درمان کجی دندان بدون ارتودنسی در خانه

امروزه صاف کردن دندان بدون ارتودنسی بسیار مورد توجه است، چون برخورداری از دندان مرتب و لبخندی زیبا جزو مواردی است که تأثیرگذاری بالایی در دلنشینی و جذابیت چهره دارد. در حال حاضر به علت پیشرفت‌های دندان‌پزشکی زیبایی، ارتودنسی تنها راه مرتب کردن دندان نیست. هم‌اکنون روش‌های مختلفی برای صاف کردن دندان‌ (درست کردن دندان) وجود دارند. به عنوان مثال از روش‌های صاف كردن دندان بدون ارتودنسي می‌توان به رديف كردن دندانها با کامپوزیت اشاره کرد.

درست کردن دندان های جلو و به‌طور کلی صاف کردن دندان، علاوه بر افزایش زیبایی چهره و لبخند بر کارکرد دندان‌ها و سلامت دهان تأثیر بسزایی دارد. در ادامه این مقاله از بهترین دندانپزشک در شیراز، به معرفی روش های صاف کردن دندان پرداخته و شما را با بهترین روش مرتب کردن دندان آشنا می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید بدانید که برای مرتب کردن دندان چه باید کرد، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

ارتودنسی |بهداشت دهان و دندان |تبلیغات

چرا صاف کردن دندان و مرتب کردن دندان‌ها اهمیت دارد؟

لبخند زیبا و دندان های صاف و مرتب علاوه بر افزایش اعتماد بنفس و زیبایی بر سلامت عمومی و کیفیت زندگی هم مؤثر است. به همین دلیل نیز دندانپزشکی زیبایی و خدمات زیبایی دندان در چند سال اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. مشکلات ظاهری دندان ها، کجی دندان های جلو و بهم‌ریختگی آن‌ها از جمله مشکلاتی هستند که از زیبایی لبخند می‌کاهند. همچنین خوب است بدانید که مرتب کردن سایر دندان‌ها هم به اندازه صاف کردن دندان های جلو حائز اهمیت است.

دندان کج جلو را چگونه صاف کنیم؟

صاف کردن دندان کج با توجه به وجود روش های گوناگونی برای آن، ممکن است پیچیده‌تر از چیزی باشد که فکر می‌کنید. کامپوزیت برای دندان های کج، ردیف کردن دندانها با لیزر، کامپوزیت دندان های نامرتب، جابجایی دندان بدون ارتودنسی، درمان کجی دندان با کامپوزیت، لمینت دندان، کامپوزیت یک دندان کج همه از موارد و گزینه‌هاییست که افرادی که به دنبال صاف کردن دندان کج خود هستند، با آن مواجه می شوند. اما هر کدام از این روش‌ها واقعا چقدر برای صاف کردن دندان کج موثر هستند؟

روش های صاف کردن دندان کج

یک لبخند بی نقص با افزایش اعتماد به نفس، تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی و سلامت عمومی دارد. افرادی که با لبخندی جذاب متولد نشده‌اند نیز می‌توانند با صاف کردن دندان کج با روش‌هایی مانند کامپوزیت برای دندان‌های کج، ردیف کردن دندان‌ها با لیزر، کامپوزیت دندان‌های نامرتب، و جابجایی دندان بدون ارتودنسی لبخندی زیبا داشته باشند. همه ما قدیمی‌ترین روش صاف کردن دندان کج یعنی ارتودنسی را می شناسیم؛ اما امروزه روش‌های دیگری نیز در دندانپزشکی برای زیبا سازی دندان وجود دارد. در ادامه، این روش‌ها را برای صاف کردن دندان کج را بررسی می کنیم.

۱. ردیف کردن دندانها با کامپوزیت

در بیشتر اوقات اولین راهی که برای صاف کردن دندان کج به ذهن می رسد، استفاده از کامپوزیت برای دندان‌های کج است؛ البته این مسئله نیز چندان بدون دلیل نیست. کامپوزیت برای دندان‌های کج و درمان کجی دندان با کامپوزیت روشی بسیار محبوب و کاربردی برای (به نوعی) جابجایی دندان بدون ارتودنسی است.

برای ردیف کردن دندانها با کامپوزیت، نوعی ماده دندانپزشکی (رزین کامپوزیتی) توسط پزشک شکل داده و روی دندان چسبانده می‌شود تا آن را مرتب‌تر نشان دهد. البته درمان کجی دندان با کامپوزیت تنها به کامپوزیت برای دندان‌های کج محدود نشده؛ و از این ماده می‌توان برای ترمیم دندان شکسته یا لب پر شده، بستن فاصله بین دندانی، پوشاندن لکه های دندان، و پر کردن آن نیز در کامپوزیت یک دندان کج استفاده کرد.

از مزایای استفاده از کامپوزیت دندان‌های نامرتب می‌توان به امکان همرنگ کردن مواد مورد استفاده با رنگ دندان بیمار، هزینه مناسب نسبت به اکثر روش‌های ترمیم، قابل انجام بودن در یک جلسه، عدم نیاز به بی حسی، و حفظ ساختار سالم دندان (عدم نیاز به برداشتن مینا) در کامپوزیت یک دندان کج اشاره کرد؛ اما کامپوزیت دندان‌های نامرتب و درمان کجی دندان با کامپوزیت معایبی نیز دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت پایین، امکان جدا شدن و تغییر شکل را نام برد.

می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که بهتر است برای صاف کردن دندان کج خود با درمان کجی دندان با کامپوزیت عجله نکنید.

۲. ردیف کردن دندان‌ها با لیزر

ردیف کردن دندان‌ها با لیزر در برخورد اول عجیب به نظر می‌رسد. تصور صاف کردن دندان کج و ردیف کردن دندان‌ها با لیزر بدون نیاز به لمینت دندان یا کامپوزیت دندان‌های نامرتب می‌تواند هر فردی را وسوسه کند. اما واقعا کاربرد لیرز در دندانپزشکی چیست و آیا ردیف کردن دندان‌ها با لیزر امکان پذیر است؟

بهتر است بدانید که بسیاری از لیزرهای دندانپزشکی در فرایند ارتودنسی دندان کاربرد دارند؛ از جمله تسریع حرکت دندان در استخوان، آماده سازی سطح مینای دندان قبل از چسباندن بریس، کاهش درد پس از اعمال نیروی ارتودنسی، چسباندن براکت‌ها روی دندان و پیشگیری از نابودی مواد معدنی مینای دندان. با لیزرهای دندانپزشکی؛ همچنین می‌توان وضعیت لثه و فرنکتومی را نیز اصلاح کرد.

در واقع عبارت ردیف کردن دندان‌ها با لیزر به چنین مواردی اشاره می‌کند؛ و ردیف کردن دندان‌ها با لیزر، به خودی خود امکان پذیر نیست.

۳. مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

ردیف کردن دندان‌ها با لیزر تنها گزینه وسوسه کننده برای صاف کردن دندان کج نیست. جابجایی دندان بدون ارتودنسی نیز یک روش و راه حل پرطرفدار برای صاف کردن دندان کج است؛ اما باید گفت که جابجایی دندان بدون ارتودنسی نیز مانند ردیف کردن دندان‌ها با لیزر ابهاماتی دارد.

کامپوزیت برای دندان‌های کج و درمان کجی دندان با کامپوزیت را می‌توان به نوعی جابجایی دندان بدون ارتودنسی دانست. باید بدانید که تبلیغاتی که در رسانه‌های متفاوت تحت عنوان جابجایی دندان بدون ارتودنسی مانند ارتودنسی یک روزه، ارتودنسی سریع، و حتی ردیف کردن دندان‌ها با لیزر، به هیچ عنوان محل قرارگیری دندان را اصلاح نمی کنند.

اکثرا در این روش‌ها تنها قسمت‌های بیرون آمده و کج شده با مینای دندان تراشیده شده؛ و قسمت‌های فرو رفته با لمینت و یا کامپوزیت پر می شود.

این روش‌ها اگرچه ارزان‌تر و سریع‌تر از ارتودنسی با بریس هستند، اما هرگز دوام و اثربخشی دائمی ارتودنسی را ندارند. در این روش ممکن است قسمت‌های تراشیده شده دندان دچار پوسیدگی شود. کامپوزیت یک دندان کج نیز بعد از مدتی تغییر رنگ داده و به ترمیم مجدد نیاز دارد.

توجه داشته باشد که درمان‌ها و روش های خانگی نیز برای جابجایی دندان بدون ارتودنسی اثربخش نیستند.

۴. درمان کجی دندان با لمینت

در صورتی که نامرتبی شدید نباشد، لمینت دندان می‌تواند محل دندان‌ها را اصلاح، آنها را محکم‌تر و همچنین سفیدتر کند. باید بدانید که لمینت دندان نمی‌تواند به جای ارتودنسی دندان استفاده شود. لمینت دندان روشی در حوزه داندانپزشکی زیبایی بوده، در حالی که ارتودنسی ساختار اسکلتی دندان‌ها، کام و فک را اصلاح می کند.

لمینت دندان یک گزینه زیبایی برای دندان است که می‌تواند دندان هایی را که دارای تراشه، ترک خوردگی، رنگ آمیزی، شکل غیرعادی یا سایر عیب های زیبایی هستند اصلاح کند.

برخلاف لمینت دندان، ارتودنسی فرآیندی طولانی‌تر است که ممکن است ماه‌ها یا حتی سال ها طول بکشد. اما با استفاده از لمینت دندان، لبخند شما فقط در ۲ یا ۳ جلسه می تواند درخشان و جذاب شود.

۵. صاف کردن دندان ها با پلاک نامرئی

در این روش، بیمار باید حداقل ۱ سال از پلاک‌های ارتودنسی نامرئی برای صاف کردن دندان کج استفاده کند تا محل قرارگیری آن اصلاح شود. از مزایای این روش می‌توان به راحت بودن، موارد اورژانسی کمتر، ساده بودن رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان، و امکان درآوردن پلاک اشاره کرد. اگر بیمار تعهد داشته باشد و طبق دستور پزشک از ارتودنسی نامرئی استفاده کند، این روش برای صاف کردن دندان کج بسیار مناسب است.

دکمه بازگشت به بالا