عمومیکسب و کار ایرانی

سریال سرزمین مادری چه سالی ساخته شده؟

به گزارش ماندالا، سریال سرزمین کهن در طی یک دهه گذشته، یکی از بحث‌برانگیز‌ترین آثار تلویزیونی بوده است که حتی پخش آن متوقف شد. در ادامه این مقاله با معرفی و دلیل توقیف سریال سرزمین کهن همراه شما خواهیم بود.

کمال تبریزی یکی از کارگردانان بزرگ و شناخته‌شده سینما و تلویزیون می‌باشد. از این کارگردان آثار فاخر و جذاب بسیاری از جمله؛ لیلی با من است، مارمولک و شهریار به ثبت رسیده است که طرفداران بسیاری دارد. سریال سرزمین کهن با نام اولیه سریال سرزمین مادری به کارگردانی کمال تبریزی و سیدجمال سیدحاتمی بین سال‌های 1387 تا 1392 ساخته شد و نویسندگی آن را علیرضا طالب‌زاده برعهده داشت.

 بازیگران سریال سرزمین مادری

این مجموعه قصد به تصویر کشیدن اتفاقات و جریانات اجتماعی، سیاسی و تاریخی بین سال‌های 1320 تا 1357 هجری شمسی را دارد. در دی ماه 1392 اولین قسمت سریال سرزمین کهن از شبکه سه سیما‌ پخش شد و سرانجام پس از سه قسمت به دلیل توهین به قوم بختیاری و تحریف تاریخ پخش سریال با توقف روبه‌رو شد.

علت توقیف سریال سرزمین مادری چه بود؟

بازیگران سریال سرزمین مادری- هنگامه قاضیانی در سرزمین کهن

احتمالا برای شما این سوال پیش آمده که چرا سریال سرزمین کهن متوقف شد؟ آیا سریال ضعیفی بود؟ در این باره باید بگوییم در 5 دی 1392 نخستین قسمت این سریال به روی آنتن رفت و طی سه قسمتی که پخش شد، نه از لحاظ فیلمنامه، نه بازیگری و نه طراحی، دچار ضعف نبود.

اما پس پخش یک قسمت که مربوط به قوم بختیاری می‌شد، اعتراضات علیه آن شروع شد. گویا در سکانسی از این سریال به همکاری قوم بختیاری و انگلیس اشاره شده بود و باعث شد تا پای اعتراضات به مجلس نیز رسید. بعد از آن صدا و سیما ضمن عذرخواهی از این مسئله پخش سریال را متوقف کرد و قرار بر این شد تا برخی صحنه‌های آن دوباره فیلم‌برداری شود.

از سوی دیگر استدلال‌های دیگری نیز برای توقف پخش سریال نیز شد که از جمله آن‌ها باید به پوشش بازیگران زن و کمرنگ بودن حوادث سال 1357 در سریال باید اشاره کرد.

سرانجام پس از فیلم‌برداری مجدد در سال 1396 تیزر این سریال از تلویزیون پخش شد اما باز هم قضیه آن مسکوت ماند. در سال 1402 بار دیگر خبر پخش آن از صدا و سیما به گوش رسید اما سرانجام پخش سریال فقط در تلوبیون و به صورت آنلاین محدود شد. حال باید دید نمرات سریال سرزمین کهن چگونه خواهد بود.

شما می توانید در سایت ماندالا، اخبار و حاشیه بازیگران را بخوانید و درباره بازیگران محبوب خود بیشتر بدانید.

دکمه بازگشت به بالا