علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

چرا Call of Duty Mobile یکی از بهترین گیم های موبایل است؟

بهترین گوشی برای بازی کالاف دیوتی موبایل + خرید سی پی ارزان

به نظر شما چه گوشی برای بازی کالاف دیوتی خوب است؟ در واقع اگر بخواهید یک گوشی بخرید و تنها موردی که برایتان اهمیت دارد، اجرای کال اف دیوتی در بالاترین سطح و با بهترین تنظیمات ممکن باشد، چه موبایلی را انتخاب می‌کنید؟

آیفون |بهترین سایت های خرید سی پی کالاف |خرید 5000 cp ارزان

تراشه‌ی پردازنده

قبول دارید مهم‌ترین عاملی که می‌تواند تعیین کند که چه گوشی برای کالاف دیوتی موبایل خوب است تراشه‌ی پردازنده‌ی آنست؟ در واقع هر پردازنده‌ای نمی‌تواند از پس یک بازی گرافیکی و سنگین مانند Call of Duty: Mobile برآید. برای اینکه بازی به خوبی اجرا شود و به اصطلاح لگ نزند، همچنین شما بتوانید از تماشای محتوای آن لذت ببرید، باید گوشی شما تراشه‌ای باپردازنده‌ی گرافیکی توانمند داشته باشد تا به خوبی بتواند از پس رندر کردن داده‌های گرافیکی این بازی برآید؛

همچنین (با توجه به سنگین بودن بازی کالاف موبایل) پردازنده‌ی مرکزی و یا سی پی یو آن در عملکردهای چند وظیفه‌ای یا مولتی تسکینگ امتیاز بالایی کسب کرده باشد.به عنوان مثال، تراشه‌ی فوق‌العاده قدرتمند اسنپ دراگون ۸۸۸ قادرست این بازی را با تنظمات گرافیکی اولترا و میانگین ۶۰ فریم در هر ثانیه اجرا کند که در مقایسه با دیگر تراشه‌های موبایلی عملکردی فوق‌العاده محسوب می‌شود و یا مثلاً تراشه‌ی دایمنسیتی ۷۲۰ مدیاتک، قادر به اجرای بازی کالاف دیوتی با تنظیمات گرافیکی high و میانگین ۴۳ فریم‌در‌هر‌ثانیه است.

باتری

همان طور که می‌دانید اجرای یک بازی سنگین مثل کالاف دیوتی، به انرژی زیادی نیاز دارد و هر سشن بازی درصد بالایی از شارژ را کاهش می‌دهد. با این حال اغلب گوشی‌هایی که این روزها در بازار موجودند ظرفیت باتری بالایی دارند و جایی برای نگرانی در مورد اتمام شارژ گوشی در وسط بازی باقی نمی‌گذارند، بعلاوه مصرف باتری توسط تراشه‌ی پردازنده و البته نرم‌افزار می‌تواند بهینه شود و هر چقدر این بهینه‌سازی بهتر صورت گرفته باشد، میزان مصرف کاهش می‌یابد و در نتیجه گرمای کمتری هم تولید می‌شود.

علاوه بر این برخی مدل‌ها از قابلیت خاصی به نام “bypass charging” پشتیبانی می‌کنند.این قابلیت باعث می‌شود زمانی که گوشی را به کابل شارژ متصل می‌کنید، باتری شارژ نشود و تنها برای اجرای عملکردی که در حال انجام آنست از نیروی دریافتی‌اش استفاده کند. این قابلیت علاوه بر اینکه به تخلیه نشدن شارژ باتری کمک می‌کند، از ایجاد گرمای اضافی نیز جلوگیری کرده و در نهایت باعث می‌شود گوشی کمتر داغ شود.

نمایشگر

نمایشگر و پردازنده‌ی گرافیکی باید مکمل یکدیگر باشند. در صورتی که تراشه‌ی گوشی از بهترین تنظیمات پشتیبانی کند، ولی نمایشگر توان اجرای آن را نداشته باشد، شما نمی‌توانید به این سطح گرافیکی دسترسی داشته باشید و در عمل این قابلیت برایتان حذف می‌شود.

از دیگر موارد تأثیرگذار در کیفیت گیم‌پلی بازی و دریافت بازخورد بهتر، نرخ‌نوسازی لمسی نمایشگرست، به عنوان مثال پشتیبانی یک نمایشگر از تاچ سمپلیگ ریت ۳۰۰ هرتزی به این معناست که در هر ثانیه ۳۰۰ بار نمایشگر به دنبال داده‌ی جدیدی بر مبنای لمس کردن پنل می‌گردد. در این حالت پس از اینکه انگشت شما کوچک‌ترین حرکتی کند، تنها ۰.۰۰۳ ثانیه طول می‌کشد تا نمایشگر متوجه آن شود. حال اگر نرخ‌نوسازی لمسی ۲۴۰ هرتز باشد، این مدت زمان برای بهترین گوشی برای کالاف دیوتی موبایل ۰.۰۰۴ ثانیه افزایش می‌یابد. شاید تصور کنید ۰.۰۰۱ زمان بسیار کوتاهیست، اما در بازی‌هایی مثل ندای وظیفه، همین یک هزارم ثانیه می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

سیستم خنک کننده

شاید بپرسید ایا بازی کالاف دیوتی گوشی را خراب میکند ؟ باید گفت قطعاً شما هم می‌دانید که متهم ردیف اول خراب شدن گوشی، گرماست. هر چقدر هم که عملکرد گوشی سنگین‌تر باشد حرارت تولید شده افزایش می‌یابد. منطقیست که وقتی بازی‌هایی مانند کالاف دیوتی موبایل اجرا می‌شوند گوشیتان گرم شود و مسلماً هر دستگاهی که بهتر بتواند این گرمای تولید شده را کنترل کند، در طولانی مدت دوام بیشتری خواهد داشت.

به طور کلی این بازی آسیب خاصی به گوشی وارد نمی‌کند، اما منطقاً پس از گذشت زمان و در صورت بازی کردن بیش از حد عملکرد همه‌ی گوشی‌ها تا اندازه‌ای افت می‌کند. یکی از بهترین راهکارها برای به تأخیر انداختن این فرایند هم محافظت از آن در برابر گرماست.

پیش از هر نکته‌ی دیگری باید گفت که گوشی‌ هایی برای کالاف دیوتی موبایل که در ادامه معرفی می‌کنیم تنها از نظر عملکرد در این بازی در مقایسه با قیمتشان بهترین هستند و گوشی‌هایی که در لیست می‌بینید، در نوع خود ارزان‌ترین مدل‌هایی هستند که می‌توانند کالاف دیوتی را نسبت به کلاس خود در بهترین سطح اجرا کنند.

یا به گفته‌ای دیگر، وجود نداشتن یک گوشی‌ در لیست زیر تحت هیچ شرایطی به معنای بد بودن عملکرد آن در بازی کالاف موبایل نیست بلکه تنها می‌توان نتیجه گرفت که ما گوشی ارزان‌تری را معرفی کردیم که قدرت اجرای این بازی در همان سطح را دارد.

در نهایت فراموش نکنید برای جمع‌آوری مطالب در این مقاله، عملکرد گوشی‌های مختلف تنها و تنها در بازی کالاف دیوتی در نظر گرفته شده و نه عملکرد کلی آنها در گیم‌های متفاوت.

بهترین گوشی آیفون برای بازی کالاف دیوتی موبایل

احتمالاً شما هم این جمله را بارها شنیده‌اید که آیفون بهترین گوشی برای بازی کالاف دیوتی موبایل محسوب می‌شود. واقعیت اندکی متفاوت است. در واقع باید گفت بهترین بازی کال اف دیوتی برای گوشی را می‌توان در پلتفورم ای او اس یافت.

همان‌طور که می‌دانید برای اینکه یک برنامه یا بازی بتواند اجازه‌ی ورود به اپ استور را کسب کند، باید هفت خان رستم را پشت سر گذاشته و آنقدر سطح خود را بالا ببرد تا بتواند از اپل تأییدیه بگیرد و راهی اپ استور شود. از همین رو توسعه‌دهندگان برنامه‌های شخص ثالث در اغلب مواقع نسخه‌ی مخصوص برای پلتتفورم ای او اس را در شرایط بهتری ارائه می‌دهند. کالاف دیوتی موبایل هم (با وجودی که نسخه‌ی اندرویدی آن نیز تا حد زیادی موفق ظاهر شده) از این قائده مستثنی نیست.

با این وجود نمی‌توان به سادگی از کنار عملکرد فوق‌العاده و سرعت بالای تراشه‌های پردازنده‌ی سری a اپل گذشت که در آیفون‌ها بکار رفته و مثل یک مغز متفکر کل داده‌های این گوشی‌ها را پردازش می‌کنند. در واقع همه‌‌ی عوامل دست‌به‌دست هم داده‌اند تا آیفون‌ها بتوانند این بازی را به خوبی اجرا کنند.

iphone 13 pro

همان‌طور که می‌دانید، آیفون‌ها روز‌به‌روز بهتر می‌شوند و مدل به مدل عملکردشان فوق‌العاده‌ترست. سری سیزدهم آنها هم که از نظر سخت‌افزاری عملکردی فوق‌العاده (حتی بهتر از آنچه اپل تصور می‌کرد) دارند. هر ۴ مدل این سری از تراشه‌ی a15 بایونیک بهره‌مند شده‌اند که در حال حاضر بهترین تراشه‌ایست که در دنیای موبایل وجود دارد.با این حال در این مقاله مدل پرو را به عنوان بهترین گوشی برای بازی کالاف دیوتی موبایل انتخاب کردیم، چرا که نسبت به نسخه‌ی استاندارد و مینی، باتری بزرگ‌تری دارد و مهم‌تر از همه از نمایشگر Super Retina XDR OLED با پشتیبانی از رفرش‌ریت ۱۲۰Hz بهره‌مند شده و در مقایسه با نسخه‌ی پرو مکس ۱۰۰ دلار ارزان‌ترست.

جای دارد به این نکته هم اشاره کنیم که این مدل در ۲۰ دقیقه تست بازی کالاف دیوتی حدود ۱۵ درصد از شارژ باتری‌اش را مصرف کرد.

iphone 12 mini

یکی از بهترین گوشی ها برای بازی کالاف دیوتی مدل مینی سری دوازدهم است. این گوشی که مینیموم قیمت ۴۰۰ دلاری دارد، به پردازنده‌ی A14 bionic مجهز شده که توانسته در عملکردهای چند وظیفه‌ای از نسخه‌ی ۵ بنچمارک معتبر گیک‌بنچ امتیاز ۴۱۴۱ را کسب کند.تنها ایرادی که می‌توان به این مدل وارد کرد، برخورداری از باتری کم‌حجم و ۲۲۲۷ میلی‌آمپری آنست که البته با توجه به بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری که اپل تدارک دیده و همچنین ظرافت ساخت بالای تراشه‌ی پردازنده، این گوشی یکی از کم‌مصرف‌ترین مدل‌هاییست که در بازار وجود دارد و همین باتری کوچک می‌تواند در چند سشن پشت سر هم بازی دوام بیاورد.

iphone SE 2020

اگر تمایل به صرف هزینه‌ی کمتری برای خرید از این برند داشته باشید، شک نکنید که مدل اس ای مناسب شماست، چرا که با وجود عملکرد کم‌نظیر سخت‌افزاری، قیمتی برابر ۲۴۰ دلار دارد.این مدل یکی از بهترین گوشی‌هاییست که می‌توانید با آن کالاف دیوتی بازی کنید، چرا که از تراشه‌ی A13 bionic (که در سری یازدهم بکار رفته بود) بهره‌مند شده و این تراشه قادر به اجرای این بازی با تنظیمات گرافیکی ultra و متوسط ۶۰FPS است.

البته این مدل نمایشگر ال سی دی ۴.۷ اینچی دارد و ظرفیت باتری‌اش تنها ۱۸۲۱ میلی‌آمپرست، اما با وجود جمع‌و‌جور بودن و طراحی نسبتاً قدیمی آن، نمی‌توان از کیفیت بی‌نظیر سخت‌افزار به نسبت قیمت آن گذشت.

اگر کلاً رابطه‌ی خوبی با اپل ندارید و یا به هر دلیل دیگری از هواداران اندروید هستید هم جایی برای نگرانی نیست. همان‌طور که اشاره کردیم بازی کالاف دیوتی در پلتفورم اندروید هم به خوبی توسعه داده شده و گوشی‌های زیادی هستند که می‌توانند آن را بدون نقص اجرا کنند و در ادامه به همین موضوع می‌پردازیم.

بهترین گوشی اندرویدی برای بازی کالاف دیوتی موبایل

تقریباً به‌ جز اپل، همه‌ی برندها گوشی‌هایشان را با سیستم‌عامل اندروید ارائه می‌کنند. از همین جهت اگر خودمان را به ای او اس محدود نکنیم، انتخاب‌های بیشماری در میان برندهای متنوع و مدل‌های رنگارنگ پیش رویمان قرار می‌گیرد. در ادامه بهترین گوشی ها برای کالاف در پلتفورم اندروید را معرفی می‌کنیم…

Asus ROG Phone 5

در هر مقاله‌ای که قرار بر این باشد که بهترین و قدرتمندترین گوشی‌ها معرفی شوند، این مدل گیمینگ ایسوس را هم می‌توانید پیدا کنید، مقاله‌ی بهترین گوشی برای بازی کالاف هم از این قائده مستثنی نیست.از جمله مزایای سخت‌افزاری این مدل که آن را به بهترین گوشی برای بازی کالاف دیوتی موبایل تبدیل کرده و عواملی که در بازی‌ کردن دست‌به‌دست هم می‌دهند و به لذت بردن هر چه بیشتر شما از این بازی کمک کنند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • تراشه‌ی پردازنده‌ی بسیار قدرتمند اسنپدراگون ۸۸۸ که قادر به اجرای کال اف دیوتی با تنظیمات گرافیکی اولترا و متوسط ۶۰ فریم‌در‌هر‌ثانیه است.
  • باتری حجیم ۶۰۰۰ میلی‌آمپری که از فست شارژ ۶۷ واتی پشتیبانی می‌کند و در کمتر از یک ساعت می‌توان آن را فول شارژ کرد.
  • نمایشگر امولد بسیار روشن که از رفرش ریت کم‌نظیر ۱۴۴ هرتزی پشتیبانی می‌کند و با توجه به بهینه‌سازی‌هایی که ایسوس در بک‌گراند انجام داده، تأخیر در تاچ بسیار کم بوده و یکی از بهترین بازخوردهای لمسی را داراست. تاچ سمپلینگ ریت این پنل ۳۰۰ هرتزست.
  • علاوه بر کورنیگ گوریلاگلس ویکتس، روی نمایشگر این مدل یک لایه قرار گرفته که اصطکاک را کاهش داده و از عرق کردن انگشتان شما در سشن‌های طولانی بازی جلوگیری می‌کند.
  • نمایشگر این مدل برای محافظت از چشم بهینه شده و می‌توان گفت نسبت به مدل‌های معمولی کمتر باعث خستگی چشمان شما در طولانی مدت می‌شود.
  • در این مدل یک فیدبک هپتیک فوق‌العاده ظریف گنجانده شده که با شناسایی صداهایی مانند شلیک گلوله و تبدیل آن‌ها به لرزشی زیر انگشتان شما به ارتباط گرفتن هر چه بیشتر با بازی کالاف دیوتی کمک می‌کند.
  • علاوه بر سیستم خنک‌کننده‌ی فوق‌العاده‌ای که این مدل دارد، از فَن جداگانه برای کاهش حرارت نیز پشتیبانی می‌کند که علاوه بر کم کردن دمای گوشی از گرم شدن و عرق کردن دستان شما در بازی‌های بسیار طولانی هم جلوگیری می‌کند.

تنها مزایای سخت‌افزاری این مدل نیست که آن را به بهترین گوشی برای کالاف موبایل تبدیل می‌کند، بلکه از نظر نرم‌افزاری نیز ایسوس یک رابط کاربری کاملاً گیم‌محور برای این مدل در نظر گرفته که احتمالاً قادر به جلب نظر هواداران کالاف موبایل هم هست. بعلاوه این مدل‌ از قابلیت فوق‌العاده کارآمد “bypass charging” نیز پشتیبانی می‌کند.

Sony Xperia 1 II

این مدل با وجود قیمت ۱۰۰۰ دلاری که دارد توانسته راه خود را به این لیست باز و عنوان بهترین گوشی برای کال اف دیوتی را دریافت کند. در واقع یکی از ویژگی‌هایی که این مدل دارد و آن را از دیگر گوشی‌هایی که معرفی کردیم (و معرفی خواهیم کرد) متمایز می‌سازد، تنظیمات خاص برای استریم کردن با آنست. رابط کاربری این قابلیت را برای شما فراهم می‌سازد و حتی به شما اجازه می‌دهد از تصویر شناور خودتان در گوشه‌ای از تصویر استفاده کنید و قابلیت تنظیم و سفارشی‌سازی صداهایی که در ویدئویتان وجود دارد را نیز برایتان فراهم می‌کند.

دوربین سلفی هم در این مدل از کیفیت بسیار خوبی برخوردارست و شما را قادر می‌سازد تصوریر خودتان را با کیفیتی مطلوب در استریم به نمایش بگذارید. مانند تصویر فوق می‌توانید مکان قرارگیری چهره‌یتان را تغییر دهید.تراشه‌ی این مدل هم Snapdragon 865 هست که قادر به اجرای کال اف دیوتی با تنظیمات گرافیکی اولترا و متوسط ۶۱ فریم در‌هر‌ثانیه است. در واقع می‌توان گفت این تراشه از نظر عملی یکی از بهترین عملکردها را در بازی کالاف دیوتی دارد.

باتری این مدل ۴۰۰۰ میلی‌آمپریست و فست‌شارژی که دارد تنها می‌تواند آن را با سرعت ۲۱ واتی شارژ کند، اما نمی‌توان از این مورد گلایه کرد، چرا که این مدل از قابلیت “bypass charging” پشتیبانی می‌کند و همانطور که گفتیم این ویژگی علاوه بر جلوگیری از تولید گرمای بیش از حد باعث می‌شود جایی برای نگرانی در مورد کم بودن سرعت شارژ و یا ظرفیت باتری باقی نمی‌ماند.

نمایشگر پرچمدار ۲۰۲۰ سونی یک پنل اولد ۴k است که تراکم پیکسلی ۶۴۳ پیکسل در هر اینچ را ارائه می‌دهد. در واقع یافتن همتایی برای این سطح از رزولوشن در نمایشگر‌های گوشی کار ساده‌ای نیست. بعلاوه این نمایشگر نسبت تصویر ۲۱:۹ دارد که باعث می‌شود تصویری که نمایش می‌دهد در مقایسه با اندازه‌ی استاندارد دیگر نمایشگرها طول بیش‌تری داشته باشد و در نتیجه می‌تواند محتوای بیش‌تری را به نمایش بگذارد.حتماً شما هم می‌دانید این مورد در بازی‌های رقابتی تا چه اندازه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 Samsung Galaxy S20 FE 5G

این مدل بهترین گوشی سامسونگ برای کالاف دیوتی موبایل است که رنج قیمتی معقولی قرار دارد.تراشه‌ی پردازنده‌ی این مدل هم اسنپدارگون ۸۶۵ است که قادر به اجرای کالاف موبایل با گرافیک اولترا و متوسط ۶۱ فریم‌در‌هر‌ثانیه بوده و نمایشگر سوپرامولد آن از رفرش ریت ۱۲۰Hz پشتیبانی می‌کند.

مقایسه Call of Duty: Mobile و Free Fire ؛ کدام بازی بهتر است؟

کال آو دیوتی موبایل بهتر است یا فری فایر؟ بازی فری فایر و کال آو دیوتی موبایل دو بازی رایگان در سبک بتل رویال هستند که اولین بار برای گوشی های اندروید منتشر شدند اما جالب است بدانید با ظهور برنامه گیم لوپ (برنامه ای جهت اجرای بازی های اندروید روی کامپیوتر با گرافیک بسیار بالا)، تعداد بازیکنان این دو بازی نسبت به گوشی های موبایل بیشتر شد، البته لازم به ذکر است قابلیت بازی بازیکنان پی سی با گوشی های موبایل نیز فعال است (به اصطلاح کراس پلتفرم)؛ فارغ از اینها هر کدام از این دو بازی طرفداران مختص به خود را دارند و ما در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم ببینیم بازی Free Fire بهتر است یا COD: Mobile؛

مقایسه Call of Duty: Mobile و Free Fire از لحاظ ویژگی ها

#1 – نقشه ها (Maps)

بازی Call of Duty: Mobile علی رغم اینکه ویژگی های مثبت زیادی در مبحث گیم پلی و گرافیک دارد، اما تنها 1 مپ دارد که خیلی باب میل طرفداران هم نیست؛ اما در طرف مقابل یعنی رقیب خود، بازی فری فایر (Free Fire) سه مپ با نام های Bermuda و Purgatory و Kalahari دارد.

اگر چه بازی کال آو دیوتی موبایل بخشی به نام مولتی پلیر (MultiPlayer) دارد که دارای چندین نقشه مختلف و متنوع است.

#2 – بخش ها (Modes)

بازی فری فایر سه بخش با نام های Battle Royale و TDM و Multipe Event دارد که سومین بخش در زمان ها و رویدادهای مخصوص به بازی می آید و همیشگی نیست. اما در طرف مقابل بازی کال آو دیوتی علاوه بر بخش های بالایی، بخش زامبی نیز دارا می باشد.

به طور کلی بازی COD: Mobile متنوع تر می باشد.

#3 – سطح بهینگی

برای تجربه بازی Call of Duty Mobile شما به یک گوشی تقریبا قدرتمند نیاز دارید تا بتوانید این بازی را بدون مشکل حداقل روی گرافیک خوب و یا حتی متوسط تجربه کنید، اما در طرف مقابل بازی Free Fire را می توان روی ضعیف ترین گوشی های نسل حاضر گوشی های موبایل نیز تجربه کرد که همین یک ویژگی مثبت محسوب می شود.

#4 – تعداد بازیکن های بخش بتل رویال

دیگر 100 نفره بودن بازی های بتل رویالی تقریبا تبدیل به یک استاندارد شده است، اگر چه بازی های زیادی مثل ایپکس لجندز (Apex Legends) در این سبک هستند که از این قانون پیروی نمی کنند؛ فری فایر نیز از همین دسته است، چرا که فقط 50 نفر بازیکن را در هر بازی ساپورت می کند، به اینها بات ها (ربات های کامپیوتری که بازیکن آنلاین نیستند) را نیز اضافه کنید؛ اما در طرف مقابل بازی کال آو دیوتی موبایل 100 نفره است و کاملا با نقشه بازی همخوانی دارد.

#5 – گرافیک و حجم بازی

اینکه گرافیک بازی Cod Mobile چندین درجه باکیفیت تر از Free Fire است یک موضوع کاملا غیرقابل انکار است و به همین دلیل این بازی 2.1 گیگابایت حجم دارد اما رقیب خود، 571 مگابایت حجم دارد.

#6 – گیم پلی

بدون شک تنوع اسلحه ها، گان پلی و لذت شلیک با اسلحه های بازی Cod Mobile چند درجه بالاتر از رقیب خود یعنی فری فایر است؛ اگر چه فری فایر نیز گیم پلی و گان پلی مختص به خود را دارد، اما اگر بخواهیم تعصب و سلیقه را کنار بگذاریم و نکات فنی را ملاک قرار دهیم، فری فایر یک بازی ضعیف از لحاظ گیم پلی محسوب می شود.

نتیجه گیری از مقایسه: COD Mobile بهتر است یا Free Fire؟

اگر مقایسه را خوب مطالعه کرده باشید، حتما متوجه شده اید که بازی کال آو دیوتی موبایل از لحاظ گیم پلی، گرافیک و از همه مهمتر تنوع چند سطح بالاتر از فری فایر است و فکر می کنم شما هم همین نظر را داشته باشید؛ به طور کلی معتقدم بازی Free Fire برای کسانی مناسب است که تاکنون بازی بتل رویال تجربه نکرده اند، قصد حرفه ای بازی کردن ندارند و گوشی آنها از لحاظ سخت افزاری قوی نیست.

دکمه بازگشت به بالا