اهمیت استفاده از فایروال شبکه در امنیت اطلاعات

در حوزه شبکه و امور مرتبط با آن، ابهامات بسیاری در خصوص استفاده از فایروال وجود دارد. این که فایر وال شبکه چیست و استفاده از آن چه اهمیتی دارد؟ دغدغه بسیاری از کاربران شبکه های امروزی است. به طور کلی نقش فایروال شبکه  در خصوص جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز مورد توجه قرار گرفته و امنیت بخش های مختلف شبکه را به میزان قابل توجهی ارتقا می دهد. این سیستم ها به صورت سخت افزاری و نرم افزاری در ساختار شبکه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند.

 اهمیت فایروال شبکه در امنیت اطلاعات

فایروال شبکه چیست؟

برای پیشگیری از دسترسی به اطلاعات و داده های ترافیک رد و بدل شده در ساختار شبکه های امروزی از یک فایروال سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده می شود. این ابزارهای امنیتی با ویژگی های منحصر به فردی در اختیار کاربران قرار می گیرند و هدف اصلی آن ها جداسازی داده های امن از محیط ناامن است. با کنترل ارتباطات بین این دو مقوله، ایمنی شبکه تضمین خواهد شد.

نقش فایروال شبکه  در خصوص کنترل ارتباطات ورودی و خروجی از دستگاه های مختلف نیز اهمیت زیادی دارد. فایروال ها یک چهارچوب امنیتی برای ایمن سازی شبکه ایجاد می کنند. اهمیت فایروال شبکه زمانی مشخص می شود که با برخی حملات شبکه ای روبرو می شویم که برای مقابله با آن ها به سلسله قوانین و چهارچوب های فایروال ها نیاز داریم!
کاربردها و اهمیت فایروال شبکه

برای ارزیابی نقش فایروال شبکه و تعیین کاربردها و اهمیت استفاده از آن باید به قابلیت های آن برای مسدود کردن ترافیک شبکه دقت داشته باشید.  عملکرد هر فایروال تاثیر به سزایی بر کاربردهای آن در خصوص ارتقای سطح امنیت شبکه بر جای می گذارد. در ادامه به برخی از مهمترین اهمیت فایروال شبکه در امنیت شبکه های کامپیوتری اشاره خواهیم کرد:

قابلیت حفاظت از اطلاعات

یکی از مهمترین کاربردهای فایروال شبکه در امنیت، پیشگیری از سرقت اطلاعات و دسترسی غیر مجاز به آن ها است. با استفاده از این سیستم می توانید از اطلاعات محرمانه سازمان بهتر مراقبت کنید. این اطلاعات گاها مورد حمله هکرها و نرم افزارهای مخرب قرار می گیرند.

پیشگیری از حملات
اهمیت فایروال شبکه در خصوص کاهش ریسک دسترسی به شبکه و جلوگیری از حملات عوامل آسیب زا مشخص شده است. حملات شبکه ای شامل مواردی مانند Denial of Service، DDoS (Distributed Denial of Service) و… می شوند که هر یک از آن ها با روش های پیشگیرانه فایر وال خنثی خواهند شد. کاربردهای فایروال شبکه در امنیت بخش های مختلف با تشخیص و شناسایی به موقع هر یک از این حملات پررنگ تر می شوند.

 حفاظت از اطلاعات با استفاده از فایروال شبکه

کنترل دسترسی های شبکه

اهمیت فایروال شبکه در امنیت شبکه های کامپیوتری به بخش کنترل دسترسی های شبکه نیز مربوط می شود. کنترل بر دسترس کاربران و دستگاه های مختلف، سیستم نظارتی شبکه را تقویت می کند. با این روش دسترسی به برخی وبسایت ها و نرم افزارهای داخلی محدود می شود. نقش فایروال شبکه در خصوص حفظ ایمنی دسترسی های کاربران و دستگاه ها حائز اهمیت خواهد بود.

شناسایی و لگ گیری
اهمیت فایروال شبکه زمانی مشخص می شود که با ورود نرم افزارهای مخرب به سیستم روبرو شوید؛ در این شرایط با علائم مشکوک و فعالیت های نادرستی روبرو خواهید شد که هر یک به عنوان هشدار محسوب می شوند.  کاربردهای فایروال شبکه در امنیت برای شناسایی الگوهای ترافیکی و لگ گیری شبکه اهمیت زیادی دارند.

مدیریت و پیکربندی شبکه

نقش فایروال شبکه در بخش مدیریت و پیکربندی اجزا نیز مورد توجه قرار گرفته است. پیکربندی سیاست های امنیتی مزایای بی شماری برای مدیران شبکه به همراه می آورد و تسلط آن ها را بیشتر می کند. محافظت از داده ها و ارتقای سطح ایمنی شبکه ها، کنترل دسترسی ها بر فعالیت های داخلی را ارتقا می دهد.

پیشگیری از انتقال اطلاعات حساس

یکی دیگر از مهمترین دلایل اهمیت فایروال شبکه، کارایی این سیستم برای جلوگیری از انتقال اطلاعات ضروری سازمان ها است. اطلاعات مالی، اطلاعات بخش مشتریان و… مهمترین داده های یک کسب و کار محسوب می شوند که خارج شدن آن ها از سازمان ها و شرکت ها عواقب بسیاری به دنبال دارد. یک فایروال استاندارد از دسترسی غیر مجاز به این اطلاعات پیشگیری می کند.

پیشگیری از عملکرد ویروس ها

در سال های اخیر عوامل مخرب بسیاری در ساختار شبکه های امروزی پیدا شده اند. از میان آن ها می توان به ویروس ها، تروجان ها و نرم افزارهای مخرب اشاره کرد که هر یک آثار سویی بر سیستم یک شبکه بر جای می گذارند. وظیفه اصلی یک فایروال قدرتمند شناسایی به موقع این عوامل و جلوگیری از نفوذ آن ها است.

 نکات امنیتی استفاده از فایروال

نکات امنیتی استفاده از فایروال

برای استفاده بهتر از کاربردهای فایروال شبکه در امنیت باید به چند نکته اساسی در این زمینه دقت داشته باشید:

  1. نرم افزار فایروال شما باید دائما به روزرسانی شود. در غیر این صورت قابلیت های امنیتی مورد نظر را در سیستم شبکه ایجاد نخواهد کرد. با به روز رسانی منظم در ساختار شبکه شناسایی حملات و جلوگیری از آن ها به نحو احسن انجام می شود.
  2. همواره باید به تنظیمات دقیق فایروال مورد نظر دقت داشته باشید و با دقت کافی این تنظیمات را اعمال کنید. این تنظیمات برای محدود کردن سرویس هایی که نیازی به آن ها ندارید، مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از دلایل اهمیت فایروال شبکه، قابلیت های فیلتراسیون شبکه های مشکوک و مسدود کردن پورت های آسیب پذیر است.
  3. استفاده از ترافیک های رمز نگاری شده در سیستم SSL/TLS در فایروال شبکه اهمیت زیادی دارد. این سیستم ها به سادگی قابل پشتیبانی هستند و همه نیازهای شبکه را تامین می کنند.
  4. نظارت مداوم بر فایروال برای شناسایی هر گونه فعالیت مشکوک در این حوزه اهمیت دارد.

جمع بندی

ارزیابی دقیق کاربردهای فایروال شبکه در امنیت بخش های مختلف، اهمیت استفاده از این سیستم های امنیتی را مشخص می کند. فایروال های نرم افزاری و سخت افزاری دسته بندی های گوناگونی دارند و هر یک از آن ها ویژگی های منحصر به فردی دارند و با قابلیت های به روز و پیشرفته در شبکه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. برای ارتقای سطح امنیت شبکه های سازمانی و شرکتی استفاده از این قابلیت ها اهمیت دارد.

دکمه بازگشت به بالا