عمومیکسب و کار ایرانی

مهاجرت به کانادا: راهکارهایی برای غلبه بر چالش‌های ادغام فرهنگی

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، خواندن این پست وبلاگ می تواند ارزشمند باشد. هزینه‌‌های مهاجرت به کانادا برای افرادی که تحصیلات خود را در این کشور ادامه می‌دهند، شامل شهریه و هزینه‌های زندگی است . این شامل چند توصیه مفید در مورد چالش های خاصی است که ممکن است هنگام مهاجرت به کانادا ایجاد شود و می تواند به شما کمک کند تا ایده ای را در مورد آنچه در طول سفر مهاجرت خود با آن مواجه خواهید شد، ارائه دهد.

مهاجران در کانادا با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟

مشکل پیدا کردن کار در کانادا مهمترین چالش برای اکثر افرادی که به کانادا مهاجرت می کنند، یافتن فرصت های شغلی است که با مهارت و تجربه آنها مطابقت دارد. تقاضای بسیار زیادی برای کارگران ماهر در سراسر کانادا وجود دارد، اما همیشه متقاضیان کافی با شرایط یا تجربه مناسب وجود ندارند. این می تواند برای کسانی که به دنبال کار به کانادا مهاجرت کرده اند، فرصت های شغلی ایجاد کند. این می تواند ناامید کننده و دلسرد کننده باشد و باعث شود بسیاری از افراد در طول فرآیند مهاجرت خود احساس ناامیدی کنند.

اگر بتوانید از دانش و مهارت های موجود خود در کانادا استفاده کنید، اقامت در کانادا بسیار ساده تر است، اما زمانی که مدارک تحصیلی خارج از کشور اعتبار یکسانی در کانادا نداشته باشند، می تواند دشوار باشد. مانعی به نام زبان انگلیسی یا فرانسوی برای اکثر مشاغل کانادا مورد نیاز است. در واقع می‌تواند یکی از الزامات اصلی شرح شغل باشد. در برخی موارد، می‌توانید با انجام آنچه که «ارزیابی رسمی معادل‌سازی» نامیده می‌شود، دوری کنید، جایی که آنها تحصیلات شما را از کشورتان با کانادا مقایسه می‌کنند تا ببینند که آیا حداقل معادل هستند یا خیر. با این حال، تکمیل این امر ممکن است چندین ماه طول بکشد و گاهی اوقات برای متقاضیانی که امیدوارند به کانادا مهاجرت کنند، نتیجه مطلوبی ندارد.

کمبود منابع، از جمله عدم دسترسی به خدمات عمومی و برنامه های اجتماعی کانادا از نظر مراقبت های بهداشتی، آموزشی و حتی کمک های اجتماعی در مقایسه با سایر کشورها دارای سیستم بسیار متفاوتی است. به عنوان مثال، کانادا مراقبت های بهداشتی رایگان را از طریق خدمات مراقبت های بهداشتی ملی کانادا ارائه می دهد. با این حال، بدون ویزای کار کانادا یا شهروندی کانادا، افرادی که به کانادا مهاجرت کرده اند ممکن است نتوانند از این خدمات استفاده کنند. همچنین اگر از استانی در کانادا به استان دیگری نقل مکان کنید که قوانین متفاوتی برای وضعیت مهاجرت و شرایط اقامت دارند، ممکن است در دسترسی به خدمات عمومی خاص مشکلاتی وجود داشته باشد.

علاوه بر این، مهاجران غیرقانونی قادر به دریافت وجوه رفاهی از دولت نیستند. این بدان معناست که بسیاری از مهاجران تازه وارد با کانادا دست و پنجه نرم می کنند و نمی توانند مایحتاج اولیه را تامین کنند. یافتن مسکن مقرون به صرفه در کانادا یکی از بزرگترین مشکلات کسانی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، یافتن محل اقامت مناسب است – به خصوص کسانی که نمی توانند به ویزای کار یا کارت اقامت کانادا دسترسی داشته باشند. تقاضای زیادی برای املاک اجاره ای در سراسر کانادا وجود دارد، اما مکان های کمی وجود دارد که افراد می‌توانند بدون شهروندی کانادا یا مجوز کار کانادا به آنها دسترسی داشته باشند.

همچنین ممکن است مدتی طول بکشد تا یک مهاجر به کانادا بتواند به دلیل وضعیت مهاجرت از دولت کمک های اجتماعی دریافت کند و این امر باعث می شود که مهاجران تا زمانی که شغل یا منبع درآمد دیگری پیدا کنند نتوانند هزینه های زندگی خود را تامین کنند. به این ترتیب، بسیاری از افراد حتی نمی‌توانند در این دوره از عهده تامین نیازهای اساسی مانند غذا و گرمایش برآیند که می تواند زندگی را برای آنها بسیار دشوار کند. عادت کردن به هوای سرد از جمله برف و یخ کانادا می‌تواند از نظر آب و هوا در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بسیار متفاوت باشد. آب و هوای کانادا اغلب می تواند در ماه های زمستان بسیار سرد باشد و در برخی از مناطق این کشور بارش برف زیاد باشد.

این می تواند زندگی را هم در داخل و هم در خارج از خانه دشوار کند و اگر به تازگی از یک کشور گرمتر به کانادا نقل مکان کرده اید که در آن هوا چندان سرد نیست، می تواند سختی آن را بیشتر کند. حتی مواردی مانند رانندگی می تواند به این دلیل پیچیده تر باشد – به خصوص اگر نمی دانید چگونه در جاده های یخ زده رانندگی کنید یا به لاستیک های زمستانی برای ماشین خود نیاز دارید! غلبه بر دلتنگی برای کشور مبدا هیچ چیز کاملاً شبیه روند مهاجرت به کانادا نیست و کانادا می تواند در مقایسه با کشور شما بسیار متفاوت باشد. ممکن است برای غلبه بر دلتنگی زمان و تلاش لازم باشد و باعث شود بسیاری از افراد در طول فرآیند مهاجرت به کانادا احساس انزوا از خانواده و دوستان خود کنند.

برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادایی – که برای رانندگی در سراسر کانادا لازم است – باید حداقل ۱۶ سال سن داشته باشید. علاوه بر این، حتی اگر مجوز اروپایی موجود داشته باشید، این مجوز به طور خودکار به یک مجوز کانادایی ترجمه نمی شود. در عوض، شما باید یک آزمایش کامل انجام دهید. به طور مشابه، داشتن یک ماشین بدون شهروندی یا اقامت دائم کانادا همیشه آسان نیست، زیرا ماشین‌ها در کانادا بسیار گران هستند و بیمه کانادایی برای همه ماشین‌های موجود در جاده‌ها الزامی است. حتی در این صورت، جاده‌های کانادا می‌توانند با توجه به سبک رانندگی بسیار متفاوت از خانه باشند و ممکن است مدتی طول بکشد تا کاملاً به آن عادت کنید.

ادغام ضعیف در جامعه کانادا

کانادا اغلب به عنوان یکی از چند فرهنگی ترین و متنوع ترین کشورهای کانادا دیده می شود که بسته به محل زندگی شما می تواند بسیار متفاوت به نظر برسد. و از آنجایی که بسیاری از افرادی که در کانادا زندگی می کنند در مقطعی از زندگی خود به اینجا مهاجرت کرده اند، نمی توانند به مهاجران کمک کنند تا در جامعه کانادا ادغام شوند، کانادایی های جدید نیاز به دسترسی به سیستم های حمایت اجتماعی و سایر برنامه های اجتماعی دارند، اما این خدمات همیشه در همه جا در دسترس نیستند. این بدان معنی است که گاهی اوقات ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا مهاجران به طور کامل در جامعه کانادا ادغام شوند – که همیشه آسان نیست.

روند مهاجرت طولانی و پیچیده است

روند Immigration and citizenship به کانادا می تواند طولانی باشد کانادا می تواند به صبر و تعهد زیادی از سوی مهاجران خود نیاز داشته باشد. در برخی موارد، فرآیند مهاجرت به کانادا ممکن است سال ها طول بکشد. درک قوانین مهاجرت کانادا برای افرادی که به خوبی انگلیسی یا فرانسوی صحبت نمی کنند دشوار به نظر می رسد. کانادایی‌های جدید ممکن است در این مدت به همه منابعی که نیاز دارند دسترسی نداشته باشند، کانادایی‌های جدید می‌توانند از هر کاری که باید انجام شود تا در زندگی جدید خود در اینجا مستقر شوند، غرق شوند.

چگونه به روشی ساده تر به کانادا مهاجرت کنیم

مهاجرت به کانادا با چالش های زیادی همراه است. موانع زبانی، عدم دسترسی به خدمات عمومی و برنامه های اجتماعی، یافتن مسکن مقرون به صرفه در کانادا، عادت به هوای سرد – از جمله برف و یخبندان، غلبه بر دلتنگی برای کشور مبدأ، و یادگیری در مورد فرهنگ و تاریخ کانادا می تواند همه اینها دشوار بابسیاری از افرادی که تصمیم به می‌گیرند، در مسیر این سفر طولانی با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند .

مشکلات مهاجرت به کانادا نظیر تکمیل فرآیندهای پرونده‌سازی، گرفتن ویزا، هزینه‌های بالای مهاجرت و مسکن، فاصله از خانواده و دوستان، تغییر فرهنگ و زبان و… ممکن است مهاجران را دچار اضطراب و نگرانی کند. اما در این مقاله قصد داریم نشان دهیم که این مشکلات قابل حل و کنار آمدن هستند. با مشاوره صحیح از وکلای مهاجرت و بهره‌گیری از خدمات کمکی موجود، می‌توان مراحل مختلف مهاجرت را با موفقیت پشت سر گذاشت. همچنین جامعه پذیرا و چندفرهنگی کانادا کمک می‌کند تا مهاجران زودتر بتوانند به زندگی جدید خود عادت کنند. در ادامه این مطلب از صباویزا به صورت کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

درک چالش‌های مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کشور کانادا با وجود امکانات و شرایط خوب زندگی، همراه با چالش‌هایی است که باید به آنها توجه کرد. یکی از مهم‌ترین مشکلات مهاجرت به کانادا، تغییرات فرهنگی و اجتماعی است که مهاجر با آن مواجه می‌شود. فرهنگ کانادا بسیار متفاوت با کشورهای دیگر است و مهاجر باید بتواند خود را با ارزش‌ها، رفتارها و رسومات جدید تطبیق دهد. زبان انگلیسی یا فرانسوی یادگیری و یک زندگی مستقل داشتن نیز از مشکلات مهاجرت به کانادا خواهد بود.

یک چالش دیگر به دست آوردن شغل مناسب و متناسب با تحصیلات و تجربه‌ی فرد است. با وجود اقتصاد رو به رشد کانادا، بازار کار کانادایی برای مهاجران تازه‌وارد چندان جذاب نیست و یافتن شغل مناسب بسیار دشوار است. همچنین تطبیق مدارک تحصیلی با استانداردهای کانادا نیز می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. دسترسی به خدمات پزشکی، بیمه‌های درمانی و رفاه اجتماعی نیز برای مهاجران تازه‌وارد محدود است. عدم آشنایی با سیستم‌ها و قوانین کشور نو نیز می‌تواند موجب ایجاد مشکل شود. بنابراین آمادگی کافی برای پذیرش این چالش‌ها ضروری است.

اصلاح اشتباهات رایج در فرآیند مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا همراه با تعدادی اشتباهات رایج است که ممکن است موجب دردسر و مشکلاتی برای مهاجر شود.  یکی از شایع‌ترین اشتباهات، فرضیه سهولت بیش از حد فرآیند مهاجرت است. در حقیقت مهاجرت به کانادا فرآیندی طولانی، پرهزینه و پیچیده است که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و آمادگی کامل است. بسیاری از مهاجران تازه‌وارد به دلیل عدم آگاهی از مراحل و شرایط لازم، در فرآیند مهاجرت با مشکلاتی روبرو می‌شوند. این موارد در هم وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

اشتباه دیگر این است که مهاجرت به کانادا به معنای قطعی شدن وضعیت اقامت و شهروندی است. در حالی که ویزاها و مجوزهای اقامت موقت هستند و باید شرایط لازم برای تبدیل شدن به شهروند دائم را فراهم کرد. بسیاری از مهاجران پس از چند سال اقامت متوجه می‌شوند که هنوز وضعیت اقامت دائمی خود را تثبیت نکرده‌اند. از همین رو حتما باید با آگاهی کامل فرایند مهاجرت را پیش ببرید تا با مشکل خاصی در این بخش مواجه نشوید. حل کردن مشکلات مهاجرت به کانادا به شما یاری می‌دهد تا زندگی بی‌نظیری را در این کشور شروع کنید.

دکمه بازگشت به بالا