قیمت هر متر مکعب چوب روسی به چه عواملی بستگی دارد؟

چوب روسی | قیمت مشخصات و انواع

در ایران به چوب وارد شده از کشور روسیه که غالبا از طریق بنادر شمالی مثل بندر نوشهر، بندر انزلی، بندر آستارا و امیر آباد انجام می گیرد می گویند. که این چوب از لحاظ ظاهری به نام های یولکا و ساسنا معروف است. در روسیه با روش های نوین درختان را قطع نموده و به شکل الوار، تخته، ترمو وود و … به کارخانه ها ارسال می کنند و برای صادرات به کشورهای متقاضی آماده و بسته بندی می کنند. چوب روسی دارای ابعاد خاص و متنوعی می باشد که این ابعاد  با توجه به عواملی مثل طول و عرض و ضخامت و نازکی این نوع چوب و … تقسیم بندی می شود. قیمت هر متر مکعب چوب روسی با توجه به ابعاد و ضخامت آن متفاوت می باشد.

چوب روسی ارزان قیمت |دکوراسیون |ساختمان

چوب روسی ابعاد

همانطور که گفته شد بر اساس ویژگی های ظاهری مثل ضخامت و طول و عرض آن و … ابعاد این نوع چوب  لیست بندی شده و لیست قیمت چوب روسی بر اساس ابعاد و کاربرد های آن قیمت بندی می شود. البته قیمت این چوب که با متر مکعب سنجیده می شود بستگی به عوامل مختلفی از قبیل: نوسانات ارزی در بازار، قیمت دلار، و تعرفه های گمرکی دارد. برای اطلاع از قیمت این چوب از طریق سایت های اینترنتی و مراکز معتبر و نمایندگی های فروش این محصول در سطح کشور به صورت حضوری و غیر حضوری می توانید اقدام کنید.

طول و عرض چوب روسی

طول و عرض بستگی به برش هایی که در کارخانه های چوب بری  توسط دستگاه های مدرن و پیشرفته در اشکال مختلف، انجام می گیرد متفاوت خواهد بود. برای افزایش طول عمر چوب ها و استحکام بخشیدن به آنها و جلوگیری از پوسیدگی و خوردگی آن توسط حشرات انواع چوب را به مواد شیمیایی آغشته می کنند که این کار به دو روش فشاری و غیر فشاری انجام می شود. در روش فشاری، چوب ها را در مخازن  قرار داده و با فشار مواد شیمیایی را وارد مخزن نموده  و چوب ها را به این مواد آغشته کرده و اشباع می کنند که این امر در مورد چوب های تزئینی و مبلمان ادارات و منازل امکان پذیر نیست.

در روش دوم و غیر فشاری، به وسیله اسپری یا قلم مو چوب ها در مواد شیمیایی غوطه ور می کنند. برای افزایش 5 یا 10 برابری طول عمر مفید چوب اگر مواد شیمیایی در عمق مناسب به چوب نفوذ داده شود قطعا نتیجه خوبی گرفته می شود  و مدت زمان استفاده از چوب چندین سال افزایش خواهد یافت.

انواع چوب روسی

چوب روسی گرد

همان طور که گفته شد چوب روسی در انواع مختلفی برش داده می شود که این امر هم تنوع شکل و هم تنوع ضخامت و ابعاد را شامل می شود. قیمت چوب روسی نیز به همین دلیل متفاوت می باشد. چوب روسی گرد از با کیفیت ترین چوب روسی به اسم نراد و یا کاج تهیه و تولید می شود که اندازه تقریبی آن طول 3 متر و قطر 2 سانتی متر می باشد. که این اندازه مناسب در پروژه های عمرانی و دکوراسیون هایی که نیاز به اندازه و قطر و وزن کمی هستند کاربرد دارد. نحوه فروش چوب روسی گرد به دو صورت شاخه ای و بسته بندی انجام می گیرد و خرید آن به صورت فله و بسته بندی مناسب و مقرون به صرفه خواهد بود.

ضخامت چوب روسی

چوب روسی به دلیل کیفیت و انعطاف پذیری بالا و استحکام و همچنین قدرت الاستیسیته بالا در ساخت اسکلت ساختمان هم کاربرد دارد. همچنین از این محصول در صنعت سازی نیز استفاده می شود. این چوب نسبت به چوب های موجود در بازار قیمت مناسب تری دارد. ضخامت این محصول بستگی به کاربرد های آن در صنایع مختلف دارد و بسته به جایی که استفاده می شود در ابعاد و ضخامت های مختلف برش داده می شود. چوب روسی، به طور کلی از ضخامت خوبی برخوردار است که این امر باعث استحکام و مقاومت چوب و بهبود عملکرد آن می شود.

چوب مربع روسی

چوب روسی و  به دلیل مصارف بسیار بالایی که در کشورمان دارد  یک متریال عالی در دکوراسیون داخلی و خارجی به حساب می آید. و به این ترتیب برای استفاده از آن در صنایع مختلف چوب را در سایزها  و اندازه های مختلف برش می دهند. چوب مربعی جزو چوب های مصرفی و پر کاربرد برای فعالان و معماران در حیطه ساخت و ساز می باشد.

چوب روسی قالب بندی

بتن از جمله مصالح کلیدی و مهم  است که برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در ساختمان سازی برای شکل دهی به بتن، قبل از اینکه بتن سفت شود و هنگام نرم بودن  از تخته های قالب بندی به این منظور استفاده می گردد. این تخته ها درون بتن نرم قرار می گیرند و به آن شکل زیبا و خوبی می بخشند. این چوب ها در قالب بندی سقف ها نیز رواج دارند و به خاطر کیفیت و قیمت مناسب، وزن سبک، سرعت بالای نصب و طول عمر بالا، نسبت به قالب های فلزی مزیت دارند.

چوب روسی نازک

با توجه به فرآورده های وارد شده از کشور روسیه به شکل الوار ، تخته و … گونه های راش و بلوط  و کاج و …، نوع چوب درخت کاج، به دلیل کاربرد های فراوان بیشتر مورد توجه صاحبان مشاغل فعال در این حوزه قرار می گیرد. چوب نازک در نجاری ها و در صنعت چوب کاربرد زیادی دارد از آن برای ساخت لوازم چوبی در داخل بنا ها، برای ساخت قفسه بندی کمد و کابینت و دیوار های موقت استفاده می شود.

چوب روسی برش خورده

درخت بعد از قطع و تبدیل به تنه و برش های متفاوت در ابعاد، کاربرد های بسیاری دارد. از جلمه در ساخت و وسایل چوبی و تزئینی، دکوری و در صنایع چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. تنه های درخت که بریده می شوند باید از کیفیت لازم برخوردار باشند تا در این زمینه ها بتوان به خوبی از آنها استفاده نمود. اگر چنانچه این برش ها دچار آفت یا ترک خوردگی باشند، مناسب کار نخواهند بود. از این رو  توجه به کیفیت محصول حائز اهمیت است.

جرم حجمی چوب روسی

چگالی، حجم، وزن  و جرم چوب از جمله کلمات آشنا برای فعالان  در حوزه  صنعت تولید چوب هستند. حجم چوب روسی نیز بسته به نوع آن متفاوت است به این صورت که جرم حجمی یکی از انواع چوب روسی به اسم یولکا 0.4 تا 0.45 می باشد. این نوع چوب از جمله درختانی است که در صنعت تولید چوب، به سرعت رشد می کند و به طور میانگین در طی 8 سال از قطر 3 سانتی متر به 30 سانتی متر  یعنی 10 برابر قطر اولیه می رسد.

چگالی چوب روسی

چگالی که در واقع همان وزن چوب است بستگی به عواملی از قبیل نوع و گونه چوب دارد. برای محاسبه دقیق جرم چوب آن را به رطوبت 12 درصد می رسانند سپس آن را وزن می کنند این وزن به دلیل شرایط محیطی و آب و هوایی و تبادل رطوبت بین چوب و محیط  ثابت نبوده و ممکن است کمی بالاتر یا پایین تر باشد.

دکمه بازگشت به بالا