عمومیکسب و کار ایرانی

عوارض کلر استخر برای ریه

آیا کلر برای سلامت انسان خطر دارد؟

استخری که بیش از اندازه در آب کلر دارد، می­‌تواند باعثشده شود.

پمپ تزریق بخار متصاعد شده از کلر بیش از اندازه آب، ممکن است برای بیماران مبتلا به نیز مشکل ساز شود. محققان در این مورد هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌­اند.

کلر موجود در آب استخر با مواد ارگانیک بدن مانند عرق و ادرار ترکیب می­‌شود و ماده خطرناک کلروفرم را تولید می‌­کند. از عوارض همین ماده، خشکی پوست و مو و هم گزارش شده است. کلر، همچنین باعث تخریب کوتیکول مو می­‌شود. کوتیکول بخش خارجی مو و دلیل اصلی انعطاف و نرمی مو است.

کلاه شنا فقط برای شناگران حرفه ای نیست. اگر موهای شما به صورت طبیعی خشک است یا به دلیل رنگ آسیب دیده، استفاده از کلاه اهمیت دوچندانی دارد.

اگر آسیب ببیند، مو خشک و شکننده خواهد شد. به همین دلیل به افرادی که موهای خود را رنگ می­‌کنند، توصیه می­‌شود هنگام شنا در استخر بیشتر مراقب موهای خود باشند تا با آب کلردار تماس پیدا نکند.

گرچه شناگران حرفه‌ای که بیشتر وقت خود را در استخر سپری می­‌کنند، بهتر است کمتر موهای خود را رنگ کنند. رنگ کردن مو باعث می شود کوتیکول‌های مو بیشتر آسیب ببیند و ساقه مو دربرابر نفوذ کلر به سرعت خشن و شکننده می‌شوند.

پیش و پس از شنا، حتما موهای خود را بشویید. روغن‌های طبیعی مانند یک سپر دفاعی موهای شما را در برابر کلر محافظت می کنند. بهتر است پیش از پوشیدن کلاه شنا، روغن را به موها و کف سر بمالید. روغن های سبک مانند برای این کار مناسب تر هستند. روغن‌های سنگین مانندمی­‌شوند.

در استخر مراقب زیباییتان باشید

تغییر رنگ موی سر، خشکی پوست و زبری آن از عوارض مجاورت در آب حاوی این ترکیبات شیمیایی است ولی اگر موی سرتان سفید یا مش و هایلایت موی شما در استخر، سبز رنگ شد، به احتمال زیاد در آب استخر، مس وجود دارد و PH آب بالاست (فرسایش اتصالات مسی استفاده شده در تاسیسات) و این اتفاق ربطی به کلر ندارد .

در استخر عفونت های زنانه را جدی بگیرید

محیط مرطوب استخر ها و کلر موجود در آب احتمال ابتلا به دستگاه تناسلی زنان را بیشتر می کند، بنابراین در انتخاب استخرها باید از سلامت آب آنها مطمئن شوید .

در استخر خطر احتمالی ناباروری در کمین است

هرچند میزان نامناسب ازون در محیط زندگی بر روند تخمک گذاری و باروری موش های آزمایشگاهی تاثیر می گذارد ولی قطعا میزان بالای آن در هوای تنفسی و تداوم قرارگیری در محیط های آلوده بیشتر از استخرها در این فرضیه نقش دارند .

در این روش، آب تحت تابش نور ماوراءبنفش قرار گرفته و باکتری های موجود در آن کشته می شوند. این روش می تواند آب ورودی استخر را مطابق با اصول بهداشتی پاک سازی کند، اما تاثیری روی باکتری های جدیدی که توسط ورود شناگر جدید به آب استخر وارد می شود، ندارد. اینجاست که برای داشتن آبی پاک و سالم ضرورت وجود و استفاده از کلر مجددا اثبات می شود .

چگونه کلر آب را از بین ببریم |درمان خانگی مسمومیت با کلر |درمان مسمومیت با کلر استخر

کلر میتواند بی خطر باشد به شرطی که

اگر از کلر به میزان مجاز در آب استخر استفاده شود، هیچ خطری شناگران را تهدید نمی­‌کند. همچنین مسئول کلرزنی باید بلافاصله پس از تعطیلی استخر، کار خود را انجام دهد تا هنگام شروع به کار استخر، بسیاری از خطرات ناشی از گاز کلر از بین برود.

چرا که بخار متصاعد شده از گاز کلر می‌تواند خطرات جبران ناپذیری داشته باشد. گاز کلر در غلظت­‌های بالا بسیار مسموم است. در جنگ جهانی اول از گاز کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی بهره می­‌بردند. استنشاق این گاز در غلظت­‌های بالا باعث ادم ریه و تجمع آب­‌ میان بافتی در ریه یا به اصطلاح آب آوردن شش‌­ها می­‌شود.

بعد از استخر بدن و موی سر را محافظت کنید

در هرحال جای نگرانی وجود ندارد، چرا که به محض بیرون آمدن از استخر، غیر از شست­وشوی کامل موها، باید بدن خود را نیز خوب با آب بشویید و سپس تمام بدن را با مرطوب کننده یا روغن‌های بدن که حاوی سرامید هستند، ماساژ دهید.

چرا که کلر، روغن طبیعی بدن را از بین می­‌برد و پوست را به شدت خشک و تحریک ­پذیر می‌­کند. همچنین به منظور تحریک نشدن چشم هم بهتر است عینک بزنید یا بعداز استخر حتما از قطره‌های مرطوب کننده چشم استفاده شود.

به یاد داشته باشید بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی، کرم­‌های ضدآفتاب و لوسیون­‌ها، حاوی ترکیباتی هستند که در جوار کلر واکنش می‌دهند. حتما باید پیش از ورود به استخر یا ، دوش بگیرید و آرایش صورت و لوسیون بدن و کرم ضدآفتاب کاملا پاک شود.

عوارض کلر موجود در آب استخر در مورد افراد مسن، اشخاصی که زمینه خشکی پوست یا دارند و کسانی که مبتلا به برخی بیماری­‌های پوستی هستند، بیشتر ظاهر می­‌شود. بهتر است این افراد با فواصل طولانی‌تری به استخر بروند.

به عنوان مثال به جای هفته‌ای دو بار، هفته ای یک بار تن به آب استخر بزنند و پس از استخر حتما دوش گرفته و پوست خود را با یک صابون ملایم با PH خنثی شست­وشو دهند و از لوسیون و روغن های مخصوص پوست استفاده کنند.

در مورد بچه­‌های کوچک هم، کلر استخر نگران کننده نیست. فقط سعی کنید آنها را در زمان پیک تابش نور خورشید به استخرهای رو باز نبرید و همچنین اصول اولیه شنا را به بچه‌ها آموزش دهید که این مسائل بسیار مهم­تر و خطرشان بیشتر از کلر موجود در آب استخر است.

سرانجام این که، متخصصان پوست معتقدند آسیبی که کلر به پوست و موی سر و در کل به سلامت بدن شما وارد می‌کند، بسیار کمتر از زمانی است که وارد آب آلوده بدون کلر می‌شوید. آب آلوده ممکن است دارای باکتری E.Coli باشد که بسیار خطرناک است و ابتلا به بیماری­های عفونی مزمن پوستی را افزایش می‌دهد.

منبع : globalspec.com

 

فروشگاه مهام

فروشگاه مهام پالایش با هدف تامین تجهیزات صنعت تصفیه آب در کنار تجربه درخشان ۲۰ ساله خود مجموعه شروع به فعالیت کرد.به علت تعهد نسبت به اعتماد مشتریان به مجموعه مهام پالایش توانست، کالاهای مورد نیاز در صنعت تصفیه آب و فاضلاب صنعتی را با بالاترین کیفیت روز دنیا و ایران در اختیار مشتریان مجموعه قراردهد.
دکمه بازگشت به بالا