چه نوع مبلمانی را انتخاب می کنید؟

انتخاب مبلمان مناسب و یا تعمیر مبل قدیمی؛ یکی از کارهای سختی است که بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن برخی نکات سراغش می‌روند. اینکه بهترین مبلمان برای منزل یا محیط‌های اداری و تجاری را انتخاب کنیم نیازمند دانستن برخی از نکات است که در ادامه متن کمی تخصصی‌تر به آنها به طور کامل اشاره خواهیم کرد. همچنین می توانید از رویه کوبی مبل نیز استفاده نمایید.

بهترین رنگ مبل برای خانه های کوچک |تعمیر مبل اصفهان |تعمیر مبل اقساطی در اصفهان

انتخاب مبلمان برای محیط‌های مختلف

اینکه بخواهیم مبلمان مناسبی انتخاب کرده و خریداری کنیم لازم است که کاربری محیط را در نظر داشته باشیم. اما این موضوع تنها گزینه‌ای نیست که باید به آن توجه کرد. اینکه مبل را کلاسیک خریداری کنیم یا مدرن، گزینه دیگری است که باید آنرا حتما طبق سایر وسایل در نظر داشت. بهتر است این نکات را دقیق‌تر بررسی کنیم.

انتخاب مبلمان برای محیط‌های اداری و تجاری

مبل برای محیط‌های تجاری می‌تواند زیبایی ویژه‌ای را ایجاد کند. درصد بالای جذابیت محیط را می‌تواند مبلمان مناسب با فضا به همراه داشته باشد. گاهی با انتخاب مبلمان مناسب می‌توان بسیاری از گزینه‌های منفی محیط را پوشش داد. البته باید این نکته را در نظر داشت که همواره اصل کاربردی بودن را باید برای ابزاری که تهیه می‌شود در نظر گرفت. برای اینکه بهترین مبلمان را برای کاربری در ادارات انتخاب کنید، لازم است نکاتی از جمله موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • قابل شست و شو بودن
 • راحتی برای جابجایی
 • رنگ مناسب (ترجیحا رنگ تیره برای اینکه دیرتر کثیفی را نشان دهد)
 • ابعاد مناسب
 • جنس و کیفیت بالا

علاوه بر این موارد باید توجه داشت که معمولا برای محیط‌های اداری و تجاری بهتر است مبلمان رسمی‌تری انتخاب کرد. اغلب برای پارچه‌ای که برای آنها انتخاب می‌شود، نوع ساده بهتر است. در حالت کلی می‌توان گفت این سبک از مبلمان‌ها لازم است بر اصل سادگی اما کاربردی مناسب و با کیفیت مناسب ساخته شده باشند.

انتخاب مبلمان برای منزل

تعویض مبلمان منزل یا خرید یک دست مبلمان جدید برای منزل، علاوه بر اینکه به سبک انتخاب شده برای دکوراسیون منزل بستگی دارد به نکات دیگری مانند موارد زیر وابسته است:

 • در نظر گرفتن جنس مناسب از جمله مخمل، کتان، چرم و پشمی
 • انتخاب رنگ مناسب؛ اگر رنگ خنثی برای زمینه و کفپوش انتخاب کرده‌اید به راحتی می‌توانید از مبلمانی که رنگ متنوعی دارد برای این کار انتخاب کنید
 • با در نظر گرفتن سبک سایر وسایل منزل باید مبلمان را نیز انتخاب کرد
 • اگر از نوع چوبی انتخاب می‌کنید بهتر است هزینه آنرا در نظر داشته باشید که اغلب هزینه بیشتری از سایر انواع آن باید صرف کنید

نکات بسیار مهم برای انتخاب مبلمان مناسب

با تعیین اینکه مبلمان را برای چه محیطی انتخاب می‌کنید، نکات مشترکی وجود دارند که بهتر است برای هر محیط آنها را در نظر داشت. این نکات شامل گزینه‌هایی می‌شوند که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

1. توجه به ابعاد محیط و انتخاب مبلمان مناسب

مبلمان مناسب با ابعاد را باید بیشتر از سایر موارد در نظر داشت زیرا با توجه به ابعاد، فضای موجود نباید با مبلمان کاملا پوشیده شود. به زبان ساده‌تر فضای موجود نباید از مبلمان‌های بزرگ اشباع و پُر شود. اگر تمام منزل یا محیط کاری مانند سالن زیبایی و ادارات را با مبلمان بپوشانیم، علاوه بر اینکه فضای کافی برای تردد از بین می‌رود ممکن است باعث شود تا نه مبلمان خودش را نشان دهد و نه سایر وسایلی که برای زیبایی منزل تهیه شده است، جلوه کنند.

2. محل مناسب برای انتخاب مبلمان را در نظر داشته باشید

برای اینکه بدانید چه مبلمانی تهیه کنید، باید اول قسمتی از فضا که برایش در حال خرید مبلمان هستید را در نظر داشته باشید. این کار می‌تواند کمک شایانی برای خرید داشته باشد. زیرا علاوه بر اینکه ابعاد مناسب برای مبلمان را متوجه خواهید شد، سبک آن را نیز پیدا خواهید کرد. مثلا برای قسمتی که گوشه است می‌توان از مبلمان به شکل L استفاده کرد و یا برای مرکز خانه مبلمانی که می‌توان آنرا به صورت گرد چید، تهیه کرد.

3. مشخص کردن کاربرد مبلمان

برای اینکه بتوان مبل بهتری را انتخاب کرد باید این نکته را در نظر داشت که مبلمانی که انتخاب می‌شود چه کاربری دارد؟ مثلا برای پذیرایی از مهمانان است و یا برای نشیمن، راحتی و یا برای سپری کردن اوقات استراحت، در نظر گرفته شده است.

با توجه به این موضوع می‌توانید مبلمانی را انتخاب کنید که اگر برای پذیرایی از مهمانان است کمی رسمی‌تر و حتی از نوع کلاسیک باشد. اما برای انتخاب مبلمانی که به منظور کاربری راحت و نشیمن در نظر گرفته می‌شود، بهتر است از مبلمان‌های راحتی تهیه کنیم.

حتی توصیه می‌کنیم برای مواردی که برای مقابل تلویزیون قرار است مبل تهیه کنید، یک کاناپه راحتی مجزا از سایر مبل‌ها تهیه کنید. البته توجه داشته باشید که با سایر لوازم و مبلمان همخوانی داشته باشد اما کاربری آن ایجاب می‌کند که نوع راحتی باشد.

4. رنگ مناسب برای مبلمان

تنوع رنگی بسیار بالایی برای انتخاب مبلمان وجود دارد. حتی از طرح‌های مختلف نیز برای این منظور می‌توان استفاده کرد. اما چند ایده خوب برای انتخاب رنگ وجود دارد که بهتر است آنها را در نظر داشته باشید:

 • در مواردی که کاغذ دیواری با طرح‌های شلوغ انتخاب کردید بهتر است پارچه مبلمان ساده باشد و استفاده از کوسن‌های مناسب طبق رنگ کاغذ دیواری می‌تواند جذابیت بیشتری داشته باشد.
 • رنگ زمینه دکوراسیون را برای انتخاب مبلمان حتما در نظر داشته باشید؛ در مواردی که زمینه روشن باشد می‌توانید طیف رنگی همخوان با آن انتخاب کنید اما برای فضاهای بزرگ‌تر می‌توان رنگ‌های متناقض را نیز انتخاب کرد.
 • برای مواردی که منزل پرتردد باشد یا حیوان خانگی و کودک کوچک در خانه باشد، بهتر است رنگ‌هایی را انتخاب کنید که دیرتر کثیفی را بروز می‌دهند؛ در چنین شرایطی رنگ سفید برای انتخاب پارچه مبلمان اصلا گزینه مناسبی نیست.
 • سعی کنید اصل تناسب برای ایجاد هارمونی مناسب بین مبلمان با سایر لوازم و تم اصلی را در نظر داشته باشید. توجه کنید منظور از این نکته این نیست که حتما همه لوازم یک رنگ باشند. بلکه طیفی از یک رنگ را برای آنها انتخاب کنید و در کنار آنها برای جلوه بیشتر از رنگ‌های مکمل نیز کمک بگیرید.
 • در برخی از موارد برای انتخاب رنگ مبلمان، رنگ پرده‌ها را نیز در نظر می‌گیرند. برای این منظور می‌توان والان پرده را با کوسن‌های مبلمان ست کرد تا همخوانی خوبی ایجاد شود.

نکته دیگری که باید برای رنگ در نظر داشت به مبلمان‌هایی مربوط می‌شود که دارای بدنه و پایه هستند. این گزینه می‌تواند مانند حاشیه‌ای برای مبلمان در نظر گرفته شود. علاوه بر اینکه باید متریال مناسب برای آنها را انتخاب کرد، لازم است همخوانی رنگ آنرا با لوازمی مانند میز تلویزیون، کنسول، ساعت ایستاده و سایر موارد چوبی در نظر گرفت.

5. انتخاب چوب مناسب

چوب خوب، به ماندگاری و کیفیت بالا برای مبلمان می‌انجامد. به ویژه برای انتخاب مبلما‌ن‌های کلاسیک بهتر است چوبی را در نظر گرفت که کیفیت بالایی دارند. معمولا چوب گردو به عنوان گران قیمت‌ترین نوع چوب برای مبلمان در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر آن چوب راش و چوب گیلاس نیز گزینه‌های بسیار مرغوبی هستند که به کار برده می‌شوند.

این گزینه‌ها تقریبا هزینه بالایی می‌برند و در برخی از موارد انتخاب آنها مقرون به صرفه نیست. گزینه‌های جایگزینی که برای آنها وجود دارد، شامل لمینت می‌شود که به وسیله پرس چند لایه چوب ترکیب شده با متریال مخصوص حاصل می‌شوند. از نظر زیبایی و کاربرد قابل مقایسه با انواع چوب طبیعی هستند اما قیمت مناسب‌تری دارند.

نکات پایانی

با توجه به 5 نکته‌ای که در مورد انتخاب مبلمان اشاره شد، می‌توانید انتخاب بهتری را برای مبلمان داشته باشید. هزینه مبلمان بسته با نوع و جنسی که لازم به تهیه کردن است ممکن است متفاوت باشد و بهتر است جنسی را انتخاب کنید که با چند بار نشستن قسمت نشیمن آن جا نیندازد. البته گاهی تشخیص این موضوع بعد از خریداری مشخص می‌شود و برای این منظور از راهنمایی‌های فروشگاه‌ها و فروشندگان معتبر نیز کمک بگیرید.

جمع‌آوری لیستی از تمامی مواردی که باید در هنگام خرید مبلمان در نظر داشت موارد زیادی را شامل می‌شود که در این بخش به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

* قبل از اقدام به خرید حتما فضای موجود، ورودی منزل برای ورود و خروج مبلمان و مواردی از این دست رادرنظر بگیرید.
* بعد از اینکه خرید مبلمان منزل تکمیل شد و در فضای موجود جای داده شدند به سراغ خرید اکسسوری و وساسل تزیینی بروید.
* استحکام و مقاومت بدنه و اسکلت مبلمان را به دقت بررسی کنید.
* طرحی را مورد انتخاب قرار دهید که می‌دانید در صورت وجود آن برای چندین سال در منزل، شما را خسته و دل‌زده نمی‌کند.
* پارچه مبل به دلیل نشست و برخاست‌های مداوم دچار فرسایش و اصطکاک می‌شود بنابراین از انواع پارچه مبل با کیفیت با مقاومت بالا استفاده کنید تا با نشست و برخاست‌های متعدد شکل اصلی خود را از دست ندهد و شما را مجبور به تعویض نکند.

منبع: مبل کوثر

دکمه بازگشت به بالا