عمومیکسب و کار ایرانی

دانستنی‌های افزایش طول عمر فرش

دانستنی‌های افزایش طول عمر فرش که باید بداینم.

با توجه به تورمی که در حال حاضر وجود دارد. همه ما بیشتر به فکر این هستیم که از داشته‌هایمان بیشتر مراقب کنیم. در این مقاله قصد داریم چند مورد از دانستنی‌های افزایش طول عمر فرش را بازگو کنیم. امیدواریم مفید باشد. اگر نظر و یا پیشنهادی دارید با ما به اشتراک بگذارید.

باید بدانید که راهکار های بسیار ساده ای برای افزایش طول عمر فرش وجود دارد که خوشبختانه با انجام این راهکارها، میتوان آن را افزایش داد. یکی از بهترین راه های پیشگیری از آسیب دیدن فرش و همچنین افزایش طول عمر قالی، از دانستنی‌های افزایش طول عمر فرش باید گفت: دور نگه داشتن آن از مواد غذایی و نوشیدنی هایی است که گاهی اوقات بر روی فرش می ریزند. مواد غذایی و نوشیدنی ها، باعث خراب شدن بافت فرش می گردند.

برای اینکه بتوانید از فرش ها مراقبت کنید، بهتر است که با کفش به داخل خانه وارد نشوید. اگر کفش های خود را در جلوی درب خانه از پا خارج کنید، فرش ها کثیف نشده و سالم باقی می مانند. بنابراین یکی دیگر از ترفندهای افزایش طول عمر فرش ها، استفاده از دمپایی روفرشی بر روی آنها است.

برای فضاهایی از خانه که تردد بیشتر است، بهتر است که از قالیچه استفاده کنید. در محل های پر رفت و آمد هر خانه، تردد زیاد باعث ساییدگی و پارگی فرش میشود و طول عمر آنها را کم می‌کند. از دیگر دانستنی‌های افزایش طول عمر فرش که باید بدانید: می‌توانید از پرده نیز، برای افزایش طول عمر فرش استفاده کنید. فرش هایی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نمی‌گیرند، دوام بیشتری خواهند داشت.

نور مستقیم خورشید، یکی از عامل های مهم در از بین بردن رنگ فرش و پوسیده شدن بافت آن می باشد. برای اینکه فرش ها سالم بماند، می توانید از روکش های محافظ استفاده نمایید. انواع روفرشی که به صورت کامل بر روی فرش قرار می‌گیرند، موجب افزایش طول عمر فرش نیز می‌گردند.

بهترین مرکز شستشوی فرش

یکی از موارد مهم که باعث عمر فرش افزایش می‌شود، شستن درست و اصولی آنها است. امروزه برخی مراکز  مثل قالیشویی خوش قدم در کرج که دارای پیشرفته ترین دستگاه ها هستند، اقدام به شستشوی فرش می نمایند. از بهترین مراکز شستن فرش های دستباف و ماشینی باید به قالیشویی ادیب اشاره کرد. این قالیشویی با استفاده از بهترین مواد شوینده و نیروهای متخصص و کاربلد، اقدام به شستشوی انواع فرش های دستباف و ماشینی می نماید.

این مجموعه علاوه بر خدمات حضوری به مشتریان خود، خدمات غیر حضوری و آنلاین نیز به مفرش، یکی از اجزای مهم در دکوراسیون اتاق‌ها برای شیک و لاکچری کردن خانه‌ها است. فرش‌ها علاوه بر ایجاد زیبایی و بخشیدن روح به خانه‌ها، از حساسیت بسیار بالایی نیز برخوردارهستند؛

به طوری که نگهداری از فرش، مانند دیگر اجزا و وسایل خانه بسیار مهم در نظر گرفته شده است. از طرفی با توجه به تغییر و افزایش روز افزون قیمت ، در صورت حفظ و نگهداری آن، هزینه‌های مربوط به ترمیم یا خرید دوباره آن جزو هزینه‌های سرمایه‌ای خانوار لحاظ خواهد شد. سوال این است: چطور عمر فرش را افزایش دهیم؟

فرش در صورت مراقبت درست می‌تواند تا سال‌های طولانی عمر، دوام و زیبایی داشته باشد. اما سوال مهمی که می‌تواند ذهن شما را نیز درگیر خود کند، می‌توان به « راهکار‌ها و روش‌های مناسب جهت افزایش عمر فرش چیست؟ یا چگونه از فرش های خود مراقبت کنیم؟» اشاره کرد. در ادامه ما به شما راهکارها و روش‌هایی جهت افزایش طول عمر ارایه خواهیم کرد.

انواع فرش

امروزه فرش به دو دسته کلی یعنی ماشینی و دستباف تقسیم بندی می‌شوند. فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی تولید می‌شود. ماشین‌ آلاتی مانند تکسیما، واندویل و شونهر و… که می‌توان اشاره کرد. جنس هر فرش ماشینی نیز می‌تواند به طور عمده آکریلیک یا BCF یا مخلوطی از این دو باشد.

فرش دستباف یا فرش ماشینی، هر دو نیازمند مراقبت هستند. اما نحوه مراقبت هر کدام از این فرش‌ها به نوبه خود و با توجه به مواد تشکیل دهنده موجود در هر کدام، با یکدیگر فرق دارند. ما در این مقاله به نحوه مراقبت از فرش های ماشینی و چگونگی افزایش طول عمر آن، راهکار‌های مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

اگر شما می‌خواهید فرش خود را در قسمتی بیندازید که محل رفت‌وآمد در آن بسیار بالا است، باید به جنس تار و پود و میزان آن دقت کنید. برای مثال اگر قسمتی از فرش مورد نظر شما در طول روز بیشتر و به طور مداوم در تابش مستقیم آفتاب قرار دارد، شما باید انتظار اینکه تار و پود فرش شما شل شود، تغییر رنگ پیدا کند یا حتی انتظار پارگی فرش را نیز داشته باشید. پس در مرحله اول شما باید به نوع استفاده و شکل استفاده از فرش دقت کنید.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم حرارت می‌تواند از دوام الیاف و تار و پود فرش های ماشینی بکاهد. از دیگر دلایل مهم که باعث از بین رفتن فرش می‌شود، می‌توان به رطوبت و در نتیجه پوسیدگی آن اشاره کرد. اگر شما جزو کسانی هستید که در مناطق شمالی ایران زندگی می‌کنید، نگهداری فرش‌های ماشینی برای شما بسیار سخت است؛

چرا که باید دمای محیط و رطوبت داخل منزل را کنترل کنید و از فرش‌های خود بیشتر مراقبت کنید. برای مثال در این مناطق، شما باید بعد از شست‌وشوی فرش، آن را به طور کامل خشک و سپس پهن کنید.

از دیگر نکته‌های مهم در نگهداری فرش‌ها و شکل استفاده آن می‌توان به نبودن اجسام سنگین مانند کمد، پایه میز، مبل یا موارد دیگر روی قسمتی از فرش اشاره کرد. در صورت استفاده از وسایل سنگین، در زیر پایه‌های آن‌ها از یک زیرپایه استفاده کنید تا جلوی آسیب رسیدن به فرش را بگیرد. کار زیرپایه به این شکل است که فشار حاصل از اجسام را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود تا این فشار به فرش منتقل نشود.

روش صحیح شستشوی فرش

دومین عامل مهم در نگهداری فرش‌های ماشینی، دقت در شستشوی آن‌ها است. فرش‌ها نیز مانند دیگر اجزا و وسایل خانه نیازمند شست‌وشوی مناسب هستند؛ اما در شستشوی آن‌ها باید دقت بسیار کافی داشته باشید تا از خسارت‌های جبران ناپذیر آن جلوگیری کنید. برای مثال شستشوی فرش در حیاط خانه به دلایل مختلفی مناسب برای این عمل نیست. پس بهترین راه حل برای شستن فرش‌ها، قالیشویی است.

اما در برخی موارد شما قصد دارید تا فرش‌های ماشینی خود را در منزل شستشو دهید. برای این کار شما باید به موارد زیر دقت کنید.

  • سطح آسفالت نسبت به سایر سطوح برای پهن کردن فرش مناسب‌تر است.
  • عدم استفاده از مواد شوینده قوی
  • وارد نکردن فشار به الیاف فرش
  • خروج کامل مواد شوینده از الیاف، تار و پود فرش
  • خشکی کامل فرش

در حالت عادی هر سال یا ۱۸ ماه یک بار نیاز به شستشو دارند. و در صورت باقی ماندن و قرارگیری غبار، خاک یا مواد دیگر روی آن، فرش دچار آسیب می‌شود. پس شست‌وشوی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

یکی دیگر از نکات مهمی که شما باید آن را رعایت کنید، این است که بیش از حد مجاز فرش را جارو نزنید. این کار باعث می‌شود تا تار و پود فرش ضعیف شود و زودتر از بین برود؛ همچنین برای جاروی فرش جهت آن‌ها به سمت جهت خواب فرش باشد.

جلوگیری از شکستگی فرش

یکی دیگر از نکات مهم در هنگام جمع آوری فرش جهت جا به ‌جایی آن عدم شکستگی آن است. در صورتی که فرش را تا می‌کنید به الیاف فرش آسیب می‌زنید. بهترین راه­حل برای جمع آوری جهت جابه‌جایی آن، رول کردن آن است. در این روش هیچ آسیبی به الیاف فرش‌های ماشینی وارد نمی‌شود.

چند نکته در خصوص نگهداری و افزایش طول عمر آن

  • عدم قرارگیری فرش در نزدیکی منابع حرارتی و آتش زا مخصوصا در ماه‌های زمستان
  • در صورت ریختن مواد روی فرش، پس از رفع کثیفی، آن را سریعا خشک کنید.
  • ریشه­های فرش را با چسب‌های بی­رنگ مخصوص بپوشانید. این کار برای جلوگیری از. کثیفی ریشه‌ها استفاده می‌شود.
  • شما می‌توانید برای جلوگیری از تابش مستقیم بر روی فرش‌های ماشینی خود، روی آن‌ها روفرشی پهن کنید.

خلاصه چطور عمر فرش را افزایش دهیم؟

شما چقدر به فرش‌های ماشینی خانه خود اهمیت می‌دهید؟ فرش‌های ماشینی یکی از مهم‌ترین وسایل یک خانه محسوب می‌شود که نگهداری از آن از نظر اقتصادی بسیار مهم است. به همین دلیل شما می‌توانید با رعایت نکات بالا، طول عمر فرش خود را افزایش دهید و از خرید دوباره فرش جلوگیری کنید. در این مطلب از دیجی فرش سعی شد تا شما را با چگونگی افزایش عمر فرش بیشتر آشنا کنیم. از همراهی شما تا پایان سپاس گزاریم.

شتریان  ارائه می نماید. افرادی که به دنبال یک مرکز قالیشویی آنلاین هستند، می توانند با قالیشویی ادیب ارتباط بگیرند. این در جهت جلب رضایت مشتریان، اقدام به ثبت سفارشات به صورت اینترنتی می نماید. نیروهای این مجموعه خدماتی، در مدت زمان کوتاهی به محل ثبت شده در سایت مراجعه می کنند. خدمات این مرکز قالیشویی شامل رفوگری، پرداخت و اعلاشویی فرش ها نیز می باشد.

دکمه بازگشت به بالا