پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟ کاربرد و تضمین کیفیت

شنایی شما با پکیج تصفیه فاضلاب فلزی تا چه حدی است؟ آیا با مزیت‌ها و کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب فلزی آشنایی دارید؟ می‌دانید هدف از ارائه چنین محصولی چه بوده است؟ جهت آشنایی با این محصول با ما همراه باشید.

آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

به دلیل وجود مواد آلاینده مختلف در پساب‌ها، روش‌های کاربردی جهت حذف آنها نیز متفاوت است. از این رو، فاضلاب در مراحل متعددی تصفیه می‌گردد. روش‌هایی که جهت افزایش کیفیت فاضلاب بکار می‌رود، می‌توان به تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیوشیمیایی اشاره نمود. اجرای هرکدام از این روش‌ها، نیازمند تجهیزات متعدد و فضای زیاد است و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

به همین دلیل، کارخانجات و مراکز درمانی و بیمارستانی تمایلی به تصفیه پساب ندارند. از طرفی، ساخت مراکز جمع آوری و انتقال فاضلاب به تصفیه خانه های بزرگ، نیاز به صرف هزینه های هنگفت داشته و همچنین نگهداری آن با مشکلات زیادی روبرو است. بنابراین متخصصان اقدام به طراحی و تولید سیستم های پکیج تصفیه فاضلاب نموده اند. اما با ظهور این پکیج ها که در واقع یک تصفیه خانه کامل به همراه واحدهای فرآیندی مختلف در مقیاس کوچک است، ترغیب کارخانجات مختلف، مراکز درمانی، اداری و.. جهت نصب آن افزایش یافت.

در این فرایند، پساب خروجی مربوط به این واحدها، وارد پکیج شده و سپس با انجام چندین عملیات فیزیکی، شیمیایی و بیوشیمیایی، مواد آلی، معدنی و بیماری‌زای موجود در فاضلاب این واحدها کاهش یافت و در نهایت، پسابی زلال و بی بو به عنوان خروجی به طبیعت ارائه شد. مزیت نصب پکیج ­تصفیه­ فاضلاب به خصوص در کارخانه ها استفاده مجدد از پساب در خط تولید و کاهش هزینه های گزاف مربوط به انتقال آب به شهرک‌های صنعتی و یا ساخت تصفیه خانه های بزرگ آب بود. جنس این پکیج ها بیشتر از نوع فلزی و بتنی است و نوع فلزی آن به دلیل هزینه کمتر در راه اندازی و راهبری و قابلیت جابجایی، متقاضیان بیشتری دارد.

ساختمان |صنعت |فولاد

انواع پکیج تصفیه­ فاضلاب

پکیج هایی که جهت تصفیه بکار می‌روند، به صورت فلزی، پلی اتیلنی و بتنی ساخته می‌شوند و همانطور که گفته شد، پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به دلیل هزینه کمتر و قابلیت جابجایی، مورد تقاضای بیشتری است. در صورتی که فضای کافی برای اماکن وجود داشته باشد، بهتر است پکیج را به صورت ثابت درون زمین قرار دهند. در این صورت جنس پلی اتیلنی و یا کامپوزیتی انتخاب مناسبی خواهد بود. زیرا سازه فلزی در صورت رنگ آمیزی نامناسب به سرعت زنگ زده و کارایی خود را از دست می دهد.

قسمت های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

جنس دیواره و کف پکیج فلزی تصفیه فاضلاب معمولا از ورق فولادی است و جهت جلوگیری از پوسیدگی پکیج، ابتدا چربی زدایی شده و سپس با رنگ‌های صنعتی اپوکسی پوشش دهی می‌شود. اولین قسمت، بخش آشغال‌گیر است که جهت جلوگیری از ورود اجسام به تصفیه خانه طراحی شده است. سپس، مخزن متعادل‌ساز جهت تنظیم جریان ورودی فاضلاب بکار می‌رود. فاضلاب در این مخزن جمع آوری شده و سپس به وسیله پمپ به مخزن هوادهی انتقال می‌یابد.

بخش طراحی شده دیگر، مخزن هوادهی است که با تجهیزات مختلف، هوا و اکسیژن به صورت سطحی و عمقی در مخزن دمیده می‌شود تا از انباشتگی و ایجاد بوی بد مواد موجود در این مخزن به خصوص گازهای مختلف، جلوگیری شود. بلوئرها در مخزن هوادهی نقش تولید اکسیژن را در قسمت کف مخزن دارند.

مخزن بعدی مخزن ته نشینی است که لجن تولید شده فاضلابی در این قسمت ته نشین شده و آب شفافی به وسیله سیستم‌هایی که در آن تعبیه شده، خارج می‌شود. بخش پمپاژ لجن برگشتی قسمت دیگر در این پکیج تصفیه است که انتقال لجن به مخزن هوادهی و هضم لجن را بر عهده دارد. جهت ضدعفونی کردن فاضلاب، پکیج مجهز به مخزن کلر است و در نهایت مخزنی جهت هضم لجن وجود دارد تا مواد آلی موجود در لجن تجزیه شود.

مزایای پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

1- کارایی بسیار بالا در تصفیه فاضلاب مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست

2- برخورداری از کلیه تجهیزات و سیستم های مورد نیاز تصفیه و عدم نیاز به هیچ گونه لوازم و تجهیزات جانبی دیگر

3- سرعت بالا در ساخت و نصب و راه اندازی

4- پرتابل بودن و امکان جابجایی پکیج حتی پس از نصب و راه اندازی

5- امکان بهره برداری ساده و کم هزینه از پکیج

6- قیمت پایین‌تر در ظرفیتهای 100-5 مترمکعب در شبانه روز نسبت به سیستم های بتنی

7- سهولت ارتقاء ظرفیت پکیج و اعمال هرگونه تغییر حتی در زمان بهره برداری

8- عدم امکان تولید بوی نامطبوع به سبب کارکرد مداوم سیستم‌های هوادهی

9- امکان ساخت در تمامی ابعاد دلخواه با توجه به فضای در دسترس

10- فراوانی کلیه لوازم یدکی پکیج و هزینه کم تعمیر و نگهداری از سیستم

11- سازگاری با آب و هوای اغلب مناطق کشور

12- عدم نیاز به انجام عملیات ساختمانی قابل توجه در محل اجرای پروژه

فرآیند تصفیه در پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی

کیفیت فاضلاب بهداشتی در محدوده مشخصی قرار دارد لکن برای تصفیه فاضلاب بهداشتی فرآیندهای بسیار زیادی طراحی و به کار گرفته شده اند و هر یک از این فرآیندها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. با توجه به تجربیات داخلی و خارجی آرکا گستر پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی خود را براساس چهار فرآیند ((لجن فعال با هوادهی گسترده یا همان EAAS)) و  IFAS و A2O  و ((SBR)) طراحی و ارائه می نماید. هرکدام از این نوع پکیج ها متناسب با شرایط هر پروژه طراحی و ساخته خواهد شد.

فرآیند تصفیه در پکیج فلزی تصفیه فاضلاب صنعتی

برخلاف فاضلابهای بهداشتی، کیفیت فاضلابهای صنعتی دارای ویژگیهای ثابت و مشخصی نبوده و به نوع صنعت و تکنولوژی مورد استفاده در تولید صنعتی بستگی دارد. از این رو امکان انتخاب یک یا چند روش تصفیه محدود برای تصفیه فاضلابهای صنعتی امکان پذیر نمی باشد بطوریکه از انواع فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ممکن است در تصفیه یک فاضلاب صنعتی  استفاده شود.

حجم پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بر چه اساسی برآورد می‌شود؟

به منظور طراحی و ساخت پکیج فلزی تصفیه باید اول حجم فاضلاب برآورد گردد. حجم فاضلاب‌های بهداشتی بر اساس میزان سرانه تولید فاضلاب تعیین می‌شود. در این روش‌ها به ازای هر نفر از افراد تحت پوشش دستگاه، حجم معینی از فاضلاب در نظر گرفته می‌شود. بعد این مقدار در تعداد افراد تحت پوشش ضرب می‌گردد. پساب خروجی پکیج فلزی مطابق با استانداردهای محیط زیست ایران است. پکیج‌های تصفیه فاضلاب در محل‌هایی که رطوبت بالایی دارند و همچنین امکان پوسیده شدن فلز در آن بالاست یا در محل‌هایی که به صورت فنی، سیستم تصفیه فاضلاب اجرا می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت پکیج‌های تصفیه فاضلاب

انتخاب فرآیند تصفیه و نوع طراحی پکیج در بهینه کردن طرح اولیه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. استفاده کردن از روش‌های بی هوازی در قیمت‌های پکیج تصفیه فاضلاب بسیار تاثیرگذار است. عوامل دیگری که در قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر گذار هستند شامل نوع فرآیند تصفیه، جنس و آلیاژ پکیج، نوع زمین محل قرارگیری، شرایط جوی منطقه و انتخاب سیستم هوادهی است.

دکمه بازگشت به بالا