اقتصادیکسب و کار ایرانی

راهنمای انتخاب و خرید دستبندهای طلا مناسب

راهنمای خرید دستبند طلا، نکات کلیدی برای خرید دستبند طلا

دستبند طلا به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، یکی از پرطرفدارترین زیورآلات است. این مطلب جامع‌ترین راهنمای خرید دستبند طلا است. تلاش کرده‌ایم در این راهنما همه‌ی نکات ضروری که باید برای خرید دستبند بدانید، از جمله نکات مهم عمومی در خرید دستبند و اصول ست کردن دستبند طلا بر اساس معیارهای مختلف را برای شما عزیزان شرح دهیم.

النگو ایتالیایی طلا |انگشتر مینیمال طلا |خريد دستبند طلا زنانه

نکات مهم اولیه در راهنمای خرید دستبند طلا

دستبند ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که آن را از سایر زیورآلات متفاوت می‌کند. به همین دلیل باید هنگام خرید آن به ویژگی‌هایی که دارد توجه داشت.

  • نخستین نکته‌ی مهم در خرید دستبند این است که این نوع زیورآلات دست، همانند النگو یک حلقه‌ی بسته و نامنعطف نیست. اصلی‌ترین تفاوت دستبند با النگو در قابلیت باز و بسته شدن آن است. بنابراین باید به بست و قفل آن توجه داشت تا باز نشود و از دست نیفتد.
  • راحتی قفل نیز از نکاتی است که باید در راهنمای خرید دستبند طلا آن را گوشزد کنیم. اگرچه قفل دستبند طلا باید محکم و ایمن باشد، نباید بستن و باز کردن آن نیز کار بسیار دشواری باشد.
  • اندازه دستبند نکته مهم دیگری است که به آن می‌پردازیم. اگر دستبند روی دست شما چفت شود و فضای آزاد نداشته باشد، روی جریان خون تأثیر می‌گذارد یا ممکن است روی پوست دست جا بیندازد. دستبند استاندارد و زیبا باید کمی روی دست لخت و آزاد باشد. اما این آزادی و لختی باید به صورتی باشد که دستبند بیش از حد آویزان نشود و یا از دست بیرون نیاید.
  • در راهنمای خرید دستبند طلا باید به استحکام کافی قطعات آن نیز توجه کنید. دست‌های ما بیشترین تماس را با محیط اطرافمان دارند. دستبند طلا به عنوان زیورآلات مخصوص دست، بیش از سایر انواع زیورآلات در معرض آسیب و ضربه است. ساختار آن باید به نحوی باشد که به سادگی تغییر شکل ندهد یا پاره نشود.
  • انواع دستبند طلا می‌تواند معیارهای سایزبندی را تا حدی تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال دستبندهای زنجیری به خاطر ماهیتشان آزادی بیشتری به شما در تعیین سایز می‌دهند. در حالی‌که دستبندهای مدل تسبیحی باید سایزبندی دقیق‌تر باشد.

این‌ها نکاتی کلی هستند می‌بایست به آن توجه داشته باشید. اما برخی نکات جزئی‌تر و مفصل هستند که توجه به آن‌ها نیز ضروری است.

سایز مناسب دستبند

پیش‌تر نیز اشاره کردیم که دستبند نباید به دست شما خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد. دلایل اهمیت سایز دستبند این موارد هستند:

  • اگر دستبند بیش از اندازه گشاد باشد، ممکن است خیلی راحت از دست شما دربیاید یا گم شود.
  • اگر دستبند بیش از حد تنگ باشد و به دست شما بچسبد، ممکن است روی پوست دست شما رد باقی بگذارد یا حتی روی جریان خود اثر منفی داشته باشد.
  • در هر دو صورت، یعنی چه دستبند گشاد و چه تنگ باشد، دیگر روی دستتان زیبا نخواهد بود. به این ترتیب اصلی‌ترین کارکردش را که زیباتر کردن دست شما است، از دست خواهد داد.

تعیین سایز استاندارد و مناسب دستبند برای دست شما دو مرحله دارد. با انجام این دو مرحله می‌توانید سایز مناسب را تشخیص دهید.

مرحله اول: اندازه‌گیری مچ دست

برای این کار لازم است وسیله‌ی اندازه‌گیری شما کاملا منعطف باشد. زیرا باید آن را دور مچ خود بپیچید و کاملا مماس با دست شما باشد تا اندازه‌های دقیق حاصل شود.

می‌توانید از مترهای پارچه‌ای یا پلاستیکی خیاطی استفاده کنید. این مترها جنسی از آن‌جا که برای اندازه‌گیری ابعاد بدن هستند، کاملا منعطف ساخته می‌شوند. متر را در همان قسمت که استخوان مچ را احساس می‌کنید، دور مچ بپیچید و اندازه را ثبت کنید.

در صورتی که متر خیاطی در اختیار ندارید، می‌توانید از هر شیء نواری و منعطف دیگر مانند نوار پارچه‌ای و کاغذی یا یک تکه روبان استفاده کنید. این نوار نباید پهن باشد زیرا ممکن است در اندازه‌گیری سایز دست تأثیر بگذارید. برای اندازه‌گیری با روبان یا نوار پارچه‌ای یا کاغذی آن را به همان صورت که درمورد متر گفتیم، دور مچ بپیچید و نقطه‌ی رسیدن دو قسمت روبان روی دستتان را علامت بزنید. سپس نوار را باز کنید و با یک خط‌کش اندازه‌ی دقیق را به دست آورید.

مرحله دوم: تعیین سایز دستبند طلا

سایز دستبند می‌تواند مقداری حدود 2 تا 3 سانتی‌متر بیشتر از سایز دور مچ شما باشد. راهنمای خرید دستبند طلا این سایزبندی‌ها را با توجه به اندازه‌ی دور مچ شما پیشنهاد می‌دهد:

اندازه دور مچ به سانتی‌متر- سایز:

    14 – 2/15: XS

    2/15 – 5/16: Small

    5/16 – 8/17: Medium

    8/17 – 19: Large

    19 – 3/20: XL

نکات مهم سایز در راهنمای خرید دستبند

     سعی کنید خرید دستبند را بر اساس یک اندازه‌گیری جدید و به‌روز انجام دهید. وزن و سایز شما می‌تواند حتی طی یک هفته تغییراتی داشته باشد. پس بهتر است زمان اندازه‌گیری در همان روز خرید دستبند یا نهایتا یک روز قبل از آن باشد.

    در ساعات مختلف روز و در شرایط سرما و گرما ممکن است سایز دست شما تغییر کند.

    در شرایط جوی مختلف و سرما و گرمای محیط ممکن است سایز دستبند‌ها در اثر انقباض و انبساط تغییر کند. به این نکته نیز هنگام خرید توجه داشته باشید.

 موقعیت استفاده از دستبند

یکی از نکات مهم که در راهنمای خرید دستبند طلا مطرح می‌شود، موقعیت و کاربرد دستبند است.

استفاده دائمی

شاید دوست داشته باشید دستبند طلا را همیشه در دست داشته باشید. برای چنین استفاده‌ای بهتر است مدل‌های ساده و در عین‌حال محکم و مقاوم را انتخاب کنید. این توصیه‌ در راهنمای خرید دستبند طلا زنانه خصوصا از این نظر که بیشتر خانم‌ها به صورت روزانه کارهای منزل را انجام می‌دهند، اهمیت دارد.

اگر ورزشکار هستید یا فعالیت‌هایی دارید که پرتحرک هستند احتمالا لازم است دستبندهایی استفاده کنید که ساختار و قفلشان محکم است.

اگر شغل شما نیازمند کار دائمی با دست است، مثلا اگر با تایپ زیاد سروکار دارید، برخی طرح‌های شلوغ دستبندها یا مدل‌های آویزدار می‌تواند آزاردهنده باشد.

استفاده در موقعیت‌های خاص

موقعیت‌هایی خاص وجود دارند که ممکن است بخواهید زیورآلات خاصی را در آن‌ها استفاده کنید. نوع دستبندی که در یک میهمانی رسمی به دست می‌اندازید، با دستبندی که می‌خواهید در یک دورهمی یا جشن تولد دوستانه و صمیمی استفاده کنید، تفاوت دارد.

مثلا نمی‌توان یک دستبند بسیار فاخر جواهرنشان را در میهمانی غیر رسمی پوشید. دستبند‌های بسیار ظریف و ساده نیز ممکن است در انبوه زرق و برق یک میهمانی مجلل اصلا دیده نشوند.

پس در میهمانی مجلل از دستبندهای باشکوه‌تر و سنگین‌تر و به‌ویژه دارای جواهرات درشت استفاده می‌کنیم.

همچنین دستبندهایی که دارای الماس‌ و سنگ‌های درخشان ظریف هستند، برای قرارهای خاص مناسب‌ترند.

ست کردن رنگ و جنس دستبند با پوست

یکی از مهم‌ترین نکات که در راهنمای خرید دستبند طلا باید به آن بپردازیم، اصول ست کردن دستبند طلا است. مهم‌ترین نکته در ست کردن دستبند، هماهنگی آن را با رنگ پوست است.

انواع مختلف دستبند طلا

خرید دستبند طلا زنانه، اصولی دارد که با رعایت آن‌ها، خریدی مطمئن‌تر صورت می‌گیرد. انواع مختلفی از دستبند مانند دستبند النگویی، دستبند زنجیری، دستبند مدل تنیس، دستبند مدل کاف و دستبند مدل لینک وجود دارد و هر یک از این مدل‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند:

دستبند النگویی: دستبند النگویی طلا، ساختاری مشابه با النگو دارد. با توجه به اینکه اکثر دستبندها با قفل بازو بسته می‌شوند، این مدل از دستبند قفل ندارد و شکل دایره‌ای آن، حالتی النگو مانند به دستبند داده است. دستبند النگویی، انعطاف زیادی ندارد و در صورت نداشتن استحکام کافی، بسیار شکننده است.

دستبند زنجیری: دستبند زنجیری جزو دستبندهای ساده‌ای است که در ساختار آن حلقه، به‌کاررفته است. حلقه‌های استفاده ‌شده در دستبند زنجیری، تک‌رنگ یا چند رنگ هستند. ترکیب چند رنگ طلا در ساختار این مدل دستبند، موجب زیبایی دوچندان آن می‌شود.

دستبند مدل تنیس: ساختار دستبند مدل تنیس به‌گونه‌ای است که قطعاتی از جواهر روی رکاب طلا تعبیه شده است. این مدل از دستبند اگر باکیفیت ساخته شده باشد، به لباس گیر نمی‌کند و به‌راحتی می‌توان در هنگام ورزش کردن هم آن را به دست داشت.

دستبند مدل کاف: دستبند مدل کاف، شبیه دستبند النگویی به نظر می‌رسد، با این تفاوت که یک قسمت از آن باز است تا به‌راحتی دور مچ قرار گیرد.

دستبند مدل لینک: دستبند مدل لینک را می‌توان شکلی از دستبند زنجیری در نظر گرفت که حلقه‌های آن به شکلی متفاوت‌تر در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. به‌طورمعمول، این مدل از دستبند با طلای سفید و زرد، ساخته می‌شود.

اصول اولیه مربوط به انتخاب دستبند طلا

متفاوت بودن ساختار دستبند طلا نسبت به النگو، ایجاب می‌کند در هنگام انتخاب این اکسسوری، یکسری اصول اولیه مدنظر قرار گیرد. از جمله این اصول، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اکثر دستبندها با قفل باز و بسته می‌شوند. هنگام خرید دستبند، اطمینان از ایمن بودن قفل آن به‌منظور باز نشدن ناگهانی دستبند، بسیار اهمیت دارد.

قفل دستبند باید به‌راحتی باز و بسته شود. استحکام قفل دستبند باید به‌اندازه‌ای باشد که باز و بسته شدن آن سخت نباشد.

دستبندی انتخاب شود که در عین راحتی روی دست، زیبا باشد. دستبند تنگ، موجب رد انداختن روی دست شده و دستبند خیلی گشاد هم به‌صورت ناگهانی از دست می‌افتد.

دستبند طلا باید ساختاری مستحکم داشته باشد تا با کوچک‌ترین ضربه، آسیبی به آن وارد نشود و پارگی یا تغییر شکلی در آن رخ ندهد.

با توجه به نوع دستبندی که انتخاب می‌شود، سایز آن متغیر است. به‌عنوان‌مثال، امکان انتخاب دستبند زنجیری با سایزهای مختلف وجود دارد. سایز دستنبد‌های مهره‌ای هم باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که به شکلی دقیق روی مچ دست بنشیند.

دکمه بازگشت به بالا