عمومی

صفر تا صد انتخاب و خرید کفش ورزشی مناسب برای ورزش

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

پیدا کردن کفش ورزشی مناسب برای لباس استقلال در بین مدل های مختلفی که در فروشگاه ها می بینید کار آسانی نیست. برای اطمینان از گذراندن اوقات خوب و دلپذیر در هنگام پیاده روی، باید کفشی را انتخاب کنید که تمام اجزا از پاشنه تا پنجه و رویه را داشته باشد تا کاملا راحت باشد. یک کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ با ما بمانید.

·         پاشنه کفش ورزشی

پاشنه کفش باید کاملا راحت باشد، وقتی بند کفش را می بندید (نه خیلی محکم) باید بتوانید پا را از کفش بیرون بکشید.

·         رویه کفش ورزشی

پس از پوشیدن کفش های ورزشی باید احساس راحتی و اعتماد به نفس داشته باشید. اگر رویه کفش به پای شما فشار می آورد، قبل از امتحان کردن سایزهای دیگر کفش مطمئن شوید که بند کفش محکم بسته نشود. گاهی اوقات این فشار به دلیل بسته نشدن بند کفش های ورزشی است. آستر و پوشش داخل کفش باید نرم و بدون درز و هر گونه برآمدگی باشد.

·         پهنای کفش ورزشی

باید بتوانید پای خود را به راحتی در جلوی کفش حرکت دهید. پای شما باید حدود 6 میلی متر از لبه های کفش فاصله داشته باشد. اگر کفش شما تنگ باشد، کناره های کفش به انگشت کوچک پا فشار می آورد. برای تست کفش، حتما بند کفش را کاملا ببندید و سپس بایستید و چند قدمی راه بروید تا از اندازه مناسب کفش مطمئن شوید.

·         قد کفش ورزشی

کفش اندازه کفشی است که وقتی می ایستید، حداقل یک سانتی متر بین نوک انگشت شست پا و انتهای کفش فاصله داشته باشد و بتوانید انگشتان پا را آزادانه حرکت دهید. این اشتباه را نکنید که چون کتانی بعد از مدتی باز می شود، اگر کمی کوچک باشد اشکالی ندارد. اما توجه داشته باشید که اگر کفش کتانی کوچک باشد، امکان تغییر شکل انگشتان پا وجود دارد.

همچنین توجه داشته باشید که جنس و مدل کفش باید به گونه ای باشد که هوا در آن جریان داشته باشد. در پایان روز که پا در بزرگترین حالت خود قرار دارد، بهتر است کفش هایی با جوراب های مناسب و نه چندان نازک بخرید. کفش های کتانی مناسب برای کفش های پیاده روی هستند که به طور کامل از پا محافظت می کنند و انعطاف پذیری بالایی دارند. همچنین کفش های کتانی باید به اندازه ای سبک باشند که پای شما کاملا در آن راحت باشد و وزن کفش را احساس نکنید.

·         کفش ها باید انعطاف پذیر باشند

کفش را در دست بگیرید و سعی کنید آن را بپیچانید(دست را در جهت مخالف بچرخانید). کفش ها نباید به راحتی فرم خود را از دست بدهند و با این حرکت آسیب ببینند. پاشنه کفش را از دو طرف به سمت داخل فشار دهید و مطمئن شوید که به اندازه کافی محکم است و به راحتی تغییر شکل نمی دهد.

·         کفش ورزشی مناسب برای گودی کف پا

اگر به کف پای خود نگاه کنید، متوجه انحنای رو به بالا در وسط کف پا می شوید که به آن قوس پا می گویند. این قوس از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی افراد کف پا بیشتر و در برخی افراد انحنای کمتری دارد. بنابراین کفش های ورزشی مناسب برای کف پای صاف با کفش های ورزشی مناسب برای یک فرد معمولی متفاوت خواهد بود. باید کاملاً از انحنای کف پای خود آگاه باشید و بر اساس آن کفش های ورزشی بخرید.

اشتباهات رایج هنگام خرید کفش ورزشی مناسب

به ظاهر و زیبایی کفش های ورزشی توجه کنید

برخی از افراد عادی و یا حتی ورزشکاران در خرید کفش های ورزشی، فقط جنبه های زیبایی را در نظر می گیرند و دوست دارند انتخابشان با مد روز باشد. در خرید کفش های ورزشی بیشتر به راحتی و کیفیت توجه کنید تا ظاهر.

همه گزینه ها را امتحان نکنید

هنگام خرید کفش های ورزشی با توجه به بودجه ای که برای خرید اختصاص داده اید، همه گزینه های مشابه را امتحان کنید. کفش های ورزشی برای پیاده روی و کفش های ورزشی برای باشگاه ویژگی های خاص خود را دارند، بنابراین کفش را با توجه به فعالیتی که می خواهید انجام دهید و رنگ لباس بچه گانه استقلال انتخاب کنید.

کفش های کتانی تنگ نخرید

کفش های ورزشی خود را بپوشید و چند قدمی با آنها راه بروید. اگر پاهایتان در کفش گیر کرد یا پاشنه آن بیرون آمد، آن کفش را نخرید. اگرچه برخی از مواد مانند چرم به مرور زمان باز می شوند، اما سفت بودن بیش از حد می تواند باعث آسیب پا و مشکل در راه رفتن شود.

اگر به مدت طولانی و دائم راه می روید، کفش های ساق‌دار را انتخاب کنید تا به پاهای خود فشار نیاورید. اگر به بیماری مانند دیابت مبتلا هستید، انتخاب های شما محدود است و باید کفشی مناسب با اطلاعات کافی در مورد شرایط بیماری انتخاب کنید. کفش دیابتی کفش راحتی است که فشار زیادی به پاشنه و پشت وارد نمی کند و کفی انعطاف پذیر دارد.

کفش را در زمان نامناسب نخرید

پاها به طور طبیعی در پایان روز کمی متورم می شوند، بنابراین بهترین زمان برای اندازه گیری کفش ها عصر و بعد از غروب آفتاب است.

انتخاب سایز کفش

اکثر مردم فکر می کنند که همه کفش های ورزشی یک اندازه هستند، اما اینطور نیست. به عنوان مثال کفش سایز 8 برند نایک ممکن است با کفش سایز 8 برند نیوبالنس کاملا متفاوت باشد. پس بهتر است در خرید کفش ورزشی برند خاصی را ملاک خود قرار ندهید. ورزشکاران حرفه ای و با تجربه می دانند که پوشیدن کفش مناسب برای ورزش و پیاده روی بسیار مهم است. همچنین خرید این نوع کفش معمولا جذاب و یکی از لحظات مفرح است.

کفش های اسپرت با مدل ها، رنگ ها و قیمت های مختلف در اختیار مشتریان قرار می گیرد و هرکس با توجه به سلیقه و بودجه خود می تواند یکی از آنها را انتخاب کند. مهم نیست که چه نوع کفش ورزشی و با چه قیمتی انتخاب می کنید. اما مراقبت و نگهداری از کفش های کتانی برای همه ضروری است. دقت کنید که مراقبت از کفش های کتانی خود را از ابتدا شروع کنید تا مشکلات جدی ایجاد نکنند.

نگهداری از کفش ورزشی

اکثر مردم وقتی کفش‌های ورزشی مورد علاقه‌شان را می‌خرند، آنقدر از آن‌ها استفاده می‌کنند که کفش ها خراب می شوند و سپس سراغ کفش دیگری می‌روند. اما بهتر است در طول هفته، برخی روزها و برخی مسیرها از کفش های دیگر خود استفاده کنید تا کفش کتانی مورد علاقه تان زود فرسوده نشود و کمی استراحت کنید.

البته این امر در مورد لباس آسیایی استقلال، کفش یا کیف دیگری نیز صدق می کند. استفاده مداوم از یک قطعه باعث کوتاهتر شدن عمر آن می شود. البته توجه داشته باشید که وقتی به کفش هایتان استراحت می دهید، آن ها را در جای خشک و خنک و بدون چروک و فشار نگه دارید.

توجه داشته باشید که انداختن کفش در انبوهی از وسایل داخل کمد یا جاکفشی می تواند به دلیل فشار وارده به کفش، شکل کفش را تغییر دهد. برای محافظت بهتر از کفش هایتان پیشنهاد می کنیم آن ها را به خوبی در کمد قرار دهید یا اگر می خواهید در کنار وسایل دیگر در کمد قرار دهید، آن ها را با روزنامه پر کنید.

بند کفش های کتانی در تمیز نگه داشتن کفش ها بسیار موثر هستند و گاهی لازم است آن ها را از کفش بیرون آورده و خوب بشویید. همچنین اتو کردن بند کفش بعد از شستن می تواند به مرتب و نو نگه داشتن کفش کمک کند. پاشنه کفش کتانی مانند بند کفش در ظاهر مرتب شما بسیار موثر است. پاشنه کفش‌های کتانی خیلی زود کثیف می‌شود و اگر به آن‌ها توجه نکنید، زود چرک مرده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا