علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

انواع المنت آبگرمکن برقی

معرفی المنت آبگرمکنی و انواع آن

المنت آبگرمکنی یکی از ابزار رایج جهت گرم کردن آب ساختمان های مسکونی است که کاربردهای بسیار زیادی دارد. در ادامه مطلب به معرفی المنت آبگرمکنی و باقی موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت و شما را با نحوخ انتخاب مناسب و خرید ترموکوپل آشنا خواهیم کرد. ما را تا انتها همراهی کنید.

اجزا آبگرمکن المنتی و نحوه کار آن

المنت آبگرمکنی یک ابزار کار آمد جهت گرم کردن آب ساختمان های کوچک است. اگر به دنبال یک جایگزین مناسب برای آبگرمکن های برقی می گردید، این مورد که با استفاده از گاز آب را گرم می کند، گزینه کاملا مناسبی برای شما است. اغلب در زیر زمین منازل نصب شده و آب گرم مورد نیاز را برایتان تامین خواهد کرد.

آبگرمکن های برقی آب را به وسیله عناصر مقاومتی گرم کرده و به خانه های شما می فرستد، اما المنت های آبگرمکنی که به صورت کاملا عمود بر طول مخزن مورد نظر نصب می شوند، هر یک دارای مقاومت ااکتریکی مختص به خود هستند که در یک لوله رسانای گرما قرار گرفته است. با گذشتن جریان از این مقاومت، شاهد تولید گرما و گرم شدن آب خواهیم بود.

تاثیر آب بر روی المنت

جهت معرفی المنت آبگرمکنی، لازم به ذکر است که آب منطقه شما در بسیار موثر است. مخصوصا در آب های سخت، باید المنتی را انتخاب کنید که قادر به تحمل رسوبات ناشی از آب های سخت باشد و آسیبی نبیند. همان طور که می دانید، آب سخت دارای منابع معدنی مختلفی مخصوصا کلسیم و منیزیم است. زمانی که آب از المنت و سایر وسایل گرمایشی عبور می کند، درواقع این مواد معدنی را پشت سر خود جا می گذارد. به مرور زمان میزان آن ها افزایش یافته و ممکن است به دستگاه گرمایشی و المنت شما آسیب جدی وارد کند.

با توجه به تحقیقات، اگر از یک میله آند مناسب برای نوع آب منطقه خود در دستگاه های گرمایشی استفاده کنید، می توانید از خوردگی و خراب شدن المنت و سایر ابزارآلات دیگر به طور موثری جلوگیری کنید. توجه به نوع آب بسیار اهمیت دارد زیرا در صورت افزایش رسوبات، ارتباط المنت با مختل شده و عملکرد خوبی را در اختیارتان نخواهد گذاشت، در نتیجه ممکن است آب را تا دمای بسیار بالا و نا ایمنی گرم کند و در نهایت منجر به انفجار آبگرمکن گردد.

انواع المنت آبگرمکنی

به طور کلی جهت معرفی المنت آبگرمکنی، لازم به ذکر است که آن ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در این مقاله انواع  آن ها از نظر چگالی را توضیح میدهیم. 1) المنت آبگرمکن دارای چگالی بالا  2) المنت آبگرمکن دارای چگالی متوسط 3) المنت آبگرم کن دارای چگالی پایین

1) المنت آبگرمکن دارای چگالی بالا: این مدل از ها دارای پوششی از جنس مس بوده و به طور کلی از مس ساخته شده اند. از آن جهتی که جزو ارزان ترین المنت ها محسوب می شوند، به همراه اغلب آبگرمکن ها عرضه خواهند شد اما هنگام خاموش شدن، کاملا قابل ارتقا هستند.

2) المنت آبگرمکن دارای چگالی متوسط: این مورد از فلز مس ساخته شده و دارای پوششی از جنس نیکل یا منیزیم هستند. کارکردی کاملا معمولی و متوسط، درست مانند نامشان را ارائه می دهند.

3) المنت آبگرم کن دارای چگالی پایین: گران ترین المنت های آبگرمکنی در این دسته قرار می گیرند زیرا از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند و مقاومت بی نظیری را در برابر رسوبات آب های سخت از خود نشان خواهند داد.

هنگام انتخاب المنت آبگرمکنی چه چیز هایی را در نظر بگیریم؟

جهت معرفی المنت آبگرمکنی و انتخاب آن، لازم است به چندین مورد مختلف توجه کنید تا هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوید. به عنوان مثال نوع آب گرمکن شما اهمیت دارد (آبگرمکن بی مخزن یا مخزن دار) وات مناسب دستگاه اهمیت دارد. همچنین نحوه اتصالی که از طریق این دستگاه ایجاد می شود نیز بسیار مهم است.

1) وات مناسب (ولتاژ مناسب)

المنت شما لازم است با وات آبگرمکن موجود در ساختمان هم خوانی و سازگاری داشته باشد. اغلب المنت ها نمی توانند عددی در میان ۱۵۰۰ تا ۵۵۰۰ وات باشد که با توجه به دستگاه شما انتخاب خواهند شد. هنگام انتخاب یک تر، آب به اندازه کافی گرم نشده و اگر وات آن بالا تر از دستگاه اصلی باشد نیز ممکن است، آب را بیش از اندازه گرم کرده یا بسوزاند.

 اگر برچسبی که در کنار دستگاه چسبیده است را بررسی کنید. احتمالا شاهد دو عدد خواهید بود. عدد اول کم تر و عدد دوم بیش تر می باش. فاصله میان آن ها محدوده مطمئنی است که المنت شما در آن‌می تواند به راحتی و بدون ایجاد هیچ گونه اختلالی کار کند.

2) اتصال مناسب

دو نوع اتصال را به طور کلی می توان جهت معرفی المنت آبگرمکنی و اتصالات آن نام برد.

اغلب به همراه ۴ پیچ کوچک تر ارائه می شوند و اتصالات رزوه ای به همراه دو پیچ که در کناره مخزن با استفاده از یک آچار بزرگ قرار می گیرند، ارائه خواهند شد. در نمونه های امروزی، تهیه آبگرمکن های رزوه‌ ای اغلب انتخاب رایج تری است که بهترین عملکرد را به شما ارائه خواهد کرد.

 المنت آبگرمکنی چیست و مزایای خرید آن کدام است؟

المنت آبگرمکنی، یک ابزار فلزی است که وظیفه گرمادهی را از طریق دریافت انرژی الکتریکی انجام می دهد. المنت ها تجهیزات ساده و پرکاربرد هستند که به طور گسترده برای تولید گرما در اکثر لوازم الکتریکی، آبگرمکن ها برای گرم کردن آب، مایعات و سیالات گازی به کار می روند.

المنت های آبگرمکنی بصورت تک فاز و سه فاز از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند. مواد اولیه برای تهیه المنت ها شامل آلیاژ تیتانیوم، کروم و فولاد حاوی نیکل می باشد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با “معرفی المنت آبگرمکنی و مزایای خرید آن” موضوعاتی را مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی انواع المنت آبگرمکنی و همچنین ساختار آن به گونه ای اجرا شده است که از نظر فنی، کیفیت بالایی داشته، از دیدگاه الکترومکانیکی با بازدهی بالا کار می‌کنند و همچنین در برابر خوردگی مقاوم است. المنت آبگرمکنی از نظر ساختار ظاهری بسیار ساده بوده و نصب آن از طریق شرکت های سازنده انواع آبگرمکن انجام می شود.

خرید المنت آبگرمکنی با توجه به نوع هیتر و آبگرمکن انجام می گیرد. با توجه به اینکه ظرفیت گرم کردن المنت ها متفاوت است، از المنت آبگرمکنی با توان متفاوت برای سیستم های آبگرمکن استفاده می شود. اگر به دنبال خرید المنت آبگرمکنی هستید و یا المنت دستگاه شما با نقص مواجه شده است، پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب را مطالعه کنید تا با مسائل و اطلاعات مورد نیاز در حوزه خرید المنت های آبگرمکنی و همچنین مشکلات مربوط به این قطعه مهم آشنا شوید.

چه مشکلاتی در حوزه المنت آبگرمکنی به وجود می آید؟

خرید المنت آبگرمکنی زمانی اهمیت پیدا می‌ کند که آبگرمکن به درستی نتواند آب را تا دمای مورد نظر داغ کند. آبگرمکن های خانگی و صنعتی که هر یک به طور متمایز از المنت های آبگرمکنی استفاده می‌کنند ممکن است به هر دلیل دچار نقص و مشکل شوند. عمده ترین مشکلاتی که برای این قطعات به وجود می‌آیند مربوط به ساختار المنت های آب گرمکنی و همچنین مشکلات سیم کشی برق می باشد.

اگر شما هم یک دستگاه آبگرمکن در اختیار دارید که آب را تا دمای مورد نظر گرم می کند اما به سرعت سرد می شود، قطعاً مشکلات اصلی در المنت آبگرمکنی و یا ترموستات به وجود آمده است. در این حالت با بررسی توسط کارشناسان شاید نیاز داشته باشید برای خرید المنت آبگرمکنی اقدام کنید.

المنت آبگرمکن فلنچی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد المنت آبگرمکن از نوع المنت فلنچی است.به این المنت ها از آن رو فلنچی گفته می شود که بخش حرارتی و قسمت اتصالات الکتریکی به وسیله فلنچ از هم جدا می شوند.همچنین فلنچ وظیفه نصب و نگه داری المنت را برعهده دارد.در حالت کلی میله المنت فلنچ دار را از جنس فولاد ضد زنگ و فنچ آن را از برنج فورچ شده یا استیل می سازند.

روکش المنت فلنچی معمولا استیل ۳۰۴ و یا مس است اما با توجه به کاربرد این المنت می توانید سفارش ساختی با روکش دلخواه خود را بدهید.قطر فلنچ در المنت آبگرمکن ۱٫۴۱ اینچ و طول آن ۳۰ سانتی متر می باشد. گرمای تولیدی در این المنت به طور مستقیم به سیالی که در آن غوطه ور است منتقل می شود بنابراین باعث افزایش سرعت عملکرد و راندمان آبگرمکن و یا تجهیز استفاده شده در آن می شود.

المنت های آبگرمکن فلنچی با ابعاد و توان های مختلف ساخته شده و کاربردهای متفاوتی نیز دارد.المنت های فلنچی که در خشک کن های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند نسبت وات به سانتی متر کم تری در قیاس با نوع غوطه ور در مایعات دارد. در حال حاضر مدل های چینی ، ایتالیایی و ایرانی این المنت های آبگرمکن در بازار موجود است که میتوانید جهت خرید اقدام کنید.

مزایای خرید المنت آبگرمکنی فلنچی

المنت آبگرمکن فلنچی بخاطر جنس مواد به کار رفته در ساخت آن دوام و طول عمر زیادی دارد و در برابر خوردگی و زنگ زدن بسیار مقاوم است.مصرف انرژی بسیار کم تری نسبت به مشعل های گازی و گازوئیلی داشته و باعث کاهش هزینه مصرفی می شود.از طرف دیگر ویژگی مثبت این المنت که به دلیل استفاده از انرژی برق محیط زیست را نیز آلوده نمی کند.

سایر آبگرمکن هایی که از مشعل های گازی و گازوئیلی استفاده می کنند نیاز به تعمیرات دوره ای دارند که هزینه نگه داری و تعمیر سالیانه زیادی دارد.اما المنت های آبگرمکن هم طول عمر و دوام زیادی دارند هم در صورت بروز مشکل خودتان به راحتی می توانید آن را تعویض کنید. در ادامه چند سوال رایج را در مورد المنت آبگرمکن بررسی می کنیم تا دیدی جامع برای خرید این قطعه به دست آورید.

چند المنت در آبگرمکن استفاده می شود؟

سوالی که ممکن است برای شما قبل از خرید المنت آبگرمکن پیش بیاد این است که آبگرمکن شما نیاز به چند المنت دارد؟در حالت کلی بیشتر آبگرمکن های مسکونی از دو المنت گرمایی استفاده می کنند. یک المنت در یکی در نزدیکی قسمت بالای مخزن و دیگری در اطراف پایین مخزن.

آیا جهت قرار گیری ترمینال های المنت گرمایی مهم است؟

از دیگر ویژگی های جالب المنت آبگرمکن این است که جهت جریان را در هر دو جهت می تواند از خود عبور دهد بنابراین بابت اتصال و نصب درست آن نگران نباشید.

چگونه می توانیم المنت آبگرمکن را تعویض کنیم؟

یکی دیگر از ویژگی های جالب المنت آبگرمکن برقی این است که در صورت نیاز، به راحتی می توانید المنت را درآورده و با المنت دیگری تعویض کنید.برای این کار:

 • ابتدا برق منزل را قطع کنید.
 •  یک شیلنگ را در دهانه سوپاپ قرارداده و از آن برای تخلیه آب استفاده کنید.
 • جریان آب به آبگرمکن را قطع کنید.
 • بدنه آبگرمکن را جدا کنید.
 • المنت آبگرمکن را از نقاط اتصال باز کنید.
 • المنت جدیدی را که تهیه کرده اید به جای المنت قبلی قرار دهید.
 • محفظه را سر جای خود قرار دهید.
 • مخزن را مجددا پر کنید.

بعد از انجام مراحل بالا می توانی مجددا برق را وصل کرده و از آبگرمکن استفاده کنید.

یک المنت آبگرمکنی چگونه کار می کند؟

المنت های آب گرم،کنی قطعات فلزی شامل رشته سیم های ضخیم با مقاومت بالا هستند که در انتهای آن، محلی برای اتصال به جریان برق وجود دارد. هنگامی که جریان برق در داخل المنت عبور می کند، یک مقاومت الکتریکی در المنت ایجاد می گردد؛ این گرمای تولید شده به آب منتقل شده و آن را گرم می کند. هرگونه نقص در انتقال حرارت از المنت آبگرمکن به آب ایجاد شود به عنوان یک مشکل محسوب می شود. به همین دلیل اگر نتوان به طور کامل این مشکل را برطرف کرد، نیاز به خرید المنت آبگرمکنی ضروری می باشد.

راهنمای خرید المنت آبگرمکنی برای مشتریان

 • اینکه خرید المنت آبگرمکن چه مزایایی دارد و چگونه می توانید بهترین برند را انتخاب کنید مستلزم تجربه یا مهارت می باشد. اگر در زمینه خرید المنت آبگرمکنی تجربه ای ندارید، کارشناسان مجموعه ما آماده ارائه خدمات مشاوره به شما هستند.
 • اگر برای دستگاه خود به دنبال خرید المنت های آبگرمکنی هستید، قطعاً نیاز دارید اطلاعاتی نظیر ولتاژ مورد نیاز، ساختار المنت، طرز کار و روش نصب را به دست آورید. آبگرمکن های الکتریکی با استفاده از المنت های آبگرمکنی با کیفیت بالا کار می کنند.
 • یکی از مزایای خرید المنت آبگرمکنی برای مشتریان این است که جنس مرغوب و نو را برای دستگاه خود تامین می کنند. به این ترتیب، احتمال بروز نقص یا هر مشکل فنی دیگر برای گرم کردن آب حذف خواهد شد.

آشنایی با انواع مدل های المنت آبگرمکن

از نظر ساختاری و طرز عملکرد و مشخصات فنی، مدل های مختلفی از المنت های آبگرمکنی در بازار وجود دارد. برخی از این المنت ها را در قسمت بعدی معرفی می کنیم.

 • المنت آبگرمکن با عملکرد سریع: این المنت از فلز مس ساخته شده است و قادر است در کوتاه‌ ترین زمان، حرارت لازم را به آب منتقل کند.
 • المنت حرارتی با روکش عایق: این نوع المنت آبگرمکنی، متداول ترین المنت حرارتی برای اتصال به ترموستات با یک پوشش عایق است. پوشش عایق، محافظت از المنت را افزایش می دهد.
 • المنت های حرارتی خشک: المنت حرارتی با قطعات خشک برای نصب در سیستم های آب گرمکنی خشک طراحی شده است. هزینه نگهداری و همچنین بازرسی این نوع المنت ها بسیار ساده تر است.
 • النت های حرارتی انحنا دار: المنت های حرارتی منحنی، قطعات مناسب و موثر برای انتقال سریع حرارت می باشند.
 • المنت های حرارتی فلنج دار: المنت های حرارتی فلنج دار ساخته شده از برنج، برای انتقال سریع حرارت به آب مناسب هستند.

المنت آبگرمکنی در چه مواردی کاربرد دارند؟

خرید المنت های آبگرمکنی برای تمام تاسیسات گرمایشی آب نظیر آبگرمکن های برقی، آبگرمکن های خورشیدی، آبگرمکن های الکتریکی لحظه ای و همچنین بخاری هایی که بر اساس سیستم پمپ آب کار می کنند مناسب است. نصب المنت آبگرمکنی در تجهیزات مربوطه از طریق کارشناسان متخصص قابل اجرا است؛ به گونه ای که تمام پارامترهای فیزیکی و فنی به دقت مورد توجه قرار می گیرد. از کاربردهای دیگر المنت های آب گرمکنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب المنت آبگرمکنی برای سیستم های گرم کننده آب بر اساس پمپ آب
  • المنت های آبگرمکنی هیتر های ذخیره سازی برقی

دانستنی هایی درباره المنت آبگرمکن

 • آبگرمکن های معمولی که در ساختمان های مسکونی به کار می‌روند دارای دو المنت هستند که البته در یک زمان با همدیگر گرم نمی شوند.
  • انتقال حرارت و گرما در یک آبگرمکن و المنت ها، اصلی ترین بخش در این تجهیزات هستند.
  • داغ تر شدن آب و همچنین المنت های آبگرمکنی موجب ایجاد رسوبات بیشتر کلسیم در مخزن آبگرمکن می شود.
  • اگر یک آبگرمکن جدید نصب کردید و مشاهده کردید که با لرزش تولید صدا کار می کند، علت آن ممکن است مربوط به نصب نادرست المنت آبگرمکنی در قسمت حلقه المنت باشد. برای این کار باید محل نصب المنت را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که در جای خود به درستی قرار گرفته است.
  • المنت آبگرمکن زمانی به درستی عمل می کند که به طور کامل در آب غوطه ور باشد. اگر به هر دلیلی، المنت از آب خارج شود، عملیات گرم کردن آب با اختلال مواجه می شود.
  • زمانی که نوع المنت، توان و ولتاژ یکسان داشته باشد اما دانسیته آن ها با یکدیگر متفاوت باشند، آن نوع از المنت آبگرمکنی که دارای دانسیته کمتری است، سطح تماس بیشتری را فراهم می کند؛ به همین دلیل، طول عمر آن بیشتر خواهد بود. این دو نوع المنت آبگرمکنی از نظر گرم کردن آب با یکدیگر یکسان است اما در طول عمر و مدت زمان کارکرد در یک آبگرمکن یا دستگاه الکتریکی با یکدیگر تفاوت دارند.

با توجه به موارد فوق، خرید المنت آبگرمکنی حتماً با رعایت و توجه به نکات فنی و تخصصی در این مورد باید انجام گیرد. برای اطلاع از قیمت المنت های آب گرمکنی با کارشناسان ما در سایت heaterhadaf.com در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا