اقتصادیکسب و کار ایرانی

کاغذ دیواری‌ها برای طراحی دکوراسیون چه فضاهایی استفاده می‌شوند؟

نحوه انتخاب صحیح کاغذ دیواری

انتخاب یک کاغذ دیواری صحیح و خوب کاری سخت و هراسناک است که علاوه برآن قیمت کاغذ دیواری هم بسیار مهم است؛ به خصوص اگر قبلا این کار را انجام نداده باشید. دلیل سختی انتخاب کاغذ دیواری این است که تنوع بیشماری از کاغذ دیواری از لحاظ طرح و رنگ و هم‌چنین جنس پشت کاغذ دیواری در بازار موجود است که باید از بین این تنوع بیشمار، مناسب‌ترین گزینه را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب و استفاده کنید.

با این حال این اطمینان را به شما می‌دهیم که راه‌هایی برای تسهیل این فرایند وجود دارد.  یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای‌ آسان‌تر شدن انتخاب کاغذ دیواری، این است که شما قبل از رفتن به فروشگاه‌ها برای انتخاب و خرید، ایده و طرحی واضح و شفاف از آنچه می‌خواهید داشته باشید. در ادامه مطلب نیز راه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که با در نظر داشتن آنها  بتوانید انتخابی از سر آگاهی داشته باشید. در این مطلب در مورد اینکه چرا، کجا و چگونه باید از کاغذ دیواری استفاده کنید، اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دکوراسیون |دکوراسیون داخلی |طراحی

چرا کاغذ دیواری؟

ممکن است این سوال وجود داشته باشد که اگر انتخاب و نصب کاغذ دیواری سخت و پر از دردسر است، چرا باید از آن استفاده کرد؟ چرا به جای آن از رنگ‌آمیزی برای دیوارها استفاده نکنیم؟ در جواب باید بگوییم یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از کاغذ دیواری این است که طرح‌ها و رنگ‌هایی که به وسیله کاغذ دیواری می‌توان روی دیوار به وجود آورد، در حقیقت با  نقاشی دیوارها غیرممکن است.

رنگ‌آمیزی دیوارها کاری بسیار عالی و ایده‌آل است، اما به شرطی که تمایل به تک‌رنگ بودن دیوارها داشته باشید یا بخواهید از دو رنگ متفاوت با هم، اما ساده برای دیوار‌های مجاور استفاده کنید. اما اگر تمایل دارید طرح و نقشی خاص را با جلوه‌ای جذاب و متمایز بر دیوار داشته باشید یا منظره‌ای دیدنی را روی دیوار خانه خود ایجاد کنید، تنها راه، استفاده از کاغذ دیواری است؛ زیرا در صورتی که شما در زمینه هنر طراحی و نقاشی توانایی خوبی نداشته باشید، ایجاد طرح و نقش زیبا روی دیوار، مطمئنا از توان شما خارج خواهد بود، بنابراین اینجاست که کاغذ دیواری بهترین گزینه برای دکوراسیون است.

کاغذ دیواری را می‌توان به نحوه‌های مختلف روی دیوارهای یک فضا نصب کرد. برای مثال می‌توان تمام دیوارها را با یک مدل کاغذ دیواری پوشش داد یا برای برجسته کردن نقطه کانونی، تنها یک دیوار اتاق را کاغذ دیواری کرد؛ هم‌چنین می‌توان برای هر دیوار، از کاغذ دیواری با طرح‌های متفاوت استفاده کرد. مشاهده نمونه های خارجی کاغذ دیواری.

هم‌چنین می‌توانید تنها نیمه پایینی دیوار را کاغذ کنید و نیمه فوقانی را با رنگی هماهنگ و مناسب رنگ‌آمیزی کنید؛ یا بالعکس، نیمه پایینی را با کاغذ دیواری طرح‌دار و نیمه فوقانی را با کاغذ دیواری ساده و با رنگی متناسب بپوشانید.

از طرف دیگر؛ در جاهایی که رنگ‌آمیزی دیوارها نمی‌تواند جلوه مطلوب و مورد نظر شما را به وجود آورد، می‌توان از کاغذ دیواری استفاده کرد. برای مثال، اگر دیوارهای خانه شما فرمی نازیبا و بد دارند می‌توان از کاغذدیواری برای پوشاندن عیوب دیوار بهره گرفت. همچنین دیوارهای پوشیده شده با کاغذدیواری‌های مرغوب خیلی سریع‌تر و آسان‌تر از دیوارهای رنگ شده تمیز می‌شوند. بنابراین کاغذ دیواری برای فضاهایی که دیوارهایش زود به زود نیاز به تمیز کردن دارند، مانند آشپزخانه یا اتاق کودک، گزینه مناسب‌تری است.

کجا به دنبال کاغذدیواری برویم؟

کاغذ دیواری را می‌توان در فروشگاه‌های مخصوص خود و هم‌چنین فروشگاه‌های مجازی بیابید. خرید کاغذدیواری از طریق اینترنت ایده خوبی نیست، زیرا بافت، طرح و رنگ کاغذ دیواری ها در عکس، هرگز مانند آنچه واقعا هستند مشخص نیست. هم‌چنین اگر شما به فروشگاه‌ها مراجعه کنید این شانس را دارید که بتوانید نمونه‌ای از گزینه‌های انتخابی خود را به خانه بیاورید و با وسایل و مبلمان خانه‌تان تطبیق دهید و جلوه آنها را با نورپردازی موجود در خانه، هم در روز و هم در شب مشاهده کنید، سپس بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. در صورتی‌که این امکان برای شما در خرید اینترنتی وجود ندارد.

چگونه مناسب‌ترین کاغذ دیواری را بیابیم؟

همانطور که گفتیم، به دلیل وجود تنوع بسیار زیاد کاغذ دیواری ها و احتمال گنگ شدن هنگام خرید، مهم است که حتما قبل از اینکه برای خرید بیرون بروید، ایده و طرحی را در ذهن داشته باشید و کاملا بدانید که چه می‌خواهید. برای این کار از مجلات و وب‌سایت‌های دکوراسیونی بازدید کنید و تصاویر فضاهایی که در آنها از کاغذ دیواری استفاده شده را ببینید، چه کسی می‌داند! شاید در این میان طرح و رنگ مورد علاقه و مناسب برای دکوراسیون خانه خود را بیابید و تنها برای یافتن آن به بازار بروید.

راه دیگر برای انتخاب کاغذدیواری این است که ابتدا به رنگ‌های موجود، نوع کف‌پوش و سبک دکوراسیون خانه خود و وسایل و مبلمان موجود در دکوراسیون خانه‌تان توجه و تعیین کنید که در اصل آنها دارای چه سبک و جلوه‌ای هستند؛ سپس به دنبال کاغذ دیواری متناسب با همان سبک بروید.

یک کاغذ دیواری ناهماهنگ با سبک دکوراسیون، می‌تواند جلوه کل دکوراسیون را تخریب کند. برای مثال، اگر سبک دکوراسیون خانه شما ساده و مدرن است، نصب کاغذ دیواری گل‌دار و پر زرق و برق به کلی جلوه دکوراسیون شما را تخریب خواهد کرد.

 فکر کردن به مبلمان و وسایل موجود در خانه، عناصر دکوراتیو و موکت یا دیگر کف‌پوش‌های موجود در فضا نیز ایده خوب دیگری است. برای مثال اگر در خانه خود کاناپه‌ای سبز رنگ در اتاق نشیمن دارید، مسلما انتخاب یک کاغذ دیواری صورتی می‌تواند تخریب کننده دکوراسیون فضا باشد. کاغذ دیواری باید متناسب و هماهنگ با رنگ و سبک وسایل موجود در فضا باشد.

در طراحی و از کاغذ دیواری های بسیار زیبایی میتوان استفاده کرد که باعث میشود جلوه قشنگتری به منزل یا محل کار دهد.

اگر برایتان مقدور است، بهتر است نمونه رنگ یا رنگ‌های اصلی دکوراسیون فضا را با خود هنگام انتخاب کاغذ دیواری داشته باشید تا بتوانید آن را با کاغذ دیواری‌ها تطبیق دهید. هم‌چنین توصیه دیگر ما این است که حتما از فروشنده کمک بگیرید؛ او را در جریان رنگ و طرحی (راه راه، طرح‌های هندسی، خلوت یا شلوغ)  که در ذهن دارید قرار دهید. برای مثال از او بخواهید آلبوم‌های موجود در فروشگاه را که طرح‌های موجود در آن نزدیک به طرح و رنگ مد نظر شماست برایتان بیاورد.

اگر ذهنیت واضحی در مورد آنچه که‌ می‌خواهید، ندارید، به فروشنده بگویید کل آلبوم‌های موجود در فروشگاه را برای یافتن بهترین کاغذ دیواری در اختیارتان قرار دهد.

در خصوص موارد موجود در هر آلبوم و نحوه قرارگیری نمونه‌ها در آن، از فروشنده راهنمایی بخواهید و پس از آن ابتدا یک دور به صورت سریع و گذرا صفحات را ورق بزنید؛ و تنها مواردی را که فکر می‌کنید با دکوراسیون خانه شما هماهنگ است نشانه بگذارید. پس از بازدید از کل آلبوم‌ها، به سراغ موارد علامت گذاشته شده بروید، این بار با دقت بیشتر و آرام‌تر آنها را مشاهده کنید و با نمونه رنگ دکوراسیون خانه خود تطبیق دهید. از میان این موارد بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها را انتخاب کرده و از فروشنده بخواهید تا نمونه‌ای از آن را در اختیار شما بگذارد تا برای تصمیم و انتخاب نهایی آنها را به خانه بیاورید؛ سپس گزینه‌ای را که بهترین جلوه را در نورپردازی شب و روز خانه شما داشت انتخاب کنید.

هزینه و قیمت کاغذ دیواری

قیمت کاغذ دیواری‌ها مقداری گیج کننده است. قیمتی که در آلبوم‌ها برای هر نوع کاغذ دیواری قید شده است برای یک رول از کاغذدیواری است. در حالی که رول‌های کاغذدیواری‌ها برای فروش دو برابر یا سه برابر یک رول تکی تولید می‌شوند. این کار سبب گمراهی افراد در محاسبه هزینه‌ها می‌شود؛ اما این کار دلیل دارد.

فروش کاغذ دیواری ها در رول‌های دو برابر و سه برابر، می‌تواند متراژ بیشتری کاغذ دیواری را نسبت به یک رول واحد در اختیار شما بگذارد. یک رول واحد تنها دارای ۴ متر و ۱۱٫۵ سانتی‌متر (۱۳٫۵ فوت) کاغذ دیواری‌ است در حالی که رول‌های دو برابر دارای ۸ متر و ۲۳ سانتی‌متر ( ۲۷ فوت) کاغذدیواری هستند. بنابراین اگر طول دیوار شما ۲ متر و ۷۵ سانتی‌متر (۹فوت) است، شما تنها می‌توانید سه ردیف کاغذ دیواری از یک رول واحد روی آن دیوار قرار دهید.

رول‌های کاغذ دیواری دارای عرض‌های مختلفی نیز هست. انواع اروپایی آنها دارای عرض ۵۲ سانتی‌متر (۲۰٫۵ اینچ) است در حالی که رول کاغذ دیواریهای آمریکایی عرض ۶۸٫۵ سانتی‌متر (۲۷ اینچ) دارد. یعنی مسلما شما می‌توانید مقدار بیشتری از دیوار را با یک رول کاغذ دیواری آمریکایی نسبت به یک رول کاغذ دیواری اروپایی بپوشانید.

مورد دیگری که روی قیمت کاغذدیواری تاثیر می‌گذارد؛ طرحی است که انتخاب می‌کنید. به طور کلی دو نوع طرح برای کاغذدیواری وجود دارد: طرح‌های مستقیم و صاف و طرح‌های منحنی شکل.

طرح‌های مستقیم و صاف مانند طرح‌های راه راه عمودی و افقی که باید در قسمت درزها تنظیم شوند و طرح‌های منحنی شکل نیز مانند طرح‌های گلدار و هندسی هستند که باز هم باید در قسمت درزها تنظیم شوند. این تنظیمات در قسمت درزها به طوری که دنباله طرح‌ها از ردیفی به ردیف دیگر رعایت شود، نیاز به متراژ بیشتری کاغذدیواری دارد که در این زمینه و اینکه طرح انتخابی شما به چه مقدار متراژ اضافه نیاز دارد، باید از فروشنده کمک بگیرید.

ایجاد نقطه کانونی با استفاده از کاغذ دیواری

شما می‌توانید با استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار یک نقطه کانونی در خانه‌ی خود ایجاد کنید و یا با استفاده از طرح های متفاوت کاغذ دیواری برای هر دیوار فضایی متفاوت داشته باشید. علاوه بر آن استفاده از کاغذ دیواری های قابل شستشو باعث می‌شود نظافت دیوارها بسیار سریع‌تر و آسان‌تر انجام شود.

در مجموع انتخاب صحیح ترکیب رنگ کاغذ دیواری و ترکیب طرح کاغذ دیواری می‌تواند نقش بسیار مؤثری در هر چه بهتر شدن فضای خانه شما داشته باشد. حال که با نقش کاغذ دیواری و اهمیت آن در دکوراسیون داخلی منزل آشنا شدید نوبت به انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای خانه‌ی شما می‌رسد. برای انتخاب صحیح کاغذ دیواری بهتر است پیش از خرید اطلاعاتی در مورد انواع کاغذ دیواری و بهترین ترکیب رنگ آن داشته باشید.

انواع کاغذ دیواری

برای آنکه بتوانید نقش کاغذ دیواری در خانه خود را به خوبی درک کنید ابتدا باید با انواع کاغذ دیواری های موجود در بازار آشنا شوید. کاغذ دیواری ها انواع مختلفی دارند که معرفی همه‌ی آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد. به همین علت در ادامه تنها به بررسی دو دسته بندی مهم آن‌ها خواهیم پرداخت. کاغذ دیواری های موجود در بازار معمولاً بر اساس جنس و طرح دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به شرح هر یک از این دسته‌بندی‌ها خواهیم پرداخت.

انواع کاغذ دیواری بر اساس جنس

به طور کلی کاغذ دیواری ها را بر اساس جنس می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.

  • کاغذ دیواری کاغذی
  • کاغذ دیواری PVC
  • کاغذ دیواری نانو

کاغذ دیواری کاغذی

همان‌طور که از نام آن پیدا است این نوع کاغذ دیواری‌ها از جنس کاغذ تهیه ‌شده‌اند و به همین جهت بسیار نازک هستند. یکی از معایب بزرگ این کاغذ دیواری‌ها این است که قابل شستشو نیستند همچنین به دلیل نازک بودن به‌راحتی پاره می‌شوند. این نوع از کاغذ دیواری در صورتی ‌که درست از آن‌ استفاده شود و در زمان جابه‌جایی وسایل منزل دقت نمایید دچار پارگی نشده و معمولاً بین 1 تا 2 سال عمر می‌کند. بهتر است از کاغذ دیواری کاغذی برای اتاق کودک استفاده نشود. تنها مزیت کاغذ دیواری کاغذی ارزان بودن آن نسبت به سایر انواع این متریال می‌باشد.

کاغذ دیواری PVC

کاغذ دیواری PVC که با روکش وینیل در بازار عرضه می‌شود محکم، بادوام، قابل شستشو و ضد خش است. این نوع کاغذ دیواری به دلیل استحکام و قابلیت شستشویی که دارد مناسب تمام قسمت‌های منزل به‌ویژه اتاق کودک است. کاغذ دیواری PVC پس از نصب معمولاً تا 5 سال دوام دارد. چنانچه قصد دارید از این متریال برای اتاق نوزاد استفاده نمایید حتماً قبل از خرید از استاندارد و ضد حساسیت بودن آن مطمئن شوید.

کاغذ دیواری نانو

کاغذ دیواری‌های نانو به دلیل تکنولوژی خاصی که در ساخت آن‌ها به کار گرفته‌ شده است ضد دوده و کثیفی هستند، پاره نمی‌شوند، ضد حساسیت هستند، در برابر تابش آفتاب مقاوم‌اند و عایق صدا و گرما هستند.

 انواع کاغذ دیواری بر اساس طرح

دسته بندی دیگر کاغذ دیواری ها بر اساس طرح آنهاست. بر این اساس می‌توان کاغذ دیواری ها را به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

  • کاغذ دیواری مخملی
  • کاغذ دیواری سه بعدی
  • کاغذ دیواری پوستری
  • کاغذ دیواری ساده

کاغذ دیواری مخملی

در ساختار کاغذ دیواری‌های بافت‌دار از الیافی مشابه مخمل استفاده ‌شده است و به همین دلیل این نوع کاغذ دیواری قابل شستشو نیست. این نوع متریال به دلیل زیبایی خاص و طرح‌های کلاسیکی که دارد بهترین گزینه برای خانه‌هایی با سبک دکوراسیون کلاسیک است.

کاغذ دیواری سه‌بعدی

کاغذ دیواری‌های سه‌بعدی یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین انواع کاغذ دیواری‌ها هستند. این نوع از کاغذ دیواری‌ها به دلیل طراحی خاصی که دارند از فاصله 3 تا 4 متری برجسته به نظر می‌رسند و به دلیل طرح‌ها و مدل‌های به‌روزی که دارا هستند بهترین گزینه برای ایجاد یک فضای خاص و متفاوت در خانه‌اند. لازم به ذکر است که این نوع کاغذ دیواری‌های قابل شستشو نیز می‌باشند.

کاغذ دیواری پوستری

یکی از انواع جدید کاغذ دیواری، کاغذ دیواری‌های پوستری هستند که به دلیل تنوع بالایی که دارند با هر نوع سلیقه‌ای سازگاراند. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نوع متریال هماهنگی بی‌نظیر آن با انواع سبک‌های دکوراسیون است. ازجمله انواع این کاغذ دیواری می‌توان به کاغذ دیواری پوستری مدل حیوانات، طبیعت، سه‌بعدی، چهره انسان و… اشاره کرد.

کاغذ دیواری ساده

کاغذ دیواری‌های ساده یکی از پرکاربردترین انواع کاغذ دیواری هستند که یا اصلاً هیچ طرحی ندارند و یا یک طرح بسیار ساده در بافت خود دارند. مزیت بزرگ کاغذ دیواری ساده این است که با هر نوع چیدمان یا سبک دکوراسیونی هماهنگ می‌شود و حتی می‌توان برای جذاب‌تر کردن محیط از ترکیب آن با کاغذ دیواری طرح دار نیز استفاده کرد. کاغذ دیواری‌های ساده هیچ محدودیتی در رنگ ندارند و در طیف وسیعی از رنگ‌ها تولید می‌شوند.

نکات مهم در ست کردن کاغذ دیواری

ترکیب کاغذ دیواری طرح دار و ساده نقش به‌سزایی در زیبایی دیوارها دارد. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که شلوغی خیلی زود خسته‌تان می‌کند، استفاده از کاغذ دیواری طرح دار به تنهایی برای تمامی دیوارهای منزل اصلاً مناسب شما نیست.

معمولاً در طراحی داخلی یک اتاق یا سالن برای جلوگیری از شلوغی و برجسته کردن یک نقطه کانونی تنها یک دیوار از اتاق را با کاغذ دیواری طرح دار می‌پوشانند و برای سایر دیوارها از کاغذ دیواری ساده استفاده می‌کنند. این کار نقش کاغذ دیواری را بیش از پیش نمایان کرده و جذابیت خاصی به فضای داخلی خانه می‌بخشد.

برای ترکیب کاغذ دیواری طرح دار با ساده توجه به برخی نکات ضرورت دارد که در صورت رعایت می‌تواند محیطی آرام و دل‌نشین در خانه ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین نکات، همخوانی کامل این دو مدل است. هنگام انتخاب کاغذ دیواری باید دقت داشته باشید که بافت هر دو کاغذ دیواری با یکدیگر هماهنگ باشند.

به عنوان‌ مثال اگر کاغذ دیواری طرح دار بافت پارچه‌ای دارد باید کاغذ دیواری ساده نیز بافت پارچه‌ای داشته باشد و یا اگر در بافت کاغذ دیواری طرح دار از اکلیل استفاده شده است حتماً باید کاغذ دیواری ساده نیز اکلیل دار باشد. دومین نکته مهم هماهنگی رنگ کاغذ دیواری‌ها و استفاده از پالت رنگی مناسب است. اگر در آلبوم‌های طراحان دکوراسیون و فروشندگان دقت کرده باشید در کنار هر کاغذ دیواری طرح دار یک کاغذ دیواری ساده همرنگ با آن ست شده است.

راهنمای انتخاب بهترین ترکیب رنگ کاغذ دیواری

یکی دیگر از مواردی که در نقش کاغذ دیواری بر زیبایی دیوارها موثر است، انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای این متریال است. اما در نظر گرفتن چند نکته می‌تواند این انتخاب را برای شما آسان‌تر کند. انتخاب بهترین ترکیب رنگ کاغذ دیواری به عوامل مختلفی از جمله رنگ لوازم موجود در خانه (مانند مبل، پرده و فرش)، میزان نورگیری، و نیز متراژ فضای شما بستگی دارد. در ادامه برخی از بهترین ترکیب رنگ‌های کاغذ دیواری را به شما معرفی خواهیم کرد تا با ایده گرفتن از آن‌ها یک ترکیب رنگ جذاب برای خانه خود انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا