علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

آیا کامپیوتر ها می‌بینند؟ اما چطوری؟ | لایزرو

بله کامیپوتر ها توانایی ادراک تصاویر را دارند، نه تنها کامپیوتر های بلکه دوربین ها، ماشین ها و بسیار از وسایل دیجیتال قابلیت ادراک تصاویر به وسیله پردازش تصویر را دارند. شاید جالب باشد که بدانید چطور این کار انجام می‌شود؟ جواب کوتاه است، با استفاده از هوش مصنوعی.

هوش مصنوعی در پردازش تصویر در زمینه های مختلفی از جمله پزشکی، نظامی، راه داری، کنترل سرعت و ترافیک، صنعتی، هوایی و ماهواره ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته هر روزه به دامنه استفاده از هوش مصنوعی در زمینه های مختلف افزوده می‌شود و هوش مصنوعی به دیگر حوزه ها ورود پیدا کرده است.

ابر هوش مصنوعی |انواع روش های هوش مصنوعی |انواع هوش مصنوعی pdf

هوش مصنوعی قابلیت خود آموزی دارد یعنی اگر اشتباه کند و این اشتباه برای هوش مصنوعی تصحیح شود قدرت تشخیص اش برای دفعات بعد قوی تر شده و در نهایت با گذشت زمان باعث بروز خطاهای کمتری می‌شود.

تصاویر دیجیتال

تصاویر دیجیتال از تعداد زیادی مربع های کوچک که به پیکسل معرف هستند تشکیل شده است، هر پیکسل یک مقدار دیجیتال دارد که بیان کننده میزان روشنایی آن است. اصطلاحا به این نوع تصاویر Raster گفته می‌شود. تصاویر Raster از تعدادی سطر و ستون تشکیل شده است که قرار گرفتن آنها کنار هم، باعث تشکیل تصویر کلی می‌شود.

تفکیک تصاویر، به تعداد پیکسل‌ها در طول و عرض یک تصویر بستگی پیدا می‌کند، به طوری که با کوچک کردن هزار تصویر و قراردادن آنها در کنار هم یک تصویر دیگر نیز ساخت. نمونه هایی از این دست در سطح اینترنت وجود دارد.

نمونه هایی از استفاده پردازش تصویر

پردازش تصویر به صنایع و تسهیل کارهای رومزه کمک بسیاری کرده است. مثلا در دوربین های کنترل سرعت جاده ها در صورت نبودن پردازش تصویر امکان شناسایی فرد متخلف نیز وجود نداشت. اما این تنها یک نمونه برای پردازش تصویر نیست، نمونه های بسیاری را می‌توان برای این موضوع ذکر کرد که اطلاع از آن احتمالا برای شما جذاب نیز خواهد بود. در ادامه به ذکر چند نمونه خواهیم پرداخت.

پردازش متن

کامپیوتر ها برای درک متن نوشته شده از یک الگوریتم معروف استفاده می‌کنند که به سیستم های کامپیوتری کمک می‌کند متن نوشته شده را تشخیص دهند و در مواردی آن را اصلاح یا متن بهتری را پیشنهاد دهند.

نحوه کار الگوریتم های پردازش متن بسیار جالب است، الگوریتم خطوط کلماتی که روی یک کاغذ نوشته می‌شود را بررسی می‌کند و با توجه به حروف و کلمات بین حروفی که به آن نزدیک تر است نمره ای می‌دهد و حرفی که نمره بیشتری را گرفته باشد انتخاب می‌شود.

پردازش تصویر در پزشکی

احتمالا اسم رشته مهندسی پزشکی به گوش شما نیز خورده باشد این رشته کاربرد تکنولوژی در پزشکی را بیش از پیش نمایان می‌کند، امروز عمل های کمتر تهاجمی و بدون شکافتن بدن بیمار و با ایجاد چند حفره در بدن بیمار انجام می‌شود و توسط دوربین هایی که به بدن بیمار وارد می‌شود کل عمل قابل مشاهده است. هوش مصنوعی در تشخیص پزشکان بسیار کمک کننده بوده به طور مثال امروزه پردازش تصویر در پزشکی به رادیولوژیست ها و پزشکان برای درک و تشخیص آنها کمک بسیار کرده است.

پردازش تصویر در لاتاری

لاتاری یک برنامه مهاجرتی است که سالانه توسط آمریکا و با مدیریت نهاد کی سی سی انجام می‌شود. متقاضیان مهاجرت به آمریکا در این برنامه ثبت نام کرده و در صورت برنده شدن در لاتاری گرین کارتوارد آمریکا می‌شوند. هر متقاضی برای ثبت نام در لاتاری بایستی شرایط لاتاری را داشته باشد و یکی از مهم ترین این شرایط داشتن عکس مناسب و مطابق با معیار های عکس لاتاری است.

در این برنامه میلیون ها نفر ثبت نام می‌کنند، فرم هایی که تصاویر نامناسب دارند بایستی از قرعه کشی لاتاری کنار گذاشته شوند. تشخیص تصاویر نامناسب با هوش مصنوعی انجام می‌شود و در لحظه عکس درست را از غلط تشخیص می‌دهد. اگر این کار دستی و توسط انسان انجام میشد زمان بسیار زیادی گرفته میشد اما با استفاده از هوش مصنوعی این کار در لحظه انجام می‌شود. در این باره می‌توانید در سایت layzero.ir بیشتر مطالعه کنید.

تشخیص اشیا

فرایند تشخیص اشیا چه در حرکت باشند و چه ثابت از جمله مواردی است که با استفاده از پردازش تصویر صورت می‌گیرد. مثال قابل لمس برای تشخیص اشیا، دوربین های کنترل سرعت و ترافیک هستند. دوربین های ثبت تخلفات رانندگی به سادگی می‌توانند سرعت غیرمجاز، تغییر لاین یا سبقت غیر مجاز را تشخیص دهند، اگر نحوه کار این دوربین ها را شرح دهیم متوجه می‌شوید که تشخیص تخلفات برای این دوربین های کار سختی نیست.

برای سبقت غیر مجاز و تغییر لاین غیر مجاز، دوربین های ثبت تخلف هر خودرویی که وارد محدوده دوربین می‌شوند را با یک خط دنبال می‌کنند و در صورتی که خودرو خط صافی را دنبال کند تخلفی برای آن ثبت نمی‌شود اما اگر خط به شکل زیگ زال طی شود احتمال ثبت تخلف هست.

سخن پایانی

فکرش را بکنید اگر علمی با عنوان پردازش تصویر نبود و برای تشخیص تصاویر انسان ها می‌خواستند این کار را انجام دهند چه انرژی و زمانی از انسان ها گرفته می‌شد. در نمونه لاتاری که بدان اشاره کردیم، پردازش تصویر در چند ساعت میلیون ها تصویر را پردازش کرده و تصاویر صحیح را تشخیص می‌دهد. برخی ادعا دارند هوش مصنوعی علیه بشریت است اما بمب اتم برای بشر خطر بیشتری نسب به هوش مصنوعی دارد ?

دکمه بازگشت به بالا