اقتصادیکسب و کار ایرانی

روش های اقامت در استانبول

اقامت و مهاجرت به ترکیه: از روش های عالی برای اخذ اقامت تا هزینه و مزایا

در سال‌های اخیر بسیاری از فعالین اقتصادی ایران و یا کسانی که به دنبال زندگی متنوع‌تر در کشور ترکیه هستند، به دنبال دریافت اقامت ترکیه و استفاده از مزایای آن هستند. در این مقاله قصد داریم روش‌ های عالی برای دریافت اقامت ترکیه را در کنار هزینه اقامت ترکیه و روند اخذ اقامت ترکیه مورد بررسی کامل قرار دهیم.

برای فهم بیشتر این مطلب ابتدا به توضیح مبانی پایه همچون ویزای ترکیه ، اقامت ترکیه و پاسپورت ترکیه خواهیم پرداخت و مزایای اخذ اقامت ترکیه را بیان خواهیم کرد. سپس به توضیح راه های گرفتن اقامت ترکیه خواهیم پرداخت و شیوه‌هایی همچون اقامت ترکیه از طریق ازدواج ، اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ، اقامت ترکیه با اجاره خانه ، اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت و اقامت ترکیه از طریق کار را مورد بررسی کامل قرار خواهیم داد.

موسسه ما با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه، اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه ، اخذ اقامت سریع برای تزریق واکسن کرونا در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه است و افتخار آن را دارد که به شیوه‌های بسیار عالی و با کمترین هزینه اقامت ترکیه را برای شما اخذ نماید. در صورتی که به خدمات و کمک ما در این رابطه نیاز داشتید، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

اقامت ترکیه

قبل از آنکه به بیان روش‌های اخذ اقامت ترکیه بپردازیم، بهتر است ابتدا درباره مسائل پایه مهاجرت مطالبی را بیان کنیم تا فهم این مقاله برای شما آسان‌تر شود. قبل از هر چیز بدانیم اقامت چیست و تفاوت آن با ویزای ترکیه و تفاوت آن با پاسپورت ترکیه چیست.

ویزای ترکیه : مجوزی است که با داشتن آن اجازه ورود به خاک ترکیه را خواهید داشت. خوشبختانه کشور ترکیه روابط دوستانه‌ای با کشور ایران دارد و ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزای ترکیه به این کشور وارد شوند و به مدت حداکثر 90 روز در این کشور اقامت توریستی داشته باشند، ولی برای تحصیل و یا کار در ترکیه حتی ایرانیان نیز ملزم به دریافت ویزای تحصیلی یا ویزای کار ترکیه هستند. برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد ویزاهای ترکیه، می‌توانید مقاله انواع ویزای ترکیه  را بخوانید.

اقامت ترکیه : هنگامی که ویزای ترکیه را دریافت کرده و وارد کشور ترکیه شدید، اکنون شما اقامت ترکیه را دارا هستید. اگر بدون ویزا به ترکیه سفر کرده باشید، اقامت ترکیه شما 90 روز اعتبار دارد؛ اما اگر با انواع دیگر ویزاهای ترکیه وارد این کشور شده باشید، مجوزهای اقامتی برای شما صادر خواهد شد که مدت طولانی‌تری خواهند داشت. به اقامت هایی که مدت محدودی دارند (مثلا یکسال) اقامت موقت ترکیه می‌گویند و به مجوزی که طبق آن می‌توانید برای نامحدود در کشور ترکیه اقامت داشته باشید، اقامت دائم ترکیه می‌گویند.

پاسپورت ترکیه : تحت شرایط خاصی که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، می‌توانید حق شهروندی کشور ترکیه را اخذ نموده و پاسپورت ترکیه بگیرید. در این صورت شما تابعیت کشور ترکیه را دارا خواهید بود و همانند یک شهروند عادی کشور ترکیه هستید. با داشتن پاسپورت ترکیه از تمام حقوق مردم ترکیه بهره‌مند خواهید بود و می‌توانید به مدت نامحدود در این کشور زندگی کنید، به کار بپردازید و تحصیل کنید.

در صورتی که قصد دارید برای اقامت موقت یا اقامت دائم ترکیه اقدام کنید. ابتدا بهتر است که از شرایط زندگی و کار در این کشور آگاهی کامل داشته باشید و سپس به برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نمایید. پیشنهاد ما این است که قبل از شروع خواندن این مقاله و تصمیم‌گیری در مورد این موضوع، مقاله‌های زندگی در ترکیه و بررسی کامل بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و کار را بخوانید.

مزایای اخذ اقامت ترکیه

ترکیه کشوری با سبک زندگی اروپایی و آسیایی است. به علت همسایگی با کشور ایران، مردم ترکیه در بسیاری از فرهنگ‌ها و سبک زندگی تشابهات زیادی با مردم ایران دارند اما از طرف دیگر ترکیه با کشورهای اروپایی نیز همسایه است و به همین دلیل زندگی در ترکیه ترکیبی از سبک زندگی اروپایی را نیز در خود دارد.

مزایای اخذ اقامت ترکیه نسبت به اخذ اقامت در کشورهای اروپایی دیگر زیادتر است و حتی با داشتن اقامت موقت ترکیه نیز دامنه زیادتری از امکانات و اختیارات در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای مطالعه کامل مزایای گرفتن اقامت ترکیه، می‌توانید مقاله مزایای اخذ اقامت ترکیه  را بخوانید؛ ولی اگر بخواهیم به صورت مختصر به آن‌ها اشاره کنیم، مزایای اخذ اقامت ترکیه شامل موارد زیر است:

 • امکان افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه
 • دریافت وام های با سود بسیار پایین در صورت ایجاد کسب و کار در ترکیه
 • بهره‌مندی از آموزش رایگان زبان ترکی برای افراد دارای اقامت ترکیه
 • بدون شرط حضور در ترکیه
 • اخذ ساده و سریع اقامت ترکیه ممکن است.
 • امکان اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه
 • اخذ ساده مجوز کسب و کار ( کمتر از یک هفته )
 • امکان اشتغال در ترکیه با حقوق پایه حدودا دو برابر ایران
 • امکان دریافت کارت اعتباری ویزا کارت یا مستر کارت برای پرداخت‌های اینترنتی بین‌المللی
 • سهولت در دریافت ویزای آمریکا ، کانادا ، انگلستان و ویزای شینگن برای ایرانیان مقیم ترکیه
 • بهره مندی از قیمت پایین و کیفیت بالای پوشاک ترکیه
 • امکان تحصیل فرزندان در مدارس بین المللی
 • امکان تحصیل فرزندان شما در مدارس ایرانی مورد تایید آموزش و پرورش
 • خرید خودروهای روز دنیا به صورت اقساطی و معاف از مالیات ترکیه برای ایرانیان

روند اخذ اقامت ترکیه

قبل از گرفتن اقامت ترکیه باید با انواع اقامت ترکیه آشنایی داشته باشید. بیشتر متقاضیان اقامت ترکیه فقط به دنبال پاسخ سوال ” چگونه اقامت ترکیه بگیریم ؟ ” هستد، در حالی که آگاهی یافتن از انواع اقامت ترکیه اولین قدمی است که باید برای شروع روند اخد اقامت ترکیه برداشت.

انواع اقامت ترکیه

در صورتی که قصد گرفتن اقامت ترکیه را دارید، ابتدا باید مشخص کنید که هدفتان از زندگی در ترکیه چیست و به چندسال اقامت در ترکیه نیاز دارید، پس از آن باید یکی درباره اخذ یکی از اقامت های زیر تصمیم‌گیری کنید :

اقامت توریستی یکساله ترکیه

اقامت توریستی یک ساله ترکیه یا به بیان رایج اقامت یکساله ترکیه مخصوص کسانی است که قصد اقامت موقت در ترکیه را دارند. با این نوع از اقامت نمی‌توانید حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. اقامت یکساله ترکیه با روش‌های گوناگونی قابل اخذ است، اما نکته مهم این است که پس از سال 2020 قانونی در ترکیه تصویب شد که امکان تمدید اقامت توریستی یک ساله ترکیه با یک روش وجود ندارد.

یعنی به طور مثال اگر به وسیله اجاره خانه در ترکیه اقامت یکساله دریافت کرده باشید، پس از گذشت یکسال امکان تمدید این نوع از اقامت را به وسیله اجاره خانه نخواهید داشت و باید علاوه بر اجاره خانه واجد شرایط یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت یکساله نیز باشید.

اقامت توریستی یکساله ترکیه، روشی ساده و ارزان برای زندگی در ترکیه است. چنانچه می‌خواهید برای زندگی در ترکیه تصمیم‌گیری نمایید، بهتر است ابتدا با اخذ اقامت یکساله شروع کنید و بعد از مدتی زندگی در ترکیه، تصمیم خود را در مورد اقامت دائم در ترکیه نهایی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقامت توریستی ترکیه، می‌توانید مقاله نحوه اخذ اقامت یکساله ترکیه را بخوانید.

اقامت دائم ترکیه

با داشتن اقامت دائم ترکیه می‌توانید بیش از یکسال در ترکیه زندگی کنید. صرفا با داشتن اقامت دائم ترکیه می‌توانید شرایط اخذ حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را داشته باشید. این نوع از اقامت مخصوص کسانی است که قصد زندگی همیشگی در کشور ترکیه یا قصد اخذ پاسپورت این کشور را دارند. گرفتن اقامت دائم ترکیه نسبت به اقامت یکساله ترکیه روشی سخت تر و پرهزینه تر است که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

روش های اخذ اقامت ترکیه

همانطور که در بخش قبل گفتیم اخذ اقامت ترکیه به دو دسته کلی اقامت های توریستی یکساله ( اقامت یک ساله ترکیه ) و اقامت دائم ترکیه تقسیم می‌شوند. در این بخش به طور کامل توضیح خواهیم داد که به چه روش هایی می‌توان اقامت یکساله ترکیه و اقامت دائم ترکیه را به دست آورد.

باز هم یادآوری می‌کنیم که شما با داشتن اقامت توریستی یک ساله ترکیه و تمدید آن به روش های مختلف، نمی‌توانید پاسپورت ترکیه را اخذ کنید و در صورتی که قصد زندگی همیشگی در ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه را دارید باید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

آسان‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه، اجاره خانه در این کشور است. چنانچه در یکی از شهرهای ترکیه خانه اجاره کنید، اقامت ترکیه بدون شرط حضور را دریافت خواهید کرد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که با اجاره خانه در ترکیه اقامت یکساله توریستی این کشور را دریافت می‌کنید و نمی‌توانید به وسیله این اقامت پاسپورت کشور ترکیه را دریافت نمایید. همچنین داشتن اقامت ترکیه با اجاره خانه به شما اجازه کار در این کشور را نمی‌دهد و برای کار در ترکیه حتما باید مجوز کار ترکیه یا چالیشما ایزنی را دریافت کنید.

نکته مهم دیگر این است که اجاره خانه در ترکیه در همه شهرها و محله‌ها امکان‌پذیر نیست، به طور مثال نمی‌توان با اجاره خانه در محله های اسنیورت و فاتیح استانبول اقامت توریستی ترکیه را به دست آورد. در برخی مواقع نیز علاوه بر هزینه های اجاره خانه، هزینه های دیگری همچون خدمات شهری از مستاجر درخواست می‌شود که این موضوعات اغلب در قراردادهای اجاره خانه ایران وجود ندارد.

بنابراین بهتر است که قبل از هرگونه اقدام به اجاره خانه در ترکیه، حتما با مشاورین مهاجرتی معتبر و مجرب مشورت نمایید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد اجاره خانه در ترکیه، می‌توانید مقاله چگونگی اجاره خانه در ترکیه را بخوانید.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک زیر 250000 دلار

یکی از روش های محبوب دیگر اخذ اقامت ترکیه، خرید خانه با ارزش کمتر از 250000 دلار است. مزیت این روش نسبت به اجاره خانه در ترکیه این است که می‌توانید خانه خود را اجاره دهید و از این طریق علاوه بر دریافت اقامت ترکیه، درآمد نیز کسب کنید؛ در ضمن اگر در محله های مناسبی خانه بخرید، می‌توانید به شکل یک سرمایه گذاری مناسب به آن نگاه کنید و کسب سود کنید.

گفتنی است که با خرید خانه با ارزش کمتر از 250000 دلار، صرفا می‌توانید اقامت توریستی یک ساله ترکیه را دریافت کنید و نمی‌توانید به این روش پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. برای دریافت پاسپورت ترکیه و اقامت همیشگی در ترکیه باید خانه یا ملکی با ارزش بیش از 250000 دلار در ترکیه خریداری نمایید، که در بخش بعدی آن را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

برای خرید خانه در ترکیه حتما با مشاورین مجرب مشورت نمایید. هرگونه خرید خانه در ترکیه باید از طریق سیستم اسناد رسمی ترکیه (تاپوتاکس) انجام شود و در نهایت سند خانه ( تاپو ) برای شما صادر شود. به علت تفاوت قوانین حقوقی ایران و ترکیه، امکان کلاهبرداری از شما در هنگام خرید خانه در ترکیه وجود دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم با استفاده از خدمات ما نسبت به خرید خانه در ترکیه اقدام نمایید. کارشناسان ما از ابتدای فرآیند جستجوی خانه با بودجه مورد نظر شما تا خرید خانه و دریافت سند تاپو در کنار شما خواهد بود.

اقامت ترکیه از طریق خرید خانه بالای 250000 دلار

در میان تمام کشورهای جهان، آسان ترین روش اخذ شهروندی یا پاسپورت دوم مربوط به کشور ترکیه است. شما می‌توانید با خرید یک خانه با ارزش بالای 250000 دلار یا خرید چند خانه با ارزش مجموع بالای 250000 دلار در ترکیه در مدت بسیار کم (در حدود چند ماه) حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را برای خود و خانواده تحت پوشش ( همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ) دریافت نمایید. چند تابعیتی بودن در کشور ترکیه مجاز است، بنابراین شما به صورت همزمان می‌توانید شهروند ترکیه و شهروند ایران باشید.

خرید خانه بالای 250000 دلار یکی از بهترین روش های دریافت اقامت ترکیه نیز محسوب می‌شود، چرا که با داشتن پاسپورت ترکیه، می‌توانید مانند یک شهروند عادی ترکیه در این کشور کار کنید، تحصیل کنید و از تمام خدمات اجتماعی یک شهروند ترک بهره مند شوید.

همچنین برای اعطای پاسپورت ترکیه در این روش شرط حضور در ترکیه وجود ندارد و دریافت شهروندی ترکیه بدون شرط حضور با این روش امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی خرید خانه در ترکیه می‌توانید مقاله راهنمای کامل خرید خانه و ملک در ترکیه را بخوانید.

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه به وسیله خرید خانه

برای آنکه با خرید خانه در ترکیه بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، باید خانه خود را با شرایط زیر بخرید:

 • ارزش خانه خریداری شده یا مجموع ارزش خانه های خریداری شده شما در ترکیه، باید بالاتر از 250000 دلار باشد.
 • خانه به صورت نقد خریداری شود.
 • تا سه دست قبل به تحت مالکیت افراد خارجی نبوده باشد. (یعنی سه مالک قبلی این خانه خارجی نباشند.)
 • تا سه سال اجازه فروش خانه ای را که به منظور دریافت حق شهروندی خریداری می‌کنید، نخواهید داشت.
 • اجازه اجاره دادن خانه و خانه های خود را دارید و به این شکل می‌توانید کسب درآمد کنید.
 • هیچ نیازی به حضور در ترکیه نیست و بدون حضور در ترکیه نیز می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

خرید خانه با ارزش بیشتر از 250000 دلار در ترکیه و اخذ پاسپورت ترکیه، دارای یک فرآیند اداری و حقوقی است. در صورتی که با این روندها آشنایی نداشته باشید، امکان سواستفاده از پول شما و طولانی شدن فرآیند اخذ پاسپورت ترکیه وجود دارد. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع روش های دریافت پاسپورت ترکیه، می‌توانید مقاله راه های اخذ پاسپورت ترکیه را بخوانید.

اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق کار یکی از پرطرفدارترین روش ها برای دریافت اقامت ترکیه است که می‌تواند پس از چند سال به اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه نیز منجر شود. اقامت کاری ترکیه از جمله اقامت های دائمی ترکیه محسوب می‌شود و می‌توان آن را سالانه تمدید نمود. هر شخص خارجی که 5 سال در ترکیه کار کند و بیمه و مالیات خود را بپردازد، واجد شرایط دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه است.

برای کار در ترکیه حتما باید مجوز کار داشته باشید، در ترکیه به مجوز کار چالیشما ایزین گفته می‌شود و داشتن کارت چالیشما ایزین به منظور کار در ترکیه الزامی است. کار در ترکیه بدون داشتن کارت چالیشما ایزین تخلف است و دارای مجازات است. چنانچه قصد کار در ترکیه را دارید، ابتدا باید کار مناسب پیدا کنید و سپس نسبت به دریافت کارت چالیشما ایزین و ویزای کار ترکیه اقدام نمایید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی یافتن کار در ترکیه و شرایط کار در ترکیه دارید. می‌توانید مقاله های کار در ترکیه و نحوه اخذ ویزای کار ترکیه را بخوانید.

در صورتی که قصد کار در ترکیه و اخذ چالیشما ایزین ( مجوز کار در ترکیه ) را دارید. می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از خدمات ما در زمینه کار در ترکیه و اخذ چالیشما ایزین بهره مند شوید.

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت یکی از کاربردی‌ترین و موثرترین روش‌ها برای افراد متمکن و مدیران کسب و کار است. شما می‌توانید فقط با به اتمام رساندن مراحل ثبت شرکت در ترکیه و حتی بدون فعال نمودن شرکت خود، اقامت یک ساله ترکیه را به دست آورید. در صورت تمایل می‌توانید این اقامت موقت ترکیه را دو بار دیگر و هر بار به مدت دو سال تمدید کنید. سادگی و سرعت در روند ثبت شرکت در ترکیه که بین 3 تا 8 روز به طول می‌انجامد و همچنین نداشتن شرط حضور برای اخذ اقامت ترکیه، از مزیت‌های اصلی گرفتن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت است.

از جمله معایب این روش نیز می‌توان به لزوم اجاره یا خرید دفتر برای شرکت و هزینه 4000 دلاری آن اشاره کرد، که این اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت را برای افراد فاقد تمکن مالی سخت می‌کند. در صورت فعال نگه داشتن شرکت به مدت 5 سال و همچنین در صورتی که شرکت شما سرمایه‌ای به اندازه 100000 لیر ترکیه داشته باشد، امکان اخذ اقامت دائم ترکیه و همچنین دریافت پاسپورت ترکیه نیز وجود دارد.

در صورتی که شما یک کارآفرین باشید، گرفتن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت موقعیت ایده آلی است که به وسیله آن علاوه بر اخذ اقامت موقت ترکیه، امکان اخذ اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه را نیز خواهید داشت. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد نحوه تاسیس یک شرکت در ترکیه، می‌توانید مقاله ثبت شرکت در ترکیه را بخوانید.

ثبت شرکت در ترکیه یک کار حقوقی تقریبا پیچیده است و انجام صحیح و سریع مراحل ثبت شرکت در ترکیه نیاز به آگاهی کامل از قوانین کشور ترکیه و تجربه آشنایی با روال اداری این کشور دارد. موسسه ما دارای تجربه و تخصص در زمینه ثبت شرکت در ترکیه است و قادر هستیم با کمترین هزینه و سریع‌ترین زمان شرکت شما را در ترکیه به ثبت برسانیم. چنانچه در این زمینه احتیاج به مشاوره یا کمک داشتید، می‌توانید تماس حاصل فرمایید.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه یکی از مناسب ترین روش ها برای اخذ اقامت ترکیه است. با تحصیل در ترکیه به شما اقامت توریستی داده می‌شود و تا پایان دوره تحصیل خود می‌توانید در ترکیه اقامت داشته باشید. اقامت ترکیه از طریق تحصیل یکی از روش هایی است که عموما برای تمدید اقامت توریستی ترکیه ( اقامت یکساله ترکیه ) استفاده می‌شود. اقامت ترکیه از طریق تحصیل مزیت های زیادی دارد که شامل موارد زیر است :

    می‌توانید ضمن تحصیل زبان ترکی را یاد بگیرید و با فرهنگ و چگونگی زندگی در ترکیه آشنا شوید، به این شکل می‌توانید به شیوه مناسب تری اقامت ترکیه را دریافت کنید.

    امکان کار ضمن تحصیل در ترکیه فراهم است و به این شکل می‌توانید بعد از تحصیل کار مناسبی پیدا کنید و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد کار حین تحصیل در ترکیه، می‌توانید مقاله چگونگی کار همزمان با تحصیل در ترکیه را بخوانید.

    با گذراندن دوره های آموزش زبان ترکی نیز می‌توان اقامت ترکیه از طریق تحصیل را به دست آورد که عموم مردم به این روش اقامت ترکیه از طریق تومر یا اقامت ترکیه از طریق دوره زبان ترکی می‌گویند. شما با فراگیری زبان ترکی شانس بیشتری برای یافتن کار در ترکیه خواهید داشت و گذراندن این دوره زبان در کشور ترکیه با نحوه زندگی در ترکیه نیز آشنا خواهید شد.

بنابراین با توجه به موارد گفته شده اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل را می‌توان یکی از اصولی ترین راه های دریافت اقامت ترکیه دانست. در صورتی که قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل را دارید، می‌توانید تماس بگیرید و در این زمینه با مشاوران مجرب مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تحصیل در ترکیه می‌توانید مقاله اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را بخوانید.

اقامت خود حمایتی ترکیه

اقامت خود حمایتی ترکیه و یا اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی که به زبان انگلیسیFinancially Independent Person و یا به‌ اختصار FIP گفته می‌شود به اشخاصی تعلق می‌گیرد که از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند و به عبارتی با هزینه شخصی بتوانند خودشان را حمایت کنند و هزینه های زندگی خود را پرداخت نمایند. بنابراین این روش مخصوص بازنشستگان و سرمایه گذارانی است که به صورت ماهانه درآمد ثابتی دارند.

در این روش نیازی به انتقال سرمایه متقاضی به کشور مقصد و یا ثبت شرکت در این کشور نخواهد بود. از این روش می‌توانید به راحتی اقامت ترکیه را برای خود و خانواده‌تان فراهم آورید. مدت زمان صدور ویزای تمکن مالی  ۱ سال است که قابلیت تمدید نیز دارد.

اثبات تمکن مالی از روش‌های مختلف دریافت اجاره نامه ملک، سود سپرده بانکی، اوراق بهادار شامل سود و حقوق بازنشستگی امکان‌پذیر می‌باشد. متقاضی اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه باید صاحب سند ملکی شش دانگ در ایران و یا سپرده بانکی یک ساله باشد. شرایط اخذ اقامت موقت ترکیه ازطریق تمکن مالی، بسیار آسان است و در صورت توان پرداخت هزینه‌های اجاره یکساله آپارتمان در ترکیه که درشهر استانبول، کمی گرانتر از سایر شهرهای ترکیه می باشد واثبات دارایی به میزان حداقل 6000 دلار برای هرنفر، اقامت یکساله ترکیه به فرد داده می‌شود که قابل تمدید می‌باشد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

یکی از راه‌هایی که تقریبا در تمام کشورها برای اخذ اقامت مطرح است، راه ازدواج با شهروندان آن کشور است. این روش برای گرفتن اقامت ترکیه نیز کاربرد دارد و اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج امکان پذیر است.

مزیتی که ازدواج با یک شهروند ترک دارد این است که مردم ایران و ترکیه تشابهات فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند و ازدواج شهروندان این دو کشور با یکدیگر امری محتمل‌تر نسبت به کشورهای دیگر به نظر می‌رسد و امکان آشنایی شهروندان دو کشور و ازدواج آنان با یکدیگر زیاد است.

با وجود مزیت گفته شده، ازدواج با یک شهروند ترکیه به آسانی و در مدت زمان کم منجر به اخذ دائم کشور ترکیه نخواهد شد. به دلیل تقلب‌هایی که ممکن است در روش اقامت ترکیه از طریق ازدواج صورت بگیرد، دولت ترکیه سختگیری و بررسی زیادی بر روی این موضوع دارد و شما حداقل باید 5 سال با یک شهروند ترکیه زندگی کنید و معمولا بعد از گذشت 3 سال از این 5 سال می‌توان اقامت دائم ترکیه را اخذ نمود.

یکی از معایب اصلی این روش این است که دولت ترکیه در مدت این 3 سال اجازه اقامت موقت برای فرد مزدوج با شهروند ترک صادر نمی‌کند. بنابراین فرد مزدوج با شهروند ترکیه در این مدت باید برای کار یا تحصیل در ترکیه، تقاضای ویزای کار یا تحصیل ترکیه بدهد و بدون داشتن این ویزاها اجازه کار و تحصیل در ترکیه را ندارد و نمی‌تواند بیش از سقف مجاز ویزا در این کشور اقامت داشته باشد. این موضوع کمی اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج را سخت‌تر می‌کند.

شرایط اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه برای مشتریان موسسه نیاز به هیچ مدرک و شرایط خاصی ندارد. در حالت کلی برای اخذ اقامت ترکیه نیاز به گواهی سو پیشینه و تمکن مالی 6000  دلاری (معادل حدودی 150 میلیون تومان) و اجاره یا خرید ملک در ترکیه است، اما موسسه ما بدون نیاز به هیچ مدرکی اقامت ترکیه را برای مشتریان خود اخذ می‌کند و مشتری ما برای دریافت اقامت ترکیه، به جز پاسپورت نیاز به هیچ مدرک دیگری نخواهد داشت.

مدت زمان اخذ اقامت ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه باید ابتدا وارد خاک ترکیه شوید. با توجه به اینکه ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارند؛ در هر زمانی امکان ورود به خاک ترکیه وجود دارد. پس از ورود به ترکیه، موسسه ما می‌تواند ظرف سه روز اموری همچون اخذ کد مالیاتی ترکیه ( ورگی نومرسی )، درخواست اقامت و افتتاح حساب بانکی را انجام دهد. پس از اخذ اقامت ترکیه می توانید به ایران بازگردید یا در ترکیه ملک اجاره کنید و شروع به زندگی کنید. این اقامت یک ساله خواهد بود و هر سال نیز قابل تمدید است.

شما امکان اجاره ملک یا خرید ملک در ترکیه، افتتاح حساب بانکی، خرید سیم کارت و شروع زندگی در ترکیه را خواهید داشت. ظرف کمتر از یک ماه، وقت اداره مهاجرت خواهد رسید که پس از آن اجازه اقامت در ترکیه به شما اعطا خواهد شد. کارت اقامت ترکیه نیز طی 30 الی 90 روز پس از آن به آدرس پستی شما ارسال خواهد شد.

مدارک و پروسه اخذ اقامت ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه با ما، شما فقط باید پاسپورت و عکس خود ارائه کنید. در صورتی که قصد اخذ اقامت دائم ترکیه را داشته باشید، اخذ پاسپورت ترکیه نیز در کمترین زمان امکان پذیر خواهد بود. پس از عقد قرارداد رسمی با موسسه ، هر زمانی که مساعد بودید، جهت اخذ اقامت ترکیه وارد خاک ترکیه می‌شوید، کارگزاران ما در ترکیه، برای شما کد مالیاتی و درخواست اقامت را صادر می کنند.

هزینه اخذ اقامت ترکیه

هزینه های اخذ اقامت ترکیه شامل هزینه های حکومتی و اداری، هزینه قرارداد با وکیل یا کارگزار در ترکیه، هزینه اجاره ملک یا سند تاپو، هزینه کمیسیون املاک، هزینه سفر اولیه به ترکیه می باشد. از آنجا که روش های اخذ اقامت ترکیه بسیار گوناگون هستند، هزینه اخذ اقامت ترکیه نیز متنوع است و با توجه به نوع روش و شرایط اقتصادی متفاوت خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم که برای اطلاع از هزینه اجاره خانه در ترکیه و همچنین هزینه خرید ملک در ترکیه، مقاله هزینه زندگی در ترکیه را بخوانید.

سخن پایانی

اخذ اقامت ترکیه به دو روش اخذ اقامت یکساله ترکیه و اخذ اقامت دائم ترکیه امکان‌پذیر است. اقامت یکساله ترکیه در واقع اقامت موقت محسوب می‌شود و اقامت یکساله ترکیه هر سال باید تمدید شود. با روش هایی همچون تحصیل در ترکیه، اجاره خانه در ترکیه و خرید خانه زیر 250 هزار دلار در ترکیه می‌توان اقامت یکساله ترکیه را اخذ کرد.

با اخذ اقامت دائم ترکیه از روش هایی همچون کار در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه، اقامت خود حمایتی ترکیه و خرید خانه بالای 250 هزار دلار در ترکیه، می‌توانید پاسپورت ترکیه را برای خود و خانواده‌تان دریافت نمایید. بهترین روش برای دریافت پاسپورت ترکیه، خرید خانه بالای 250 هزار دلار در این کشور است که در این مقاله درباره آن توضیح داده شد.

در این مقاله تمام روش های اخذ اقامت ترکیه بیان شد. اگر قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید، می‌توانید با استفاده از خدمات ما و بدون نیاز به هیچ مدرک و شرایط خاصی اقامت ترکیه را دریافت کنید. موسسه ما با داشتن شرکت در ایران و ترکیه متخصص اموری همچون اخذ اقامت ترکیه ، اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه است و روابطی بسیار قوی در زمینه اخذ اقامت ترکیه دارد و می‌تواند امور مربوط به اخذ و تمدید اقامت ترکیه را در سریع‌ترین زمان و آسان‌ترین شرایط برای مشتریان خود انجام دهد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه اقامت ترکیه

چگونه اقامت ترکیه را دریافت کنیم ؟

جواب: بنابه قانون 6458 مهاجرتی ترکیه که در تاریخ 2013/04/11 برای اتباع خارجی 183 کشور شامل ایران تصویب شده است ، با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله به شما تعلق میگیرد که هر ساله قابل تمدید می‌باشد.

آیا با اخذ اقامت ترکیه، باید شهروندی فعلی خودم را باطل کنم؟

جواب: خیر، قوانین ترکیه اجازه می دهد شما شهروندی دو تابعیتی یا چند تابعیتی داشته باشید. این بستگی به مقررات کشور شما دارد.

آیا با اخذ شهروندی ترکیه خانواده ام هم شهروند ترکیه می شوند؟

جواب: بله. شما، همسر و تمام فرزندان زیر 18 سال (در تاریخ درخواست) شهروندی ترکیه را دریافت می‌کنید.

اگر در یک سند ملک نام چندین نفر ذکر شود، همه آن‌ها پاسپورت ترکیه دریافت می‌کنند؟

جواب: فقط یک نفر و خانواده درجه یک او می‌توانند شهروندی بگیرند.

فرایند اقامت از طریق ملک برای فرزندان بالای 18 سال چگونه است؟

جواب: در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال باشند، حتما به طور مستقل باید برای خرید ملک و گرفتن اقامت ترکیه اقدام نمایند.

فرزند من 8 سال دارد و زبان ترکی و انگلیسی بلد نیست، آیا می تواند در مدارس ترکیه تحصیل کند؟

جواب: بله، در مدارس ترکیه برای کودکان اتباع خارجی کلاس آموزش زبان برگزار شده و طی مدت کوتاهی فرزند شما براحتی خواهد توانست به تحصیل خود ادامه دهد.

شرایط ثبت نام و تحصیل در مدارس ترکیه چگونه است؟

جواب: در ترکیه، کودکان در سن هفت سالگی به مدرسه می روند، کل دوره مدرسه 12 ساله می باشد. برای ثبت نام در مدرسه باید کارنامه آخرین مقطع تحصیلی فرزندتان را از مدرسه محل تحصیل ایشان در ایران گرفته و به مدارس ترکیه تحویل دهید.

کدام مدارس ترکیه برای فرزندان ما بهتر است؟

جواب: اگر قصد دارید در ترکیه بمانید و زندگی کنید بهتر است فرزندان خود را به مدارس ترکیه ای بفرستید. زبان فارسی را نیز خود به ایشان آموزش دهید.

زبان تدریس در مدارس ترکیه چیست ؟

جواب: از تحصیل فرزندان در مدارس ترکی نباید ترسید، آن ها از طریق دوستان و همکلاسی ها خیلی سریع با محیط و زبان جدید سازگار می شوند و در مدت 1 الی 2 ماه زبان ترکی را خواهند آموخت.

آیا پس از خرید ملک در ترکیه، امکان اجاره دادن آن و کسب درآمد وجود دارد؟

جواب: بله امکان اجاره دادن ملک خریداری شده، بخصوص در فصل تابستان وجود دارد.

آیا با اجاره خانه هم می‌توان اقامت ترکیه را دریافت کرد؟

جواب: بله. بنا به قانون مهاجرتی ترکیه، اتباع خارجی در صورت اجاره خانه در ترکیه می‌توانند اقامت ترکیه را دریافت کنند.

آیا با خرید یا اجاره ملک در ترکیه می‌توانیم حساب بانکی افتتاح کنیم؟

جواب: بله، بعد از خرید یا اجاره ملک و دریافت اقامت شما می توانید اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید. با ارائه یکی از قبوض آب، برق، تلفن و یا گاز که به نام شما و آدرس شما باشد، برایتان یک حساب بانکی در یک بانک بین المللی افتتاح می‌شود تا انتقال وجوه برای شما آسان باشد.

در صورت فوت صاحب ملک قانون ارث در ترکیه برای اتباع خارجی به چه صورت خواهد بود؟

جواب: قانون ارث درباره اتباع خارجی به صورت اصل عمل متقابل می‌باشد. این قانون برای یک شهروند خارجی همان تعریفی را دارد که برای یک شهروند ترک دارد. در صورت داشتن وصیت نامه رسمی و قانونی دولت ترکیه طبق آن وصیت نامه عمل خواهد کرد. در غیر این صورت ارث مطابق قانون به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید.

خرید اقساطی ملک در ترکیه به چه صورت می باشد؟

جواب: با پرداخت مبلغی معادل نصف ارزش خانه، سند خانه به نام شما انتقال پیدا خواهد کرد و مابقی طی اقساط 30 یا 60 ماهه (بر مبنای نوع پروژه محاسبه می شود) پرداخت خواهد شد.

آيا امكان دريافت سند قبل از اتمام پروژه خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟

جواب: بله در برخی پروژه ها خریدار میتواند قبل از اتمام پروژه، سند ملکی خود را دریافت نموده و از مزیت های خريد املاك در تركيه نظیر اخذ اقامت ترکیه، افتتاح حساب بانکی و… بهره مند شود.

انتقال سند به چه صورت انجام می شود؟

جواب: برای انجام قطعی معامله و خرید خانه یک کپی از پاسپورت و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی و 6 قطعه عکس لازم است، تا قرارداد خرید را امضا کرده و صاحب آن خانه شوید.

سندی که برای ملک دریافت می کنیم به چه صورت خواهد بود؟

جواب: انتقال املاک برای تمامی اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می‌شود. این سند هیچ فرقی با سندی که برای تبعه ترک صادر می شود ندارد. سند ملک در ترکیه در دو رنگ صادر می شود که سند قرمز رنگ برای خانه و سند آبی رنگ برای زمین است.

ثبت شرکت در ترکیه چند روز طول میکشد؟

جواب:مدت زمان ثبت شرکت از زمان حضور شرکا در ترکیه حداکثر ۵ روز کاری می‌باشد.

دریافت اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۲ (۳ روش بدون ریسک)

اقامت به ترکیه از سوی تمامی اقشار در جامعه افزایش بسزایی داشته و این موضوع به دلیل اقتصاد و تلاطم های سیاسی بوده است . در صورتی که سالیان گذشته تنها متخصصان و افراد تحصیل کرده عزم سفر می کردند ولی حال از هر شغل و جایگاهی خواهان مهاجرت و دریافت اقامت هستند . اجازه اقامت همان ( مجوز اقامت ) است که مهاجران به دلایل مختلف متقاضی دریافت آن بوده ، مهاجرانی که بیشتر از مدت مجاز (ویزا یا معافیت ویزا ) یا بیشتر از ۹۰ روز قصد ماندن در ترکیه را دارند ، مستلزم داشتن اجازه اقامت هستند .

بر طبق قانون ، اتباع خارجی باید به مراجع ذیصلاح جهت دریافت اقامت مراجعه نموده تا با دریافت این اجازه اتباع خارجی بدون بهره مندی از معافیت های موقت مدت طولانی تری را در ترکیه بتوانند زندگی کنند . از طریق تماس با موسسه می توانید از خدمات مشاوره تخصصی جهت دریافت اقامت بدون دردسر بهرمند شوید .

اجازه اقامت ( مجوز اقامت ترکیه ) :

این مجوز در چهارچوب قوانین بین المللی بوده که از لحاظ کنترل خارجی های مقیم و شناسایی آنها اهمیت خاصی دارد ، داشتن مجوز اقامت هر فرد در جهت نظم عمومی ، حفظ سلامت و منافع کشور ترکیه است ، اصلی ترین کاربرد مجوز اقامت برای جلوگیری از موقعیت های منفی است که شاید به وجود بیاید . هر فردی که خواهان اقامت ترکیه باشد باید مجوز اقامت دریافت نماید نه کارت کیملیک . سوال بوجود آمده در این لحظه ” کارت کمیلیک چیست ؟ ” .

اتباع خارجی مستثنی داشتن این مجوز هستند ، زیرا مقررات حقوقی در قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی به شماره قانون ۵۶۸۳ برای سفر واقامت اتباع خارجی در کشور ترکیه گنجانده شده است . درخواست اجازه اقامت با مدارک مورد نیاز و داشتن شرایط درخواستی نوع اجازه اقامت تنظیم می شود .

کارت کیملیک :

مدرک رسمی هویتی ( کارت شناسایی ) جمهوری ترکیه است که دارنده آن ثابت می کند شهروند کشور ترکیه بوده و دارای شناسه در دفاتر ثبت احوال ترکیه هستند . طبق قانون اساسی ، هر شهروندی که در ترکیه متولد می شود باید در زمان تولد ثبت نام نموده و کارت شناسایی رسمی برای وی صادر شود . برای اطلاعات بیشتر از مزیت این کارت به مقاله کارت کیملیک چیست ؟ مراجعه کنید. این کارت مشابه کارت شناسایی اتحادیه اروپا است که توسط وزارت کشور ترکیه برای شهروندان صادر می شود .

از مزیت های اصلی و شاخص این کارت می توان گفت دولت از ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ ، این کارت را به عنوان گواهی نامه رانندگی در نظر گرفته و در آینده نزدیک نیز به عنوان بلیط اتوبوس و کارت بانکی استفاده خواهد شد .

چگونگی اخذ مجوز اقامت ترکیه :

نحوه دریافت مجوز اقامت از مهم ترین سوالاتی است که ذهن اتباع خارجی ، که به تازگی وارد کشور ترکیه شده اند و یا شهروندان ترکیه که میزبان آنها هستند را به خود درگیر نموده است . این مجوز با مراجعه فرد خارجی یا ( وکیل قانونی فرد ) به ادارات مهاجرت همان استانی که فرد در آن قصد اقامت را دارد اخذ خواهد شد .

درخواست ها توسط مشاوران متخصص ما به صورت آنلاین انجام می شود . تمامی مدارک لازم فرد تهیه می شود و فرد مهاجر مدارک را در روز قرار به افسر اداره مهاجرت ارائه می دهد . پس از تایید درخواست توسط کمسیون ، کارت اقامت به آدرس داده شده ارسال می گردد.

اتباعی که درخواست خود را تکمیل نموده باید در روز تعیین شده توسط سیستم اداره مهاجرت حضور داشته باشد ، در صورتی که بدون عذر موجه ( در روز تعیین شده ) حضور نداشته باشد ، درخواست فرد خارجی رد می شود .

به زودی در خواست اجازه اقامت از طریق کنسولگری های مختلف که اتباع خارجی شهروند یا بصورت قانونی در آن کشور مستقر هستند امکان پذیر خواهد شد. طبق قانون ۶۷۳۵ و ماده ۲۱ قانون ۶۴۵۸ درخواست اخذ اقامت می تواند توسط موسسه مجاز صورت گیرد . ( موسسه مجاز به موسسه یا سازمانی اطلاق می شود که شرایط مطابق آیین نامه رسمی تعیین میشود.)

اقامت الکترونیکی ( از طریق سامانه ) :

طبق ماده ۳۰ قانون حمایت اتباع خارجی و بین المللی ۶ نوع مجوز اقامت در شماره ۶۴۵۸ تنظیم شده است ، برای هر کدام می توان به صورت آتلاین از طریق سامانه اقامت برای اولین بار درخواست داده شود و در تاریخ و زمان قرار ملاقات که اداره مهاجرت تعیین نموده فرد باید به همراه مدارک مورد نیاز مراجعه نماید .

مدارکی که در روز قرار ملاقات با اداره مهاجرت نیاز است ارائه دهید بر طبق نوع اقامت درخواستی شما طبقه بندی شده و متفاوت می باشد ( مدارک هر نوع اقامت را در بخش اختصاصی خود توضیح خواهیم داد) . توصیه می شود قبل از درخواست آنلاین تمامی مدارک را در دست داشته تا فرآیند با موفقیت انجام شود .

پس از طی مراحل ، فرم تکمیل شده را به همراه مدارک لازم با پرینت و امضاء به اداره مهاجرت ( استان مورد نظر ) ارسال می شود . علاوه بر تمامی این موارد ، فرم درخواست امضاء شده و این خود حق اقامت قانونی در ترکیه را تا زمان تعیین وقت اداره مهاجرت فراهم کند . نتایج درخواست الکترونیکی در طی 90 روز از طریق PTT Cargo ارسال می شود .

افراد بسیاری هستند که برای مهاجرت و زندگی در خارج از کشور اطلاعات مناسبی جهت اقامت کوتاه مدت یا اقامت دائم ندارند .

دلایل افزایش تقاضای اخذ اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۲ :

عوامل گوناگونی در افزایش مهاجرت به این کشور نقش داشته ، در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد مهاجران به ترکیه بوده ایم ، مانند :

 ویزای کار به اتباع متخصص

 نزدیکی و همسایه بودن با ایران ( در زمان کوتاه کنار خانواده و دوستانمان هستیم )

 رشد و افزایش قدرت اقتصادی

 کمک هزینه و اعطای بورس تحصیلی در ترکیه ( مخصوصا در رشته های ادبیات ترکی ، زبان ، . . . )

 ثبت ازدواج بین الملل ( در کشورهای همسایه تنها کشوری است که این مراسم را برگزار می نماید ).

 قرار داشتن ترکیه در منطقه آناتولی ( منطقه ای که قاره اروپا به آ سیا را متصل می نماید ) .

 در گیری های داخلی و خارجی در منطقه خاورمیانه متاسفانه باعث شده است که بی ثباتی سیاسی ، افزایش فقر ، … سبب هجوم و سرازیر شدن مهاجران به ترکیه شده است .

مزایای اخذ اقامت ترکیه :

اقامت در کشور ترکیه برای بسیاری به عنوان سکوی پرتاب به کشور های اروپایی محسوب می شود و هدف اصلی از مهاجرت به این کشور چنین دلیلی و بهرمندی از مواردی چون :

 نداشتن ویزا

 آشنایی به فرهنگ و اقتصاد کشور ترکیه

 افتتاح حساب ارزی در اکثر بانک های ترکیه

 فرصت برای یافتن کار

 خرید خودرو

 دریافت گواهینامه ی رانندگی

 خرید یا اجاره ملک به راحتی

 کارآفرینی و سرمایه گذاری

 استفاده از خدمات و امکانات آموزشی برای فرزندان

 دریافت خدمات بیمه درمانی

انواع روش اخذ اقامت در ترکیه :

براساس قانون ترکیه ، اتباع خارجی می توانند از چندین روش برای اخذ اقامت اقدام نمایند :

 توریستی

 خرید ملک

 اجاره ملک

 سرمایه گذاری

 ثبت شرکت

 ازدواج با ترک

 تحصیل

 خانوادگی

 و . . .

اقامت کوتاه مدت :

این نوع اقامت ، اقامتی است که براساس آن به شهروندان اتباع خارجی که قصد اقامت بیش از دوره قانونی ویزا و معافیت ویزا در کشور میزبان را دارند داده می شود . اتباع از طریق مسیرهای گوناگونی می توانند اقامت موقت خود را مثلا توریستی ، کار ، ….. دریافت نمایند.

اتباع خارجی که مجوز اقامت کوتاه مدت دریافت می کنند:

 اتباعی که کسب و کار راه اندازی کردند .

 اتباعی که جهت انجام تحقیقات علمی مهاجرت کردند .

 اتباعی که مشمول دوره تحصیل هستند .

 اتباعی که اموال غیر منقول دارند.

 اتباعی که در طرح تبادل دانشجو شرکت کردند.

 اتباعی که مقاصد گردشگری دارند.

 اتباعی که جهت مقاصد درمانی ( معالجه ) دارند.

 اتباعی که جهت یادگیری زبان ترکی اقدام نموده اند .

 اتباعی که طبق دستور مراجع قضایی و اداری ملزم به اقامت هستند .

 اتباعی که تحصیلات عالیه خود را به پایان رسانده اند .

( این اتباع به تازگی فارغ التحصیل شده و در ۶ ماه اول اقدام به اقامت نمایند تا به آنها حداکثر اقامت ۱ ساله داده شود )

 اتباعی که سرمایه کمتر از میزان سرمایه شهروندی را در سرمایه گذاری میکنند.

محاسبه مدت زمان ۸ سال ، از زمان مراجعه فرد به عنوان تاریخ بررسی و ارزیابی در نظر گرفته می شود . کارشناسان اداره مهاجرت ، ۱ سال قبل از مراجعه شخص را مورد بررسی قرار می دهند و اگر فرد در طول این ۱ سال کاملا در خاک ترکیه اقامت داشته باشد ، ۱۸۰ روز بعد از آن را بررسی کرده و بدین صورت ۸ سال محاسبه می شود .

حال اگر در طی این ۱ سال ۱۸۰ روز اقامت نداشته باشد بلکه کمتر باشد ، ۵ سال قبل را مورد بررسی قرار می دهند . اگر در طی ۵ سال گذشته بیش از ۳۶۵ روز خارج از ترکیه بوده یا می توان گفت به طور متوالی بیش از ۶ ماه در ترکیه اقامت نداشته درخواست وی بطور کامل رد می شود .

مهاجرانی که علی رغم پایان مدت زمان اقامت قانونی هنوز در ترکیه اقامت داشته باشند و یا افرادی که کشور ترکیه آنها را دیپورت کرده و هنوز در کشور اقامت دارند ، این اقامت غیر قانونی بوده و در محاسبه ۸ سال اقامت دائم درنظر گرفته نمی شود .

مسئله دیگر در اخذ اقامت دائم داشتن درآمد فرد متقاضی است که ۱ سال گذشته توانسته باشد هزینه خود و خانواده را تماما تامین نماید .

اقامت دائم در ترکیه :

به مجوزی اطلاق می شود که به مهاجران (اتباع خارجی ) اجازه اقامت دائم را از سوی جمهوری ترکیه می دهد. براساس ماده های ۴۲ ، ۴۵ قانون بین المللی حمایت از حقوق مهاجران خارجی برای اتباع شرایطی تعیین شده است . شرایطی از قبیل ساکن شدن به مدت ۸ سال بدون وقفه و درصورتی که فقط در طول این سال ها جمعا ۸ ماه از ترکیه خارج شده باشند برای دریافت اقامت دائم می توانند اقدام نمایند .

شرایط اقامت بلند مدت :

براساس ماده ۴۳ قانون ( حمایت از اتباع خارجی ) متقاضی باید شرایطی را برای دریافت اقامت بلند مدت داشته باشد :

 ۳ سال گذشته هیچ گونه حمایت اجتماعی و کمکی از دولت دریافت نکرده باشد .

 ۸ سال اقامت بدون وقفه در ترکیه داشته ( البته نیمی از اقامت دانشجویان محاسبه می شود )

 درآمد کافی برای مخارج تمامی اعضای خانواده و خود فرد

 تهدیدی برای امنیت ملی ، نظم اجتماعی ، نظم عمومی نباشد .

محاسبه مدت زمان ۸ سال ، از زمان مراجعه فرد به عنوان تاریخ بررسی و ارزیابی در نظر گرفته می شود . کارشناسان اداره مهاجرت ، ۱ سال قبل از مراجعه شخص را مورد بررسی قرار می دهند و اگر فرد در طول این ۱ سال کاملا در خاک ترکیه اقامت داشته باشد ، ۱۸۰ روز بعد از آن را بررسی کرده و بدین صورت ۸ سال محاسبه می شود .

حال اگر در طی این ۱ سال ۱۸۰ روز اقامت نداشته باشد بلکه کمتر باشد ، ۵ سال قبل را مورد بررسی قرار می دهند . اگر در طی ۵ سال گذشته بیش از ۳۶۵ روز خارج از ترکیه بوده یا می توان گفت به طور متوالی بیش از ۶ ماه در ترکیه اقامت نداشته درخواست وی بطور کامل رد می شود .

مهاجرانی که علی رغم پایان مدت زمان اقامت قانونی هنوز در ترکیه اقامت داشته باشند و یا افرادی که کشور ترکیه آنها را دیپورت کرده و هنوز در کشور اقامت دارند ، این اقامت غیر قانونی بوده و در محاسبه ۸ سال اقامت دائم درنظر گرفته نمی شود .

مسئله دیگر در اخذ اقامت دائم داشتن درآمد فرد متقاضی است که ۱ سال گذشته توانسته باشد هزینه خود و خانواده را تماما تامین نماید .

اخذ اقامت توریستی :

اقامت توریستی یا همان اقامت ۱ ساله را می توان از طریق اجاره نامه نیز دریافت نمود . این اقامت از سریع ترین و کم هزینه ترین انواع اقامت ها بشمار می آید ، البته باید درنظر داشت که ریسک رد شدن این نوع اقامت نیز بسیار بالا است به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود در تمامی پروسه آماده سازی مدارک حتما با کارشناسان ما مشورت نمایید .

کشور ترکیه در سال ۲۰۲۲ ، تغییراتی را در اخذ اقامت ۱ ساله اعمال نموده است که اصلی ترین آن اجاره یک واحد مسکونی بوده و پس از انجام مرحله اول بایستی اقدام به آماده سازی مدارک لازم نمود .

نکته : اصلی ترین تغییراتی که اعمال شده است سند ملک اجاره شده باید توسط صاحب خانه در شهرداری تایید و برگه تایید به مستاجر جهت ارائه به اداره مهاجرت داده شود .

مدارک لازم جهت اخذ اقامت توریستی :

 داشتن گواهی عدم سوء پیشینه

 سند ازدواج

 اجاره نامه محضری به همراه نوتر

 اخذ بیمه سلامت و درمانی ( افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال اجباری به داشتن این بیمه ندارند)

 اخذ شماره ورگی

 تکمیل فرم راندوو

 اصل پاسپورت و کپی

 ۴ قطعه عکس بیومتریک تمام رخ

 ترجمه شناسنامه متقاضی و تمامی همراهان و در صورت همراهی کودک برگه کفالت نیز لازم است

 پرداخت تمامی هزینه های اداره مهاجرت

 برگه تایید سند ملک اجاره شده از شهرداری

تمدید اقامت یکساله ترکیه در سال ۲۰۲۲

تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال ۲۰۲۲ تغییرات اساسی کرده است. اگر در سال های قبل دریافت کیملیک ترکیه و تمدید اقامت توریستی در ترکیه از طریق اجاره ملک برای ایرانیان به راحتی میسر بوده است, دیگر بر اساس قوانین ۲۰۲۲ تمدید اقامت در ترکیه از طریق اجاره ملک ممکن نخواهد بود.

تغییراتی که در قوانین گرفتن اقامت ترکیه ایجاد شده است سبب شده است که نزدیک به ۱ میلیون ایرانی که در ترکیه از طریق اخذ اقامت توریستی این کشور ساکن هستند با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.

البته این مصوبه به معنی این نیست که از این به بعد اقامت ترکیه برای ایرانیان غیر ممکن باشد بلکه راه های جدیدی برای تمدید اقامت توریستی و اخذ شهروندی ترکیه مشخص شده است ساده ترین و در دسترس ترین این راه ها خرید ملک در ترکیه می باشد.

همچنین برای متقاضیانی که در نظر دارند کسب و کاری را در ترکیه راه اندازی کنند ثبت شرکت در ترکیه نیز می تواند در این پروسه مفید واقع شود. بر اساس مصوبه جدید «بند e ماده یک قانون 31/6458 اتباع خارجی و حفاظت بین المللی» اتباع خارجی بسیاری از کشورها من جمله ایران، تنها در صورتی که یک سال از پایان مهلت اقامت ایشان گذشته باشد، می توانند اقدام به دریافت دوباره ی اقامت کنند.

هزینه های اقامت توریستی کشور ترکیه در سال ۲۰۲۲

هزینه های اخذ اقامت توریستی کشور ترکیه با توجه به سن افراد ممکن است متفاوت باشد و در زیر سعی شده است تا این هزینه ها آورده شود:

 • هزینه اجاره خانه در ترکیه ( با توجه به شهر ممکن است از ۲۰۰۰ لیر شروع شده و به بالاتر ادامه داشته باشد).
 • هزینه دفترخانه رسمی در ترکیه که با توجه به اجاره ممکن است بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیر متغیر باشد. ( در ترکیه لازم است اجاره نامه در دفتر اسناد رسمی به تایید برسد و همچنین صاحب ملک باید در محضر حضور داشته باشد ).
 • هزینه اخذ بیمه درمانی یکساله بین ۲۵۰ الی ۹۰۰ لیر ( این هزینه با توجه به سن افراد می تواند تغییر کند).
 • هزینه ترجمه مدارک (ترجمه مدارک با تایید رسمی وزارت امورخارجه و وزارت دادگستری از و همچنین مهر نوتر ( هر مهر نوتر یا همان پلمپ مدارک در حدود ۲۰ دلار)
 • مالیات برای اتباع خارجی در حدود ۱۲۰ لیر
 • پرداخت حق خاک ۸۰ دلار
 • پرداختی کارت کیملیک ۱۲۵ لیر

نکته مهم اجاره ملک در ترکیه : زمانی که درصدد اجاره ملک در ترکیه هستید دقت نظر داشته باشید که ملک را از مالک اصلی و یا وکیل قانونی او اجاره کنید. همچنین به هیچ عنوان از اجاره نامه های دستی استفاده نکنید و اجاره نامه را در دفتر اسناد رسمی ثبت کنید.

دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه یکی دیگر از روش هایی می باشد که اتباع خارجی را قادر می سازد تا برای گرفتن اقامت کشور ترکیه اقدام نمایند. سرمایه گذاری در ترکیه می تواند در مورد موارد مختلفی صورت بگیرد البته لازم به ذکر می باشد قبل از راه اندازی هر کسب و کاری اولین قدم ثبت شرکت در ترکیه می باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند در بخش املاک و مستغلات باشد و یا راه اندازی یک کسب و کار در ترکیه به مانند افتتاح رستوران، راه اندازی سالن زیبایی و یا حتی سوپر مارکت های بزرگ و کوچک. بنابراین افراد با توجه به بودجه ای که در نظر دارند می توانند نسبت به دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری اقدام نمایند. در این روش نیز فرد می تواند علاوه بر خود برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست اقامت نماید.

اخذ اقامت از طریق خرید ملک :

افراد بسیاری از این طریق اقدام به اخذ اقامت کشور ترکیه نموده اند ، این روش یکی از آسان ترین روش های اخذ اقامت است ، شخص با خرید ملک می تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را تهد پوشش قرار داده و برای آنها درخواست اقامت دهد .

البته این را باید مد نظر قرار داد که شهروندی ترکیه با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا برای اتباع خارجی ممکن است و اگر این روش اخذ را انتخاب نموده اید در صورتی که بودجه شما کمتر از ۲۵۰ هزار دلار است مستلزم دادن زمان به این روش هستید تا منجرب به شهروندی شود .

نکته : خرید ملک های نوساز بهتر از ملک های دست دوم می باشد زیرا دولت ترکیه برای ملک های دست دوم مالیات های سنگینی در نظر گرفته است .

گرفتن اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه در صورتی که در نظر داشته باشید برای سرمایه گذاری در ترکیه اقدام کنید الزامی می باشد. مثلا ممکن است شما در نظر داشته باشید که اقدام به افتتاح یک رستوران کنید و یا یک باشگاه ورزشی راه اندازی نمایید به عنوان یک تبعه خارجی در ترکیه لازم است تا در ابتدا نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید.

یکی از مهمترین مزایای ثبت شرکت در ترکیه این است که شما به راحتی می توانید برای خود اجازه کار دریافت کنید و بدون هیچ گونه محدودیتی به خاک ترکیه ورود و خروج داشته باشید.

با استفاده از این روش در صورتی که شرکت شما در طی پنج سال فعال باشد و همچنین برای شما بیمه رد شده باشد و این بیمه به صورت ممتد باشد می توانید بعد از پنج سال برای اخذ شهروندی ترکیه درخواست نمایید. در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت نیازی به اجازه اقامت ندارد و بدون اخذ اقامت در کشور ترکیه نیز شما می توانید نسبت به ثبت شرکت اقدام نمایید.

بهترین نوع ثبت شرکت در ترکیه ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد. پروسه ثبت شرکت در ترکیه در حدود یک هفته زمان می برد و شما مکانی را باید به عنوان محل شرکت معرفی نمایید.

البته الزامی به معرفی مکان اداری و یا تجاری ندارید بلکه می توانید از هوم آفیس که هم محل زندگی شما می تواند باشد و هم دفتر کار شما استفاده نمایید. در صورتی که از این طریق می خواهید نسبت به اخذ اقامت ترکیه استفاده کنید حداقل سرمایه شما می بایستی ۱۰۰ هزار لیر باشد.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت تجاری ترکیه

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • اصل و فتوکپی گذرنامه یا سند جایگزین
 • چهار (۴) قطعه عکس
 • اعلام این که وی در طول مدت اقامت خود از منابع مالی کافی و منظم برخوردار است (کیف پول حساب بانکی که نشان می دهد حداقل ۵۰۰ دلار-یورو برای هر ماه انباشته است.)
 • اسناد دعوت نامه یا اسناد مشابهی که باید به متقاضی از سمت شرکت یا موسسه ای که فرد با آنها همکاری می کند داده می شود.
 • بیمه درمانی قابل استفاده (یکی از موارد زیر کافی است): ۱. سند که می تواند از خدمات سلامت در ترکیه در محدوده پیمان تامین اجتماعی بهره مند شود. ۲. ارائه سند تقاضانامه به مؤسسه تأمین اجتماعی برای بیمه درمانی عمومی بر اساس نامه معاون وزیر خزانه داری مطابق بخشنامه مورخ ۰۶.۰۶.۲۰۱۴ و شماره گذاری ۹/۲۰۱۴ در خصوص بیمه درمانی

اخذ اقامت تحصیلی ترکیه

دانشجویان ایرانی که برای تحصیل در ترکیه اقدام کرده اند می توانند با دارا بودن شرایطی اقدام به اخذ اقامت بلند مدت ترکیه نمایند. رنکینگ دانشگاه های ترکیه نه تنها در اتحادیه اروپا بلکه در بین دانشگاه های جهان بسیار بالا می باشد.

هزینه های تحصیل پایین، امکان اخذ اقامت، تحصیل به زبان انگلیسی، برنامه تبادل دانشجو در دانشگاه های ترکیه در سیستم اراسموس اتحادیه اروپا و همچنین با دانشگاه های آمریکا و … همه از مواردی می باشد که استقبال از تحصیل در ترکیه را روز به روز افزایش می دهد. در این بین تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بیشتر از سایر رشته ها مورد استقبال قرار گرفته است.

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه و همچنین تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه هر کدام شرایط خاص خود را دارند که به تفصیل در سایت هر کدام از آن ها برای نحوه پذیرش دانشجویان خارجی توضیحاتی داده شده است. متقاضیان به راحتی می توانند از بورس های دولت ترکیه و سازمان های مختلف استفاده کنند.

همچنین این دانشگاه ها پلی را بین شما و دانشگاه های معتبر جهان فراهم می سازد که به راحتی این امکان در ایران وجود ندارد. البته لازم به ذکر است برای ورود به هر دانشگاه شرایط خاصی وجود دارد به مانند آوردن نمره های بالا در آزمون یوس، آزمون اس ای تی، آزمون آلس و … .

مدارک لازم اخذ اقامت ترکیه از طریق شرکت در دوره های آموزشی

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • اصل و فتوکپی گذرنامه یا سند جایگزین
 • چهار (۴) قطعه عکس
 • اعلام اینکه فرد در طول مدت اقامت خود از منابع مالی کافی و منظم برخوردار است (کیف پول حساب بانکی که نشان می دهد حداقل ۵۰۰ دلار-یورو برای هر ماه انباشته است.)
 • سندی که مدت و مکان آموزش را از موسسات دولتی یا سازمانهایی که آموزش ضمن خدمت برگزار می شود ، نشان می دهد.
 • در صورتي كه فرد كمتر از هجده سال داشته باشد؛ باید رضایت نامه والدی که خارج از ترکیه اقامت دارد را داشته باشد. البته این رضایت نامه باید محضری و به تایید سفارت ترکیه در کشور فرد رسیده باشد.
 • بیمه درمانی قابل استفاده (یکی از موارد زیر کافی است): ۱. سند که می تواند از خدمات سلامت در ترکیه در محدوده پیمان تامین اجتماعی بهره مند شود. ۲. ارایه سند تقاضانامه به مؤسسه تأمین اجتماعی برای بیمه درمانی عمومی بر اساس نامه معاون وزیر خزانه داری مطابق بخشنامه مورخ ۰۶.۰۶.۲۰۱۴ و شماره گذاری ۹/۲۰۱۴ در خصوص بیمه درمانی

مدارک لازم جهت اخذ اقامت ترکیه در برنامه تبادل دانشجو

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • اصل و فتوکپی گذرنامه یا سند جایگزین
 • چهار (۴) قطعه عکس
 • اعلام اینکه متقاضی در طول مدت اقامت خود از منابع مالی کافی و منظم برخوردار است (کیف پول حساب بانکی که نشان می دهد حداقل ۵۰۰ دلار-یورو برای هر ماه انباشته است.)
 • گواهینامه آموزش / کارآموزی از موسسات یا سازمانهایی که آموزش یا کارآموزی در آنجا صورت خواهد گرفت.
 • در صورتي كه فرد كمتر از هجده سال داشته باشد؛ باید رضایت نامه والدی که خارج از ترکیه اقامت دارد را داشته باشد. البته این رضایت نامه باید محضری و به تایید سفارت ترکیه در کشور فرد رسیده باشد.
 • بیمه درمانی قابل استفاده (یکی از موارد زیر کافی است): ۱. سند که می تواند از خدمات سلامت در ترکیه در محدوده پیمان تامین اجتماعی بهره مند شود. ۲. ارایه سند تقاضانامه به مؤسسه تأمین اجتماعی برای بیمه درمانی عمومی بر اساس نامه معاون وزیر خزانه داری مطابق بخشنامه مورخ ۰۶.۰۶.۲۰۱۴ و شماره گذاری ۹/۲۰۱۴ در خصوص بیمه درمانی .

اخذ اقامت ترکیه از طریق ویزای کار

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ویزای کار در زمانی ممکن می باشد که شما موفق به دریافت اجازه کار یا همان چالیشما ایزنی شده باشید. برای این که بتوانید در ترکیه استخدام شوید و از حق و حقوق قانونی برخوردار باشید به شما پیشنهاد می شود کاملا به صورت قانونی اقدام به این کار نمایید و از استخدام در جاهای غیر قانونی بپرهیزید, زیرا که این امر ممکن است باعث دیپورت شما از کشور ترکیه شود.

نحوه دریافت اجازه کار در ترکیه

برای دریافت اجازه کار در ترکیه شما باید از یک شرکت و یا موسسه ترک پیشنهاد کار داشته باشید. این پیشنهاد عملا در زمانی که شما خارج از ترکیه سکونت داشته باشید غیرممکن است به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود در وحله اول در صورتی که تصمیم جدی برای کار در کشور ترکیه داشته باشید اقدام به اخذ اقامت توریستی یا یکساله ترکیه نمایید.

با استفاده از این نوع اقامت شما کیملیک ترکیه را به دست می آورید. البته اخذ اقامت توریستی کشور ترکیه به معنی گرفتن اجازه کار نیست بلکه شرایطی را فراهم می سازد که شما به راحتی می توانید در داخل خاک ترکیه برای پیدا کردن کار اقدام نمایید.

در صورتی که فرد دارای پیشنهاد کاری از شرکت های ترک باشد کل پروسه اخذ ویزای کاری ترکیه ۹۰ روز طول خواهد کشید. یکی از مهمترین مزیت های اخذ ویزای کار این مورد می باشد که شما بعد از سپری شدن حداقل ۵ سال اقامت کاری می توانید برای اخذ شهروندی ترکیه درخواست ارایه نمایید. همچنین شما امکان استفاده از بیمه های درمانی که تمام هزینه های درمانی شما را چه در داخل و چه در خارج ترکیه پوشش می دهد را خواهید داشت.

نکته مهم اخذ ویزای کار در ترکیه: افرادی که با استفاده از ویزای تحصیلی در ترکیه حضور دارند و مشغول به تحصیل هستند نمی توانند برای کار اقدام کنند مگر این که تحصیلات آنها تمام شده باشد.

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ازدواج

در صورتی که اتباع کشورهای خارجی با یکی از شهروندان کشور ترکیه ( چه مرد و چه زن) ازدواج کنند می توانند برای گرفتن اقامت ترکیه و به دنبال آن برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند. در نظر داشته باشید که در نظام حقوقی اکثر کشورهای جهان ازدواج اتباع خارجی با یکی از شهروندان آن کشور سبب گرفتن اقامت می شود.

زمانی که شخص با تبعه ترک ازدواج کند می تواند به مدت سه سال بدون داشتن هیچ نوع مشکلی در خاک ترکیه حضور داشته باشد و بعد از پنج سال برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج اقدام نماید. این بدین معنی می باشد که شما باید یک پروسه طولانی ۳ الی ۵ سال را برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج در ترکیه در نظر داشته باشید.

ازدواج افراد زیر ۱۸ سال در ترکیه ممنوع می باشد و دولت ترکیه برای آن مجازات های سنگینی را در نظر گرفته است. همچنین در ترکیه دو نوع ازدواج وجود دارد.

یک مدل ازدواج که به آن امام نکاهی گفته می شود و نوع دوم که ازدواج رسمی بوده و در شهرداری ثبت می شود. ازدواج از نوع اول یا همان امام نکاهی در ترکیه ازدواج حقوقی و رسمی به حساب نمی آید و دولت ترکیه فقط ثبت ازدواج رسمی از طریق شهرداری ها را قبول دارد.

نکته مهم ازدواج در ترکیه : ازدواج با پناهندگان و افرادی که فقط در ترکیه اقامت دارند منجر به اخذ شهروندی و یا تابعیت شما نمی شود.

دانستنی های اقامت یکساله ترکیه

اقامت یکساله ترکیه و یا اقامت توریستی ترکیه برای شما به تنهایی نمی تواند ضمانت اقامت دایم در ترکیه را داشته باشد. البته که شما با اجاره ملک در ترکیه می توانید نسبت به اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید.

مبلغ اجاره شما و این که در چه محلی اقدام به اجاره ملک کردید اصلا اهمیتی ندارد ولیکن می بایستی اجاره نامه رسمی داشته باشید. روش اجاره ملک در ترکیه که به شما اقامت یکساله می دهند یکی از ارزان ترین روش های گرفتن اقامت ترکیه می باشد.

لازم به ذکر است که شما وقتی اقامت یکساله ترکیه را دریافت کردید به راحتی می توانید اجازه اقدام برای کار در ترکیه و یا اقدام برای تحصیل در کشور ترکیه را به دست بیاورید. و یا می توانید به راحتی نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای اقامت یکساله ترکیه

 • پر کردن فرم درخواست اقامت یکساله ترکیه(فرم راندوو)
 • گذرنامه به همراه کپی
 • عکس پاسپورتی(۴ قطعه)
 • بیمه درمانی معتبر( برای افراد ۱۶ الی ۶۵ ساله)
 • پرداخت هزینه های مربوط به صدور کارت اقامت یکساله ترکیه
 • پرداخت هزینه های اداره مهاجرت
 • رضایت نامه والدین(برای افراد زیر ۱۸ سال)
 • مدارک مربوط به اجاره خانه در ترکیه
 • رسید مدارکی موسسه تامین اجتماعی برای دربافت بیمه درمانی عمومی

البته به شما یادآوری می کنیم که ممکن است اداره اقامت ترکیه علاوه بر مدارک بالا برخی از مدارک و مستندات دیگر را نیز از شما درخواست نمایند. اما در حالت معمول مدارک ذکر شده در بالا جهت شروع پروسه ی اخذ اقامت توریستی کشور ترکیه کفایت می کند.

هزینه های اقامت یکساله در ترکیه

در زیر سعی شده است به اختصار به برخی از این هزینه ها به صورت تقریبی اشاره گردد.

 • هزینه اجاره خانه در ترکیه در حالت نرمال ( بین ۲۰۰۰الی ۱۰۰۰۰لیر )
 • هزینه های مربوط به دفترخانه رسمی در ترکیه ( این هزینه ها جهت ثبت اجاره خانه در ترکیه در دفتر ثبت اسناد رسمی صورت می گیرد و حضور صاحب ملک با سند قطعی منزل الزامی می باشد).
 • هزینه های مربوط به معاینات و آزمایشات پزشکی
 • هزینه های مربوط به مترجم رسمی مورد تایید کشور ترکیه (نوتر)
 • مالیات اتباع خارجی
 • هزینه مربوط به بیمه یکساله ( این بیمه درمانی هزینه های مربوط به درمان های سرپایی جراحی و … را پشتیبانی می نماید.)

به چه دلیل اقامت یکساله ترکیه را انتخاب نماییم؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که مزایای اخذ اقامت یکساله ترکیه چه چیزهایی می تواند باشد؟ در زیر سعی شده است به اختصار به برخی از مزایای اخذ اقامت یکساله یا توریستی ترکیه پرداخته شود.

 • آسان ترین و سریع ترین روش گرفتن اقامت ترکیه
 • امکان درخواست اجازه کار در ترکیه با در دست داشتن اقامت یکساله ترکیه
 • امکان اخذ وقت از سفارت کشورهای دیگر
 • امکان بررسی شرایط برای سرمایه گذاری

    …

مراحل گرفتن اقامت ترکیه

برای این که بتوانید مراحل اخذ اقامت در ترکیه را پیگیر باشید می بایستی نخست وقت و یا همان راندوو را درخواست دهید. لازم به ذکر است که از زمان درخواست قرار ملاقات تا ملاقات شما بین دو هفته الی چند ماه طول خواهد کشید. البته شهری را که شما برای اقامت انتخاب کرده اید نیز در زمان قرار ملاقات شما نیز بسیار مهم می باشد.

در مرحله بعد از اعلام زمان ملاقات شما می بایستی با در دست داشتن مدارکی که در بالا ذکر شد ( البته اصل و ترجمه مدارک را باید به همراه داشته باشید) به ادراه مهاجرت مراجعه نمایید. در مراجعه به اداره مهاجرت فقط یک جلسه برگزار خواهد گردید و بعد از مصاحبه پرونده اقامت شما باز شده و نتیجه به شما اعلام می گردد. در صورت موافقت اداره مهاجرت ترکیه کارت اقامت یکساله برای شما صادر خواهد شد.

قانون جدید اقامت اتباع خارجی در ترکیه

در نظر داشته باشید که بر اساس قانون جدید اقامت اتباع خارجی در ترکیه تمدید اقامت یکساله در ترکیه مورد بازبینی قرار گرفته است . لذا بر اساس این قانون هر فرد از طریق اجاره نامه فقط به مدت یک سال می تواند اقدام به اخذ اقامت یکساله در ترکیه نماید.

با در نظر گرفتن شرایط تمدید متقاضی باید قبل از پایان یافتن اجازه اقامت یکساله اقدام به تمدید نماید. به شما پیشنهاد می شود حداقل دو ماه و یا ۶۰ روز کاری قبل از اتمام مجوز اقامت خود نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

شما می توانید اجازه اقامت خود را برای چند دوره تمدید نمایید. همچنین لازم به یادآوری است که درخواست مصاحبه در دفتر پلیس انجام می گیرد. به شما توصیه می شود که مدارک زیر را برای تمدید اقامت یکساله ترکیه قبل از رفتن به قرار مصاحبه آماده نمایید.

مدارک لازم تمدید اقامت در ترکیه

 • اصل پاسپورت به همراه کپی
 • فرم راندوو
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی از برگه پاسپورت (آخرین ورودی و خروجی)
 • اخذ عدم سوء پیشینه از ایران و ترکیه
 • اجاره نامه همراه با تایید اداره نفوس و محضر
 • بیمه سلامت
 • گردش حساب بانکی ۶ ماه آخر اقامت
 • و یا افتتاح حساب به مبلغ حداقل ۶۰۰۰ هزار دلار آمریکا در بانک های ترکیه
 • گزارش سلامت از بیمارستان های دولتی مورد تایید

قانون جدید تمدید اقامت یکساله در ترکیه

بر اساس قانون جدید اخذ اقامت یکساله ترکیه در سال ۲۰۲۰ ، این قانون که در سال ۲۰۱۹ به تصویب هیات دولت رسید متقاضیان تمدید اقامت یکساله ترکیه در صورتی که در سال ۲۰۱۹ اقامت یکساله ترکیه را اخذ کرده باشند از سال ۲۰۲۱ برای تمدید اقامت توریستی یا همان اقامت یکساله ترکیه دیگر نخواهند توانست از طریق اجاره نامه اقدام نمایند. برای تمدید اقامت یکساله یا همان توریستی کشور ترکیه از سال ۲۰۲۱ شخص باید حایز شرایط بر اساس موارد زیر باشد:

 • تحصیل در ترکیه
 • خرید ملک در ترکیه
 • خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار
 • سرمایه گذاری در ترکیه
 • شرکت در دوره های آموزشی در ترکیه
 • شرکت در دوره های زبان ترکی در ترکیه
 • و … .

اقامت خانوادگی در ترکیه

اقامت خانوادگی در ترکیه بر اساس ماده ۲۸ قانون مهاجرت ترکیه به رسمیت شناخته می شود. در این نوع از اقامت یکی از والدین عموما به عنوان حامی اصلی برای اقامت خانوادگی در ترکیه شناخته می شود در این نوع از اقامت اعضای خانواده باید دارای یک بیمه درمانی معتبر در ترکیه باشند که این بیمه بتواند تمام اعضای خانواده را پوشش  دهد .

همچنین شخص باید ثابت کند که دارای درآمدی می باشد که با آن می تواند از پس هزینه های اقامت خانوادگی در ترکیه برآید.  درآمد ماهانه فرد نباید از یک سوم حداقل دستمزد متوسط جامعه  کمتر باشد.

شرایط اقامت خانوادگی در ترکیه

اگر حامی مالی خانواده بیش از یک همسر داشته باشد اقامت به یکی از همسران و همه فرزندان اعطاء می شود. اجازه اقامت خانواده حداکثر دو سال به طور پشت سر هم صادر می شود و نمی تواند از مدت زمان اقامت حامی مالی تجاوز کند. کودکان زیر ۱۸ سال که تحت مجوز اقامت خانوادگی در ترکیه زندگی می کنند حق آموزش در مدارس ابتدایی و متوسطه را دارند.

کسانی که حداقل سه سال با این نوع از اقامت در خاک ترکیه حضور داشته باشند می توانند تا پایان ۱۸ سالگی برای اقامت کوتاه مدت در ترکیه اقدام کنند. بعد از ثبت طلاق خانواده می تواند حداقل سه سال اقامت کوتاه مدت در ترکیه داشته باشد. در صورتی که شخص مورد خشونت خانگی قرار گرفته باشد و این مورد در دادگاه محرز شده باشد می تواند در ترکیه اقامت داشته باشد.

اجازه اقامت چه زمانی لغو می شود؟

اگر تبعه خارجی که درخواست اجازه اقامت ترکیه را دارد بیش از یکسال به طور مداوم در خارج از ترکیه حضور داشته باشد اقامت وی لغو خواهد شد. همچنین اتباع خارجی که تهدید جدی برای نظم و امنیت عمومی ترکیه به حساب می آیند نیز اقامت آنها ابطال خواهد شد.

لغو مجوزهای اقامت طولانی مدت توسط فرمانداری ها پس از تصویب وزارتخانه های مربوطه انجام می شود. در صورت تصویب بخشنامه تهیه شده در مورد موضوع  فرمانداری ها می توانند بدون تأیید وزارت تصمیم گیری کنند.

درخواست مجدد مجوزهای اقامت طولانی مدت لغو شده به کنسولگری های خارج از کشور و استانداری های ترکیه یا طبق روال درخواستی که توسط DGMA تعیین شده است اعطا می شود. در مورد درخواست های مجدد، الزام به ماندن با اجازه اقامت به مدت هشت ساله در ترکیه مجدداً اعمال نمی شود.

اجازه اقامت در ترکیه برای اهداف بشر دوستانه

اجازه اقامت در ترکیه برای اهداف بشردوستانه توسط فرمانداری ها صادر می شود و تمدید می شود به شرط آنكه مجوز وزارت كشور اخذ شود و برای حداكثر مدت یك سال باشد. با توجه به فوری بودن این درخواست مراتب مربوط به حفظ مسایل امنیتی ترکیه در اعطای این نوع از اقامت در نظر گرفته می شود.

در شرایط استثنایی، اتباع خارجی که اجازه اقامت در ترکیه از روش بشردوستانه دریافت کرده اند باید حداکثر ظرف بیست روز کاری از تاریخ صدور در سیستم ثبت نام ثبت نام کنند. علاوه بر این ، اشخاص دارای مجوز اقامت انسان دوستانه می توانند یکی دیگر از مجوزهای اقامت که برای آنها پوشش داده شده است درخواست نمایند به جز اجازه اقامت طولانی مدت ترکیه .

اخذ اقامت در ترکیه برای قربانیان قاچاق انسان

اخذ اقامت برای قربانیان قاچاق انسان، افراد خارجی که به ظن قاچاق انسان قربانی یا احتمالاً قربانی قاچاق انسان هستند به مدت سی روز مانند سایر اشکال اقامت می توانند اجازه اقامت ترکیه را داشته باشند. تا آنها از نفوذ تجربیات خود خلاص شوند و تصمیم بگیرند که آیا با مقامات همکاری خواهند کرد یا نه؟

شرایط لازم برای سایر مجوزهای اقامت برای اعطای این مجوز وجود ندارد. اجازه اقامت قربانیان قاچاق انسان ممکن است برای حداکثر مدت شش ماه تمدید شود ، اما در کل ممکن است بیش از سه سال نباشد. اگر مشخص شود خارجی هایی که این اجازه اقامت را دارند مجدداً روابط خود را با عاملان این جنایت برقرار می کنند ، اجازه اقامت آنها لغو شده و از ترکیه اخراج خواهند گشت.

هزینه زندگی در ترکیه

اکثر افرادی که در خارج از کشور زندگی می کنند اغلب از ما در مورد هزینه زندگی در ترکیه سوال می کنند. با این حال، پاسخ ساده نیست و به سه عامل بستگی دارد. اول، اندازه خانواده شما. خانواده هایی که فرزندان زیر ۱۶ سال دارند طبیعتاً دارای هزینه های تحصیلی بالاتر هستند، در حالی که فردی که به تنهایی زندگی می کند چنین هزینه هایی نخواهد داشت.

دومین عامل سبک زندگی شما و اینکه آیا می خواهید رانندگی کنید، سیگار مصرف کنید و/یا بیرون غذا بخورید، است.

 در نهایت، هزینه زندگی از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. اگرچه استانبول بسیار ارزان تر از لندن یا نیویورک است، اما همچنان گران ترین مکان ترکیه است. بزرگترین هزینه بدون توجه به اینکه در کجای ترکیه زندگی می کنید، مهم ترین هزینه اجاره بهاء است.

در سواحل دریای اژه و مدیترانه، می توانید انتظار داشته باشید که برای یک آپارتمان دو خوابه ساده بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر لیر در ماه بپردازید. با این حال، رفتن به استانبول، مرکز همه چیز در ترکیه، و در بخش غیرمتمرکز شهر، یک آپارتمان استودیویی ساده می‌تواند تا ۲۵۰۰ لیر لیر قیمت داشته باشد که طبیعتاً قیمت خانه‌های نزدیک به مرکز افزایش می‌یابد. قیمت اجاره آپارتمان در تکسیم یا سایر مناطق مهم می تواند به ۸۰۰۰ لیر در ماه برسد. بنابراین چه هزینه های دیگری باید متحمل شوید؟

بدون شک هزینه زندگی در ترکیه عامل مهمی برای کمک به اقامت دائم مهاجران در این کشور است. هنگامی که استانداردهای زندگی و هزینه زندگی با هم مقایسه می شوند، ترکیه استاندارد زندگی بالایی را با توجه به هزینه های زندگی پایین خود ارائه می دهد.

حداقل دستمزد در ترکیه برای یک ماه 4250 لیر ترکیه به همراه خدمات SGK است که کارفرمایان برای خدمات بهداشتی و بازنشستگی لازم است تا پرداخت کنند. برای فردی که فقط اجاره بهاء می دهد این مبلغ برای یک زندگی راحت کافی خواهد بود. تفاوت های منطقه ای در هزینه های زندگی مانند همه جای دنیا، زندگی در یک شهر همیشه پرهزینه است.

استانبول که به عنوان مرکز مالی، اقتصادی، گردشگری و تجارت شناخته می شود، مکانی با بالاترین هزینه زندگی در ترکیه است.  علاوه بر کرایه های بالا، مایحتاج روزانه مانند حمل و نقل، غذا و نوشیدنی و زندگی شبانه نیز بسیار گران است. خانواده ای که مجبور به پرداخت اجاره بهاء نیست می تواند با تقریباً 8845 لیر در ماه استاندارد زندگی خوبی داشته باشد.

با این حال، هزینه زندگی در مناطقی که در امتداد سواحل دریای مدیترانه و دریای اژه قرار دارند در حال کاهش است. در مقایسه با شهرهای مهاجرپذیر مانند فتحیه، هزینه زندگی در استانبول حدود 20 درصد بیشتر است. یک زوج مهاجر که دارای ملک در فتحیه هستند، می توانند با میانگین 4000 لیر در ماه از استاندارد زندگی طبقه متوسط ​​برخوردار شوند.

در حال حاضر، بسیاری از مهاجرانی که در ترکیه زندگی می کنند و از کشورهای خود مستمری دریافت می کنند، به لطف تفاوت نرخ مبادله لیر ترکیه و سایر ارزها، زندگی مجللی دارند. اگر حقوق بازنشستگی یا درآمد ماهانه به ارز خارجی به مانند دلار و یورو باشد و به این فکر می‌کنید که آیا مبلغ مناسبی برای زندگی در ترکیه وجود دارد، می‌توانید تغییر نرخ ارز را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، بسیاری از مهاجران سرمایه خود را در حساب‌های پس‌انداز سرمایه‌گذاری می‌کنند و با بهره ماهیانه امرار معاش می‌کنند. با نرخ های مختلف از ۸٪ تا ۱۴٪، حساب های پس انداز بالا یک راه سودمند برای تامین هزینه های زندگی برای هر کسی که دارای مقادیر زیادی سرمایه است می باشد.

 توزیع هزینه های زندگی در ترکیه بنزین و مراقبت از خودرو اگرچه قیمت نفت به اندازه کشورهای اروپایی مانند یونان و پرتغال نیست، اما دو برابر آمریکا و روسیه است. به همین دلیل بسیاری از رانندگان از خودروهای دیزلی با هزینه کمتر استفاده می کنند. دارندگان وسایل نقلیه سالانه تقریباً ۵۰۰۰ لیر برای هزینه هایی مانند بیمه و نگهداری خودرو می پردازند.

مراقبت های بهداشتی و مجوز اقامت اگر زیر ۶۵ سال سن دارید و می خواهید بیش از ۹۰ روز در ترکیه بمانید، هم به اجازه اقامت و هم به مراقبت های بهداشتی اجباری نیاز دارید. اگر زوجی بخواهند اجازه اقامت طولانی مدت دریافت کنند و از بیمه درمانی اجباری بهره مند شوند، هزینه سالانه ۷۰۰۰ لیر است.

مروری بر هزینه های زندگی در ترکیه هزینه قبض خانه: این مورد در مقایسه با هزینه های بالای اجاره در ترکیه بسیار ارزان است، هزینه های ماهانه شامل بسته های برق، آب، فاضلاب، تلفن، اینترنت، گاز و ماهواره می باشد. کسانی که در آپارتمان هایی با شش خانه یا بیشتر زندگی می کنند نیز باید عوارض پرداخت کنند. شما می توانید بودجه ای بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیر در ماه برای عملکرد راحت خانه خود پیش بینی کنید.

مالیات و بیمه شهرداری: این هزینه‌های سالانه برای افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند واقعاً خنده‌دار است، زیرا تنها بخش کوچکی از دستمزدها را در کشورهایی مانند بریتانیا تشکیل می‌دهند. مالیات شهرداری بر اساس قیمت رسمی ملک شما و تعداد افرادی که در سند مالکیت هستند محاسبه می شود. بیمه زلزله اجباری است و بستگی به متراژ ملک شما دارد. همچنین می توانید بیمه خود را به حفاظت از سرقت و آتش سوزی ارتقا دهید. شما می توانید انتظار داشته باشید که سالانه ۴۰۰-۷۰۰ لیر لیر برای این هزینه ها بپردازید.

خوردن و آشامیدن بیرون: وعده های غذایی مقرون به صرفه و فست فود حدود ۲۵ لیر است، در حالی که هزینه وعده های غذایی در رستوران های طبقه متوسط ​​می تواند تا ۱۰۰ لیر برای هر نفر افزایش یابد. قیمت آبجو در بوفه ها بین ۱۰ تا ۱۵ لیر متغیر است، اما اگر به یک بار بروید، تا ۲۰ لیره هم می رسد. می توانید انتظار داشته باشید که برای یک بطری نوشیدنی غیر اسلامی متوسط ​​۵۰ لیر بپردازید.

حمل و نقل: اگر قصد دارید در استانبول زندگی کنید، حمل و نقل هزینه زیادی دارد و استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی تقریباً ۲۰۵ لیر در ماه برای شما صرفه جویی می کند. در غیر این صورت، خودروهای بنزینی با قیمت ۶ لیر بسیار پرهزینه هستند، در حالی که دارندگان وسایط نقلیه باید سالانه حدود ۵۰۰۰ لیر را برای نگهداری، بیمه و مالیات وسایل نقلیه موتوری کنار بگذارند.

خدمات بهداشتی: خدمات بهداشتی عمومی برای شهروندان ترکیه رایگان است. افرادی که شهروند جمهوری ترکیه نیستند می توانند خدمات بهداشتی را با قیمت های بسیار مقرون به صرفه تری نسبت به بسیاری از کشورها دریافت کنند. علاوه بر این، خدمات درمانی را می توان با قیمت های مقرون به صرفه تری در محدوده بیمه درمانی خصوصی دریافت کرد.

خرید غذا: افراد مجرد یا زوج هایی که مشکل بودجه ای ندارند می توانند در این زمینه نسبت به سایر کشورهای اروپایی در هزینه های خود صرفه جویی کنند. برای میوه، سبزیجات و محصولات لبنی، استفاده از بازارهای محلی به جای سوپرمارکت های پیشرو ارزان تر است، حدود ۱۰۰ لیر در هفته برای محصولات بسیار خوب. در حال حاضر گوشت بره و گاو در ترکیه گران هستند و وزن آنها بین ۶۰ تا ۸۰ لیر متغیر است. گوشت مرغ با میانگین قیمت ۲۲ لیر، پر مصرف ترین گوشت در ترکیه است.

هزینه های قبض برق: ۲۵۰ لیر در ماه به طور متوسط ​​با کاهش استفاده از کولر گازی

قبض آب: به طور متوسط ​​۶۰ لیر در ماه

شارژ: بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ لیر در ماه در چارچوب فرصت های ارائه شده

مالیات شهرداری: ۴۰۰ لیر در سال در چارچوب صاحبان مالکیت و قیمت ملک

بیمه زلزله: بیمه زلزله در ترکیه اجباری است. بسته به جایی که ملک خریداری شده و اندازه آن بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیر هزینه دارد.

بیمه آتش سوزی، سرقت و خسارت اختیاری است.

تلفن، اینترنت و تلویزیون ماهواره ای: تضاد قیمتی بین شرکت های مخابراتی در ترکیه وجود دارد. به عنوان مثال؛ Türk Telekom بسته ای مانند اینترنت نامحدود، تلفن و تلویزیون ماهواره ای را 130 لیر در ماه تعیین کرده است.

به طور خلاصه با این فرض که شما مالک خود باشید و هیچ اجاره یا وامی برای پرداخت نداشته باشید، هزینه زندگی در ترکیه برای یک سبک زندگی مناسب حدود ۳۵۰۰ لیر است، در حالی که در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنکارا و ازمیر به ۷۰۰۰ لیر لیر می رسد.

مزایای زندگی در ترکیه

کیفیت زندگی در ترکیه از نظر بسیاری از استانداردها بالا است. احساس امنیت روانی، صرف زمان لازم برای زندگی خصوصی ، خدمات بهداشتی و آموزشی در سطح بالایی قرار دارند. بررسی های انجام شده توسط Expat Explorer نشان می دهد که ترکیه هفتمین کشور جهان برای کار و زندگی است. 62 درصد از کارگران خارجی ساکن ترکیه اظهار داشتند که کیفیت زندگی آنها در مقایسه با کشورشان بهبود یافته است.

 52 درصد از این افراد می گویند که زمان بیشتری برای تمرکز روی سرگرمی ها، خانواده و شغل خود پیدا می کنند. 55 درصد از آنها می گویند که می توانند خواسته های خود مانند ماشین و خانه بهتر را تامین کنند و 69 درصد می گویند که احساس امنیت می کنند. با تأثیر این موارد، بسیاری از خارجی ها هر ساله ترکیه را ترجیح می دهند.

دارای بناهای فرهنگی و تاریخی است ترکیه که در نقطه تلاقی آسیا و اروپا قرار دارد، در طول تاریخ مسکونی بوده است. با تأثیر این امر میزبان تمدن های بسیاری بوده است. این وضعیت همچنین استانداردهای کیفیت زندگی ترکیه را از نظر معنوی بالا می برد. بخش بزرگی از ۷۲ درصد از کارگران خارجی شاغل در ترکیه بیان می کنند که این شهر از نظر بافت تاریخی و فرهنگی، سازه های معماری، بناهای تاریخی و پارک ها غنی است.

 ۵۸ درصد غذاخوری ها و رستوران های خوب را نشان می دهند. به همین دلایل، ترکیه سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. جغرافیا که ترکیبی از ساختار طبیعی و تاریخی است، فرصت تجربه تجربیات مختلف را فراهم می کند. بهداشت و درمان توسعه یافته است در ترکیه، دولت دسترسی آسان و سریع به خدمات بهداشتی را برای شهروندان فراهم می کند. پشتیبانی پزشکی در هر سایتی در دسترس است.

در این زمینه رشته های زیادی مانند چشم پزشکی، داخلی، زنان و زایمان و جراحی عمومی وجود دارد. علاوه بر این، پیوند اعضا، کاشت مو و جراحی پلاستیک از جمله کاربردهای برجسته پزشکی هستند. در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی، هزینه های درمان و عمل جراحی ترکیه کاملا مقرون به صرفه است. به همین ترتیب، داروها نسبت به همتایان خود در کشورهای مختلف قیمت مقرون به صرفه ای دارند.

 در محدوده بیمه سلامت عمومی، دولت بسیاری از خدمات درمانی و هزینه های دارویی را پوشش می دهد. توسعه خدمات سلامت باعث توسعه گردشگری سلامت نیز شده است. دارای تحصیلات پیشرفته آموزش در ترکیه مدرن و با آخرین تکنولوژی ارائه می شود. دانشگاه های ترکیه نیز در دنیا معتبر هستند.

در این زمینه، ترکیه به دانش آموزان آموزش با کیفیت، سیستم آموزشی جهانی و کادر آموزشی موفق ارائه می دهد. به این ترتیب هر دانش آموزی می تواند با آماده شدن برای زندگی و حرفه، زندگی موفقی را آغاز کند. دانشگاه ها دارای برنامه های دیپلم با اعتبار بین المللی هستند و در این زمینه، بسیاری از دانشجویان خارجی هر ساله ترکیه را ترجیح می دهند. در جمهوری ترکیه دانشگاه های خصوصی و دولتی وجود دارد.

همه آنها فرصت های آموزشی راحت، مدرن و سطح بالا را به روشی کاملا مجهز فراهم می کنند. علاوه بر این مزیت ها در آموزش، فرصت های اجتماعی نیز به دانش آموزان ارائه می شود. در این زمینه گزینه هایی مانند کانون های دانشجویی، حوزه های فعالیت هنری و فعالیت های دانشجویی در هر دانشگاهی دیده می شود. کتابخانه های غنی به نفع هر دانش آموزی باز است. بنابراین، دانش‌آموزان می‌توانند زندگی خود را به عنوان افرادی که به تمام معنا از نظر اجتماعی-فرهنگی بزرگ شده‌اند آغاز کنند.

دکمه بازگشت به بالا