عمومیکسب و کار ایرانی

علت قرمز شدن چراغ پکیج

پکیج نوعی سیستم گرمایشی به‌حساب می‌آید که ممکن است برخی مواقع به دلایل مختلفی مانند استفاده نادرست و طولانی مدت با مشکلات خاصی مواجه شود. از مشکلات رایجی که برای این دستگاه اتفاق می‌افتد، می‌توان به قرمز شدن چراغ پکیج اشاره کرد که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. دقت داشته باشید که هنگام روبه‌روشدن با چنین مشکلی باید سریعاً برای رفع آن اقدام کنید تا بتوانید مانع خرابی و معیوب شدن سایر قطعات دستگاه شوید.

به‌طورکلی از اصلی‌ترین دلایل روشن شدن چراغ‌قرمز پکیج می‌توان به قطع برق و گاز، خرابی برد دستگاه، وجود رسوب در پکیج و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. اگر شما نیز در منزل خود از این سیستم گرمایشی استفاده می‌کنید و به‌تازگی با قرمز شدن چراغ آن مواجه شده‌اید، مطمئناً به دنبال راهی برای تعمیرات پکیج خود خواهید بود. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 دلایل قرمز شدن چراغ پکیج

 به‌طورکلی دلایل متعددی موجب می‌شوند تا چراغ پکیج به رنگ قرمز درآید. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افت فشار پکیج

 یکی از عوامل بسیار مهمی که باعث قرمز شدن چراغ پکیج می‌شود، افت فشار آن است. از جمله مواردی که باعث افت فشار پکیج می‌شود، می‌توان به قطع بودن آب ساختمان، سوراخ بودن مبدل حرارتی، وجود مشکل در لوله‌های آب، خرابی شیر پرکن و… اشاره کرد. برای اینکه بتوانید این مشکل را به‌راحتی رفع کنید بایستی ابتدا از وصل بودن آب ساختمان مطمئن شوید. علاوه بر این شیلنگ‌های متصل به پکیج را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. اگر مبدل حرارتی یا شیر پرکن دستگاه معیوب شده باشد، باید تعمیر آن را به تکنسین حرفه‌ای بسپارید.

 2. قطع شدن گاز ورودی

 قطع شدن گاز پکیج یکی دیگر از دلایل اصلی قرمز شدن چراغ دستگاه شما است. در این مواقع چراغ‌قرمز دستگاه روشن می‌ماند و قادر به تشخیص شعله نخواهد بود. به‌طورکلی پکیج عملکرد درستی نخواهد داشت؛ بنابراین برای رفع این مشکل باید مطمئن شوید که شیر گاز باز است و تنظیمات آن را چک و بررسی کنید.

 3. خرابی برد پکیج

 گاهی اوقات خرابی برد پکیج می‌تواند قرمز شدن چراغ دستگاه را به همراه داشته باشد. در واقع هنگامی که عملکرد برد دستگاه مختل شد، پکیچ شما روشن می‌شود، اما قادر به کار کردن نیست. در صورت خرابی برد باید از تکنسین کاربلد که در زمینه تعمیر پکیج مهارت بالایی دارند، کمک بگیرید.

 علت قرمز شدن چراغ پکیج
دلایل قرمز شدن چراغ پکیج

 4. وجود مشکل در ntc و عدم تشکیل شعله

 هنگامی که مشکل خاصی در ntc دستگاه وجود داشته باشد و شعله پکیج به‌درستی تشکیل نشود، باز هم با قرمز شدن چراغ پکیج روبه‌رو خواهید شد. برای رفع این مشکل باید تمامی قطعات پکیج مورد بررسی قرار بگیرد.

 5. تجمع رسوبات در پکیج

 دقت داشته باشید که تجمع رسوب در این دستگاه، گرفتگی و انسداد لوله‌های پکیج را به همراه خواهد داشت که در چنین شرایطی عبور جریان آب در داخل دستگاه، کار بسیار دشواری است؛ بنابراین در این مواقع با کاهش میزان آب پکیج و قرمز شدن چراغ دستگاه مواجه خواهید شد. رسوب‌گیری پکیج علاوه بر اینکه عملکرد دستگاه شما را افزایش می‌دهد، از آسیب دیدن سایر قطعات جلوگیری می‌کند.

 6. جابه‌جایی شیلنگ دستگاه و گرفتگی دودکش

 در برخی از مواقع جابه‌جایی شیلنگ و گرفتگی دودکش پکیج نیز می‌تواند باعث قرمز شدن چراغ دستگاه شود. ازاین‌رو برای رفع این مشکل باید مطمئن شوید که شیلنگ دستگاه کاملاً سالم است و همچنین از اتصال صحیح آن‌ها به پکیج، مطمئن شوید.

 چگونگی رفع مشکل قرمز شدن چراغ پکیج

 در بخش قبلی دلایل اصلی قرمز شدن چراغ پکیج را مورد بررسی قرار دادیم، اما یکی از سؤالات بسیار مهم دررابطه‌با این موضوع این است که آیا راه‌حل ساده‌ای وجود دارد که به کمک آن بتوان مشکل قرمز شدن چراغ این دستگاه را رفع کرد یا خیر؟ حال در پاسخ به این پرسش می‌توان گفت قرمز شدن چراغ این دستگاه به معنای وجود یک مشکل خاص در پکیج است؛ بنابراین هنگام مواجه شدن با چنین مشکلی بایستی برای رفع آن اقدام کنید و آن را دست کم نگیرید.

 دقت داشته باشید که ریست کردن پکیج، اولین و ساده‌ترین راه‌حل برای خلاص شدن از شر قرمز شدن چراغ دستگاه است؛ زیرا ممکن است به دلایل مختلفی مانند مشکل نرم‌افزاری، چراغ دستگاه شما قرمز شده باشد. ازاین‌رو بهترین کار این است که دستگاه خود را ریست کنید. هنگامی که برای روشن کردن پکیج خود اقدام می‌کنید، دستگاه شما در تلاش است تا با ایجاد جرقه‌ای کوچک، شعله را روشن کند. اما درصورتی‌که این اتفاق نیفتد، شاهد قرمز شدن چراغ دستگاه خود خواهید شد و باید در مرحله اول ریست کردن دستگاه صورت بگیرد. حال اگر مشکل پکیج رفع نشد، بایستی به تکنسین مجرب مراجعه کنید تا اقدامات لازم را برای تعمیر پکیج شما انجام دهند.

 علاوه بر موارد ذکر شده بهتر است این نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید که هرگز برای عیب‌یابی و رفع مشکل پکیج خود، خودسرانه عمل نکنید؛ زیرا تعمیر این دستگاه یک کار دشوار و تخصصی است و شما به‌تنهایی قادر به انجام آن نخواهید بود. به‌طورکلی هنگامی که چراغ پکیج شما به رنگ قرمز دیده شود بایستی باتوجه‌به موارد زیر برای رفع آن عمل کنید:

  • در مرحله اول از باز بودن شیر گاز و همچنین وصل بودن برق و آب پکیج اطمینان حاصل کنید.

  • سپس شیلنگ‌های ورودی و خروجی دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید به‌صورت صحیح در جای خود قرار گرفته‌اند.

  • پس از بررسی موارد ذکر شده اگر مشکل دستگاه شما رفع نشد، باید فن دستگاه، سنسور ntc و برد دستگاه را نیز بررسی کنید.

 تعمیر پکیج
تعمیر قرمز شدن چراغ پکیج

 سخن پایانی

 به‌طورکلی می‌توان گفت دلایل مختلفی وجود دارد که موجب قرمز شدن چراغ پکیج می‌شود. از دلایل بروز این مشکل می‌توان به خرابی برد، قطع شدن گاز، وجود مشکل در فن دستگاه، عدم تشکیل شعله و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. برای رفع مشکل و تعمیر پکیج خود توصیه می‌کنیم از تکنسین متخصص که دارای تجربه و مهارت بالایی هستند، کمک بگیرید تا بتوانید علاوه بر تعمیر اصولی پکیج خود، از خرابی و آسیب رساندن به سایر قطعات دستگاه جلوگیری کنید.

دکمه بازگشت به بالا