اقتصادیکسب و کار ایرانی

خرید ماشین اسباب بازی چه مزایایی در رشد کودکان دارد؟

فواید خرید اسباب بازی برای کودکان

یکی از روش های بسیار مفید یادگیری برای کودکان، بازی کردن است. کودکان از سنین پایین از طریق بازی به یادگیری می پردازند. این روش آنقدر اثر گذار بوده است که حتی امروزه برای آموزش بزرگسالان هم از بازی استفاده می شود. اما برای آموزش کودکان باید از اسباب بازی استفاده کرد. به همین منظور باید از اسباب بازی هایی استفاده کرد که کیفیت بیشتری داشته باشند. یکی از راه های خرید مطمئن وسایل بازی، خرید از یک است، که به خوبی بتواند مثلا از طریق درجه بندی سنی این وسایل شما را برای خرید اصولی تر راهنمایی کند. در ادامه به معرفی مزایای مهم و اصلی خرید اسباب بازی پرداخته ایم.

آموزش |روانشناسی |طراحی

تقویت ارتباط اجتماعی

یکی از مهمترین مزایای خرید اسباب بازی، تقویت مهارت ارتباطات اجتماعی در کودکان است. کودک به طرق مختلف ارتباطات اجتماعی را به وسیله ی بازی با اسباب بازی می آموزد. برای مثال استفاده از وسایل بازی خانه داری، ماشین، مشاغل و مواردی از این دست باعث می شود تا کودک خودش را در یک شهر خیالی تصور کند و روابط اجتماعی بزرگسالان را تجربه کند. از طرفی کودک با این وسایل بازی عمدتا به صورت گروهی و با دوستانش بازی می کند. این موضوع هم باعث می شود تا تعامل اجتماعی کودک ارتقا پیدا کند.

تقویت مهارتهای حرکتی کودکان

اسباب بازی های بسیاری وجود دارند که کودک از طریق آن ها می تواند مهارت های حرکتی اش را تقویت کند. برای مثال برای کودکان و به خصوص پسربچه هاست. کودک با این چنین اسباب بازی هایی مهارت هماهنگی چشم و دست را پیدا می کند. ارتقای این مهارت ها باعث می شود تا کودک در آینده در مشاغل بسیاری موفق باشد. برای مثال مهندسین، هنرمندان و به خصوص هنرمندان تجسمی، پزشکان و بسیاری از مشاغل مهم دیگر باید مهارت های دست ورزی را به خوبی در دوران کودکی آموخته باشند.

یادگیری مهارتهای زندگی

کودکان با بازی کردن مهارت های مختلفی را فرا می گیرند. اما یکی از مهمترین مهارت ها، مهارت های زندگی است. کودک با استفاده از اسباب بازی می تواند، خودش را در نقش های مختلف تصور کند. در بسیاری از بازی ها کودکان به همراه دوستانشان نقش های مختلف را برعهده می گیرند. آن ها تمام تلاششان را می کنند تا در نقش و مسئولیتی که برعهده گرفته اند، بهترین عملکردشان را نشان بدهند. اسباب بازی ها به کودکان کمک می کنند تا به شکل بهتر و ساده تر این مهارت ها را بیاموزند.

رشد کودک

خوشبختانه همه اسباب بازی هایی که در مراکز معتبر عرضه می شوند، رده سنی دارند. این درجه بندی سنی کمک می کند تا بهترین اسباب بازی را در بهترین زمان ممکن برای کودکتان بخرید. خرید اسباب بازی های مختلف با توجه به رده سنی باعث می شود تا کودک شما رشد بهتری داشته باشد. برای مثال یکی از وسایل بازی که برای کودک در حال یادگیری راه رفتن بسیار مناسب است، واکرهای کودک و ماشین های سواری هستند. در سنین بالاتر هم می توان با وسایل بازی فکری مبتدی مهارت های فکری کودک را ارتقا داد.

تقویت قوه تخیل و تفکر کودک

اگر کودکتان یک کودک با قوه تخیل بسیار بالاست، شما یک پدر و مادر خوشبخت هستید. کودک باید قوه تخیل قوی داشته باشد و از طریق تخیل خود، قدرت فکر کردن را بیاموزد. اسباب بازی ها باعث تحریک قدرت تخیل کودک می شوند. بازی با وسایل بازی مختلف می تواند ذهن کودک را تحریک کند و قدرت تفکر را به کودکان آموزش بدهد. اسباب بازی های فکری مختلفی با درجه بندی سنی برای کودکان ساخته شده است. با خرید این وسایل بازی برای کودکان، شما می توانید باعث رشد و تقویت قوه تخیل و تفکر کودکتان بشوید.

انواع اسباب بازی

از نظر علم روانشناسی انواع اسباب بازی را می توان در چهار دسته قرار داد.

 • دسته اول: اسباب بازی های مفید در رشد جسمی و عضلانی کودک
 • دسته دوم: اسباب بازی های تقویت کننده حواس
 • دسته سوم: تقویت کننده روابط اجتماعی
 • دسته چهارم: پیشرفت دهنده خلاقیت و قوه تفکر کودک

آیا خرید اسباب بازی فقط برای کودکان مفید است؟

اسباب بازی برای بزرگسالان هم مزایای بسیاری دارد. به طوریکه امروزه می توان در بسیاری از اسباب بازی فروشی ها، برخی از وسایل بازی را مشاهده کرد که برای بزرگسالان ساخته شده اند. برای مثال انواع پازل ها، بوردگیم ها و مواردی از این دست، بیشتر مورد پسند بزرگسالان هستند. این وسایل بازی می توانند باعث تقویت روابط اجتماعی و مهارت های مختلف در بین بزرگسالان بشوند. از طرفی برخی از اسباب بازی های مناسبتی هم می توانند باعث تقویت روابط و بیشتر شدن دوستی و محبت بین بزرگسالان شوند. برای مثال در بین عشاق باعث شده است تا این اسباب بازی جذاب یک وسیله بسیار ساده و زیبا برای تداوم روابط و حفظ علاقه و دوست داشتن بین بزرگسالان باشد

یک اسباب بازی مناسب برای پرورش تخیل کودک باید دارای چه ویژگیهایی باشد؟

نویسنده‌ ی کودکان هریت کاستور می گوید:

“تخیل مهارت مهمی برای رشد در بزرگسالی است؛ زیرا این مهارت راهی برای مقابله با پیچیدگی های زندگی روزمره محسوب می شود.”

همچنین تحقیقات ثابت کرده است که کودکانی که از قوه ی تخیل مناسب برخوردار هستند مهارت کلامی بهتری نسبت به همسالان خود داشته و در برخی از تست های هوش بهتر عمل می کنند. با این وجود برخی از فاکتورهای موجود در بازی موجب می شود تا کودکان رشد تخیل بهتری داشته باشند. جالب است بدانید که همه ی فاکتورها نامبرده در ماشین اسباب بازی وجود دارند. اما فاکتورها عبارت‌اند از:

 • ماشین اسباب بازی و پتانسیل خلق داستان های متفاوت توسط کودک
  • ماشین اسباب بازی و آزادی کودک در انتخاب مسیر بازی
  • ماشین اسباب بازی و فرایند بازی خودجوش و ارگانیک
  • ماشین اسباب بازی و آشنایی با دنیای واقعی
  • ماشین اسباب بازی ایجاد حس همدلی در کودک
  • ماشین اسباب بازی درک مناسب از دنیای واقعی
  • ماشین اسباب بازی و امکان بازی گروهی

ماشین اسباب بازی و پتانسیل خلق داستان های متفاوت توسط کودک

اسباب بازی هایی که از تنوع کافی برخوردار هستند به گونه‌ای که علاقه ی کودکان را برای ادامه ی بازی حفظ می کنند و به کودک فرصت می دهند تا از تخیل خود بیشتر استفاده کند، می تواند منجر به پرورش قوه ی تخیل کودک شود.
ماهیت ماشین اسباب بازی به گونه ای است که کودک می تواند در هر بار استفاده از آن داستان جدیدی در ذهن خود خلق کرده و در صورت لزوم به سادگی آن را تغییر دهد.

ماشین اسباب بازی و آزادی کودک در انتخاب مسیر بازی

بازی باید به گونه باشد که کودک خود نحوه‌ی بازی کردن را تعیین کنند. برای پرورش تخیل کودک لازم است کودک خود حرف اول و آخر را در بازی بزند. به این معنی که ساختار بازی باید طبق خواست کودک پیش برود. به همین جهت است؛ که پروفسور گلدشتاین، روانشناس و متخصص بازی کودکان میگوید:

“والدین باید در کنار کودکان خود بازی کنند و به آنها اجازه دهند؛ که حرف اول و آخر را کودکان بزنند.”

شما نباید نحوه بازی کودک را تعیین‌کنید، یا مجموعه ای از اهداف و قرارداد ها را بر روند بازی تحمیل‌کنید. به کودک اجازه دهید خود تعیین کننده ی روند و قوانین حاکم بر بازی باشد تا ذهنی خلاق و فکری پویا داشته باشد. خوشبختانه کودکان به هنگام استفاده از ماشین اسباب بازی این توانایی را دارند که صفر تا صد بازی را خود مدیریت کرده و خودشان تعیین کننده‌ی قوانین حاکم بر بازی باشند.

ماشین اسباب بازی و فرایند بازی خودجوش و ارگانیک

اسباب بازی هایی که قابلیت برنامه ریزی شدن را ندارند برای پرورش خلاقیت کودک از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.
پروفسور گلدشتاین استدلال می کند:

“مهمترین نکته ای که در بازی های پرورش دهنده ی خلاقیت وجود دارد؛ خودجوش بودن آن ها است.”

این بازی ها بدون هیچگونه برنامه ریزی خاصی کاملا به صورت ارگانیک پیش می روند. به همین جهت این اسباب بازی ها اجازه می دهند ماهیت بازی که امری ارگانیک و خود جوش است در آنها تجلی یابد و قوه ی تفکر و خلاقیت کودک بهتر و بیشتر پرورش یابد. جالب است بدانید که ماشین بازی از اینگونه موارد است چرا که با استفاده از آنها فرایند بازی کودک کاملا ارگانیک و غیر قابل برنامه ریزی پیش می رود. پرورش خلاقیت و تفکر در کودکان موجب می شود که آنها استعداد بیشتری برای تبدیل شدن به شاعر، نویسنده، مجسمه ساز، نقاش ماهر و غیره داشته‌باشند.

ماشین اسباب بازی و آشنایی با دنیای واقعی

کودکان زندگی را بازی می دانند. به همین جهت بهتر است با کمک انواع اسباب بازی آنها را با مشاغل و جهان بیرون از خانه آشنا کنیم. با کمک انواع اسباب بازی ماشین می توانید کودک را با مشاغل مختلف آشنا کنید. همچنین مفاهیم کاربردی را که در آینده به آن نیاز خواهد داشت به او آموزش دهید.

برای این مهم کمک گرفتن از انواع ماشین اسباب بازی می تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. به عنوان نمونه شما با کمک ماشین فلزی عقب کش دوج رم ۱:۴۴ کینسما می توانید به کودک بیاموزید که در محیط بیرون یک شغل تحت عنوان پلیس وجود دارد. همچنین به آنها بیاموزید که پلیس چه وظایفی برعهده دارد. سپس کودک با کمک قوه‌ی تخیل خود شروع به بازی کردن و پرورش قوه ی تخیل خود می کند. تکرار این بازی ها است که شرایط رشد، جسم، عاطفه، تخیل و غیره را در کودک فراهم می‌کند.

ماشین اسباب بازی ایجاد حس همدلی در کودک

اغلب روانشناسان کودک معتقدند که کودک در طی فرآیند بازی مفاهیمی همچون؛ ارتباط، همدلی، احترام و غیره را می آموزد.
تعدادی از ماشین اسباب بازی به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر دادن دانش اضافی به کودک موجب ارتقای سطح همدلی در کودکان می شوند. به عنوان نمونه کودک با استفاده از ماشین حمل زباله نیکو تویز می آموزد که با پاکیزه نگه داشتن محیط اطراف می تواند به ماشین های حمل زباله کمک کند.

ماشین اسباب بازی درک مناسب از دنیای واقعی

دنیای امروزه مجموعه ی بزرگی از انواع ماشین آلات مختلف است که اغلب با تکنولوژی پیشرفته ساخته شده اند و روز به روز کامل تر می شوند. یکی از راهکارهای ساده برای آشنا کردن کودکان با دنیای بیرون و تکنولوژیهای موجود، خرید ماشین اسباب بازی برای آنها است.  این ماشین ها تنها محدود به گروه خاصی از اتومبیل سواری نمی شود بلکه در طرح ها و انواع مختلف ساخته شده اند.

به عنوان نمونه؛ کامیون خاکریز نیکو تویز، میکسر کوچک نیکو تویز، کامیون پلیس با مسیر و علائم راهنمایی ۱:۶۴ سیکس سیکس زیرو، سوپر مکانیک زرین، لودر زرین و غیره. کودک هنگام بازی با انواع ماشین مختلف به سادگی انواع ماشین های اطراف خود را چه ماشین های سواری و چه ماشین های کاری را می شناسد. همچنین با کاربرد آنها آشنا می شود.

ماشین اسباب بازی و امکان بازی گروهی

کودکان در بازی های گروهی نحوه تعامل صحیح را یاد می گیرند همچنین یاد می گیرند که برای حقوق دیگران احترام قائل شود و از حقوق خود دفاع کنند. انواع ماشین اسباب بازی این امکان را برای کودکان فراهم می کند تا به صورت گروهی به بازی بپردازند و در میانه ی بازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. همین امر شرایط ارتقای اعتماد به نفس و روابط اجتماعی را در کودک فراهم می کند

مزایای اسباب بازی های ساختنی و ماشین های بازی

قیمت ماشین اسباب بازی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. انواع مختلفی از اسباب بازی ها در بازار وجود دارند که هر کدام به نحوی در رشد مهارت های مختلف کودک تاثیرگذارند. برای مثال، اسباب بازی هایی منحصرا برای رشد مهارت های حسی کودکان ساخته شده اند. با این وسایل بازی حواس چندگانه کودک مثل شنیدن، دیدن و لمس رشد می کند.

همچنین برخی از اسباب بازی ها برای تقویت تخیل و خلاقیت کودک طراحی شده اند. در این بین اسباب بازی های ساختنی و ماشین های بازی می توانند از جهات مختلف حواس و مهارت های مختلف کودک را درگیر کرده و باعث رشد بهتر او شوند. در ادامه برخی از مزایای این اسباب بازی ها را معرفی کرده ایم.

ماشین اسباب بازی یک انتخاب منحصر به فرد برای بازی کودکان به حساب می آید. انواع مختلف ماشین بازی مثل کامیون، ماشین آتش نشانی، ماشین پلیس، تاکسی، اتوبوس، ماشین ها راه سازی و ساخت و ساز و موارد بسیار دیگر باعث می شوند تا کودک بتواند از سنین پایین با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند.

از طرفی با این وسایل بازی می توان قدرت تخیل کودک را تقویت کرد. کودک می تواند داستان ذهنی خود را از طریق بازی با این ماشین ها بسازد و شهر خیالی اش را بازسازی کند. بازی با این اسباب بازی ها می تواند کودک را از جهات مختلف رشد بدهد. در ادامه توضیح دادیم که بازی با این وسایل بازی چه مزایایی دارد.

بازی خلاق

بازی خلاق که بازی مبتنی بر تصور هم نامیده می شود، به کودک این امکان را می دهد که آزادانه جهان خیالی اش را بسازد. جهانی که در واقعیت امکان ساختنش وجود ندارد. بازی با ماشین به کودک اجازه می دهد که بتواند چنین جهانی را خلق کند. کودک در دنیای اسباب بازی های ماشین، کنترل همه وسایل دست خودش است و مدیریت این دنیا را برعهده می گیرد.

درک زندگی واقعی

کودکان در طول روز با وسایل نقلیه مختلف روبرو می شوند. بازی با اسباب بازی های ماشینی یک راهکار جذاب برای برقراری ارتباط بیشتر او با محیط واقعی اطرافش است. این اسباب بازی ها به کودک کمک می کنند تا محیط اطراف خود را بهتر درک کند و با نقش های اجتماعی مختلف بیشتر آشنا شود. برای مثال کودک با اسباب بازی به سادگی متوجه می شود که ماشین آتش نشانی، پلیس و آمبولانس آژیر دارند و به همین دلیل این ماشین ها برای کارهای اضطراری استفاده می شوند.

ارتقای مهارت ارتباطی

ماشین بازی یک فرصت بالقوه برای تقویت مهارت های ارتباطی و ارتقای مهارت های اجتماعی کودکان است. با این اسباب بازی ها کودک می تواند اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و با سایر کودکان و برادر و خواهرش ارتباط بهتری داشته باشد. از طرفی این اسباب بازی ها به رشد مهارت های زبانی و صحبت کردن کودک هم کمک شایانی می کنند.

ارتقای مهارت شناختی

بازی با ماشین های اسباب بازی به رشد مهارت های شناختی در کودک کمک بسیاری می کند. کودکان با این وسایل بازی می توانند مهارت حل مسئله و قانون های ابتدایی فیزیک را یاد بگیرند. برای مثال یاد می گیرند که این ماشین ها در سراشیبی با سرعت بیشتری حرکت می کنند. همچنین به این درک می رسند که هر چقدر یک ماشین سنگین تر باشد، سرعت آن هم در سراشیبی بیشتر می شود. این قوانین شاید ساده به نظر برسند، اما درک آن ها از دوران کودکی و در بازی می تواند تاثیر بسیار زیادی در آینده کودک و رشد هوشی او داشته باشد.

ارتقای مهارت های حرکتی

مهارت های حرکتی کودک از طریق بازی با ماشین ارتقا پیدا می کند. همچنین او یاد می گیرد که چطور ماشین اسباب بازی را در یک مسیر مستقیم هدایت کند. از طرفی با این اسباب بازی ها می توان به هماهنگی دست ها و چشم های کودکان کمک کرد.

  هم می تواند برای ارتقای این مهارت بسیار مفید باشد. کودکان با لگو کار با دست و ساختن را یاد می گیرند. از این نظر این اسباب بازی ها بسیار شبیه اسباب بازی ماشین هستند.

ارتقای مهارت های مهندسی

ماشین بازی باعث تقویت مهارت های مهندسی یا STEM می شود. این مهارت ها شامل علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی است. بازی های استم به دنبال شبیه سازی قوانین زندگی واقعی در بازی هستند. کودکان از طریق این وسایل بازی با مفاهیمی مثل فاصله، فضا، سرعت، وزن و جاذبه آشنا می شوند.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل مزایای اسباب بازی های ماشین و ساختنی را بررسی کردیم. اما کارکرد اسباب بازی های دیگر را هم نباید فراموش کرد. مثلا lightning mcquee که شاید به نظر برسد تنها متعلق به بزرگسالان است هم می توانند به عنوان یک اسباب بازی جذاب مناسبتی باعث ایجاد حس صمیمیت در کودکان شوند. پیشنهاد ما این است که قبل از خرید وسایل بازی کارکرد آن را در نظر بگیرید، چون هر کدام از این وسایل برای کار خاصی ساخته شده اند.

دکمه بازگشت به بالا