علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

مزایای دکل مهاری چیست؟

دکل مهاری و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکل‌ مهاری یکی از انواع دکل‌ مخابراتی به شمار می‌رود. این دکل‌ها با استفاده از سیم‌های مهاری به زمین متصل می‌شوند که وزن سبکی دارند و از قیمت مناسبی برخوردار هستند. همین ویژگی باعث شده بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد. مواد تشکیل‌دهنده این دکل‌ها لوله، میل‌گرد و نبشی است. در این مقاله با انواع دکل مهاری، مشخصات فنی، موارد استفاده، مزایا، معایب، اجرا و نصب، تعمیر و نگهداری و قیمت آن آشنا می‌شوید.

اجرت نصب دکل مهاری |استاندارد نصب دکل مهاری |انواع دکل

ساختار دکل مهاری

همان‌طور که گفتیم دکل‌ مهاری از انواع دکل‌های مخابراتی به شمار می‌روند، از ویژگی‌های این دکل می‌توان به ارتفاع آن اشاره کرد که تا ارتفاع 72 متر به صورت عمود بالا می‌رود. این دکل‌ها قابلیت تحمل نیروهای برشی را ندارند و نیازمند استفاده از کابل‌های مهار هستند. کابل‌های مهار از جنس فولاد بافته شده می باشد و با زوایای یکسان نسبت به هم در طرفین دکل به زمین متصل می‌شوند. وظیفه اصلی کابل‌ها حفاظت از دکل در برابر نیروهای جانبی مانند  باد می‌باشند. دکل‌های مهاری انواع مختلفی دارند اما مهم‌ترین آن ها G35, G45 است.

نوع دکل مهاری حداکثر ارتفاع قابل نصب
 G35 میلگرد ۸ 15 متر
 G35 میلگرد 10 30 متر
 G45 —- 45 متر
 G45 چهار وجهی 60 متر

مشخصات فنی دکل

هر قسمت از دکل های مهاری را سکشن می گویند که اندازه آن نزدیک به 3 متر می باشد، جهت استحکام و پایداری دکل ها در هر سکشن از 8 پرداز G35 استفاده می شود که پر استفاده ترین نوع دکل مهاری g35 است، این مدل با لوله سایز 3 در دو مدل A و B با میله های شماره 8 و 10 به هم متصل می شوند. از این مدل دکل ها می بایست در ارتفاع زیر 90 متر استفاده کرد و همچنین در هر 3 سکشن  باید از کابل های مهاری جهت پایداری دکل استفاده کرد.

اجزای دکل مهاری

  • سکشن: تشکیل شده از لوله، میله گرد و پیچ هستند. ساختار میلگرد های دکل مهاری g45 از نوع بدون آج ساده است. ارتفاع هر سکشن سه متر می باشد، ضخامت لوله و میلگردها با توجه به ارتفاع دکل محاسبه می شود اتصال لوله و میلگرد دکل های مهاری توسط جوشco2 انجام می شود.
  • ورق آهنی کف
  • سیم مهار: جهت حفظ پایداری دکل های مهاری در هنگام وزش باد استفاده می شود و جنس آن از فولاد مقاوم است که مقاومتش حدود ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشند.
  • مهار کش: مهار کش که به آن پیچ تنظیم دوطرفه نیز گفته می شود برای تنظیم کشش سیم مهار استفاده می شود.
  • کرپی: برای نصب کرپی، سیم مهار خم خورده و اورلپ به طول ۵۰ سانتی متر برای آن در نظر گرفته می شود سیم مهار با استفاده از دو تا سه کربی به خودش متصل می شود.
  • گوشواره: جهت افزایش شعاع خم سیم مهاری و عدم اتصال مستقیم آن به انکر راد استفاده می شود، عامل افزایش طول عمر سیم مهار است و از آسیب احتمالی در محصل اتصال به سیم مهار جلوگیری می کند.
  • تاج: تاج روی بلندترین نقطه دکل مهاری نصب می شود و روی آن سیستم صاعقه گیر یا روشنایی نصب می کنند.

موارد استفاده از دکل های مهاری

از دکل های مهاری برای آنتن های اینترنت وایرلس ، دیش، آنتن Omni، آنتن های سبک موبایل، شبکه رادیویی یا بی سیم استفاده می شود و در این موراد رایج هستند. برای دریافت مشاوره رایگان درباره ی و دیگر موارد مربوط به سازه های فلزی همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید.

استانداردهای استفاده از دکل مهاری

استاندارد طراحی دکل های مخابراتی (EIA-RS-222-F) باید طبق دستورالعمل های آیین نامه زیر باشد که شامل مفاد زیر است:

: بازدید هر شش ماه یک بار جهت مشاهده از زنگ زدگی یا ترک، برای دکل هایی با ارتفاع بیش از 12 متر باید پایه ها تراز و جوشکاری شوند. تست محل جوشکاری بعد از جوش زدن، استفاده از مهار کش های متناسب با متراژ دکل، خشک بودن جنس بکسل و عدم استفاده از مدل کنفی، تست دکل توسط کارشناس مربوطه و بررسی تراز بودن قسمت های مختلف دکل انحام گیرد تا استانداردهای مروبط به نصب دکل های مهاری انجام گیرد.

مزایا و معایب دکل مهاری

وزن کم این دکل ها یکی از نقاط قوت مربوط آن می باشد که این وزن کم باعث نصب سریع و آسان آن ها می شود. درواقع دو مورد از مهم ترین مزایای آن ها وزن کم و نصب سریع و آسان آن می باشد. طبق گفته های انجام شده این نوع دکل ها علاوه بر وزن سبکشان مقاومت خوبی نسبت به پوسیدگی دارند و علاوه بر آن قیمت دکل های مهاری نیز به شدت مقرون به صرفه می باشد.

بزرگترین معایب دکل های مهاری نیاز به فضای بیشتر جهت نصب می باشد . عملا جهت نصب یک دکل مهاری به فضایی معادل یک دایره به شعاع یک سوم ارتفاع دکل نیاز می باشد .

فوندانسیون دکل های مهاری

فونداسیون دکل های مهاری وظیفه ی انتقال بار سازه دکل را به زمین داشته و از تماس سازه دکل با عواملی که باعث پوسیدگی آن می شوند جلوگیری می کند. برای نصب هر نوع دکلی فوندانسون خاص همان دکل اجرا می شود. مبنای طراحی هر دکل بر اساس ارتفاع دکل، بار بر روی دکل، مقاومت خاک منطقه، نصب و واژگونی دکل در برابر وزش باد متفاوت می باشد، فونداسیون دکل مهاری به دو دسته فونداسیون پشت بام و زمینی تقسیم می شود.

نحوه نصب دکل مهاری

مرحله نصب از مهم ترین و پرخطرترین مرحله در نصب انواع سازه های فلزی است نصب دکل های مهاری به صورت دستی و توسط دستگاهی به نام چین پل انجام می شود بعد از ساخت فونداسیون دکل که شامل فیکس شدن و نصب سکشن توسط نصاب است. پایه های دکل های مهاری، توسط سیم مهار از سه طرف با زاویه 120 درجه مهار می کنیم. دکل های G35 و G45 به دلیل سبک بودن نصب آن با چین پل و توسط دست انجام می شود. در هنگام نصب دکل مهاری یک نفر در پای دکل ایستاده وبخش های سه متری دکل را با طناب و قرقره نگه داشته و نفر دوم کنار چین پل ایستاده و قطعات را بالا کشیده با پیچ و مهره محکم می کند. با تکرار این مراحل برای همه قطعات ۳ متری در نهایت دکل بصورت کامل و جزء به جزء نصب می شود. مراحل نصب در انواع دکل ها مانند می تواند متفاوت باشد و در عین حال شباهت های زیادی نیز داشته باشد.

 تعمیر و نگهداری از دکل های مهاری

با تغییر فصل باید تمام قطعات بازبینی شود و چنانچه قطعاتی مانند پیچ و مهره، گوشواره، و… معیوب باشد تعویض گردد. علاوه بر آن در بررسی های فصلی، اتصالات جوشکاری شده نیز مورد برسی قرار می گیرد تا در صورت مشکل مرمت شود. در دکل های مهاری علاوه بر خود سازه، کابل ها نیز به مرور زمان دچار فرسودگی می شوند از آن جا که این کابل ها در معرض باد قرار دارند به مرور زمان دچار کرنش می شوند و به طول کابل ها افزوده می شود. افزایش گرما در فصل تابستان باعث شدت یافتن انحراف دکل از حالت تراز و قائم می شود. علاوه بر نیروی باد که باعث کشش کابل ها می شود وزن خود سازه نیز در مقاومت و تعادل آن تاثیر گذار است زیرا با ایجاد نیروی افقی بار مضاعف بر کابل های مهاری ایجاد می شود که با افزایش نیروهای وارد بر کابل مهاری امکان واژگونی دکل وجود خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا