عمومیکسب و کار ایرانی

طلاق در دوران نامزدی چگونه است؟

یکی از اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی مسائلی مانند اجبار دختر به ازدواج، پایین بودن سن دختر و پسر و عدم درک آنها از هم، از دست رفتن اعتماد نسبت به همدیگر، شک به انتخاب، اختلافات خانواده‌ها، طولانی شدن زمان دوران عقد، مشکلات مالی و اجتماعی، بیکاری پسر، مشکلات اخلاقی و پایبند نبودن به وصلت و عقدی که صورت پذیرفته و بسیاری از مشکلات عدیده دیگر زن و مرد را به جدایی از یکدیگر رهنمون می کند که نهایتا نتیجه این اختلافات، منجر به طلاق خواهد‌ شد و در صورت عملی کردن این تصمیم، یکی از بهترین و سریعترین و حتی ارزان‌ترین راه های جدایی به حساب می آید.

اما توجه کنید اگر زن بخواهد در دوران عقد و به اصطلاح عامه دوران نامزدی جدا شود بایستی یکی از شروط ۱۲ گانه مندرج در عقدنامه را اثبات کند تا راحت تر و سریعتر طی شود.

طلاق توافقی در دوران نامزدی و عقد و شرایط آن

در غیر این صورت به صورت توافقی باید تمام و یا قسمتی از مهریه از جانب زن بخشیده شود. در صورت طلاق در دوران عقد و نامزدی در صورت باکره بودن دختر، مرد باید نصف مهریه را بپردازد. به عبارت دیگر زوجه در صورت درخواست طلاق در دوران عقد و به شرط باکره بودن تنها می تواند نصف مهریه را مطالبه نماید

در ادامه مطالب زیر به شرح مفصل این موضوع می پردازیم.انواع طلاق در دوران عقد

  •  طلاق در دوران عقد از طرف مرد
  •  طلاق در دوران عقد از طرف زن
  • طلاق در دوران عقد به صورت توافقی

طلاق توافقی در دوران عقد (نامزدی)

باتوجه به اینکه هیجانات اولیه در شروع دوران متاهلی امری طبیعی ست اما امکان دارد بعد از گذشت مدت زمانی دختر و پسر بنا بر مسائلی بسیار پیش افتاده و یا بالعکس بسیار گسترده و ریشه دار دچار عدم تفاهم شوند و در نتیجه تصمیم به پایان دادن به این وصلت شوند. گرچه بسیاری از اختلافات در این دوران طبیعی و قابل حل است اما در مواردی زیاد شدن اختلافات و دعوا و درگیری در روابط زوجین و عدم سازش آنها با همدیگر در این دوران ممکن است مانعی برای ادامه ارتباط و حتی جدایی در دوران عقد شود.

در نتیجه یکی از بی دردسرترین راهای جدایی طلاق توافقی ست یعنی زوجین بنا بر توافقاتی که میکنند می‌توانند هرچه سریعتر به این وصلت پایان دهند. طلاق توافقی در دوران عقد یعنی توافق بر سر مسائلی مانند مهریه و سایر امور مالی زوجه که تعیین و تکلیف در آن بر عهده طرفین قرار داده شده به عبارتی زوجین هرگونه توافقی بر روی مهریه داشته باشند، قانون به آن احترام می گذارد.

“نکته مهم اینکه اگر دوران عقد، عدم نزدیکی (دخول) یا باکره بودن یا نبودن مطرح باشد یعنی زوجین هیچ گونه رابطه زناشویی با یکدیگر نداشته باشند و این مسئله در هنگام طلاق مطرح باشد چه اینکه از نوع توافقی باشد و چه از جانب هر کدام از زوجین یعنی به صورت یک‌طرفه، مهریه نصف خواهد شد مگر اینکه توافق دیگری بین آن ها باشد. مثل اینکه زوجه ادعایی در خصوص مهریه نداشته باشد و در قبال طلاق (توافقی) مهریه خود را به همسر بذل یعنی بخشش نماید. ”

باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد

موضوع باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد یکی دیگر از مواردی است که امروزه ابعاد گسترده آن از طریق تعدد پرونده ها به وضوح قابل مشاهده است و یکی از رایج ترین مشکلات بین زوجین در موقع مطرح کردن بحث طلاق توافقی در دوران عقد می‌باشد.

در واقع از جملا مشکلات زوجینی که عقد کرده ولی هنوز وارد زندگی مشترک نشده اند و بنا بر دلایل متعددی به جدایی و طلاق فکر می‌کنند وجود رابطه زناشویی ببن آنها و عدم بکارت زوجه است زیرا در جدایی های دوران نامزدی یا همان دوران عقد یکی از معیارهای اصلی دادگاه برای تعیین مهریه زن، باکره بودن زوجه است، زیرا وجود هرگونه رابطه جنسی بین زوجین، بعد از عقد نکاح هیچ گونه مشکل قانونی و شرعی ندارد ولی از دید بسیاری از خانواده ها رابطه زناشویی کامل منوط به شروع زندگی مشترک بین پسر و دختر است، بنابراین رویه اکثر دادگاه های خانواده هم بر این است که اگر زوجه ادعا کند که دارای پرده بکارت است و مرد هم در این باره موافق همسر خود باشد باز هم از طرف این محاکم، خانم جهت معاینه به پزشکی قانونی ارجاع داده خواهد شد.

“نکته دیگر اینکه باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد، داری عده نیز هست به عبارتی زوجه بعد از طلاق توافقی مکلف به‌ نگه داشتن عده می‌باشد و بعد از پایان این مدت است که می‌تواند ازدواج مجدد داشته باشد.
اما توجه داشته باشید که در صورت دوشیزه بودن، عده طلاق برای زن وجود نخواهد داشت. ”

شرایط طلاق توافقی در دوران عقد

دوران عقد امکان طلاق به صورت‌ توافقی برای طرفین وجود دارد اما منوط به توافق طرفین است به عبارتی آن‌ها در خصوص و با یکدیگر به توافق میرسند. در این صورت رای به صورت توافقی صادر خواهد شد.

در دوران عقد به دلیل اینکه طرفین هنوز زیر یک سقف نرفته اند و زندگی مشترک را آغاز نکرده در آن دشوار است. زمانی که طلاق توافقی نباشد و زوج نیز رضایت به طلاق نداشته باشد، اگر زن بخواهد در دوران عقد طلاق بگیرد باید یکی از شروط دوازده گانه عقد وجود داشته باشد. البته اگر زن وکالت در طلاق داشته باشد می تواند از همسر خود جدا شود.

اما یکی از راه‌هایی که زوجه برای تحت فشار قرار دادن زوج و طلاق از او، از آن استفاده می کند، حق حبس است. حق حبس به معنی امتناع از انجام وظایف زناشویی است و زوجه تا زمانیکه هنوز اقدام به انجام این وظایف نکرده است، میتواند از حق حبس خود استفاده کند. بدین صورت که زوج موظف است که برای زوجه مسکن تهیه کند اگر بعد از عقد زوج زوجه خود را بلاتکلیف رها کند زن می تواند با دادخواست الزام به تهیه مسکن و گرفتن رای از دادگاه مقدمات طلاق را فراهم کند.

باکره بودن یا نبودن در طلاق توافقی

یکی دیگر از شروط طلاق توافقی در زمان عقد بعد از ارائه یا مرد به دادگاه، این است که زوجه توسط دادگاه به پزشکی قانونی جهت معاینه پرده بکارت ارجاع داده میشود. درصورتی که سلامت بکارت زن توسط پزشکی قانونی اثبات و تایید گردید زن می‌تواند نصف مهریه خود را از شوهرش دریافت کند و در صورت توافق مهریه خودش را بذل کند اما درصورت عدم تایید سلامت بکارت زوجه و همچنین در صورت عدم توافق با شوهر، این اختیار را دارد که تمام مهریه خود را دریافت نماید.

طلاق توافقی و مهریه در دوران عقد

مطالبه آن هم در زمان عقد و نامزدی از مسائل بسیار مهم است چراکه این مورد برای کسانی که در این دوران به سر می‌برند و به دنبال آن به جدایی فکر می‌کنند اهمیت بسزایی دارد که زوجین باید در مورد آن به توافق رسیده باشند.

در مورد مهریه در دوران عقد باید بگوییم که در این زمان هم مهریه به زن تعلق میگیرد، یعنی زوجه به محض انعقاد عقد ، چه عقد دائم و چه عقد موقت مالک مهریه محسوب می شود و می تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه کند و از لحاظ اینکه زن و مرد در دوران عقد باشند با بعد از مراسم رسمی عروسی این درخواست صورت بگیرد تفاوتی ندارد.
تنها تفاوت در این است که اگر در دوران عقد زوجین رابطه  نزدیکی نداشته باشند و زوجه باکره باشد مهریه نصف خواهد شد. یعنی بر اساس قانون مدنی” مهریه دختر باکره نصف می شود.”
اما در غیر اینصورت یعنی وقتی که رابطه جنسی کامل صورت گرفته و زوجه بکارت خود را از دست دهد مالک کل مهریه است.

ضمنا در دوران عقد مطرح کردن مسائلی دیگر مانند اجرت المثل، و نحله ممکن نیست و فقط بحث مهریه و نفقه قابل طرح است. در نهایت زمانی که زوجه باکره باشد و طلاق بگیرد می‌تواند با همراه داشتن گواهی بکارت خود اقدام به  دریافت شناسنامه جدید بدون نام همسر کند .

طلاق در دوران عقد از طرف زن

طلاق در این دوره تفاوت زیادی با بعد از ازدواج دائم ندارد طلاق در این دوران از طرف زوج نیازمند دو مورد است.

یکی که کار را برای جدایی راحت تر میکند که اگر  وکالت در طلاق در زمان عقد از جانب مرد اخذ نشده باشد زوجه میتواند همراه همسر خود به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کند و یک وکالت در طلاق تنظیم نماید چراکه اگر زن وکالت در طلاق نداشته باشد بایستی یکی از شروط ضمن عقد که همان شروط ۱۲ گانه ضمن عقد هستند مصداق جدایی زن برای طلاق باشد.

مانند اعتیاد مرد ، عدم پرداخت نفقه و مهریه، داشتن بیماری صعب العلاج، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر و..

باکره بودن در طلاق در دوران عقد

در این دوران اگر خانم دوشیزه بود با نصف مهریه می‌تواند به طلاق اقدام کند زیرا ثمره‌ غیر مدخوله بودن زن در هنگام جدایی این است که بعد از ثبت رسمی طلاق زوجین می توانند به اداره ثبت احوال مراجعه و با ارائه مدارک و حکم دادگاه نسبت به تعویض شناسنامه خود اقدام کنند .

از موارد شایع دیگر این است که مرد در دوران عقد به فکر تهیه مسکن و ایجاد یک زندگی مستقل برای همسر خود نیست به عبارتی زن در این دوران به تکلیف است که یکی دیگر از موارد و دلایل طلاق از طرف زن در دوران عقد به شمار می رود.

طلاق در دوران عقد از طرف مرد

در زمان عقد اگر مرد بخواهد که همسرش را طلاق دهد اما زوجه نخواهد تکلیف چیست ؟‌

مطابق با ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی هرگاه شوهر قبل از رابطه نزدیکی همسر خود را طلاق دهد مستحق نصف مهریه خواهد شد و لذا اگر مرد بیشتر از نصف مهریه را پرداخت کرده باشد حق دارد مازاد آن را قیمت و یا عیناً مسترد کند. با توجه به این ماده نصف شدن میزان مهریه زمانی است که  مرد همسرش را قبل از نزدیکی طلاق دهد.
یعنی اولا طلاق به درخواست خود مرد باشد.

ثانیاً طلاق قبل از نزدیکی صورت گیرد.
زیرا به عبارتی ملاک دادگاه ها دوشیزه بودن زن یعنی داشتن پرده بکارت دختر است که دوشیزگی دختر علاوه بر اینکه در میزان مهریه درخواستی او تاثیر گذار است و آن را نصف میکند همچنین موجب از بین رفتن عده طلاق برای دختر هم میشود.

 

دکمه بازگشت به بالا