دلایل پارگی فرش در قالیشویی‌‌‌ها و راه‌های پیشگیری از آن

فرش ها یکی از لوازمی هستند که در هر منزلی یافت می شود و با توجه به محل قرارگیری آن و پر رفت و آمد بودن محیط قرارگیری، به شدت در معرض آسیب و آلودگی قرار دارند. به همین دلیل برای مراقبت و نگهداری از آن ها باید نکات و مواردی را رعایت نمایید. ما تلاش کردیم تا نکات و مواردی در خصوص علت های پارگی فرش در زمان شستشو را در اختیار شما قرار دهیم. تا با رعایت این موارد و آشنایی با این علت ها بهترین عملکرد و مراقبت را از فرش های خود داشته باشید.

مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران و یکی از کلان شهرهای بزرگ کشور، همواره در زمینه های مختلف پیشرو بوده است. در عصر جدید در قالیشویی های اتماتیک مشهد با به کارگیری جدیدترین تکنولوژی ها و تجهیزات، همگام با دنیای مدرن پیش رفته است. قالیشویی های اتماتیک مشهد با استفاده از دستگاه های پیشرفته و اتوماتیک، شستشوی فرش ها را با دقت و کیفیت بالا انجام می دهند.

علت ها و دلایل پاره شدن فرش در زمان شستشو

عوامل و دلایل متفاوتی هستند که در زمان شست و شو سبب پارگی فرش می شود. کهنگی و پوسیدگی بافت فرش، استاندارد نبودن الیاف فرش، استفاده از شوینده های غیر استاندارد و نامناسب، حمل و نقل نامناسب و غیر حرفه ای، استفاده از دستگاه های شست و شوی نامناسب و … از جمله این موارد می باشند.

چگونه از آسیب فرش در زمان شستشو جلوگیری کنیم

راه کارها و روش های مختلفی وجود دارد تا با رعایت آن ها بتوان از آسیب دیدگی فرش جلوگیری نمود. به عنوان مثال می توان به شست و شوی به اندازه فرش ها، استفاده از شوینده های مناسب و استاندارد و تست کردن آن در تکه از فرش به دلیل عدم رنگ دهی و عدم آسیب به بافت فرش و … اشاره نمود که رعایت کردن این موارد در زمان شست و شو می تواند از آسیب رسیدگی بافت و الیاف آن جلوگیری نمایید.

نگهداری درست از فرش

نگهداری از فرش های ماشینی و فرش های دستباف با یکدیگر متفاوت است و هر کدام نیاز به مراقبت های خاصی دارد. زیرا الیاف به کار رفته در بافت و تولید آن ها با یکدیگر متفاوت است. اما به منظور مراقبت کلی از فرش ها بهتر است آن ها را همیشه تمیز و منظم نگه دارید.برای انجام این کار نیز از استفاده کنید. در صورت مشاهده و ایجاد بهتر است سریعاً اقدام به پاک کردن آن نمایید. زیرا ماندگاری لکه بر روی فرش به بافت آن آسیب می زند. همچنین برای از بین بردن لکه های فرش از شوینده های مناسب استفاده نمایید.

کهنگی فرش و پوسیدگی الیاف

در برخی از موارد فرش های کهنه به مرور زمان و مراقبت نادرست دچار پوسیدگی می شوند. اما افراد آگاهی درستی از این امر نداشته و در زمان شست و شو با روشی غیر اصولی و نامناسب شسته می شود که سبب آسیب دیدگی و پارگی بافت و الیاف فرش می گردد. به منظور جلوگیری از این آسیب دیدگی بهتر است از یک قالیشویی کمک بگیرید یا در صورت خود در منزل از کمک بگیرید.

جلوگیری از رطوبت و خیس ماندن فرش

خیس ماندن و ماندگاری رطوبت بر روی فرش باعث پوسیدگی و آسیب به بافت فرش می شود. به منظور بر طرف نمودن این امر بهتر است بعد از شست و شوی فرش خود آن را در فضایی باز و در آفتاب قرار دهید تا به خوبی خشک شود تا رطوبتی بر روی آن باقی نماند. برخی از قالیشویی ها نیز با استفاده از دستگاه ها اقدام به خشک نمودن آن می نمایند تا رطوبت فرش به خوبی از بین برود. اما در هر صورت بهتر است پس از دریافت فرش خود آن را باز کنید تا هوا بخورد و رطوبت باقی مانده بر روی آن به خوبی از بین برود.

الیاف نامناسب و غیر استاندارد

فرش ها و قالی ها در انواع جنس ها و مدل ها بافته و تولید می شوند. برخی از این فرش ها در ساخت خود از الیاف نامناسب و غیر استانداری استفاده شده است. این فرش ها شاید در زمان خرید دارای قیمت بسیار پایین تری باشند اما به دلیل کیفیت پایین و غیر استانداردی که دارند خیلی زود دچار آسیب و خرابی می گردند. بیشترین آسیب را نیز در زمان شست و شو می بینند.

شوینده غیر استاندارد

یکی از عوامل مهمی که در زمان شست و شوی فرش ها باید به آن توجه نمود، شوینده های مورد استفاده برای شستن فرش می باشد. در زمان انتخاب قالیشویی خود حتما به صداقت قالیشویی توجه داشته باشید. برخی از شرکت های فرش شویی سودجو تبلیغات شوینده های غیر استاندارد و نامناسب را تنها به دلیل کسب سود برای خود انجام می دهند. استفاده از این شوینده های نامناسب سبب آسیب رسیدن به فرش می شود. پس بهتر است دقت بیشتری کنید. گاهی ممکن است بهترین عملکرد را نیز داشته باشد.

استفاده از شوینده معتبر و استاندارد

همان گونه که پیش تر به آن اشاره نمودیم مواد شوینده مناسب و استاندارد از عواملی است که عدم استفاده از آن سبب آسیب به بافت فرش می گردد. به همین دلیل در زمان شستشوی فرش به کیفیت و کارایی و مواد شوینده مورد استفاده آن ها نیز توجه داشته باشید تا نتیجه بهتر و مناسب تری را دریافت نمایید.

حمل و نقل نامناسب

یکی دیگر از مواردی که ممکن است به فرش ها آسیب وارد کند، حمل و نقل نامناسب آن ها می باشد. برخی از قالیشویی ها با ارائه خدمات نامناسب و حمل و نقل غیر استاندارد سبب وارد شدن آسیب به فرش و بافت آن می شوند.

استفاده از تجهیزات قدیمی و کهنه

برخی از شرکت های شستشو از امکانات و تجهیزات قدیمی و کهنه ای استفاده می کنند. این دستگاه ها و تجهیزات در اثر گذشت زمان و به مرور کیفیت و کارایی خود را از دست می دهند و استفاده از آن ها ممکن است به بافت و الیاف فرش آسیب وارد کند.

مشاوره و کمک از قالیشویپاره شدن فرش در حین شستشو رویدادی غم انگیز اما محتمل است. با توجه به قیمت بالای فرش و ارزش آن، این پدیده می‌تواند ضرر مالی قابل توجهی به شما وارد کند. هیچ کدام از ما دوست نداریم هنگامی که فرش خود را برای تمیز شدن به میسپاریم با فرشی پاره و سوراخ روبرو شویم.

البته تفاوتی نیست که فرش را به صورت دستی یا به کمک دستگاه مورد شستشو قرار دهیم. در هر صورت ممکن است با فرشی پاره روبرو شویم. اگرچه راهکارهایی برای ترمیم و تعمیر فرش پاره وجود دارد، بهتر است تا حد امکان باید از بروز این پدیده جلوگیری کنیم.
پاره شدن فرش فقط مربوط به زمان شستشو و خیس بودن فرش نیست. گاهی اوقات و قدیمی بودن فرش یا فعالیت حشرات می تواند منجر به بروز سوراخ هایی بر روی فرش شود. اما نمی‌ توان این واقعیت را نادیده گرفت که فرش خیس بیشتر در معرض پارگی قرار دارد.
الیاف فرش وقتی خیس میشود دچار کاهش مقاومت می گردد. در نتیجه احتمال پاره شدن فرش در حین شستشو و خیس بودن بیشتر از حالتی است که فرش خشک باشد. البته این به این معنا نیست که همواره هنگام شستشو با خطر پارگی فرش رو به رو هستیم. فاکتورهای وجود دارند که احتمال پاره شدن فرش هنگام شستشو را افزایش می دهند.

بزرگ ترین رسانه های فرش و قالیشویی کشور بعنوان معتبرترین پلتفرم معرفی برند های بزرگ و ممتاز قالیشویی و فرش در کشور در سال 1394 فعالیت خود را آغاز کرد و همواره تلاش داشته تا با در نظر داشتن شرایط اتحادیه های فرش و اصناف قالیشویی در کشور، قالیشویی های برگزیده و برتر مردمی را به مردمان عزیز معرفی کند.

پاره شدن فرش در حین شستشو به چه عواملی بستگی دارد؟

کهنه بودن فرش:

هرچه فرش قدمت بیشتری داشته باشد احتمال فرسودگی و پاره شدن در حین شستشو بیشتر است. گاهی اوقات مشاهده می کنیم که فرش هایی با ده ها سال قدمت به خوبی و به دور از هرگونه آسیبی حفظ شده اند. اما نکته این جاست که این فرش ها در شرایط ویژه و با محافظت خاص و علمی نگهداری می شوند. بنابراین نمی توانیم از فرشی که دائم در معرض رفت و آمد قرار می گیرد انتظار مشابهی داشته باشیم.

نحوه شست و شو:

شستشوی فرش امری حساس و علمی است. انتخاب مواد شوینده و پروسه شست و شو باید مطابق با نوع فرش ساختار الیاف آن دستی یا ماشینی بودن و میزان آلودگی تعیین شود. در قالیشویی شامل چند مرحله است. بسته به اینکه فرش چقدر آلوده باشد این مراحل می توانند زیاد یا کم شوند. برای فرضی که الیاف ضعیفی دارد یا ضخامت آن کم است، اجرای مراحل متعدد در هنگام شستشو احتمال پاره شدن فرش را افزایش می دهد.

انتخاب شوینده:

همانطور که پیشتر ذکر شد رطوبت سبب ضعیف شدن پیوند الیاف میشود. ترکیب این اتفاق با یک شوینده قوی احتمال تخریب بافت فرش را افزایش میدهد. در میزان قوی بودن شوینده ها و ترکیب شوینده های مناسب با نسبت درست نیز ملاحظات گوناگونی باید در نظر گرفته شود.

استفاده از شوینده های بسیار قوی برای فرش هایی که کثیفی چندانی ندارند یا الیاف آن ها ضعیف است می تواند منجر به پاره شدن فرش هنگام شستشو شود. به همین جهت برای ساخت ترکیب شوینده و ترتیب اعمال آن به فرش دقت کافی صورت گیرد.

کشش و جابجایی غیر اصولی:

در فرآیند شستشوی فرش ناگریز به جابجا کردند، چرخاندن، پشت و رو کردن و تا کردن آن هستیم. این اعمال اگر به صورت ناگهانی و با اعمال فشار غیر اصولی انجام شوند ممکن است منجر به پاره شدن فرش هنگام شستشو گردند. به علاوه در هنگام شستن فرش یکی از اعمال رایج کشیدن پاروهای مخصوص بر روی قالی به منظور جمع آوری و خروج آلودگی هاست. این کشش می تواند الیاف ضعیف شده قالی را تحت تاثیر قرار داده و منجر به پارگی شود.

آیا دستگاه های مکانیزه در پارگی فرش تاثیر دارد؟

در برخی از قالیشویی ها فرآیند شستن فرش به صورت مکانیزه صورت می گیرد. دستگاه های مکانیزه که در قالیشویی ها مورد استفاده قرار می گیرند دارای تنظیمات بخش خصوصی هستند. در ضمن باید توجه داشت که هر فرش ایران می توان به صورت کاملاً مکانیزه مورد شستشو و نظافت قرار داد. اگر الزامات و ملاحظات مربوطه به طور کامل رعایت شوند شاهد پارگی فرش هنگام شستشو با دستگاه های مکانیزه نخواهیم بود. اما با توجه به اینکه این دستگاه ها فرآیند و فشار و کشش ثابتی را به قالی اعمال می کنند، احتمال پارگی وجود دارد.

در صورت پارگی فرش در حین شستشو چه کنیم؟

یکی از خدمات قالیشویی افرا تعمیر فرش های پاره و سوراخ است. پاره اگر به درستی انجام شود تا حد بسیار خوبی ظاهر اولیه و بدون عیب و نقص فرش را به شما هدیه خواهد کرد. به طوری که اثری از پارگی پیدا نخواهد بود. البته این موضوع به میزان پارگی فرش هم بستگی دارد. اما به طور کلی با توجه به این که پاره شدن فرش هنگام شست و شو معمولاً ناچیز و کوچک است، می توان آن را تعمیر کرد.
استفاده از چسب رفوی فرش، در کنار تجربه، دقت و ابزار مناسب می تواند آثار پارگی را به طور کامل ناپدید کند. بنابراین اگر قالی شما به دلیل شستشوی غیر اصولی یا کهنگی فرش، دچار پارگی شده، می توانید با خیال راحت رفوی فرش پاره خود را به ما در مجموعه قالیشویی افرا بسپارید. ما بهترین خدمات را با مناسب ترین هزینه و بالاترین سطح کیفی به شما ارائه خواهیم داد. اهمیت شستشوی فرش با تجهیزات پیشرفته به این علت مهم  است که به طور کامل و با دقت بالا فرش ها را شستشو می دهند. این دستگاه ها با استفاده از مواد شوینده مرغوب و با تنظیم دقیق آب و دما، فرش ها را به طور کامل تمیز می کنند.

تجهیزات پیشرفته قالیشویی ها به طور کامل و با دقت بالا فرش ها را شستشو می دهند. این دستگاه ها با استفاده از مواد شوینده مرغوب و با تنظیم دقیق آب و دما، فرش ها را به طور کامل تمیز می کنند.

دکمه بازگشت به بالا