عمومیکسب و کار ایرانی

مشکل خرابی پمپ آب یک مشکل دردسر ساز

علت یکسره کار کردن پمپ آب چیست + فیلم [مشکلاتی که به‌راحتی حل می‌شوند!]

پمپ‌های آب برای تامین فشار آب خانگی و سیستم تهویه مطبوع ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشکل یکسره کار کردن پمپ آب از مشکلات شایعی است که برای پمپ‌های خانگی پیش می‌آید و در بیشتر موارد دلیل این مشکل خراب بودن شیر یک‌طرفه است. ما در این مقاله سعی کردیم تا همه دلایلی که می‌تواند باعث شود تا پمپ شما به‌صورت  دائم کار کند و همین‌طور روش‌های رفع مشکل و تعمیر پمپ آب خانگی را برای شما جمع‌آوری کنیم. در ابتدا بهتر است با توضیحی کوتاه شما را با سیستم عملکرد پمپ‌های خانگی و نکات تعمیر پمپ شناور آشنا کنیم.

تعمیر پمپ آب |تعمیر پمپ آب در محل |تعمیر پمپ آب شرق تهران

سیستم پمپ‌های آب خانگی

پمپ‌های آب، آب را از لوله‌های ورودی ساختمان مکش می‌کنند تا  فشار لازم را برای حرکت آب درلوله‌ها تأمین کنند. اساس کار پمپ به این شرح است که زمانی که شما شیر آبی را باز می‌کنید، افت فشاری در لوله‌کشی خانه به وجود می‌آید و درنتیجه پمپ شروع به کار می‌کند و وقتی شیر آب را می‌بندید، عملکرد پمپ نیز چند ثانیه بعد قطع می‌شود.

** در پمپ‌های خانگی شیرهای یک‌طرفه‌ای وجود دارد که از برگشت آب و در نتیجه جلوگیری می‌کند و همین باعث می‌شود تا پمپ فقط در مواقع استفاده از آب شروع به کار کند. اما وقتی شیر یک طرفه استفاده نشود، آب به داخل پمپ و مسیر مکش و لوله‌ها برگشت پیدا می‌کند و در نتیجه باعث یکسره کار کردن پمپ آب می‌شود.

دلیل یکسره کار کردن پمپ آب خانگی چیست؟

  1- تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب

اصولا کلید اتوماتیک پمپ باید طوری تنظیم شود که وقتی مصرف‌کننده آب را باز می‌کند پمپ روشن شود و وقتی آب را می‌بندد پمپ خاموش گردد. اگر کلید اتوماتیک به‌درستی تنظیم نشود، یا پمپ دائم کار می‌کند و یا در فشار آب نوسان به وجود میاید که هر  دو حالت نا مطلوب است.

 2- به هم چسبیدن کنتاکت‌های کلید اتومات

خال زدن اصطلاحی است که اغلب در بین تعمیرکاران پمپ وجود دارد و زمانی که کلید اتوماتیک پمپ خال میزند دچار چسبندگی می‌شود و همین موضوع می‌تواند علت یکسره کار کردن پمپ آب شود.

3- نشتی لوله‌کشی ساختمان

نکته مهم این است که اگر در سیستم نشتی وجود داشته باشد، زمان اتومات پمپ جلو می‌افتد. زمانی که پمپ آب زودتر از تخلیه فشار کافی را تأمین کند اتومات می‌کند و در حالت آنلود قرار می‌گیرد. اگر نشتی آب لوله‌ها زیاد باشد، اتومات پمپ، فشار کافی برای عمل کردن حس نمی‌کند. اگر آب از یک مخزن تأمین شود، پمپ تا زمان خالی شد مخزن کار می‌کند اما اگر محل تأمین آب، لوله‌کشی شهری باشد، پمپ به‌طور مداوم روشن می‌ماند و این مشکل بزرگ باعث می‌شود در نهایت الکتروموتور از کار بیفتد.

 4- خراب شدن اتومات پمپ آب

زمانی که فشار کافی برای آب تأمین شود اتومات پمپ قطع می‌شود و در صورت افت فشار دوباره شروع به کار می‌کند. وقتی اتومات علت یکسره شدن پمپ آب در بعضی مواقع می‌تواند خراب شدن اتومات پمپ باشد. اگر اتومات پمپ کار کند، پمپ بدون توقف کار می‌کند.

چگونه بفهمیم اتومات پمپ خراب است یا خیر؟

** قبل از هر چیزی پیچ هواگیری را بازکنید و پمپ آب را هواگیری کنید. بعد خروجی پمپ را ببندید و استارت پمپ را بزنید. اگر اتومات پمپ کار کرد، یعنی سالم است.

چطور تشخیص دهیم یکسره کار کردن پمپ آب از اتومات پمپ است یا نشتی لوله؟

کل شیرها و انشعابات را ببندید و پمپ را روشن کنید. به بدنه پمپ دست بزنید اگر کم‌کم شروع به داغ شدن کرد یعنی اتومات خراب است و نشتی ندارید.

 5- باز بودن شیر  آب ساختمان

در بعضی مواقع یکی از موارد زیر که در ظاهر ساده به  نظر می‌رسد می‌تواند علت یکسره شدن اتومات پمپ آب باشد.

 • شیلنگ آب کولرآبی
 • شیلنگ آب دستگاه تصفیه آب
 • شیلنگ آبگرمکن
 • مجاری آب فلاش تانک

6- خشک کار کردن پمپ

بعضی اوقات قطعی آب شهر و یا تمام شدن آب مخزن یا تانکر می‌تواند علت یکسره شدن پمپ آب شود. در این حالت آسیب زیادی به پمپ وارد می‌شود. زمانی که فشار آب شهری مناسب باشد پمپ بدون مشکل کار می‌کند؛ اما اگر فشار آب شهری کم باشد و یا پمپ، آب را از تانکر مکش کند، باعث می‌شود تا پمپ آب دائم کار کند و باعث فرسودگی آن گردد.

7- هوا گیری پمپ آب

علت یکسره شدن اتومات پمپ آب می‌تواند به خاطر هوا گرفتن پمپ باشد. البته خیلی کم این اتفاق می‌افتد که میزان هوا گرفتگی در حدی باشد که نه آب فشار داشته باشد و نه اتومات کار کند. بهتر است به‌طور دوره‌ای پمپ هواگیری شود.

 مراحل تعمیر یکسره کار کردن پمپ اب

اگر فردی دست به آچار هستید خودتان ممکن است بتوانید مشکل را حل کنید و جلوی آسیب دیدن پمپ را بگیرید و از فشار خوب آب ساختمان لذت ببرید.

 1. برق پمپ آب را قطع کنید و فشار مخزن را چک کنید.
 2. شیر زیر مخزن را بازکنید تا آب  به‌طور کامل تخلیه شود.
 3. با کمک دستگاه سنجش باد، میزان باد مخزن تحت‌فشار را اندازه‌گیری کنید تا در صورت وجود سوراخ بتوانید آن را تشخیص دهید.
 4. با دستگاه باد، تیوپ داخل مخزن را تا فشار 0.9 پرکنید.
 5. درپوش را ببندید و شلنگ رابط آب را به مخزن وصل کنید و سپس کلید اتوماتیک پمپ آب را بررسی کنید.
 6. در این مرحله درب دستگاه اتوماتیک را بازکنید و سیم‌های زیر آن را خارج کنید.
 7. سیم‌کشی‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز اصلاح کنید و دوباره به داخل دستگاه برگردانید.

 اثرات اتومات نکردن پمپ آب

یکسره کار کردن پمپ آب می تواند تاثیرات مخربی بر روی سیستم پمپ آب ساختمان ایجاد کند، که ما در ادامه این اثرات مخرب را بررسی می کنیم. شما می توانید هر یک از این اثرات را نشانه ای بر اتومات نکردن پمپ آب در نظر بگیرید تا زودتر متوجه وجود این مشکل در پمپ آب ساختمان خود شوید.

    داغ شدن پمپ آب و منبع دیافراگمی آن

اگر پمپ کارکرد صحیح داشته و به اتومات دیجیتالی مجهز باشد، باید پس از 8 الی 10 ثانیه کار کردن خاموش شود. در این صورت هیچ آسیبی به پمپ و قطعات داخلی آن وارد نمی شود.

اما مواقعی که در سیستم پمپ آب از اتومات های مکانیکی استفاده شده است، احتمال اینکه پس از قطع شدن آب و افت فشار در پمپ، این وسیله درجا کار کند بسیار زیاد می شود.

کار کرد مداوم پمپ آب به دلیل اتومات نکردن آن می تواند باعث داغ کردن پمپ آب و منبع دیافراگمی آن شود.

به حدی که فرد مصرف کننده پس از باز کردن شیر آب سرد، متوجه می شود که دمای آب بالا رفته و حتی بدنه پمپ آب و منبع آن داغ شده است.

    جمع شدن پروانه پمپ آب

زمانی که پمپ اتومات نمی کند، دمای آب در داخل هوزینگ پمپ هم بالا می رود، در این صورت اگر جنس پروانه از نوع بوکالیت باشد، سبب جمع شدن پروانه و در ادامه بالا نرفتن فشار در پمپ آب به دلیل خرابی پروانه خواهد شد. لازم به ذکر است در پمپ آب دارای پروانه برنجی کمتر پیش می آید که با جمع شدن پروانه به دلیل یکسره کار کردن پمپ مواجه شویم. عوامل موثر در خراب شدن پروانه پمپ آب را در کلیپ زیر و از زبان آقای مهندس اسماعیلی بشنوید.

    آب دادن سیل مکانیکی پمپ آب

یک دلیل پررنگ بروز نشتی در پمپ آب خانگی، خراب شدن سیال مکانیکی یا همان کاسه نمد این وسیله است. هر چند این قطعه به دلیل نوع وظیفه که در پمپ آب دارد، زود به زود خراب می شود. اما اتومات نکردن پمپ آب خود عامل مضاعف بر روی کاهش عمر سیل مکانیکی در پمپ شده و به خراب شدن زود هنگام این قطعه و آب ریزی از آن دامن می زند.

در این صورت شما مجبورید در بازه زمانی کوتاه تری به تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی خود اقدام کنید. اگر می خواهید بدانید نشتی بیشتر در کدام قسمت پمپ آب ایجاد می شود و دلیل این اتفاق چیست، پیشنهاد می کنیم مشاهده کلیپ زیر را از دست ندهید.

    بالا رفتن قبض برق

در حالت عادی هم نصب پمپ خانگی و منبع تحت فشار آن خود هزینه های مازاد برای ساختمان ایجاد می کند، حال تصور کنید پمپ به دلیل اتومات نکردن دائماً در حال کار کردن و برق کشیدن از ساختمان باشد. در این صورت قطعاً شما باید مبلغ بالاتری به عنوان قبض برق مصرفی ساختمان خود در آخر ماه پرداخت کنید.

    سوختن پمپ آب

نهایی ترین اثر مخرب اتومات نکردن پمپ آب، سوختن این وسیله به دلیل کارکرد مداوم و یکسره است. البته این مسئله زمانی رخ می دهد که شما از پمپ آب غافل شده و به دلیل جدی نگرفتن موضوع اتومات نکردن پمپ آب، دیر به فکر تعمیر و عیب یابی این وسیله باشید.

سخن پایانی

اگر هربار که از کنار پمپ آب ساختمانتان می‌گذرید متوجه می‌شوید در حال کار کردن است نباید این موضوع را نادیده بگیرید. دائم الکار شدن پمپ می‌تواند زیان مالی زیادی برای شما به همراه داشته باشد و شما را به دردسر بی آبی تا تعمیر یا تعویض پمپ بیندازد چون عمر مفیدی پمپی که اتومات نمی‌کند به شدت کاهش خواهد یافت. دلیل این مشکل این است که قطعات داخلی پمپ مثل الکتروموتور خراب می‌شوند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم دائما پمپ آب را چک کنید و به مواردی مثل داغ شدن و افزایش دمای آن حساس باشید. اگر مصرف برق ساختمان یک مرتبه تا حد چشمگیری زیاد شده ممکن است دلیل آن این باشد که پمپتان اتومات نمی‌کند.

منبع : الکتروچکاپ

دکمه بازگشت به بالا