ارتباط بین ضعف ارزش دلار آمریکا و ارزش پایدار طلا

قیمت روز یرو – دلار، در بازار ارز های خارجی (فارکس) به صورت لحظه ای

EURUSD = 1.07689

نمودار آنلاین یرو به دلار در بازار ارز های خارجی، از طریق سایت میلادزر قابل دسترس است.

“Burgernomics”  یک شاخص مطلق برای ارزش گذاری قیمت یک ارز نمی باشد اما این شاخص هم اکنون به یک استاندارد جهانی تبدیل شده است و در بعضی از کتاب های اقتصادی و مطالعات دانشگاهی مورد بحث می باشد.

چطور می توان با استفاده از شاخص بیگ مک، ارزش واقعی دلار را تعیین کرد؟

شاخص بیگ مک به عنوان یک ابزار غیر رسمی، برای محاسبه تعادل قدرت خرید استفاده می شود. برای مثال با استفاده از این شاخص به سادگی می توانم ارزش واقعی دلار در مقابل یورو را محسابه کنم، چطور؟ مک دونالد قوانین سفت و سختی برای محصولات خود در منو شعبه های واگذار شده تعیین می کند.

بطور مثال، همبرگر در سراسر جهان از مواد اولیه یکسان و با استفاده از دستگاه های یکسان به عمل می آید هچنین تمام شعبات این رستوران زنجیره ای، هنگام پخت و پز یک رویه مشخص را دنبال می کنند. به زبان ساده تر، این بدان معناست که یک بیگ مک با یک فرمول ثابت در تمام دنیا تولید می شود. بنابراین، هزینه های انجام شده برای تولید این محصول در تمام دنیا یکسان می باشد. همچنین یک بیگ مک حاوی مقادیری از مواد تشکیل دهنده دیگر می باشد (نان ، پنیر ، گوشت ، سبیزیجات) که می توان آن را یک نمونه ی کوچک از کل اقتصاد ملی یک کشور در نظر گرفت.

بیگ مک در منو مک دونالد هر کشوری به چشم می خورد. پس، نیازی به صرف زمان در سایت مک دونالد برای پیدا کردن قیمت نخواهید داشت، چرا که تعداد زیادی از وب سایت ها و مخصوص وجود دارند که این قیمت ها را در سراسر جهان بررسی کرده و آنها را توسط نمودار ها نمایش می دهند.

برای مثال، زمانی که در سال 2018 در آمریکا، یک بیگ مک معادل 5.5 دلار قیمت داشت، در کشور آلمان، یک بیگ مگ به قیمت 3.66 یورو فروخته می شد. اگر 3.99 یورو را به 5.51 تقسیم کنید عدد 0.72 را بدست خواهید آورد، که این نرخ تقریبا معادل با ارزش واقعی دلار در مقابل یورو می باشد. پس در صورت استفاده از شاخص بیگ مک قیمت هر دلار، 0.72  یورو می باشد. بیایید نرخ EURUSD را در فارکس بررسی کرده و نظرات خود را در مورد دلایل اختلاف فاحش بین نرخ بیگ مک و فارکس، با ما به اشتراک بگذارید. ایده های خود را در این باره در قسمت نظرات بنویسید.

نرخ معاملاتی دلار به چه عواملی بستگی دارد؟

بیایید به این شکل نگاه کنیم که شاخص های اقتصاد کلان، تصمیمات فدرال رزرو و اخبار جهانی چه تاثیری بر نرخ خرید و فروش دلار می گذارند. و یا ممکن است حتی، رفتار شاخص دلار آمریکا کاملا به این بستگی داشته باشد که امروز دونالد ترامپ از کدام طرف تختخواب خود بیدار شده است (از کدوم دنده از خواب بیدار شده).

چندی پیش، افرادی به شوخی عنوان کردند که تغییرات قیمت نفت تحت تاثیر حالات شخصی شاهزاده عربستان سعودی می باشد، با این حال، اغلب افراد بر این باورند که تاثیر رئیس جمهور آمریکا بر روی شاخص های مالی، بیشتر از یک اصیل زاده ی اهل ریاض می باشد.

مالک کاخ سفید، بیشترین تاثیرات را بر روی بازار فارکس می گذارد، اگرچه حساسیت بازار نسبت به سخنان وی در سالهای اولیه ریاست جمهوری با عنصر غافلگیری همراه بود. قبل از ترامپ، بندرت کسی از سران کشورها با تأثیرگذاری بر سیاست های پولی تنظیم شده توسط بانکهای مرکزی، در امورات بازار فارکس مداخله می کرد.

به تدریج، بازار به این شرایط عادت کرد و از سخنان ترامپ در مورد خطرات قدرت گرفتن بیش از حد دلار، چشم پوشی کرد. در اصل، تفاوت زیادی بین حرف و عمل وی وجود دارد. سیاست ترامپ تقویت ارز ملی بود و اما وی هنگام صحبت در اینباره آن را تضعیف می کرد. در همین راستا، محبوبیت روز افزون رئیس جمهور آمریکا منجر به تغییراتی در نرخ دلار شد.

از دیدگاه تئوری، نرخ یک ارز تحت تاثیر جریان مالی ایجاد شده از تجارت و سرمایه گذاری های انجام شده می باشد. سالهاست که تقاضا برای ارز خارجی با توجه به علاقه به محصولات تولید شده در این کشور تعیین می شود. هرچند، با بزرگ شدن اقتصاد و بیشتر شدن بدهی دولت، اندازه بازار های سهام و اوراق بهادار نیز افزایش می یابد. صادر کنندگان جدید اوراق بهادار پدیدار می شوند، و تقاضاهایی به وجود می آید که باعث تغییرات نرخها می شود که این روند شامل دلار هم می شود. هم اکنون، جریان سرمایه گذاری بزرگ تر و پر تحرک تر شده است. با این حال، وقتی که می خواهیم نرخ ارز را بررسی کنیم معاملات خارجی را نباید از یاد ببریم.

زمانی که یک سرمایه گذار تصمیم می گیرد در سهام آمریکا و یا دیگر بازار های سهام سرمایه گذاری کند، او بر مبنای وضعیت اقتصادی آن کشور قضاوت کرده و تصمیم خواهد گرفت. به طور کلی قبول داریم که نرخ تولید ناخالص کلی جهان سریع تر از نرخ تولید ناخالص آمریکا رشد می کند چرا که در این آمار نرخ جهانی تحت تاثیر اقتصاد کشور های در حال توسعه و چین می باشد. برای امپراطوری آسمانی، 6 درصد رشد، یک عدد طبیعی می باشد، برای آمریکا 3 درصد یک نرخ شگفت انگیز محسوب می شود.

وقتی اقتصاد جهانی سریع تر از اقتصاد آمریکا رشد می کند، جریان نقدینگی به بازار های بین المللی نوظهور سرازیر می شود. برعکس، تقویت نرخ تولید ناخالص کشور آمریکا توسط کاهش مالیات و یا توسعه سیاست های پولی فدرال باعث به وجود آمدن فرصت های مناسب برای خرید ارز و سهام های آمریکایی می شود.

در این راستا، یک محرک بیرونی مانند جنگ معاملاتی یا ویروس کرونا باید یک عامل سرنوشت ساز برای اقتصاد جهان و اقتصاد امریکا تلقی شود. حالت دوم ثابت مانده است، در ابتدا، تحت تاثیر ویروس کرونا تولید ناخالص چین شروع به کند شدن شد. در نتیجه، دلار حتی با وجود کاهش نرخ صندوق های فدرال در حال تقویت می باشد.

در این میان، شرایط بازار سهام، تعادل معاملات و خزانه داری نیز بر ارزش اسکناس یک کشور تاثیر می گذارد. در دوره های که آشفتگی و ترس در بازار حاکم است و با توجه به سیاست های پولی فدرال رزرو، تقاضا برای خرید دارایی های امن افزایش پیدا می کند. نرخ صندوق های فدرال ایالات متحده در حال حاظر بالاتر از همتایان خود در سایر کشور های در حال توسعه می باشد. در نتیجه، بازده اوراق خزانه داری آمریکا بیشتر می باشد. آنها پر سود تر از اوراق اوروپایی و ژاپنی به نظر می رسند که این امر به انتقال سرمایه به آمریکا و تقویت نرخ دلار کمک می کند.

افزایش یا کاهش نرخ یک ارز

نوسانات ارزی تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد دارند، اما چون بیشتر مبادلات با ارز ملی انجام می شود اکثر مردم جهان توجه خاصی به آن نمی کنند و توجه اشخاص زمانی به قیمت ارز جلب می شود که قصد خارج شدن از کشور و قصد انجام نقل و انتقالات پولی با خارج از کشور را دارند. مردم یک کشور از داشتن یک ارز محلی قدرتمند لذت خواهند برد چرا که هزینه مصارف وارداتی و سفر های خارجی کاهش می یابد.

اما ممکن است یک ارز قدرتمند با ارزش بالا در چشم انداز بلند مدت کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار دهد. سود صنایع کمتر می شود و بسیاری از افرادی که در این صنایع شاغل بودند بیکار می شوند. مردم عادی از کاهش ارزش ارز محلی نارحت می شوند چرا که هزینه های سفرهای توریستی و اجناس وارداتی بیشتر می شود ولی گاها ارزی با ارزش پایین تر فواید زیادی برای اقتصاد ملی را دارا می باشد.

در اصل نرخ خرید و فروش ارز، یک ابزار مالی مهم برای بانک مرکزی به منظور تدوین سیاست های پولی می باشد. ارزش گذاری نرخ ارز و کاهش یا افزایش نرخ آن بر روی بسیاری از متغییر های اقتصادی، به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیر می گذارد. این عامل بر نرخ بهره، بازده سبد های سرمایه گذاری، قیمت کالا ها و خدمات و میزان اشتغال تاثیر می گذارد. بیایید تغییرات نرخ ارز را با استفاده از چندین مثال، بررسی کنیم:

در جفت ارز دلار آمریکا و رند آفریقا جنوبی نیز همین مساله کاملا نمایان است. رند به طور کامل قابل توجهی (57.34 درصد) با کاهش ارزش مواجهه بوده است. هرچند، اخیرا ارزش آن افزایش یافته است، پس پیشبینی روند این ارز کار دشواری می باشد. طبق نمودار ماهانه، می توانیم این فرض را داشته باشیم که روند فعلی ادامه خواهد یافت.

زمانی که قیمت عمق پیدا می کند، احتمال رشد شدید آن افزایش پیدا می کند و برعکس زمانی که قیمت یک جهش قیمتی رو به بالا انجام میدهد، احتمالا افت خواهد کرد. وضعیت رند نیز مانند ارز استرالیایی ارتباط مستقیمی با قیمت طلا دارد. آفریقا جنوبی یکی از بزرگترین تولید کنندگان طلا می باشد. اقتصاد و شاخص های مالی این کشور به قیمت طلا بستگی دارد. علاوه بر طلا آفریقا جنوبی بزرگترین تولید کننده پلاتین بوده و زغال سنگ و سنگ آهن و کبالت را نیز تولید می کند. در صورتی که می خواهید با این جفت ارز کار کنید باید نوسانات تمامی این محصولات را زیر نظر بگیرید.

علاوه بر فرانک سوئیس، ارزش کرونی نروژ و کرون سوئد به ترتیب 11 و 9.79 درصد کاهش یافته است. قیمت این ارزها به طور سنتی افزایش یافته بود. هر چند این عامل در هنگام انجام معاملات، باید توسط تریدر لحاظ شود. ارزهایی که قیمتشان بیش از ارزش واقعی خود افزایش یافته اند می توانند به راحتی با کاهش ارزش روبه رو شوند. این کاهش در مقابل ارزهایی که قیمتشان کاهش داده شده است بیشتر ملموس می باشد.

بیگ مک ارزان و گران

هزینه کار در سوئد و فنلاند نیز بسیار گران می باشد. همچنین شرایط آب و هوایی در این کشورها نیز زیاد مساعد نمی باشد و با وجود این دلایل جای تعجبی نیست که یک همبرگر در این کشور ها گرانتر از سایر کشور هاست.

ارتباط زیادی با نرخ تورم دارد، به عنوان مثال در آرژانتین در سال 2001، هنگامی که در این کشور بحران شدیدی وجود داشت، بیگ مک بسیار ارزان بود چرا که این کشور دارای نیروی کار بسیار ارزانی بود اگر محصولات به ارز آزاد خارجی تبدیل می شد کالا ها دارای قیمت ها تمام شده بسیار کمتری بودند.

جمع بندی:

پا نوشت: آیا نوشته ی من مورد پسندتان قرار گرفت؟ لطفا در شبکه های اجتماعی آن را به اشتراک بگذارید: این بهترین ”تشکر” خواهد بود 🙂

از من سوال بپرسید و در زیر نظرتان را پست کنید. از پاسخ به شما و دادن توضیحات لازم خوشحال خواهم شد.

لینک های مفید:

  • پیشنهاد می کنم که با یک کارگزار (بروکر) مطمئن معامله کنید . سیستم این امکان را به شما می دهد که یا خودتان به معامله بپردازید یا معامله ی معامله کنندگان موفق از سرتاسر دنیا را کپی کنید.
  • در پلتفرم LiteFinance از کد تشویقی BLOG برای گرفتن امتیاز سپرده گذاری 50% استفاده کنید. به هنگام سپرده گذاری در حساب معاملاتی خود تنها لازم است که این کد را در محل مناسب وارد نمایید.

کانال تلگرام با تحلیل های باکیفیت، مطالب مربوط به فارکس، مقالات آموزشی، و سایر مطالب مفید برای معامله گران

دکمه بازگشت به بالا