چرا بعد عمل بینی نباید خندید؟

عوارض خندیدن بعد از عمل بینی چیست؟

آیا در مورد عوارض خندیدن بعد از عمل بینی مطلع هستید؟ خندین بعد از عمل بینی باید چگونه باشد؟ یا سوالاتی مشابه به این موضوع که خیلی از زیباجویان در زمان مشاوره از جراح بینی می پرسند. دکتر شهریار یحیوی در این مقاله قصد دارد تا در مورد این موضوع صحبت کند. پس اگر سوال شما نیز هست تا انتهای نوشتار همراه ما باشید.

تا چه مدت بعد از عمل بینی نباید سر را پایین انداخت |تا چه مدت بعد عمل بینی نباید به پهلو خوابید |چند وقت بعد عمل بینی میشه خندید

علت مراقبت از صورت بعد از جراحی بینی

جراح بینی زمانی که بینی شما را عمل می کند برای حفظ ساختار بینی از بخیه استفاده می کند، این بخیه ها از دو نوع جذبی و غیر جذبی برخوردار هستند. (بخیه ها جذبی همانطور که از نام آن مشخص است با گذشت مدتی بعد از عمل جذب می شوند ولی بخیه های کشیدنی باید حتما کشیده شوند که انجام آن حتما لازم است توسط بهترین جراح بینی انجام شود)

پس داشتن هر نوع تغییر در صورت خود مثل خندین یا گریه کردن بعد از عمل بینی می تواند منجر به ایجاد فشار در بینی شود، این فشار منجر به کش آمدن بخیه ها و از همه مهم تر تغییر حالت فرم بینی می شود. با توجه به تمامی نکات گفته شده باید اشاره کنیم که در طی دوران نقاهت خود حتما مراقبت های بعد از عمل بینی را رعایت کنید تا حالت بینی به هیچ عنوان دچار تغییر نشود.

عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

خندین بعد از جراحی بینی می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد به خصوص اگر در هفته اول بعد از جراحی بینی خود بخندید به بافت بینی لطمه وارد می شود پس با توجه به اهمیت بالای این موضوع بهتر است تا به تمامی نکات مراقبتی بعد از جراحی توجه داشته باشید.

از مهم ترین عوارض خندیدن بعد از عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خندین می تواند فرآیند ترمیم زخم را دچار اختلال کند.
  • خندین بعد از عمل می تواند منجر به ایجاد درد در فرد شود.
  • در صورت خندین بعد از عمل بینی امکان پاره شدن بخیه ها وجود دارد.
  • در زمان خندیدن پره های بینی پهن شده و باعث ایجاد ظاهری نامناسب در بینی می شود در نتیجه حالت بینی را دچار تغییر می کند.

تا چه مدت بعد از عمل بینی نباید سر را پایین انداخت |تا چه مدت بعد عمل بینی نباید به پهلو خوابید |چند وقت بعد عمل بینی میشه خندید

خندیدن در هفته اول بعد از عمل بینی

در زمان خندیدن نوک بینی به سمت پایین متمایل می شود و منجر به کش آمدن پره ها می شود. با توجه به تمامی موارد گفته شده باید اشاره کنیم که داشتن هر گونه فعالیت یا ورزش بعد از جراحی بینی می تواند منجر به ایجاد فشار در بینی شود، ولی خیلی از افراد ممکن است کنترل کردن این موضوع برایشان سخت باشد، اما لازم است حتما بدانید که بعد از عمل بینی هنوز استخوان بینی در جای اصلی خود ثابت نشده است و وارد کردن هر گونه فشار می تواند تغییرات بسیار زیادی اعم از باز شدن زود هنگام بخیه ها را به همراه داشته باشد وجود چنین مشکلی سرعت جوش خوردن بخیه ها را کند تر کرده و از همه مهم تر منجر به ایجاد عفونت و التهاب بعد از عمل می شود.

پس با توجه به اهمیت بالای این موضوع بهتر است تا از خندیدن، بعد از عمل بینی خود به شدت اجتناب کنید تا بهترین نتیجه را از عمل خود دریافت کنید.

حد مجاز خندیدن بعد از جراحی بینی چقدر است؟

در خصوص این موضع، حد مشخصی را نمی توان در نظر گرفت و خودتان خیلی راحت می توانید با توجه به شرایط یا موقعیتی که دارید آن را تعیین کنید. به عنوان مثال اگر بعد از خندین دچار احساس درد کردید سریعا خنده خود را قطع کنید ولی در بعضی از مواقع کنترل خنده کمی سخت می شود که بهتر است با وجود چنین شرایطی دو طرف صورت خود را خیلی آرام نگه دارید ولی توجه داشته باشید که با انجام این کار هیچ گونه فشاری نباید به بینی وارد شود.

زمانی که این یک هفته بعد از عمل بینی که جزء حساس ترین دوران محسوب می شود گذشت، خندین کمی راحت تر خواهد بود چرا که پره های بینی محکم تر شده اند اما نباید به هیچ عنوان در انجام این کار زیاده روی کنید و حتما تا پایان دوره نقاهت خود مراقبت های لازم را رعایت کنید.

با توجه به تمام نکات مراقبتی گفته شده از داشتن هر نوع تنشی بعد از عمل بینی اجتناب کنید و حتما تمامی مراقبت های لازمه را رعایت کنید تا به هیچ عنوان جراحی انجام شده تحت تاثیر قرار نگیرد.

بررسی عوارض خنده و گریه بعد از انجام عمل بینی

زمانی که صحبت از انجام عمل های زیبایی و خصوصا عمل بینی می شود، بیشتر افراد تنها به فرایند و هزینه انجام عمل فکر می کنند. در حقیقت افراد بسیار کمی هستند که شرایط بعد از عمل اطلاعی دارند و باید گفت که از مراقبت های بعد از انجام علم زیبایی غافل اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر خندیدن و یا گریه کردن بعد از عمل زیبایی بینی بپردازیم.

خندیدن و یا گریه بعد از عمل زیبایی بینی خطرناک است؟

معمولا بعد از انجام عمل زیبایی بینی توصیه می شود که فرد حداقل تا یک ماه از داشتن حرکات شدید فک خودداری کند. برای روشن شدن عوارض این حالات بر روی جراحی بینی کافیست به عضلات صورت به ویژه در ناحیه لب و بینی دقت کنید، عضلات ریزی نوک بینی شما را با لب فوقانی متصل می کنند و وقتی لبخند می زنید یا می خندید این عضلات قسمت نوک بینی شما را پایین می آورند. بخیه هایی که در ناحیه غضروف نوک بینی بعد از رینوپلاستی زده می شود،  بسیار ظریف هستند.

در حالتی که گریه می کنید نیز بینی دارای تحرکات خاص خود است و به نوعی جمع و جور می شود. مسلما بعد از عمل بینی چنین مواردی در زیبایی شما تاثیر می گذارد و توصیه می شود از انجام حرکات ناگهانی بعد از انجام عمل خودداری کنید.

در یک دید کلی نه تنها برای عمل زیبایی بینی که برای هر نوع عمل دیگری همواره توصیه می شود که از انجام حرکات ناگهانی خودداری نمایید. در عمل های زیبایی صورت نیز حرکت ناگهانی یا شدید عضلات صورت می تواند بر روی بخیه ها تأثیر بگذارد، همچنین می تواند باعث ایجاد خونریزی شود. علاوه بر این، گریه می تواند باعث گرفتگی در بینی شما شود و همانطور که می دانید فین کردن و تخلیه بینی بعد از رینوپلاستی به مدت 5 هفته ممنوع است.

پس همواره بیاد داشته باشید که بعد ازا مجام عمل زیبایی بینی رسیدن به نتایج پایانی و ممورد نظر همگی در دست شماست و با کنار گذاشتن برخی عادات همیشگی می توانید این عوارض را تا بیشترین حد ممکن کاهش دهید.

بعد از عمل بینی میزان مجاز خنده و گریه چقدر است؟

توجه داشته باشید که برای خنده و یا گریه بعد از عمل بینی هیچ حد خاصی تعریف نشده است، اما خودتان می توانید مقدار مجاز را پیدا کنید. برای مثال در زمان خنده و یا گریه هر زمان که احساس درد می کنید، خندیدن را متوقف کنید. یا در هنگام خندیدن دو طرف صورت در کنار خط خنده را به آرامی با دستانتان نگه دارید.

از زمانی که در حین خنده و یا گریه بعد از عمل نیز احساس راحتی داشتید می توانید محدودیت های خود را برطرف کنید که به طور معمول 2 ماه پس از عمل جراحی خواهد بود و فراموش نکنید احتیاط شرط عقل است. سعی کنید در طول دوره بهبودی از بینی خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنید و از قرار دادن در معرض هرگونه تنش ناخواسته خودداری کنید.

به طور کلی بعید به نظر می رسد که بعد از انجام عمل بینی صدمه ای به بینی خود وارد کنید یا با خنده بیش از حد بر نتایج جراحی بینی خود تاثیر بگذارید. مهمترین نکته این است که در هنگام بروز احساسات از لمس یا مالش بینی خودداری کرده و در حین طی کردن مراحل بهبود از بروز حالات شدید چهره مانند گریه، خندیدن و لبخند زدن خودداری کنید.

بررسی مهمترین نکات بعد از انجام عمل بینی

مهمترین مواردی که بعد از انجام عمل بینی باید به آن توجه داشته باشید مواردی است که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد. دقت داشته باشید که بعد از عمل بینی نیازی به استفاده از مسکن های قوی نیست و معمولا برای رفع درد بعد از عمل، پزشک معالج مسکن هایی مناسب را در اختیار بیمار قرار می دهد.

یکی از مهمترین نکاتی که روز اول بعد از عمل باید بخاطر داشته باشید این است که باید در روز اول کاملا در تخت بمانید و استراحت کنید و البته سرتان نیز به سمت بالا باشد. برای مثال می توانید از چندین بالشت استفاده کنید تا سرتان در حالت مناسبی قرار بگیرد.

به دلیل ترشحات بینی، پانسمان پایین بینی ممکن است کثیف شود. در صورت کثیف شدن پانسمان می توانید پانسمان را عوض کنید تا زمانی که ترشحات بینی قطع شود. در عمل های جراحی دکتر شهریار یحیوی از پانسمان داخل بینی (تامپون) استفاده نمی شود و شما می توانید بلافاصله پس از عمل به راحتی از بینی خود نفس بکشید.

معمولا بعد از انجام عمل از قالب های گچی برروی بینی استفاده می شود. همواره سعی کنید که قالب مورد استفاده خشک باقی بماند. همچنین تا زمانیکه پزشک معالج توصیه نکرده است از برداشتن قالب گچی نیز خودداری کنید.

معمولا یکی از شایع ترین عوارض بعدی از انحام عمل زیبایی بینی بروز تورم است. برای کاهش تورم بعد از عمل نیز می توانید به مدت دو روز سرتان را در حالت بالاتری نسبت به همیشه قرار دهید. بدین ترتیب تورم کمتری را تجربه می کنید. همچنین برای کاهش تورم و جلوگیری از تغییرات رنگ پوست از یخ بر روی گونه و چشم هایتان در دو روز اول بعد از عمل استفاده کنید.

توصیه می شود تا حد ممکن با عطسه نکنید و یا اگر عطسه می کنید با دهان بسته نباشد و با دهانی کاملا باز عطسه کنید.

تا چند روز بعد از عمل بینی، سرتان را به جلو خم نکنید و در صورت ترشح بینی در چند روز اول برای پاک کردن آن به بینی خود دست نزنید و از دستمال برای این کار استفاده کنید.

برای تمیز کردن بینی هیچ وسیله ای را داخل بینی نکنید و به مدت یک یا دو روز بعد از عمل جراحی بینی تا حد ممکن غذاهای سریع الهضم میل کنید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جوییدن طولانی مدت دارند خودداری کنید و این تنها محدودیت شما به عنوان یک برنامه غذایی است. در یک هفته اول بعد از عمل بینی از حرکت دادن شدید عضلات صورت خودداری کنید و از خندیدن و صحبت کردن و گریه کردن زیاد بپرهیزید.

مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی بگیرید!

از دستکاری لب بالا خودداری کرده و برای مسواک زدن از یک مسواک نرم استفاده کرده و به آرامی دندان های خود را مسواک بزنید. همچنین چسب های روی بینی نباید خیس شوند ولی برای تمیز کردن قسمت های خارج از قسمت های چسب خورده می توانید از پنبه مرطوب استفاده کنید به گونه ای که چسب ها خیس نشود.

اگر در هفته اول نیاز به حمام دارید تا حد ممکن موهای خود را نشویید و یا برای شستن موهایتان از کسی کمک بگیرید، دلیل این کار نیز این است که تا حد ممکن از خیس شدن پانسمان ها جلوگیری شود.

در این یک هفته ابتدای بعد از عمل، از لباس های بسته استفاده نکنید و لباس هایی انتخاب کنید که از جلو یا عقب باز می شوند. نکته مهم دیگر نیز این است که  داروهایتان که پزشک برای شما تجویز کرده به طور دقیق طبق دستورات پزشک استفاده کنید. همچنین  به مدت دو هفته بعد از عمل بینی، استفاده از مرطوب کننده هوا و استفاده از سرم برای شستشوی بینی توصیه می شود.

اما مهمترین نکته ای که خصوصا خانم ها باید به آن توجه داشته باشند این است که بعد از برداشتن قالب و پانسمان ها برای استفاده از مواد آرایشی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نکته مهم برای آقایان نیز این است که از ورزش کردن و فعالیت های شدید بدنی و جنسی بپرهیزید و مدت زمان بیشتری استراحت کنید.

در مدت دو هفته ابتدای بعد از عمل و یا بیشتر از صحبت های طولانی تلفنی و فعالیت های اجتماعی شدید خودداری کنید. همچنین تا یک ماه بعد از عمل نیز حق ورود به استخر و شنا کردن ندارید و فکر استفاده زا مواد برنزه کننده و قرار گرفتن در آفتاب و تابش مستقیم را هم از سر خود بیرون کنید.

از عینک به مدت 6 تا 7 هفته استفاده نکنید، زیرا با توجه به اینکه روی بینی قرار میگیرد ممکن است به بینی شما آسیب برساند و یا برای استفاده از عینک می توانید آن را با چسب به پیشانی بچسبانید تا روی بینی شما قرار نگیرد. بعد از 2 تا 3 روز، محدودیتی برای استفاده از لنزهای تماسی ندارید

سخن پایانی

ما در این نوشتار قصد داشتیم تا شما را با عوارض بعد از عمل بینی آشنا کنیم پس با توجه به اهمیت زیادی که این موضوع می تواند در نتیجه جراحی شما داشته باشد حتما مراقبت های بعد از جراحی بینی که یکی از آن ها عدم خندیدن زیاد است را به خوبی رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از جراحی خود دریافت کنید.

دکمه بازگشت به بالا