علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

تفاوت کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان

تفاوت کارتریج لیزری با کارتریج جوهر افشان یکی از عمده ترین مسائلی است که دارندگان دستگاه های کپی و پرینتر ذهنشان را مشغول کرده است. حتما این جمله را از زبان سرویس کاران دستگاه  پرینتر شنیده اید یا از قبل با این اصطلاح آشنایی دارید. اگر تفاوت دقیق این دو را نمی دانید، با ما همراه باشید تا نحوه شارژ کارتریج لیزری، هر دو نوع کارتریج را معرفی کنیم و تفاوت های مهم بین آنها را به شما توضیح دهیم. این همیشه از مهم ترین سوالاتی است که باید در هنگام استفاده از پرینترها در نظر گرفت.

بهترین پرینترهای لیزری خانگی |پرفروش ترین پرینترهای چندکاره |تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

کارتریج جوهر افشان و کارتریج لیزری چیست؟

قبل از بحث درباره تفاوت بین این دو نوع کارتریج، بهتر است ابتدا بدانیم کارتریج لیزری و کارتریج جوهرافشان به چه معنا است. در پرینترهای لیزری همانطور که از نام آن پیدا است از کارتریج لیزری استفاده می شود ونوعی پودر با ذرات متراکم و ریز درون آنها ریخته می شود. باید بدانید که از ماده ای به نام تونر که به شکل پودر است و جامد است در کارتریج لیزری استفاده می شود این تونرها خاصیت مغناطیسی دارند. انواع کارتریج ها با توجه به رنگ دارای مخازن بزرگ به شکل استوانه هستند.

تونر موجود در کارتریج توسط درام پراکنده شده و به سطح کاغذ منتقل می شود. کارتریج  نوع جوهری مورد استفاده در چاپگر جوهرافشان است یک مخزن جوهر مایع  بزرگ دارد. از رنگ ‌های مایع به جای تونر در کارتریج های جوهر اقشان استفاده می شود. در حین چاپ، کارتریج های جوهر رنگ مورد نیاز را به صورت قطرات از طریق نازل های کوچک به سر چاپگر می ‌رسانند.

تفاوت های اصلی بین کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان را بدانید:

 در ابتدا خوب است بدانید که پس از تهیه کردن پرینتر، امکان انتخاب یا تغییر نوع کارتریج وجود ندارد، بنابراین لازم است از قبل در مورد نوع کارتریج و کارهایی که دو نوع پرینتر لیزری و جوهر افشان تولید می کنند تحقیق کنید. انواع مختلفی از برندهای پرینتر لیزری و جوهر افشان در بازار وجود دارد و تمامی قطعات ساخته شده درون این دستگاه ها کاملا با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه شما قادر نیستید که سخت افزارهای دستگاه را با یکدیگر جابه جا کنید.

پیشنهاد ویژه: تعمیر پرینتر در تهران با کمترین قیمت به همراه ضمانت بعد از تعمیر در تهران پرینترز

پس از تمام شدن رنگ و پودر، هر دو نوع کارتریج نیاز به شارژ مجدد دارند. در واقع هر کارتریج مقدار جوهر محدودی دارد و برای استفاده از آن کارتریج باید شارژ شود. هر دو کارتریج قطعات مصرفی هستند و باید به مرور زمان تعویض شوند.

بهترین پرینترهای لیزری خانگی |پرفروش ترین پرینترهای چندکاره |تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

کارتریج لیزری و جوهرافشان از نظر ظرفیت

ظرفیت کارتریج به تعداد پرینت اشاره دارد. کارتریج هایی با ظرفیت چاپ متفاوت در برندهای مختلف استفاده می شود. به طور کلی، ظرفیت یک کارتریج جوهر افشان همیشه کمتر از یک کارتریج لیزری خواهد بود. به طور متوسط، با یکبار شارژ کارتریج لیزری برای چاپ بیش از 5000 صفحه کافی است که به طور قابل توجهی بیشتر از کارتریج های جوهر افشان است. باید بدانید از پرینترهای لیزری بیشتر برای ادارات و سازمان ها استفاده می شود به خاطر همین مورد این نوع پرینترها از پرینتر جوهر افشان قابلیت چاپ تعداد صفحات بیشتری را در طول روز دارد. شارژ کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان را به طور مجدد می توانید انجام دهید و دوباره از آن ها استفاده کنید.

بهترین پرینترهای لیزری خانگی |پرفروش ترین پرینترهای چندکاره |تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

بررسی تفاوت از نظر کیفیت چاپ کارتریج جوهر افشان با کارتریج لیزری

کیفیت چاپ یکی از مهمترین علت های انتخاب بین کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان در پرینترها است. پرینترهای جوهر افشان برای چاپ عکس های واضح با وضوح بسیار بالا گزینه کاملا مناسبی هستند زیرا امتحان خود را در این زمینه پس داده اند. کارتریج‌های جوهر افشان روی کاغذ بهتر چاپ می‌شوند و رنگ‌های با کیفیت‌تری روی عکس‌ها تولید می‌کنند. اما بهترین گزینه برای چاپ اسناد مهم چاپگر لیزری است. کارتریج های لیزری برای چاپ سیاه و سفید کارایی بیشتری دارند. البته این روزها پرینترهای لیزری رنگی زیادی وارد بازار شده اند. با این حال، کارتریج چاپگر نوع جوهر افشان همچنان کیفیت بهتری برای چاپ عکس های رنگی را به خود اختصاص می دهد.

تفاوت کارتریج لیزری و جوهر افشان در حساس بودن قطعات

استفاده از رنگ های با کیفیت در چاپگرهای جوهرافشان تاثیر زیادی در طول عمر چاپگر دارد. اگر در چاپگر جوهر افشان خود از رنگ های غیر اصل و بی کیفیت استفاده کنید، به سرعت آسیب پذیر می شوند و نیاز به تعمیر دارند. اما در پرینتر لیزری، حتی با استفاده از پودر شارژ کارتریج لیزری، این آسیب جدی نیست و می توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد.

تفاوت در سرعت چاپ کارتریج لیزری با کارتریج جوهر افشان

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب چاپگر، سرعت چاپ است. در این راستا پرینتر لیزری بدون شک سرعت بیشتری نسبت به پرینترهای جوهر افشان دارد که این یک مزیت است. این دستگاه به راحتی 20 صفحه را در یک دقیقه چاپ می کند. به لطف فناوری چاپ لیزری و تونر در این دستگاه، سرعت چاپ بسیار سریعتر از چاپگرهای جوهرافشان است. کارتریج های جوهر برای چاپ تصاویر با کیفیت رنگ عالی مناسب هستند. اما در بهترین حالت، تنها 6 برگ در دقیقه چاپ می ‌شود. پرینترهای جوهر افشان برای چاپ برگه با سرعت های بالا اصلا گزینه مناسبی نیستند.

البته لازم به ذکر است که در شرایط معمول سرعت پیکاپ هر دو دستگاه کاملا یکسان است. اما چاپ کردن با کیفیت بالا کاملا فاصله زمانی سرعت بین این دو دستگاه مشخص است.

تفاوت در واحد درام بین کارتریج لیزری و جوهر افشان

تفاوت دیگر بین چاپگرهای جوهرافشان و لیزری این است که چاپگرهای لیزری علاوه بر تونر به یک واحد درام نیز نیاز دارند. وظیفه این قطعه، زدن پودر تونر به سطح کاغذ است. برخی از پرینترهای لیزری را می توان جداگانه خریداری کرد. زیرا یونیت درام خیلی دیرتر از کارتریج نیاز به تعویض دارد.

اما در بعضی از پرینترها در یک قسمت و نزدیک به هم هستند و وقتی کارتریج شما تمام شد باید درام یونیت را هم عوض کنید. بنابراین بهتر است در هنگام خرید پرینتر لیزری به این مشکل توجه کنید. زیرا تقریباً پس از مصرف هر 4 کارتریج، واحد درام نیاز به تعویض دارد.

تفاوت از نظر هزینه بین کارتریج لیزری و جوهر افشان

همیشه هزینه بالایی برای خرید پرینتر لیزری وجود دارد و این می تواند به عنوان یک عیب بزرگ در نظر گرفته شود. چاپگرهای جوهرافشان با قیمت پایین در بازار موجود است که یک امتیاز محسوب می شود. کارتریج جوهر و کارتریج لیزری قطعات مصرفی هستند و باید دوباره شارژ کارتریج لیزری انجام شود و تعویض شوند. بنابراین علاوه بر هزینه اولیه، هزینه های اضافی نیز باید در نظر گرفته شود. در این حالت کارتریج جوهرافشان باید سریعتر شارژ شود. از طرفی احتمال خشک شدن کارتریج نیز زیاد است و نیاز به تعویض مکرر کارتریج دارد. بنابراین هزینه ثانویه این چاپگر زیاد است. در نتیجه کارتریج های لیزری، می‌تواند صفحات بیشتری را چاپ کند و مقرون به صرفه تر است. با یکبار شارژ کارتریج لیزری می توانید مدت زمان طولانی تری نسبت به پرینتر جوهر افشان از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

اینکه آیا باید از پرینتر جوهر افشان یا لیزری استفاده کنید بستگی به این دارد که چه چیزی را چاپ می کنید، چه مقدار چاپ می کنید و چقدر مایلید برای چاپ مقالات خود هزینه کنید. چاپگرهای جوهرافشان بیشتر برای چاپ تصاویر و حجم کم  صفحات مناسب هستند. اما اگر به دنبال یک پرینتر هستید که بتواند فایل های حجیم را مدیریت کند، چاپگر لیزری گزینه ای کارآمدتر و مقرون به صرفه تر است.

دکمه بازگشت به بالا