علم و تکنولوژی

آیا وی پی ان vpn مصرف اینترنت را افزایش میدهد؟

در جواب به پرسش بالا باید گفت VPN و سرویس هایی که از Tunneling استفاده می کنند قطعا باعث افزایش مصرف اینترنت ما می شوند اما سوال اینجاست که این افزایش مقدار به چه میزان هست؟ احتمالا شما هم شنیده اید که در صورت استفاده از VPN مصرف ما دو تا سه برابر بیشتر می شود، باید به شما بگوییم این حرف صحت ندارد.

فرآیند رمزنگاری

وقتی از VPN استفاده می کنیم از دستگاه ما به سمت یک یا چند سرور در کشوری که دارای اینترنت آزادتری است فرآیند رمزنگاری انجام می شود و داده های ما در بین این مسیر رمزنگاری می شوند . به دلیل این رمزنگاری امکان شنود و شناسایی داده ما بسیار بسیار سخت می شود، به این فرآیند رمزنگاری در اصطلاح تونل زدن یا Tunneling گفته می شود .

دلیل افزایش مصرف اینترنت چیست؟

در پاسخ به این سوال همانطور که پیش تر گفتیم VPN ها برای ایجاد ارتباط امن بین ما و سرور مقصد اقدام به رمزنگاری داده ها می کنند این کار باعث به وجود آمدن بار کاری رمزنگاری یا Encryption Overhead اضافی بین 5 تا 20 درصد روی مصرف ترافیک اینترنتی ما می شود.

چرا 5 تا 20 درصد؟

در این حالت میزان مصرف اینترنت ما بستگی به نوع پروتکل مورد استفاده توسط vpn دارد به صورتی که هر چه رمزنگاری با تعداد بیت های بیشتری انجام شود طبیعی است مصرف اینترنت افزایش پیدا کند.

تعداد بیت های مورد استفاده در حالت عادی به شرح زیر است:

  1. PPTP >> دارای 128 بیت رمزنگار
  2. L2TP//IPsec >> دارای 128 بیت رمزنگاری

در این حالت یعنی رمزنگاری 128 بیتی تنها 5 درصد به ترافیک اینترنتی ما اضافه خواهد شد.

اما گاهی از همین پروتکل ها با رمزنگاری 256 بیتی استفاده می شود، در این حالت ترافیک ما بین 15 تا 20 درصد افزایش خواهد داشت یعنی با استفاده از OpenVPN که دارای 256 بیت رمزنگاری است در بدترین حالت ترافیک اینترنت ما 20 درصد افزایش خواهد یافت در این شرایط اگر بخواهیم یک فایل 1000مگابایتی دریافت کنیم مصرف ما 20 درصد بیشتر یعنی 1200 مگابایت خواهد شد. پس استفاده از vpn قطعا باعث افزایش مصرف اینترنت ما خواهد شد ولی نه افزایش چند برابری بلکه نهایتن 20 درصد.

عامل دیگر در مصرف اینترنت

گاهی اوقات برنامه ها و سرویس هایی وجود دارند که به دلیل تحریم اجازه استفاده کاربران ایرانی به سرویس شان را نمی دهند. اما وقتی از vpn استفاده می کنیم این برنامه ها شروع به بروز رسانی خود می کنند و این باعث افزایش مصرف ما می شود.البته شما به جای استفاده از vpn و با کمک این مقاله میتوانید از دست بسیاری از این دست تحریم ها خلاص شوید

VPN و افزایش سرعت اینترنت

اگر ما از سایتی استفاده کنیم که سرورهایش در کشوری است که vpn ما فعال شده مثلا هر دو در آلمان هستند، در این حالت به دلیل آنکه از تونلینگ استفاده می شود بسته ها از روتر های کمتری عبور میکنن که این باعث افزایش سرعت تقریبی ما خواهد شد، بدیهی است در این حالت سایت های ایرانی کند تر باز خواهد شد.

ناشناس ساز چیست؟

به عنوان نکته پایانی باید بدانید که سرویسی داریم به نام ناشناس ساز یا Anonymizer این سرویس همانند VPN آیپی ما را تغییر میدهد با این تفاوت که از رمزنگاری استفاده نمی کند پس اطلاعات ما قابل شنود هستند، همچنین Anonymizer ها بسیار کند هستند و بیشتر به عنوان تست نفوذ و توسط هکر ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ما استفاده از آن را به دلایل امنیتی به شما توصیه نمی کنیم.

منبع :
https://www.nelectronic.ir/آیا-vpn-مصرف-اینترنت-را-چند-برابر-می-کند؟/

دکمه بازگشت به بالا