اقتصادیکسب و کار ایرانی

لباس شخصیت کارتونی دخترانه دیزنی کدام است؟

بررسی لباس های پرنسس محبوب دیزنی

پرنسس‌های دیزنی سالیان است که به عنوان یک سرگرمی برای نسل‌های مختلف شناخته شده‌اند. بسیاری از ما کودکی خود را در آرزوی این‌که به جای یکی از آن‌ها باشیم سپری کرده‌ایم. به آن‌ها پرنسس‌های دیزنی می‌گویند چون از نظر تولد به خاندان سلطنتی متصل هستند یا با یک شاهزاده ازدواج می‌کنند. البته در این بین استثنائی مانند موآنا هم هست که نه شاهزاده است و نه با پرنس ازدواج می‌کند. اما چون در بین پرنسس‌ها دیده شد و بسیار محبوب شد، جایگاهی مانند آن‌ها دارد.

امروز در کمد می‌خواهیم به همان آرزوهای کودکی بپردازیم اما از یک زاویه و دیدگاه جدید. در مقاله امروز قصد داریم از بین 12 پرنسس محبوب دیزنی، لباس‌های 5 نفر از این دخترکان زیبا رو و رویایی را بررسی کنیم. پرنسس‌هایی که گاه سعی داشتیم لباس‌هایمان را از روی آن‌ها شبیه‌سازی کنیم و نقشی هر چند کوتاه از آن‌ها را در زندگی واقعی داشته باشیم. در واقع لباس شخصیت های کارتونی دخترانه همیشه برای ما جذاب بودند.

سفید برفی Snow White

سفید برفی اولین‌بار در سال 1937 توسط برادران گریم نوشته شد. داستانی که منبع الهام آن از یک افسانه‌ی جادوگری است و اولین انیمیشن بلند شرکت والت دیزنی به شمار می‌رود. شخصیت اصلی این کارتون، سفید برفی برخاسته از کشور آلمان است. گمانه‌زنی‌هایی در مورد این داستان وجود دارد که ریشه‌ی اصلی آن از کجا نشأت می‌گیرد. گفته می‌شود که داستان این انیمیشن پرطرفدار از زندگی کنتس آلمانی به نام مارگارتا ون والدک   متولد 1533 برگرفته شده است.

دختری که در سن شانزده سالگی به خاطر نامادری‌اش مجبور شد به بروکسل برود. در آن‌جا عاشق شاهزاده‌ای شد که بعدها فیلیپ دوم، پادشاه اسپانیا شد. او با مخالفت خانواده‌اش مواجه شد اما ازدواج کرد. چند سال بعد کنتس در سن 21 سالگی به شکل مشکوکی درگذشت. گفته می‌شود که او با مسمومیت کشته شده است.

لباس سفید برفی

 در دوره‌ای که این داستان نگاشته شده است فشن در آلمان به سمت نوآوری در حرکت بود اما هنوز راه خود را به درستی پیدا نکرده بود. سفید برفی بسیار هوشمندانه و جالب توجه است. یقه‌ی بلند پشت گردن او به رنگ سفید نشان از شخصیت مهمش در داستان دارد. شخصیتی که اگر چه هنوز سن کمی دارد اما به زودی صاحب عنوان می‌شود. استفاده از این مدل یقه برای او که تمام داستان را در میان جنگل می‌گذراند بسیار مهم است زیرا به بیننده جایگاه اجتماعی او را یادآوری می‌کند. بالاتنه چسبان و رنگ‌ آبی آن که از رنگ‌های سلطنتی است هم همان حس نجیب زادگی را القا می‌کند. دامن زرد و تا مچ پای او دقیقاً همان سن کمش را نشان می‌دهد. از خاصیت لباس‌های عصر ویکتوریایی این بود که دامن دختران کم سن و سال تا بالای مچ آن‌ها بود و زمانی که به سن ازدواج می‌رسیدند دامن‌ها بلند و تا روی زمین ادامه داشت.

سیندرلا Cinderella

شخصیت الا که در طول داستان به لطف نامادریش به سیندرلا تغییر نام داد از شخصیت‌های محبوب دیزنی است. داستان سیندرلا از آن دسته از قصه‌هاییست که قدمت آن به هفت سال‌ پیش از میلاد یا 23 سال پس از میلاد مسیح برمی‌گردد.

سیندرلا در نسخه‌های مختلف

قصه‌ی اصلی آن مربوط به یک دختر برده‌ی یونانی است که با پادشاه مصر ازدواج کرد. در آن زمان مصر از مقتدرترین کشورها بود. بعدها این داستان در همه‌ی فرهنگ‌ها وارد شد. در ایران هم داستانی مشابه با نام ماه پیشانی را از مادربرزگ‌های خود حتماً شنیده‌اید که در واقع همان قصه‌ی سیندرلا است.

قدیمی‌ترین نسخه آن به زبان ایتالیایی در سال 1634 منتشر شد و چند سال بعد چارلز پرو نویسنده فرانسوی آن را در سال 1697 به زبان انگلیسی منتشر کرد. در سال 1812 برادران گریم همان نویسندگان قصه‌ی سفید برفی، آن را بازنویسی کردند. اگر بخواهیم ریشه‌ی آن را برای طراحی لباس پیدا کنیم در اروپا باید تکیه به همان ایتالیا داشته باشیم زیرا اولین بار در آن فرهنگ بود که سیندرلا پا به قصه‌های آنان گذاشت.

طراحی لباس سیندرلا

موضوع مهم این است که نمی‌توانیم بین فشن کشورهای ایتالیا با فرانسه و انگلیس در آن سال‌ها تفاوتی قائل شویم. در واقع استایل این کشورها در راستای هم و شبیه به یکدیگر بوده‌اند. لباس سیندرلا در زمانی که در خانه نامادریش خدمت می‌کرد لباسی مندرس بود.

اما در شب مهمانی پادشاه، لباسی که از مادرش به یادگار مانده بود را با کمی اصلاح به روز کرد که از سبک قدیمی خارج شود. چین‌های اضافه‌ی پایین آن را گرفت و دامن را یکسره کرد. رنگ لباس مادر صورتی بود رنگی که حس زندگی را به رگ‌های سیندرلا تزریق می‌کرد. صورتی همه‌ی خصوصیات قرمز را دارد اما ملایم‌تر.

یعنی مادری که حضور دارد می‌تواند رنگ قرمز داشته باشد اما زمانی که نیست حضورش کم‌رنگ می‌شود و قرمز مخلوط با سفید یعنی صورتی را بر جا می‌گذارد. اما در مقابل آن لباس نامادری سیاه بود. سیاه، رنگی از نماد شیطان و بدذاتی را به نمایش می‌گذارد. این لباس را می توانید هم اکنون از فروشگاه اینترنتی میلی جون سفارش دهید.

زیبای خفته؛ آرورا aroura

آرورا یکی دیگر از پرنسس‌های خیال‌انگیز در کارتون‌های والت دیزنی که نامش به معنی شفق قطبی است. این پدیده در عرض‌های مربوط به دو قطب زمین اتفاق می‌افتد و بسیار نادر است. کارتون زیبای خفته سومین انیمیشن شرکت والت دیزنی بود و در سال 1959 تولید شد.

داستان انیمیشن برگرفته از نوشته چارلز پرو و بازنویسی برادران گریم است. اگرچه سازندگان این کارتون تلاش کردند که سبکی متفاوت از کارتون سفید برفی تولید کنند اما در آخر نتیجه کار تقریباً همان شد. دو قصه مشابه با دو شاهزاده‌ای که به وسیله‌ی جادوگر طلسم می‌شوند. در حالی که در اولی سفید برفی نقش پر رنگی داشت اما در زیبای خفته دخترک تنها 18 جمله دیالوگ داشت و تقریباً تمام مدت را در خواب گذراند.

پرنسس آرورا و بازیگر هالیوود

اندام پرنسس آرورا با اقتباس از بازیگر هالیوود آدری هپبورن طراحی شده است؛ آرورا مانند او باریک و کشیده بود. به خاطر اختلافی که بین دو پری در طول کارتون وجود دارد لباس آرورا گاهی آبی و گاهی صورتی است. با ریشه‌یابی دو رنگ آبی و صورتی به علت این اختلاف پی می‌بریم. این انیمیشن از تلفیق دو نوشته در دو عصر متفاوت ساخته شده است بنابراین به راحتی نمی‌توان در مورد رنگ لباس پرنسس در نوشته اصلی نظر داد. اما موضوع مسلم این است خالقان زیبای خفته قصد داشتند خصلت‌های وجودی او را با استفاده از رنگ‌ها به بینندگان القا کنند.

در انیمیشن‌های قدیمی به خاطر وجود نداشتن بعد و ناتوانی در نشان دادن احساسات و عواطف شخصیت‌ها، رنگ لباس آن‌ها را دستمایه‌ی نشان داده شخصیت می‌کردند.

معرفی پرنسس های دیزنی و معنی اسم آن ها

انیمیشن‌های ساخته شده براساس پرنسس های دیزنی از 12 پرنسس رسمی و چندین قهرمان مرتبط با آن‌ها تشکیل شده‌اند. هر یک از شخصیت‌های زیر به عنوان «پرنسس رسمی دیزنی» تأیید شده و با عنوان «پرنسس» (شاهزاده خانم) قبل از نامشان خطاب می‌شوند. در ادامه اسم پرنسس های دیزنی و معنی نام پرنسس های والت دیزنی همراه با عکس شخصیت های کارتونی پرنسسی آورده شده‌ است.

سفید برفی (Snow White) از پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: مثل برف سپید و لطیف
 • ریشه اسم: انگلیسی
 • عنوان انیمیشن: سفیدبرفی و هفت کوتوله (Snow White and the Seven Dwarfs)

همان‌طور که در معنی اسم پرنسس های دیزنی دیدیم سفید برفی به معنای سفید و لطیف است. سفید برفی از به‌یادماندنی‌ترین شخصیت های پرنسس دیزنی و قهرمان اصلی کارتون سفید برفی و هفت کوتوله محصول سال 1937 دیزنی است. این کاراکتر بر اساس افسانه‌ای آلمانی به نام «Schneewittchen»، به معنی سفید برفی، ساخته شده‌ است. سفید برفی افتخار این را دارد که از اولین پرنسس های والت دیزنی در اولین پویانمایی شاخص دیزنی باشد و راه را برای شاهزاده خانم‌های بعدی هموار کند.

آدریانا کاسلوتی (Adriana Caselotti)، بازیگر، خواننده و صداپیشه آمریکایی، دوبله کاراکتر سفیدبرفی را بر‌ عهده داشت. عشق واقعی سفید برفی شاهزاده‌ای‌ است که توانست با بوسه عشق حقیقی او را از خواب ابدی و مرگ بیدار کند. سفیدبرفی با 14 سال سن جوان‌ترین پرنسس رسمی دیزنی نیز محسوب می‌شود.

سیندرلا (Cinderella) از پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: خاکستر ریز
 • ریشه اسم: فرانسوی
 • عنوان انیمیشن: سیندرلا (Cinderella)

در جمع پرنسس های زیبا در دنیای دیزنی، سیندرلای محبوب هم همچنان خاطره‌انگیز است. سیندرلا شخصیت اصلی و قهرمان فیلم‎ معروف به همین نام و دو فیلم دنباله‌اش و دومین پرنسس دیزنی است. این شخصیت از پرنسس های والت دیزنی براساس یک افسانه اروپایی به همین نام ساخته شده که نسخه‌های گوناگونی از آن وجود دارد. سیندرلای معروف براساس نسخه فرانسوی شکل گرفت. آیلین وودز (Ilene Woods) صداپیشه سیندرلا در نسخه اصلی دیزنی و جنیفر هیل (Jennifer Hale) صداپیشه این کاراکتر در دنباله‌های آن بود. تامی تاپان (Tami Tappan) هم در سیندرلای 3 صدای خوانندگی سیندرلا را دوبله کرد. در ادامه به پرنسس های دیزنی، سیندرلا می‌پردازیم.

سیندرلا 19 ساله و جز اولین پرنسس های والت دیزنی است که خواهر دارد؛ البته خواهران ناتنی. او همچنین اولین شاهزاده خانم دیزنی است که با عضوی از خاندان سلطنتی (شاهزاده جذاب) ازدواج کرد. معنی نام پرنسس های دیزنی معمولا داستانی را به همراه دارد و بی دلیل انتخاب نمی‌شود. سیندرلا هم در واقع نام اصلی‌اش اِلا بود، اما از آنجا که او بیشتر عمرش را مجبور به کار و نظافت برای نامادری و خواهران ناتنی‌اش بوده، آن‌ها نام او را سیندرلا، یعنی خاکستر کوچک گذاشتند.

آرورا (Aurora) از پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: سپیده دم
 • ریشه اسم: لاتین
 • عنوان انیمیشن: زیبای خفته (Sleeping Beauty)

از دیگر پرنسس های دیزنی واقعی و به یاد‌ماندنی پرنسس آرورا، قهرمان اصلی فیلم زیبای خفته است. داستان زیبای خفته براساس یک افسانه قدیمی شامل یک شاهزاده خانم زیبا، یک جادوی خواب و یک شاهزاده خوش‌چهره است. آرورا 16 ساله و مری کاستا (Mary Costa) صداپیشه این نقش است که با لهجه بریتانیایی به جای او صحبت کرده و آواز می‌خواند. داستان اصلی این فیلم بسیار تاریک‌تر از نسخه است. داستان اصلی ایتالیایی است و افتادن او زیر طلسم را روایت می‌کند و بقیه ماجرا آنقدر تلخ است که نمی‌توان آن را در این‌جا قرار داد.

دیزنی داستان انتخابی خود را بر اساس نسخه فرانسوی طراحی کرد که آن هم طبق نسخه ایتالیایی این قصه شکل گرفته‌ است. وجه تمایز آرورا این است که هم کمترین زمان نمایش در فیلم را داشته و هم بیشتر از صحبت کردن آواز خوانده‌ است.از پرنسس های والت دیزنی، آرورا نسبت به دیگر پرنسس‌های دیزنی خالص‌ترین نژاد را دارد؛ چون هم اولین و تنها فرزند یک پادشاه (پادشاه استفان) است و هم احتمالاً با پرنس فیلیپ، اولین پسر و وارث پادشاه هوبرت، ازدواج می‌کند. برخی از طرفداران به‌خاطر نقش منفعل آرورا او را دوست ندارند و حتی به او لقب زشت ترین پرنسس دیزنی را می‌دهند. البته این کاملا سلیقه ای است و با وجود فیلم هایی مثل مالفیسنت (Maleficent) این پرنسس توانست جایگاهش را دوباره پیدا کند.

آریل (Ariel) از پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: شیر خدا
 • ریشه اسم: عبری
 • عنوان انیمیشن: پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid)

در لیسا اسم کارتون پرنسس های دیزنی نام پری دریایی می‌درخشد. آریل قهرمان کارتون‌های پری دریایی کوچولو یک، دو و سه و ‌های تلویزیونی این اثر است. انیمیشن پری دریایی کوچولو براساس یک افسانه دانمارکی نوشته هانس کرستین آندرسون (Hans Christian Andersen) شکل گرفته‌ است. جودی بنسون (Jodi Benson) عهده‌دار دوبله نقش آریل در همه انیمیشن‌های پری دریایی کوچولوی دیزنی بود.

آریل اولین شاهزاده خانم دیزنی است که به‌شکل انسان متولد نشده و همچنین اولین است که بچه داشت. چون در دنباله انیمیشن فرزند او و اریک که دختری به نام ملودی هست را می‌بینیم. همچنین انیمیشن پری دریاییجز انیمیشن هایی است که در آن بچه های پرنسس های دیزنی را می‌بینیم. آریل در فیلم اول 16 سال و در قسمت‌های بعدی احتمالاً بالای 20 سال سن دارد.

آریل عنوان پرنسس را از پدرش، شاه تریتون، گرفته و لقبی‌ است که به‌طور مشترک به او و شش خواهر دیگرش داده می‌شود. او پس از ازدواج با شاهزاده اریک لقب شاهزاده خانم همسر را می‌گیرد. اگرچه مشخص نیست که آیا همسرش شاهزاده رگنانت، پسر یک پادشاه است یا هر دو. همان‌گونه که گفته شد، آریل به معنی شیر خداست. به‌علاوه، آریل نام روحی در نمایشنامه «طوفان» شکسپیر است که به دست جادوگری به نام پروسپرو نجات می‌یابد و مجبور می‌شود به او خدمت کند. این در واقع کمی به رابطه آریل و اورسلا شباهت دارد و می‌توان گفت که نام آریل از پرنسس های والت دیزنی اشاره به شخصیت آریل در نمایشنامه شکسپیر هم دارد.

در کارتون دیو و دلبر، لباس آبی بل نمادی از شان و جایگاه خارجی اوست.

در کارتون “دیو و دلبر”، بل به دلیل استقلالش و عشق به کتاب، در دهکده کوچک فرانسوی زادگاهش, به چشم یک بیگانه دیده می شود. اکثر ساکنان دیگر دهکده در فیلم رنگ های خنثی و خاکستری به تن دارند، اما بل یک لباس آبی روشن پوشیده که او را از دیگر شخصیت ها متمایز می کند.

گاهی اوقات در تلاش برای فروش اسباب بازی های بیشتر کارشناسان بازاریابی فشار می آورند که شاهزاده خانم ها از رنگ های متنوعی استفاده کنند.

پرنسس جاسمین در طول فیلم “علاالدین” چندین لباس به تن می کند، اما تاپ و شلوار آبی رنگ حرمسرای او مشهورترین و نمادین تر لباس اوست. ممکن است برخی از کارشناسان بازاریابی ترجیح می دادند که این لباس صورتی باشد چرا که فکر می کردند که به فروش بیشتر اسباب بازی هایشان کمک می کند.

گفته می شود تغییر شکل لباس سیندرلا یکی از صحنه های مورد علاقه والت دیزنی بوده است.

والت دیزنی در طول زندگی اش درگیر بسیاری از لحظات انیمیشن های کلاسیک بوده است، اما گفته می شود صحنه ی مورد علاقه او زمانی است که لباس ژنده ی سیندرلا به یک لباس مجلسی زیبا و آبی تبدیل می شود. فاکس کارنی، مدیر تحقیقات در کتابخانه تحقیقاتی انیمیشن والت دیزنی، در سال ۲۰۱۵ به Glamour گفت:

“یکی از صحنه های مورد علاقه والت دیزنی صحنه تغییر شکل لباس سیندرلا بود نه به این خاطر که این یک انیمیشن عالی و یک صحنه بی نظیر بود بلکه به این دلیل که این خود مفهوم توانایی تبدیل شدن بود که بسیار جذاب بود.”

فقط چهارتا از شاهزاده خانم های دیزنی تا کنون شلوار پوشیده اند.

بیشتر شاهزاده خانم های دیزنی پیراهن یا دامن می پوشند اما در سال ۱۹۹۲ ، جاسمین اولین کسی بود که شلوار پوشید. دومین نفر مولان در سال ۱۹۹۸ بود  و بعد از آن  آنا و السا در سال ۲۰۱۹ در انیمیشن «Frozen 2» بودند, اگرچه که در انتهای فیلم هر دوی آنها درواقع ملکه هستند و نه شاهزاده خانم.

جنیفر لی ، دستیار کارگردان انیمیشن «Frozen 2»، در مصاحبه ای با Chicago Tribune در سال ۲۰۱۹ از تصمیمشان برای شلوار پوشیدن آنا و السا توضیح داد. وی گفت:

” من به این دو زن بسیار افتخار می کنم چرا که  آنها وزنه سنگین پادشاهی را بر دوش خود می کشند بنابراین باید چیزی را بپوشند که برای پادشاهی مناسب است و من دوست دارم که شما بتوانید هر چیزی را بپوشید.این بار آنها مجبور نبودند با یک لباس نامناسب و خیلی سریع از پادشاهی خود فرار کنند بلکه آنها فرصتی برای انتخاب داشتند و به غیر از آن مسلم است که شما هم با شنیدن کلمه” جنگل افسون شده ” شلوار خواهید پوشید.”

لباس مهمانی بل در اصل با ظاهری قدیمی تر از زمانه ی خودش طراحی شده بود.

نقاشی های مفهومی مربوط به سال ۱۹۸۹ نشان می دهد که لباس آبی بل در اصل با panniers (نوعی دامن حلقه ای که در زیر آن فنر می پوشیدند) طراحی شده است و به نظر می رسد لباس مجلسی او از مد دهه های ۱۶۵۰ تا ۱۷۸۰ الهام گرفته شده است.

اما طبق گزارش Genevieve Valentine برای Vox، در نهایت در فیلم می بینیم که لباس او به وضوح کمی مدرن تر از محیط پیرامون اوست، که ظاهراً به این منظور بوده است که بل را روشنفکرتر و جلوتر از زمانه خودش نشان دهد.

تحقیقات زیادی در مورد معتبر بودن و صحیح نشان دادن لباس موآنا انجام شد.

موآنا از اهالی دهکده ای در پلینزی است و طراحان لباس فکر می کردند مهم است که لباس او تا جای ممکن اصیل باشد.”نیسا بووه” هنرمند جلوه های بصری در سال ۲۰۱۶ به دیزنی استایل گفت:

“با موآنا، ما تحقیقات زیادی در این مورد که در آن زمان در جزایر اقیانوس آرام از چه متریالی استفاده می کردند کردیم. این داستان مربوط به دو هزار سال پیش است و در واقع هیچ مرجع تصویری از آنچه در آن زمان بوده است نداشتیم، اما با Oceanic Trust (مجموعه تحقیقات و سفرهایی که تیم دیزنی برای جمع آوری داده در این منطقه انجام دادند) توانستیم به مراجعی برای متریال مورد استفاده در آن زمان دست پیدا کنیم.”

به عنوان مثال ، بووه گفت که رنگ قرمز لباس موآنا نشان دهنده سلطنت است، و او همچنین به جزئیات خاص توجه داشته تا این دوره زمانی را واقع بینانه نگه دارد. او در ادامه گفت:

“در آن زمان، آنها چرخ خیاطی نداشتند پس به عنوان مثال، در عقب لباس، برای اتصال پارچه ها بهم از دندان گراز به عنوان دکمه استفاده کرده ام”.

گردنبند موآنا اشاره ای به قوس شخصیت داستان دارد.

در طول فیلم ، موآنا تقریباً همیشه اکسسوری خاص خودش, گردنبند صدفی مادربزرگش  را پوشیده است. بووه در همان مصاحبه سال ۲۰۱۶ به دیزنی استایل گفت:

“ما این قطعه صدف که در واقع یک نرم تن است را در آنجا پیدا کردیم و شما می توانید این نوع صدف را در همه جای جزایر اقیانوس آرام پیدا کنید و این چیزی است که در آن زمان از آن به عنوان زیورآلات استفاده می کردند. آنچه در مورد آن زیباست این است که به نظر یک نوع سنگ می آید اما وقتی شروع به خراشیدن سطح آن می کنید, در زیر آن صدفی با رنگ های اقیانوسی و زیبا ظاهر می شود. من به نوعی یک منحنی به پوسته صدف اضافه کردم و مانند آن است که زمین و دریا در کنار هم قرار گرفته اند و از آنجایی که او به عنوان یک مسافر برای پیمودن مسیرش از ستاره ها استفاده میکند تعدادی ستاره به کنده کاری بالای صدف اضافه کردم.”

دکمه بازگشت به بالا