینِ خوب بزنید

برخی از پمپ های بنزین، بنزین خوبی ندارند پس باید دقت کنید که دیگر به این پمپ های بنزین مراجعه نکنید. هر چند وقت یکبار بنزین خالص و سوپر بزنید وصافی بنزین خودرو را هر 5000 کیلومتر تعویض کنید. جایگاه های سوخت از فیلترینگ مناسبی برخوردار نیستند بنابر این تعویض صافی بنزین ضرورت دارد .

قبل از حرکت خودرو را گرم کنید

پیش از حرکت در زمستان اجازه دهید کمی موتور گرم شود. این کار موجب می شود روغن در موتور و ترمزها به دمای لازم برسد. به گزارش ایلنا، اغلب، صاحبان خودرو اهمیت نگهداری منظم را فراموش می کنند و در نهایت با تعمیرات گران قیمتی مواجه می شوند که می شد از آن اجتناب کرد. با این حال، می توانید با توجه و مراقبت مناسب، طول عمر قطعات خودروی خود را افزایش دهید و در دراز مدت در هزینه خود صرفه جویی کنید.

تعمیر و نگهداری منظم خودرو برای اطمینان از عملکرد روان و قابل اعتماد آن برای سالها ضروری است. در حالی که برخی از قطعات خودرو بدون شک فرسوده می شوند و به مرور زمان نیاز به تعویض دارند، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای افزایش طول عمر قطعات خودرو و کاهش نیاز به تعمیرات پرهزینه انجام دهید. در این پست، نکات نگهداری را بررسی خواهیم کرد که به شما کمک می کند تا خودروی خود را روان نگه دارید و قطعات خودرو خود را برای مدت طولانی تری در شرایط خوبی نگه دارید.

ماشین خود را تمیز نگه دارید

تمیز نگه داشتن ماشین شما فقط به ظاهر نیست، بلکه می تواند به افزایش طول عمر قطعات ماشین شما نیز کمک کند. کثیفی و زباله می تواند در قسمت بیرونی و زیر خودروی شما جمع شود و منجر به زنگ زدگی و خوردگی شود. شستشوی منظم و اپیلاسیون می تواند به محافظت از رنگ خودرو و جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی کمک کند. تمیز نگه داشتن فضای داخلی خودرو نیز مهم است، زیرا گرد و غبار و کثیفی ممکن است در سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش محبوس شود و منجر به مشکلاتی شود.

تعویض منظم روغن

موتور ماشین شما برای ادامه کار به روغن بستگی دارد. با گذشت زمان، کارایی آن در روغن کاری قطعات موتور شما کمتر می شود و باعث می شود که آنها سریعتر فرسوده شوند. تعویض منظم روغن برای حفظ عملکرد خودرو و افزایش عمر موتور آن ضروری است. دفترچه راهنمای مالک خودروی خود را بررسی کنید تا مشخص کنید چند بار باید روغن خود را تعویض کنید. به طور کلی، انجام آن هر 5000 مایل یا هر شش ماه توصیه می شود. استفاده از روغن با کیفیت بالا و داشتن یک متخصص انجام کار، بهترین نتیجه را تضمین می کند.

لاستیک های خود را به طور منظم چک کنید

لاستیک های ماشین شما برای ایمنی و عملکرد آن بسیار مهم هستند. لاستیک هایی که به درستی باد می شوند، هندلینگ خودرو و راندمان سوخت را بهبود می بخشد و از سایش زودرس جلوگیری می کند. لاستیک های خود را به طور منظم از نظر علائم ساییدگی، مانند ترک، برآمدگی یا عمق ناهموار آج بررسی کنید. دفترچه راهنمای ماشین شما دستورالعمل هایی را برای نگهداری صحیح تایر ارائه می دهد. کارشناسان توصیه می کنند حداقل یک بار در ماه و قبل از سفرهای طولانی لاستیک های خود را چک کنید.

فیلترها را طبق توصیه تغییر دهید

فیلترها در تمیز نگه داشتن قطعات خودروی شما و عاری از هرگونه زباله مهم هستند. به عنوان مثال، فیلترهای هوا از ورود کثیفی و زباله به داخل موتور جلوگیری می کنند، در حالی که فیلترهای هوای کابین به تمیز نگه داشتن هوای داخل خودرو و عاری از آلاینده ها کمک می کنند. مهم است که این فیلترها را همانطور که توصیه می شود تغییر دهید، زیرا گرفتگی یا کثیف بودن فیلترها می تواند عملکرد ماشین شما را کاهش دهد و به قطعات آن آسیب برساند.

رانندگی با دقت

عادات رانندگی شما می تواند تاثیر زیادی بر طول عمر قطعات ماشین شما داشته باشد. برای مثال، رانندگی تهاجمی می تواند فشار بیشتری را به موتور، ترمزها و سیستم تعلیق وارد کند که می تواند باعث ساییدگی و پارگی زودرس شود. بنابراین، رانندگی با احتیاط و اجتناب از توقف های ناگهانی، شتاب گیری خشن و زمین های ناهموار در صورت امکان مهم است.

ترمزهای خود را حفظ کنید

سیستم ترمز خودروی شما برای ایمنی شما در جاده ضروری است. لنت ترمز فرسوده، روتور یا درام می تواند منجر به تعمیرات پرهزینه و حتی تصادف شود! چک کردن منظم ترمز باید بخشی از روال تعمیر و نگهداری خودرو شما باشد. اگر هنگام ترمز صدای خراش یا جیرجیر شنیدید، وقت آن است که به مکانیک مراجعه کنید. همچنین همیشه به هشدار چراغ ترمز روی داشبورد خود توجه کنید. یک سیستم ترمز به خوبی حفظ شده ایمنی، عملکرد و طول عمر خودروی شما را بهبود می بخشد. برای مشاهده راهکارهای بیشتر به سایت دکتر ماشین مراجعه کنید .

دکمه بازگشت به بالا