اقتصادیکسب و کار ایرانی

روش تشخیص اصالت میلگرد ذوب آهن

 معنی حروف انگلیسی حکشده بر روی میلگرد

لازم است بدانید که تعدادی از کارخانه‌های تولید میلگرد در کشور مانند، فولاد ایزدخواست، البرز تاکستان و یا پرند، فاقد هرگونه علامت اختصاری هستند و راه تشخیص اصل‌بودن آن‌ها، خرید از شرکت‌های بازرگانی معتبر است.

اکثر بنگاه‌داران و معماران باتجربه به خاطر فعالیت زیاد در این حوزه با اکثر این علامت‌ها و اصطلاحات آشنا هستند. اما از آنجایی که سالانه به کارخانه‌های میلگرد کشور اضافه می‌شود، مطمئناً با بسیاری از کارخانه‌ها و علامت اختصاری میلگرد آن‌ها آشنا نیستند.به همین خاطر، تلاش می‌کنیم در این مطلب، علاوه‌ بر معرفی کارخانه‌های مطرح تولید میلگرد در کشور، به توضیح علائم و اصطلاحات رایج مرتبط به این حوزه هم بپردازیم. برای اطلاع از قیمت آهن آلات و ورق گالوانیزه لطفا کلیک کنید.

آهن |ساختمان |صنعت

در جدول زیر حروف مشخص‌کننده‌ی سایز آج میلگرد آمده است. به‌طور معمول، حروف مشخصه‌ی آج میلگرد قبل از آخرین حرف مندرج بر روی میلگرد قرار می‌گیرند.

نوع میلگرد حرف انگلیسی شاخص سایز آج استاندارد روسی
میلگرد آج دار مارپیچ J آج 340 A2
L آج 350
میلگرد آجدار جناغی C آج 400 A3
H آج 420
میلگرد آجدار مرکب S آج 500 A4
F آج 520

حال که با حروف مشخصه آج آشنا شدید، لازم است با حرف آخر مندرج بر روی میلگردها که نشان‌دهنده‌ی فرآیند تولید میلگرد است نیز آشنا شوید:

حرف انگلیسی فرآیند تولید میلگرد
T تولید شده به روش ترمکس (خنک کاری)
U تولید شده به روش آلیاژ سازی
A تولید شده به روش استاندارد مندرج در شناسنامه محصول

علامت اختصاری میلگرد کارخانههای مختلف

دو حرف مربوط به نوع آج و روش تولید که در بالا آن‌ها را معرفی کردیم همیشه آخرین حروف درج شده بر روی میلگرد هستند. به‌گونه‌ای که ابتدا حرف مشخص کننده نوع آج و پس از آن حرف روش تولید درج می‌گردد. به‌عنوان مثال حروف اختصاری CT مندرج بر روی میلگرد زیر، به معنای میلگرد آج 400 با روش تولید ترمکس است.

قبل از دو حرف اختصاری انتهایی میلگرد، یک سری حروف اختصاری دیگر نیز درج می‌شود که ممکن است یک حرف و یا حتی بیشتر باشند. این حروف در اصل، علامت اختصاری نام کارخانه تولیدکننده‌ی میلگرد است.البته برخی تولید کننده‌های میلگرد مانند کارخانه بردسیر کرمان و درپاد تبریز از این قاعده مستثنا هستند و معمولا یک علامت مشخص کوچک در روی محصولات خود دارند. تصویر زیر مربوط به کارخانه دُرپاد تبریز است.

 در انتهای علامت اختصاری برخی از کارخانه‌ها حروف CO درج می‌گردد که این حروف مخفف کلمه انگلیسی COMPANY به معنی شرکت است. در ادامه به معرفی و بررسی علامت اختصاری میلگرد کارخانه‌های کشور می‌پردازیم.

پیشنهاد مطالعه: تیرآهن مناسب برای ساختمان یک طبقه

معرفی و بررسی علامت اختصاری میلگرد کارخانه‌های کشور

آذر فولاد امین

علامت اختصاری میلگرد این کارخانه، AFA است. صنایع آذر فولاد امین در اوایل سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار در منطقه تیکمه داش با اخذ مجوز تأسیس خط تولید نورد آهن و خط تولید ذوب، فعالیت احداث کارخانه‌های فوق‌الذکر را آغاز نموده است.

 این شرکت بانام تجاری AFA steel نزد اداره کل مالکیت صنعتی ثبت شده است.

آریا ذوب

روش تشخیص اصالت میلگرد مجتمع فولاد آریا ذوب، علامت اختصاری ARIA مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده است.

 فعالیت مجتمع فولاد آریا ذوب در سال ۱۳۸۳ تنها با ۱۰ نفر پرسنل، با تولید میلگرد A2 در دو سایز ۱۶ و ۲۰ فعالیت خود را در صنعت فولاد آغاز نمود.  پس از آن در سال ۱۳۸۶ باهدف ارتقاء کیفیت و نیز تأمین تقاضای مصرف کنندگان با تجهیز ماشین آلات و گسترش مجتمع اقدام به تولید میلگرد A3 در سایزهای ۱۶ الی ۲۰ با توان تولیدی ۱۰۰ هزار تن در سال نمود.

آناهیتا گیلان

 روش شناسایی میلگرد کارخانه فولاد آناهیتا گیلان، علامت اختصاری میلگرد AG حک شده است و دو حرف بعدی نشانگر نوع آج و روش تولید آن است.

شرکت فولاد آناهیتا گیلان در اواخر سال 1389 به‌واسطه خرید سهام و تغییر کاربری با موضوعیت تولید انواع میلگرد ساختمانی (از سایز 8 تا 32)، در زمینی به مساحت 20908 متر مربع و باهدف ایجاد اشتغال و خودکفایی در صنعت فولاد فعالیت خود را آغاز کرد.

سرانجام در اواخر سال 1392 تولید آزمایشی این شرکت آغاز شد. دو گروه میلگرد عمده و پرمصرف در بازار ایران به نام A2 و A3 محصولاتی است که این کارخانه اقدام به تولید آن‌ها می‌نماید. این نام‌گذاری برگرفته از استاندارد GOST 5781 روسیه است و از نظر استاندارد ملی 3132 ایران این نام‌گذاری منسوخ شده و معادل این میلگردها به ترتیب آج 340 و آج 400 است.

فولاد ارگ تبریز

علامت اختصاری میلگرد فولاد ارگ تبریز FAT بوده که به‌صورت سایز محصول FAT بر روی میلگرد حک شده و محصولات شرکت را از محصولات مشابه و دیگر شرکت‌ها متمایز ساخته است.  کارخانه ارگ تبریز در سال ۱۳۸۶ در استان آذربایجان شرقی و در شهر تبریز درزمینهٔ تولید میلگرد تأسیس شد و بخشی از میلگرد تولید شده این کارخانه به بازار کشور عرضه شده و بخشی دیگر برای صادرات مصرف می‌شود.

میلگرد تولید این کارخانه میلگرد آجدار گرید A3 است.

سرمد ابرکوه یزد

طریقه تشخیص میلگرد مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، علامت اختصاری SAIS حک شده بر روی میلگرد است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا بعد از نام درج شده است.

 مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، بهره‌برداری از واحد نورد خود با ظرفیت تولید اسمی سالیانه 450 هزار تن انواع میلگرد آجدار 8 تا 32 میلی‌متر را در آذر ماه 1395 آغاز نموده و طرح‌های احداث واحد کلاف و کارخانه فولادسازی با ظرفیت تولید سالیانه 600 هزار تن شمش فولادی را نیز در راستای اهداف خود در دست دارد.

فولاد احرامیان یزد

طریقه تشخیص میلگرد شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد (احرامیان)، علامت اختصاری میلگرد فولاد احرامیان یزد،  YRM است، که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت چسبیده بعد از نام درج شده است.  شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد در سال  ۱۳۷۵در ادامه فعالیت‌های گروه تولیدی و صنعتی فولاد یزد در سال 1359 تأسیس شد.

این شرکت، امروزه پس از گذشت ربع قرن و حضور در بازار فولادهای صنعتی و ساختمانی، توانسته رشد افقی و عمودی خود را در زنجیره تولید فولاد ادامه داده و بیش از ۱۲ محصول را در سبد محصولات خود ارائه دهد که تا به امروز در بخش خصوصی ایران بی‌سابقه بوده است.

فولاد امیرکبیر خزر

علامت اختصاری میلگرد خزر، AKS است، که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا در دو بخش بعد از نام درج شده است.

 شرکت فولاد امیرکبیر خزر در سال ۱۳۹۰ اقدام به راه اندازی خط توسعه تولید میلگرد فولادی آجدار با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال نمود طرح مذکور در ۲ سالن تولید به ابعاد ۲۴*۲۴۰ و سالن انبار به ابعاد ۳۰*۲۱۶ شامل تولید انواع میلگرد آجدار فولادی در سایزهای ۸ تا ۳۲ گرید A2-A3-A4 است.

آریان فولاد

علامت اختصاری میلگرد آریان فولاد AS بوده که نوع آج و روش تولید آن به‌صورت چسبیده JU بر روی میلگرد حک شده است.

 آریان فولاد یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی تماماً خصوصی در ایران و خاورمیانه است. از جمله محصولات تولیدی شرکت آریان فولاد میلگرد آجدار از سایز ۱۰ الی ۳۲ است.

فولاد اروند

 علامت اختصاری میلگرد اروند، ARVAND است که مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده. روش تولید و نوع آج این میلگرد به‌صورت مجزا در دو بخش قبل از عدد سایز میلگرد درج شده است. این کارخانه در سال ۹۱ تأسیس و در دو فاز به بهره برداری رسیده است. فاز نخست شرکت فولاد کاوه اروند راه اندازی کارخانه نورد میلگرد و وایر بوده که ظرفیتی در حدود سالانه ۶۰۰ هزار تن را دارا است.

این کارخانه همچنین مجهز به سیستم تصفیه آب و فاضلاب صنعتی است که سبب کنترل بهینه سیستم می‌گردد. محصول نهایی این شرکت با استاندارد ASTM 615 و استاندارد داخلی مطابقت داشته و در مرحله پایانی از لحاظ خواص مکانیکی و وضعیت ظاهری آزمایش‌های مربوطه بر روی آن‌ها انجام می‌گیرد.

فولاد بافقیزد

علامت اختصاری میلگرد فولاد بافق یزد کلمه فارسی “فولاد بافق” و علامت اختصاری BMISCO بوده که نوع آج و روش تولید آن به‌صورت مجزا بعد از نوشته انگلیسی نام شرکت بر روی میلگرد درج شده است.  ر کارخانه فولاد بافق یزد، تولید میلگردهای گرید A3 در سایز ۸ به‌صورت ۴ شاخه، سایز ۱۰ به‌صورت ۳ شاخه، سایز ۱۴ به‌صورت دوشاخه و سایزهای ۱۶ الی ۳۲ به‌صورت تک شاخه انجام شده و تولید میلگرد با طول سفارشی بر اساس اعلام نیاز مشتری در مجتمع فولاد بافق امکان پذیر است.

صنایع فولاد کرمان بردسیر

طریقه تشخیص میلگرد قدیم بردسیر، علامتی است که در تصویر مشخص شده و به‌صورت یک آج کج در بین دو آج دیگر است و در کل تشکیل یک حرف N داده است.  طریقه تشخیص میلگردهای جدید تولید شده در کارخانه بردسیر کرمان، مشاهده حروف KSMR CO بر روی میلگرد است که سایز میلگرد نیز بر روی آن درج شده است.

شرکت صنایع فولاد کرمان (بردسیر) در سال ۱۳۶۹ به ثبت رسیده است، در مجاورت شهرستان بردسیر (۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان) احداث شده و در حال حاضر پس از ۲۵ سال فعالیت، به‌عنوان یکی از تکمیل کنندگان زنجیره تولید در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد.

محصول کارخانهٔ فولادسازی، بیلت (شمش فولادی) با مقطع ۱۵۰*۱۵۰ میلی‌متر با گریدهای ۵sp،st37،Gr60 است که برای تولید میلگرد در کارخانه نورد استفاده می‌شود. در این کارخانه امکان تولید شمش با مقاطع ۱۰۰*۱۰۰ و ۱۲۵*۱۲۵ و ۱۳۰*۱۳۰ میلی‌متر نیز وجود دارد.

تولید میلگرد آجدار از اندازه ۸ میلی‌متر تا ۳۲ میلی‌متر در گریدهای AII و AIII سایر محصولات تولیدی این کارخانه است.

ذوب آهن اصفهان

علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن اصفهان ESCO است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت CU بعد از حروف مربوط به نام کارخانه درج شده است.

 عملیات اجرایی ساخت واحدهای مختلف کارخانه ذوب آهن اصفهان از سال 1346 آغاز و با ایجاد کارگاه‌های کک سازی، اگلومراسیون و کوره بلند شماره 1 در نیمه اول دی‌ماه 1350، بهره‌برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد. سپس تولید محصولات فولادی نیز با راه‌اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد در دی‌ماه 1351 با ظرفیت 550 هزار تن در سال شروع شد.

ذوب آهن اصفهان را میتوان اولین تولید کننده میلگرد کشور دانست که بزرگترین تولید کننده صنعت فولاد کشور در این زمینه نیز است.

دُرپاد تبریز

علامت اختصاری میلگرد درپاد تبریز، D است که مانند تصویر فوق بر روی میلگرد حک شده است. میلگرد تولیدی کارخانه درپاد تبریز در گریدهای A2 و A3 و به شکل ساده و آجدار در سایزهای ۸ تا ۳۲ و با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال تهیه می‌شود.

فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

روش شناسایی میلگرد فایکو اصل، علامت اختصاری FAICO است که هر حرف آن در بین یک آج از میلگرد درج شده و روش تولید و نوع آج آن به‌صورت مجزا و با یک خط تیره بعد از نام آمده است.  شرکت فولاد البرز ایرانیان تأسیس سال ۱۳۹۳ است که در صنعت فولاد ایران بانام تجاری فایکو شناخته می‌شود، درزمینهٔ تولید گرم انواع مقاطع فولادی با اَشکال، ابعاد و مشخصات متنوع، مشغول به فعالیت است.

تنوع محصولات تولیدی در فایکو، شامل میلگردهای صنعتی و ساختمانی فولادی ساده و آجدار با قطر ۸ الی ۳۲ میلی متر و همچنین انواع تیرآهن‌های سری IPN, IPE، ناودانی‌های سری UPN, UPE و نبشی‌های بال مساوی و نامساوی از ارتفاع مقطع ۸۰ الی ۳۲۰ میلی متر است. این میزان از محصول، در دو خط تولید مجزا با ظرفیت‌های جداگانه ۷۵۰ هزار تن تولید می‌گردند.

فولاد الماس تاکستان

نحوه تشخیص میلگرد الماس تاکستان حروف AT هستند که به‌صورت عمودی بر روی میلگرد درج شده‌اند و پایین‌تر از آن‌ها حروف مرتبط با نوع آج و روش تولید میلگرد درج شده است.  شرکت فولاد الماس باران تاک در مرداد ماه سال ۱۳۸۵ در منطقه شمال غربی کشور در استان قزوین شهرستان تاکستان شروع به فعالیت کرد. این واحد صنعتی فعال در صنعت تولید آهن آلات و فولاد تولید کننده انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد آجدار ۱۰ نوع (A2) و میلگرد آجدار ۱۲ نوع (A2) است.

فولاد هشترود

علامت اختصاری میلگرد فولاد هشترود FSD است که روش تولید و نوع آج آن به‌صورت CT بعد از حروف مربوط به نام کارخانه درج شده است، همچنین سایز میلگرد نیز در انتهای حروف اختصاری درج شده است.  مجتمع فولادسازان دقیقی (فولاد هشترود) با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در صنعت فولاد این کارخانه را با ظرفیت سالیانه ۲۵۰ هزار تن برای تولید انواع میلگرد آجدار از سایز ۸ الی ۳۲ A2، A3، A4 احداث گردیده است.

فولاد آلیاژی ایران

روش شناسایی میلگرد کارخانه فولاد آلیاژی ایران، علامت اختصاری IASCO حک شده بر روی میلگرد است و دو حرف بعدی که با خط تیره جدا شده‌اند نشانگر نوع آج و روش تولید آن است. شرکت فولاد آلیاژی ایران بزرگ ترین تولید کننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه و یکی از مدرن‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد آلیاژی دنیا است که در سال 1378 به بهره برداری رسید.

 کارخانه‌های فولاد سازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات حرارتی و تکمیل کاری، مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات و برخوردار از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیاست که امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین‌المللی میسر ساخته است. محصولات این شرکت در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و سایر صنایع ویژه کاربرد وسیع دارد.

دکمه بازگشت به بالا