خدمات حسابداری چیست؟

خدمات حسابداری شامل چه مواردی است؟

این روزها یکی از ملاک های مهم پیشرفت در سازمان چابکی و انعطاف پذیری آن است. در وضعیت اقتصادی این روزهای ایران مجموعه هایی که قابلیت تطبیق با شرایط را نداشته باشند در صف اول نابودی قرار خواهند داشت. یکی از مهمترین عواملی که باعث افزایش قابلیت تطبیق هر مجموعه ای می شود کوچک بودن آن است. به همین علت است که بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند خدمات حسابداری تخصصی که جزئی از خدمات مجموعه آن به حساب نمی آید را برون سپاری کنند.

برای مثال در یک شرکت بازرگانی، انجام امور مربوط به بازاریابی دیجیتال، یا مسائل حسابداری نمونه بارز اموری تخصصی هستند که از نیازهای اصلی بسیاری از مجموعه ها به شمار می روند و از طرفی ممکن است خیلی از مجموعه ها تخصص کافی در آن نداشته باشند. از طرف دیگر در بسیاری از موارد استخدام یک شخص یا تیم برای انجام این امور برای بسیاری از کسب و کارها بهترین انتخاب نباشد. بنابراین به این شکل بسیاری از مجموعه های اقتصادی تصمیم می گیرند اموری مانند حسابداری مجموعه خود را برون سپاری کنند و از خدمات حسابداری شرکت های حسابداری بهره بگیرند.

تراز |مالیات |مشاوره

خدمات حسابداری چیست؟

خدمات حسابداری به مجموعه ای از خدمات تخصصی در زمینه مدیریت امور مالی یک کسب و کار گفته می شود که معمولا توسط یک شخص یا یک شرکت حسابداری خبره ارائه می شود. خدمات حسابداری همه خدماتی هستند که برای مدیریت امور مالی یک واحد اقتصادی به آن نیاز خواهید داشت. از ابتدای یک سال مالی تا پایان آن و از اساسی ترین و ساده ترین امور مالی و محاسباتی تا پیچیده ترین مسائلی که با قوانین مختلف سرو کار دارند. خدمات حسابداری فارغ از اینکه شامل چه مواردی هستند، به چند نوع مختلف به کسب و کارها ارائه می شوند.

وظایف حسابداری چیست؟

افرادی که با حوزه فعالیت حسابدار آشنا نیستند و از ارتباط با حرفه این افراد دور هستند، وظیفه حسابدار را در کنترل موجودی بانک، نقدینگی، حجم خرید و فروش و مدیریت مواد محدود می کنند. و منابع مالی پاسخ به سوال قابل پیش بینی بودن و ناقص بودن ارائه خدمات حسابداری چیست؟ در حالی که اشخاص حقیقی که تبدیل به اشخاص حقوقی شده اند، تاجران بازار، دانشجویان حسابداری، مدیران بخش های دولتی و خصوصی و تعداد زیادی از افرادی که به پرداخت مالیات های مختلف پایبند هستند، دیدگاه گسترده تری دارند. این افراد در مقابل خود می بینند. د

ر اینکه وظیفه حسابدار نظم بخشیدن و سامان دادن به حسابداری کارفرماست شکی نیست اما این عمل منوط به انجام ده ها شغل دیگر است که به مهمترین آنها اشاره می کنیم. تهیه و تسلیم اظهارنامه مالیاتی تنظیم دفاتر قانونی طبق دستورالعمل های موجود تنظیم و پرکردن انواع اظهارنامه و مالیات بر ارزش افزوده مشاوره تخصصی در زمینه انتخاب و تنظیم برنامه های حسابداری متناسب با فعالیت یک فرد.

ارائه انواع خدمات شرکت های حسابداری

به طور کلی خدمات یک شرکت حسابداری مجموعه و گروهی از فعالیت ها با هدف مدیریت امور مالی یک شرکت و تجارت است. خدمات حسابداری می تواند توسط یک فرد یا گروهی از ارائه دهندگان خدمات ارائه شود. بسته به نحوه فعالیت شرکت، از خدمات حسابداری مختلفی استفاده می شود. حال بیایید انواع خدمات حسابداری را با هم بررسی کنیم.

·         پشتیبانی یا خدمات فنی

خدمات پشتیبانی یا فنی یکی از خدمات اصلی یک شرکت حسابداری است که با بررسی نیازهای حسابداری کسب و کارها سعی در راه اندازی انواع سیستم های مالی دارد. این سرویس پس از نصب سیستم های مالی از آن ها پشتیبانی می کند و در صورت وجود مشکل نسبت به رفع آن اقدام می کند. خدماتی مانند راه اندازی انواع دپارتمان حسابداری در مشاغل، تولید انواع نرم افزار از جمله حسابداری موبایل و طراحی سیستم ذخیره سازی پیشرفته در این نوع خدمات دسته بندی می شوند.

·         خدمات مشاوره حسابداری

یکی دیگر از مواردی که شرکت های حسابداری می توانند به آن خدمات بگویند خدمات مشاوره است. برخی از کسب و کارها از قبل یک گروه حساب دارند. اما ممکن است لازم باشد از مشاوره حسابداران حرفه ای تر استفاده کنند. در این شرایط کسب و کارها می توانند با مراجعه به یک موسسه حسابداری از خدمات مشاوره ای خود بهره مند شوند. اطلاعاتی مانند امور مالیاتی، استخدام نیروی جدید در حسابداری و مدیریت مالی و تجزیه و تحلیل سود و زیان از جمله خدمات این بخش خدمات حسابداری است.

·         سرویس کلاس ۳۶۰

یکی دیگر از انواع خدمات شرکت حسابداری شامل خدمات ۳۶۰ درجه می باشد. با استفاده از این سرویس تمامی جنبه های مالی مورد نیاز شرکت به تفصیل تجزیه و تحلیل می شود. این خدمات در شرکت هایی که واحد حسابداری ندارند استفاده می شود. شما می توانید تمام جنبه های مختلف مالی شرکت خود را با استفاده از این خدمات بررسی کنید و متوجه شوید که آیا کسب و کار شما دچار مشکل مالی است یا خیر. انجام کلیه خدمات مالی و حسابداری شرکت و ارائه خدمات جامع در این زمینه در گروه خدمات ۳۶۰ درجه قرار می گیرد.

·         خدمات مدیریت گزارش

در خدمات حسابداری اجرایی، بخشی از امور حسابداری توسط یک شرکت خدماتی برون سپاری و انجام می شود. خدمات اجرایی ممکن است شامل مشاوره، حسابرسی، خدمات مالیاتی، تنظیم صورتحساب، همکاری با سایر شرکت ها، برنامه ریزی حقوق و دستمزد کارکنان و غیره باشد.

بررسی انواع خدمات شرکت حسابداری بر اساس موضوع

علاوه بر مقوله ای که قبلا به عنوان خدمات شرکت حسابداری آورده بودیم، دسته بندی های دیگری نیز برای معرفی این سرویس وجود دارد. در این دسته بندی جدید، خدمات از منظر موضوعی بررسی می شود. این سرویس برای نیازهای شما از ارائه دهنده خدمات خاص است. به عنوان مثال تهیه انواع اظهارنامه مالیاتی، تهیه انواع گزارشات فصلی، بررسی مالیات بر درآمد کارکنان، تهیه دفاتر قانونی، تهیه صورت عملکرد، پیگیری چندین مورد مالیاتی و تلاش برای رفع آنها، نظارت بر اسناد حسابداری، بستن حسابها، واقعی – نظارت بر زمان حساب و غیره از جمله خدمات شرکت حسابداری می باشد.

انواع خدمات حسابداری از نگاه نوع ارائه خدمت

انواع خدمات حسابداری از دو نگاه قابل بررسی است.

  • انواع خدمات مالی شرکت های حسابداری از بعد موضوع
  • انوع شکل ارائه این خدمات توسط شرکت های حسابداری

در این مقاله از نگاه دوم به ماجرا می پردازیم، اما انواع خدمات مالی شرکت های حسابداری را با جزئیات به شما معرفی می کنیم. خدمات شرکت های حسابداری در مجموع به 4 شکل مختلف به کسب و کارهای مختلف ارائه می شود:

1 – خدمات مشاوره حسابداری

این نوع از ارائه خدمات حسابداری معمولا مورد انتخاب کسب و کارهایی است که خود دارای تیم حسابداری یا یک حسابدار هستند و تنها برای مدیریت بهتر امور مالی نیاز به مشاوره یا نظارت از سوی شرکت های حسابداری را دارند. در این نوع ارائه خدمت حسابداری، شرکت حسابداری با نظارت و یا ارائه مشاوره مالی، به بهبود فرآیند و انجام امور مالی یک کسب وکار کمک می کند.

البته ممکن است این مشاوره یا نظارت به صورت موردی باشد یا اینکه شرکت مورد نظر درخواست کند که در همه زمینه ها خدمات مشاوره دریافت کند. از طرف دیگر در مواردی ممکن است بحث نظارت یا مشاوره با ارسال موقت یک حسابدار مشاور به مجموعه مورد نظر نیز همراه باشد.

خدمات مشاوره حسابداری کاربرد زیادی دارند و می توانند از انتخاب نرم افزار حسابداری تا پیچیده ترین مسائل مالیاتی را شامل شوند.

چند مورد از خدمات مشاوره حسابداری شامل این موارد است:

  • ارائه خدمات مشاوره در زمینه امور مالیاتی
  • مشاوره در زمینه تنظیم قراردادها
  • تجزیه و تحلیل صورت های مالی همچون، صورت سود و زیان، ترازنامه حسابداری و …
  • مشاوره در زمینه مصاحبه و استخدام نیروی حسابدار
  • بررسی سیستم ها و فرآیند های مالی و ارائه مشاوره و پیشنهاد در این زمینه

2 – خدمات پشتیبانی و فنی حسابداری

نوع دیگری از ارائه خدمات حسابداری، خدمات پشتیبانی، عملیاتی و فنی در حسابداری است. خدمات عملیاتی به طور معمول شامل راه اندازی سیستم های مالی در شرکت ها و اتوماتیک سازی امور حسابداری در واحدهای اقتصادی است. این نوع از خدمات که از فنی ترین خدمات حسابداری به شمار می رود معمولا با پشتیبانی همراه است. جزئیات مربوط به نیازهای حسابداری هر مجموعه نیز بستگی به عوامل زیادی دارد که شرکت ارائه دهنده خدمات آن ها را مورد بررسی قرار می دهد.

نکته: احتمالا ارائه دهندگان نرم افزارهای حسابداری را نیز می توان از شرکت های ارائه دهنده این خدمات در نظر گرفت.

دکمه بازگشت به بالا