برای شروع برنامه نویسی از چه زبانی شروع کنیم ؟

 

زبان برنامهنویسی برای شروع یادگیری باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

به نقل از Ramotion شما در ابتدای راه هستید نباید برنامه‌نویسی را از زبان‌های پیچیده آغاز کنید. اگر زبانی که انتخاب می‌کنید سخت باشد و دارای کتابخانه نباشد قطعا در شروع از این کار خسته خواهید شد. از این رو بهتر است زبانی را یاد بگیرید که ساده‌تر باشد تا شما را به ادامه راه تشویق کند.

 

بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت |پردرآمدترین زبان برنامه نویسی |چگونه برنامه نویسی کنیم

 1. بازار کار خوبی داشته باشد.

اگر قصد شما از یادگیری برنامه‌نویسی ورود به بازار کار برنامه‌نویسی است، حتما زبانی را انتخاب کنید که علاوه بر سادگی یادگیری بازار کار خوبی داشته باشد تا بتوانید از دانسته‌های خود در این راستا بهره کافی را ببرید.

 1. منابع آموزشی در دسترس باشد.

تعداد زبان‌های برنامه‌نویسی زیاد است. برای شروع بهتر است در بین گزینه‌های خود زبان‌هایی را قرار دهید که به قدر کافی منابع آموزشی مربوط به آن در دسترس داشته باشید و دوره‌های آموزشی آن در موسسه‌های مربوط به آموزش برنامه‌نویسی موجود باشد. زبانی رایج را برگزینید تا اگر برای شما پرسشی مطرح شد به راحتی پاسخ خود را پیدا کنید.

 1. متناسب با زمینه علاقمندی شما باشد.

قبل از انتخاب زبان برنامه‌نویسی باید زمینه علاقمندی خود را مشخص کنید. آیا به نرم‌افزارهای تحت وب علاقه دارید یا نرم‌افزارهای موبایل یا دسکتاپ؟

طراحی اپلیکیشن در اصفهان: برنامه‌های دسکتا مانند نرم‌افزار آفیس همان نرم‌افزارهایی هستند که در لپتاپ‌ها و یارانه‌ها با آن‌ها سر و کار دارید. تب و تاب مربوط به این نرم‌افزارها بسیار کمتر از گذشته شده است اما هنوز هم طیف گسترده ای را به خود اختصاص می‌دهد.

برنامه‌های تحت وب همان وب سایت‌ها و نرم‌افزارهای آنلاینی هستند که با مراجعه به سایت‌های می‌توانید با آن‌ها کار کنید. برنامه‌نویسی وب به دو دسته و بک‌اند تقسیم‌بندی می‌شود. امروزه کسب و کارهای مختلف نیاز به یک سایت قدرتمند دارند، از این رو بازار کار مربوط به برنامه‌نویسی تحت وب بسیار داغ است.

دسته سوم که مربوط به موبایل است نیازی به این ندارد که از اهمیت آن توضیح دهیم. امروزه موبایل در بسیاری از موارد جایگاه نرم‌افزارهای تحت وب و دسکتاپ را گرفته است. برنامه‌نویسی برای موبایل خصوصا اندروید، یکی از گزینه‌های خوب برای شروع برنامه‌نویسی است.

کدام زبانها برای شروع یادگیری برنامهنویسی مناسب هستند؟

یک زبان برنامه‌نویسی مادر است که آشنایی با آن به شما کمک می‌کند تا سایر زبان‌های برنامه‌نویسی را به سادگی بیاموزید. زبان برنامه‌نویسی سی را نمی‌توان در گروه زبان‌های سطح بالا یا پایین قرار داد بلکه این زبان متعلق به سطح میانی و نسبت به زبان‌های سطح بالا به زبان اسمبلی نزدیک‌تر است. سی متعلق به سیستم عامل یا سخت افزار خاصی نیست و در تمام زمینه‌ها کاربرد دارد. زبان سی در بسیاری از دانشگاه‌ها به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی با سابقه و پایه ای تدریس می‌شود.

 1. زبان برنامهنویسی سیپلاسپلاس

زبان برنامه‌نویسی با زبان برنامه‌نویسی سی تفاوت‌هایی دارد. از جمله این که زبان سی‌پلاس‌پلاس به زبان‌های سطح بالا نزدیک‌تر بوده و به عنوان یک زبان شیءگرا یادگیری ساده‌تری دارد. کاربرد زبان سی‌پلاس‌پلاس بیشتر از زبان سی بوده و دارای امکانات بیشتری مانند کلاس‌هاست. بازار کار زبان سی‌پلاس‌پلاس در خارج از کشور بیش از ایران است.

 1. زبان برنامهنویسی سی شارپ

زبان برنامه‌نویسی معرفی شده توسط مایکروسافت است که آینده روشنی را پیش رو دارد. کدنویسی با زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ در ایران بسیار متداول است و اگر به دنبال بازار کار در ایران هستید می‌توانید روی این زبان حساب باز کنید. یادگیری سی شارپ در صورتی که پیش از این با زبان سی، سی‌پلاس‌پلاس یا جاوا آشنایی دارید ساده خواهد بود. زبان سی‌شارپ شیءگرا بوده و یادگیری آن نیز بسیار ساده است.

یکی از زبان‌های متداول و پرکاربرد برای برنامه‌نویسی است. جااوا یک زبان شیءگرا، امن و سریع است که دارای کتابخانه‌های وسیع است که کمک بزرگی به توسعه دهنده‌ها می‌کند. جاوا برای هر سه زمینه برنامه‌نویسی(تحت وب، دسکتاپ، موبایل) کاربرد وسیعی دارد، از این‌رو گزینه خوبی برای شروع برنامه‌نویسی محسوب می‌شود.

 1. زبان برنامهنویسی جاوااسکریپت

اگر زمینه علاقمندی شما حوزه وب است، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شماست. بهتر است قبل از یادگیری جاوا اسکریپت آموزش‌های ابتدایی مربوط به HTML و CSS را ببینید. با یادگیری جاوااسکریپت می‌توانید به عنوان یک توسعه دهنده فرانت‌اند فعالیت کنید.

یک زبان برنامه‌نویسی شیءگراست که یادگیری آن بسیار ساده است. پایتون برای برنامه‌های تحت وب، طراحی سایت‌های پوسا و برنامه‌های دسکتاپ بسیار مناسب است. از پایتون برای برنامه‌های پیش پا افتاده استفاده نمی‌کنند بلکه پایتون برای برنامه‌های پیشرفته و سطح بالا به کار می‌رود

چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟

اگر به دنبال یک زبان‌برنامه‌نویسی برای شروع هستید باید بگویم متاسفانه بخشی از مسیر را نادیده گرفته‌اید! واقعیت این است که اگر هنوز با هیچ زبان‌برنامه‌نویسی آشنایی ندارد بهتر است به جای اینکه به سراغ یادگیری یک زبان بروید به دنبال یادگیری مبانی اولیه برنامهنویسی باشید!

شما هر زبانی را انتخاب کنید، پیچیده یا ساده، تحت وب یا دسکتاپ، باید با مبانی اولیه برنامه‌نویسی آشنا باشید. اما این مبانی شامل چه موضوعاتی است؟!

 • آشنایی با انواع حوزه‌های زبان‌های برنامه نویسی
 • آشنایی با زبان‌های برنامه نویسی سطح پایین و سطح بالا
 • نحوه اجرای کدهای نوشته شده
 • آشنایی با یا Compiler
 • آشنایی با مفهوم مفسر یا Interpreter
 • آشنایی با انواع خطا در برنامه‌ها
 • آشنایی با مفهوم متغیرها (Variables)
 • آشنایی با مفهوم آرایه ها (Arrays)
 • آشنایی با مفهوم حلقه، انتخاب و…

خب بعد از آشنایی با این مبانی حالا شما آماده‌اید به سراغ انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی بروید که در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم.

بهترین زبانبرنامه نویسی برای شروع چیست؟

 

خب حالا که به دنبال بهترین زبان برنامه‌نویسی هستید باید بگویم برای هر شخص با توجه به اهداف شخصی خودش، بهترین زبان برنامه‌نویسی متفاوت است! دوست عزیز بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهید که چرا میخواهید یک برنامهنویس شوید؟! و با توجه به پاسخ آن به دنبال زبان برنامه‌نویسی مناسب باشید.

=> به دنبال درآمد و بازارکار هستید؟ باید به دنبال زبان‌هایی باشید که درآمد بالایی دارند. این موارد را در مقاله‌ی معرفی کرده‌ایم.

=> برای پیاده سازی ایده‌های شخصی می‌خواهید برنامه‌نویس شوید؟ ابتدا باید بررسی کند که ایده‌ی فعلی شما در چه حوزه‌ای است؟ تولید اپلیکیشن؟ طراحی وب یا نرم‌افزارهای دسکتاپ؟ سپس بهترین زبان همان حوزه را انتخاب کند.

=> برای مهاجرت به برنامه‌نویسی روی آورده‌اید؟ باید کشور مقصد را بررسی کنید که بیشتر با چه زبان‌های برنامه‌نویسی فعالیت دارند.

خب فکر می‌کنم تا به اینجای مقاله متوجه منظورم شده باشید! هر زبان برنامه‌نویسی در جایگاه خود بهترین است. فقط باید بدانید چه اهدافی دارید تا بهترین زبان را برای خودتان انتخاب کنید.

روش پیدا کردن برترین زبان برنامهنویسی برای تازه کارها

در این بخش نکاتی را بررسی می‌کنیم که به انتخاب مسیر درست بیشتر کمک می‌کنند. بهتر است این مسیر را به همین ترتیب طی کنید.

۱- آشنایی با مبانی برنامه‌نویسی : در گوگل سرچ کنید و چند روزی مطالعه داشته باشید.
۲- آشنایی با انواع حوزه‌های برنامه‌نویسی: مطالعه مقاله معرفی ا به شما کمک خواهد کرد.
۳- انتخاب مناسب‌ترین زبان برنامه‌نویسی حوزه‌ی انتخابی (موبایل، وب یا دسکتاپ)

برای انتخاب بهترین زبان‌های هر حوزه این نکات را در نظر بگیرید:

 • وضعیت تقاضا و بازارکار
 • میزان سادگی یا پیچیدگی زبان
 • وضعیت وجود منابع آموزشی
 • دوره حدودی یادگیری هر زبان

خب با درنظر گرفتن این موارد به راحتی می‌توانید بهترین زبان برنامه‌نویسی را برای خود پیدا کنید. اما اگر بازهم فکر می‌کنید در انتخاب زبان برنامه‌نویسی دچار تردید هستید ادامه‌ی مقاله را بررسی کنید ما در هر حوزه چند زبان را پیشنهاد کرده‌ایم.

معرفی بهترین زبانهای برنامهنویسی در هر حوزه

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سال ۲۰۱۹ به گزارش codesyntax.com

همانطور که تاکنون گفته شده، زبانی تحت عنوان بهترین زبان‌برنامه‌نویسی وجود ندارد و هر زبان کاربرد خود را دارد و در جایگاهی مشخص بهترین است! اما در ادامه در هر حوزه چند زبان پرکاربرد و محبوبتر را معرفی می‌کنیم.

بهترین زبانهای برنامهنویسی در حوزه وب

 • Php
 • JavaScript
 • Ruby
 • Python
 • ASP

همچنین بخوانید:


بهترین زبانهای برنامهنویسی اپلیکیشن موبایل

بهترین زبانهای برنامهنویسی دسکتاپ

دوستان عزیزم امیدوارم به کمک این توضیحات توانسته باشید بهترین زبان‌ برنامه ‌نویسی برای شروع کار خود در این حوزه، انتخاب کنید

منبع : bluelabellabs

دکمه بازگشت به بالا