عمومیکسب و کار ایرانی

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده

گاز یخچال مهم ترین و اصلی ترین جز سیکل سرماسازی یخچال است و بدون آن عملیات سرماسازی انجام نمی شود. گاز یخچال وظیفه جذب گرمای محیط یخچال و مواد غذایی را بر عهده داشته و در صورت وجود مشکل در مقدار آن، یخچال فریزر عملیات سرماسازی را به درستی انجام نخواهد داد.

در این صورت یا یخچال سرمای خود را به صورت کامل از دست می دهد و یا سرمای اندکی ایجاد کرده که توانایی رساندن یخچال به دمای مطلوب را ندارد.

از آنجایی که تمامی مدل‌ های یخچال در فرآیند خنک کردن از گاز مبرد استفاده می‌کنند، شناختن علائم و نشانه ‌های تمام شدن گاز یخچال امری بسیار حیاتی است. البته گاز یخچال و تمامی عملیات مربوط به آن، از مباحث تخصصی تعمیر یخچال است، اما ما تلاش کرده ایم در این مقاله از فیکسی، مواردی که لازم است کاربران یخچال فریزر بدانند تا بتوانند با آگاهی بیشتر از گاز یخچال و عملیات سرماسازی، به تعمیر یخچال و اخذ تصمیمات درست اقدام کنند را به زبان ساده آموزش دهیم.

در این مقاله با نشانه های خالی شدن گاز یخچال آشنا خواهیم شد و به این موضوع خواهیم پرداخت که گاز یخچال چند سال کار میکند؟ اما پیش از بررسی این موارد باید ابتدا با کارکرد و وظیفه گاز یخچال در عملیات سرماسازی و انواع گاز یخچال آشنا شویم و به این پرسش پاسخ دهیم که گاز یخچال چیست؟

گاز یخچال چیست؟

همانطور که بیان کردیم، گاز یخچال یا همان گاز مبرد، در واقع، مهم ترین جز سیستم سرماسازی ست که وظیفه دارد در لوله های یخچال گردش کرده و هوای گرم را به هوای سرد تبدیل کند. گاز یخچال یا گاز مبرد در دمای معمولی به صورت گاز است و با تبخیر و تفطیر دائمی، باعث جذب گرما و ایجاد سرما در محیط یخچال می شود.

باید بدانید که یخچال فریزر در عملیات سرماسازی خود در واقع سرما تولید نمی کند و اساسا “سرما” چیزی نیست که بتوان آن را تولید کرد. بلکه سرما در واقع عدم وجود گرماست و این دقیقا کاری ست که گاز یخچال با جذب گرمای محیط یخچال و مواد غذایی انجام می دهد.

در این عملیات، گاز یخچال توسط موتور یا کمپرسور یخچال به اواپراتور منتقل می شود. در اواپراتور که درون محفظه یخچال یا فریزر قرار دارد، گاز مبرد که به صورت مایع بوده با جذب گرمای محیط (مواد غذایی) به صورت گاز درآمده و وارد موتور و سپس کویل‌های کندانسور می‌شود. در این قسمت مبرّد با از دست دادن گرما دوباره به صورت مایع درآمده و مجددا توسط کمپرسور به اواپراتور منتقل می‌شود.

این عمل تا جایی ادامه می یابد که یخچال فریزر به دمای مورد نظر رسیده و ترموستات دستور قطع سیکل و خاموشی کمپرسور را صادر کند. تا زمانی که دمای یخچال مجددا بالا رفته و از حد مطلوب گرم تر شود تا دوباره دستور روشن شدن موتور و شروع عملیات سرماسازی صادر شود.

اگر می خواهید در مورد نحوه کار گاز یخچال و عملیات سرماسازی یخچال بیشتر بدانید، ما در مقاله به بررسی و آموزش کامل قطعات مختلف یخچال و کارکرد هر یک پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم برای افزایش آگاهی خود، حتما آن را مطالعه کنید.

تاریخچه بوجود آمدن گاز برای یخچال های امروزی

مبرد ها در قرن ۱۱ میلادی توسط ابن سینا اختراع شدند و تحولی عظیم در نگهداری و حفظ مواد مختلف به وجود آوردند.

مبرد ها مواد یا ترکیبی از مواد هستند که در سیستم‌ های تبرید یا همان سیستم های خنک کننده به کار می‌روند. تا قبل از سال 1930 از گازهایی مانند آمونیاک، دی‌اکسید کربن و دی‌اکسید سولفور به عنوان ماده سرمازا در صنعت سرمایش استفاده می شد.

نقاط قوت این گاز ها، توانایی تولید سرمای بسیار زیاد و عدم آسیب به لایه اوزون بود. اما چون سمی بوده و به شدت قابل اشتعال و ناپایدار هستند گزینه مناسبی برای یخچال فریزرها، به خصوص یخچال فریزر های خانگی نبودند.

در سال 1928 توماس میلچی در شرکت جنرال موتورز مبرّد جدیدی را تولید کرد که باعث ایجاد تحولی بزرگ در صنعت سرمایش شد. این مبرّد از ترکیب اتم ‌های کلر، هیدروژن، فلوئور و کربن ساخته شد که به نام تجاری گاز “فریون” معروف است.

با توجه به اینکه این گاز یا در واقع گاز فریون سمی نیست و در صورت نشت، مشکلی برای انسان ایجاد نمی کند و همچنین قابل اشتعال نبودن آن، پس از اختراع، به صورت گسترده در سیستم های سرماساز و یخچال فریزر های خانگی مورد استفاده قرار گرفت.

اما فریون، با وجود سمی و قابل اشتعال نبود، به شدت برای لایه اوزون مضر بوده و باعث تخریب لایه اوزون می‌شود. البته در سال‌های اخیر ترکیبات جدیدی به فریون اضافه کرده تا میزان آسیب به لایه اوزون را کاهش دهند.

در ادامه با انواع گاز در یخچال فریزر های امروزی آشنا خواهیم شد.

انواع گاز یخچال

برای هر مدل یخچال فریزر و کمپرسور، مقدار و نوع خاصی از گاز مورد استفاده قرار می گیرد که توسط تولید کننده یخچال مشخص می شود.

مقدار و نوع گاز یخچال را نمی توان تغییر داد و تنها در موارد خاصی که گاز اصلی یخچال موجود نباشد می توان آن را با گاز های مشابه جایگزین کرد.

از انواع گاز هایی که در یخچال فریزر مورد استفاده قرار می گیرد میتوان ازR600, R134, R410, R12, R22, R404, R290, R401, R507  نام برد.

1.گاز r600 یخچال

گاز R66 از جمله گاز هایی ست که در بسیاری از یخچال فریزر ها مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت گسترده توسط تکنسین ها استفاده می شود.

از معایب این گاز می توان به بالا بردن مصرف برق و قابلیت اشتعال بالای آن اشاره کرد و مزیت آن قیمت مناسب و خطرناک نبودن این گاز برای انسان و محیط زیست است.

2.گاز r134 یخچال

گاز r134  به دلیل کیفیت بالا و بهبود عملکرد سیستم سرمایشی بسیار مورد توجه قرار گرفته و در بسیاری از یخچال فریزر ها استفاده می شود.

تقریبا می توان گفت در ایران تنها از این دو نوع گاز استفاده می شود و گاز های دیگر در یخچال فریزر های امروزی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

گاز یخچال خطرناک است؟

از سال ۱۹۳۰ تا کنون ترکیب گازهای مبرد تغییر کرده و از آن زمان تا کنون، مبرد ها، پایدار و غیر سمی بوده و قابلیت اشتعال کمی دارند و در صورت نشتی در یخچال فریزر نمی تواند برای افراد داخل خانه یا محیط قرارگیری یخچال فریزر خطرناک باشند. البته در حین شارژ گاز دستگاه بهتر است پنجره ها باز و از محل شارژ گاز بصورت موقت فاصله کمی داشته باشید.

توجه داشته باشید استنشاق این گاز ها بصورت مستقیم و در محیط های خیلی کوچک و بسته می تواند برای شما خطرناک باشد.

گاز یخچال سمی است؟

یکی از دلایلی که سازندگان یخچال فریزر های خانگی را به تغییر ساختار و ترکیبات گاز یخچال ترغیب کرد، سمی بودن گاز های اولیه و خطرناک بودن آن ها برای مصرف کنندگان خانگی بود.

در ترکیبات جدید گاز های مبرد این مشکل تا حدود بسیار زیادی حل شد و خطر این گاز ها برای مصرف کنندگان خانگی برطرف شد.

امروزه گاز های r600 و r134 که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند تا حد مطلوبی سمی نبوده و برای انسان خطرناک نیستند.

پس در صورت نشت گاز یخچال، نیازی نیست که نگران سمی بودن و خطر آن برای اعضای خانواده باشید. هرچند بهتر است از استشمام آن تا جای ممکن پرهیز کرده و در صورت نشت گاز و بوی گاز یخچال، به تهویه محل قرار گیری یخچال اقدام نمایید.

آیا گاز یخچال قابل اشتعال است؟

گاز r600 که به علت قیمت مناسب و عدم آسیب به لایه اوزون به صورت گسترده در یخچال فریزر ها مورد استفاده قرار می گیرد، قابل اشتعال است و قابلیت اشتعال بالای این گاز از مهم ترین نکات منفی آن به شمار می رود.

گاز r134 نیز البته قابل اشتعال است اما قابلیت اشتعال آن بسیار کمتر از r600 می باشد.

البته اگر احساس می کنید که یخچال فریزر شما نشتی گاز دارد و بوی گاز یخچال را احساس می کنید، لازم نیست نگران باشید. در این صورت تلاش کنید تهویه مناسب در محیط یخچال ایجاد کرده و مطمئن شوید هوا در محیط گردش کند.

بوی گاز یخچال

گاز یخچال در صورتی که نشتی نداشته و از یخچال خارج نشود مسلما بویی نخواهد داشت. اما در صورت نشتی و خارج شدن گاز از یخچال، احتمالا بوی عجیبی استشمام خواهید کرد.

بوی گاز یخچال شبیه به بویی نیست که برایتان آشنا باشد و بوی عجیبی و نا آشنایی ست. در صورتی که نشتی گاز کم باشد، ممکن است به دلیل مقدار بسیار کم گاز خارج شده اصلا بویی استشمام نکنید، اما اگر لوله ها را با چاقو سوراخ کرده یا نشتی به هر دلیلی زیاد باشد، گاز به صورت ناگهانی خارج شده و بوی زیادی استشمام خواهید کرد.

اگر بوی عجیبی از یخچال احساس می کنید که شبیه به بویی نیست که از قبل بشناسید و بوی عجیبی ست، به احتمال خیلی زیاد، بوی گاز خارج شده از یخچال شماست و باید برای رفع نشتی و شارژ گاز یخچال خود، از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر می خواهید در مورد بوهای مختلف یخچال بیشتر بدانید و با آن ها و روش های مختلف از بین بردن آن ها آشنا شوید ما در مقاله به بوهای مختلف یخچال و روش از بین بردن آن ها اشاره کرده ایم.

گاز یخچال چند سال کار میکند؟

بسیاری از مشتریان از ما می پرسند که گاز یخچال چند سال کار میکند و آیا به مرور زمان گاز یخچال از بین می رود؟ تصور این افراد این است که گاز یخچال با کارکرد زیاد یخچال به مرور تمام شده و از بین می رود و یخچال مجددا نیاز به شارژ گاز پیدا می کند.

اما اینطور نیست و گاز یخچال تمام نمی شود بلکه گاز یخچال نشت کرده و از سیکل گازی خارج می شود و اگر لوله های یخچال نشتی نداشته باشند یخچال شما تا سال های سال بدون مشکل کار خواهد کرد.

سیکل گازی دارای لوله های باریک و پیوسته در سرتا سر یخچال حتی در برخی مدل ها در اطراف درب یخچال قرار دارد. گاهی ممکن است تمیز کردن برفک با چاقو یا برخورد اشیا نوک تیز به این لوله ها آنها را سوراخ کرده و باعث تخلیه گاز شود.

همچنین ممکن است پوسیدگی لوله های یخچال و سیکل گازی ناشی از عمر طولانی مدت یخچال سبب سوراخ شدن لوله ها و نشتی گاز شود.
در نتیجه نمیتوان به قطع و با دقت بالا گفت که گاز یخچال چند سال کار میکند.

توجه داشته باشید مشکلات گازی یخچال به معنی نشتی گاز و خارج شدن گاز از سیکل گازی ست و برای رفع مشکل باید ابتدا نشتی به وجود آمده برطرف شود و پس از رفع نشتی و فشار و وکیوم و اطمینان از رفع کامل نشتی، شارژ گاز انجام شود.

اگر بدون نشتی یابی و رفع صحیح و کامل نشتی، شارژ گاز انجام شود، مشکل یخچال شما برطرف نشده و مجددا با مشکلات گازی مواجه خواهید شد.

اگر گاز یخچال خالی شود چه میشود؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، گاز یخچال مهمترین جز سیستم سرماسازی یخچال بوده و یخچال فریزر در صورت خالی شدن گاز یخچال، نمی تواند سرما تولید کند.

در این صورت اگر گاز یخچال خالی شده باشد و هیچ گازی در سیکل گازی یخچال موجود نباشد، یخچال کاملا سرمای خود را از دست داده و گرم  می شود، اما اگر نشتی جزئی بوده و تمام گاز یخچال خالی نشده باشد، یخچال سرمای خود را کمی از دست داده و تنها کمی گرم تر از حالت معمول خواهد شد.

توجه داشته باشید که هر افزایش دمایی در یخچال فریزر و در واقع گرم شدن یخچال، به معنی مشکلات گازی و نشت گاز یخچال شما نیست و سرد نکردن یخچال می تواند دلایل بسیاری داشته باشد.

ما در مقاله به تمامی دلایلی که ممکن است علت سرد نکردن یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما باشد را شرح داده ایم که مطالعه آن می تواند مفید باشد.

آیا یخچال بدون گاز کار میکند؟

برخی از افراد کار نکردن یخچال را به مشکلات گازی ارتباط می دهند و تصور می کنند وقتی یخچال کار نمی کند به این معنی ست که گاز یخچال تمام یا در واقع خالی شده است. اما این تصور درست نیست و کار نکردن یخچال ارتباطب به مشکلات گازی یخچال ندارد.

توجه داشته باشید که در صورت خالی شدن گاز یخچال، یخچال شما کار خواهد کرد. یعنی برق به یخچال وارد شده و تمامی قطعات از قبیل کمپرسور کار خواهند کرد و حتی موتور یخچال یکسره یا به مدت خیلی طولانی کار خواهد کرد. اما اگر گاز یخچال خالی شود، یخچال فریزر شما توانایی سرد کردن را از دست می دهد.

اگر یخچال شما روشن نمی شود به دلیل مشکلات گازی نیست و می تواند دلایل دیگری داشته باشد که ما در مقاله به آن ها پرداخته ایم.

علت خالی شدن گاز یخچال

همانطور که گفتیم، گاز یخچال خود به خود از بین نمی رود و در صورت نبود نشتی در لوله ها، خالی نشده و تمام نمی شود. در واقع، علت خالی شدن گاز یخچال، وجود نشتی در لوله های یخچال است و اگر لوله ها به هر دلیلی دچار نشتی نشوند، یخچال تا همیشه بدون مشکل کار خواهد کرد.

پس جواب این سوال که چرا گاز یخچال خالی می شود، این است که دلیل آن، نشتی لوله هاست.

اما چرا نشتی در لوله ها ایجاد می شود؟

خب این مشکل دلایل متفاوتی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

1.فرسودگی لوله ‌های یخچال

سیکل تبرید یا همان سرماسازی یخچال فریزرها، شبکه‌ای گسترده از لوله ‌هاست که در سرتاسر یخچال گسترش یافته اند تا سرما را به تمام محیط یخچال منتقل کنند. حتی این لوله ها در اطراف درب یخچال نیز وجود دارند تا سرمایی یکنواخت را برای کاربر فراهم کنند.

عمر این لوله ها اما بی نهایت نیست و در اثر استفاده طولانی مدت از یخچال فریزر، این لوله ‌ها فرسوده شده و ممکن است بر اثر زنگ زدگی یا استهلاک، دچار تَرَک یا سوراخ شوند.

این تَرَک ها که اغلب در لوله های دور درب یخچال اتفاق می افتند، نشتی گاز یخچال و مشکلات گازی را به همراه خواهند داشت که یا باید به وسیله جوش کاری و یا با استفاده از تعویض قطعه یا لوله ها، برطرف شود.

همچنین در بسیاری موارد، نشت گاز از محل اتصالات لوله ها اتفاق می افتد که در این وصرت نیاز است محل نشتی با جوش تعمیر شده و مجددا شارژ گاز انجام شود.

2.سوراخ شدن سطح داخلی یخچال

ممکن است برای از بین بردن برفک‌ ها از چاقو استفاده کرده و ناآگاهانه باعث سوراخ شدن لوله‌ های یخچال شده باشید. ممکن است این سوراخ به قدری کوچک بوده که متوجه آن نشده باشید ولی در طول زمان سبب خالی شدن گاز در یخچال شده باشد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، نشتی گاز یخچال می تواند به قدری کوچک باشد که خارج شدن گاز از آن تا ماه ها طول بکشد و همچنین ممکن است این نشتی به قدری زیاد باشد که در فاصله چند دقیقه، منجر به خالی شدن گاز یخچال شود.

توجه داشته باشید که گاز یخچال در فشار بسیار بالا کار می کند و حتی نشتی های بسیار کوچک که گاها قابل تشخیص نیستند نیز منجر به خالی شدن گاز یخچال می شود و تنها مدت زمان خالی شدن گاز یخچال به میزان نشتی بستگی دارد.

بنابراین به هیچ عنوان از چاقو برای از بین بردن برفک یخچال استفاده نکنید. ما در مقاله به آموزش روش های صحیح و بی خطر از بین بردن برفک یخچال پرداخته ایم که آگاهی از آن ها می تواند برای کاربران مفید باشد.

3.نشتی ناشی از ضربه

ممکن است در اثر جابجایی و ضربه به پشت یخچال فریزر لوله ‌های آن آسیب ببیند. این مشکل مخصوصا در یخچال فریزر هایی که دارای کندانسور مسطح در پشت یخچال هستند ایجاد می شود. هرچند لوله های کندانسور های مسطح بسیار مقاوم هستند، اما عدم رعایت اصول جابجایی و بی احتیاطی در حمل یخچال ممکن است به آن ها آسیب برساند.

همچنین در قسمت پایینی یخچال قطعه‌ای به نام درایر وجود دارد که جنس لوله‌های آن مسی بوده و نسبت به ضربه بسیارحساس است. پس در هنگام جابجایی مراقب ضربه‌های احتمالی به یخچال باشید و اصول جابجایی ایمن را رعایت کنید.

علائم خالی شدن گاز یخچال

همانطور که قبلا توضیح دادیم، سیکل گردش گاز مبرد در یخچال یک سیکل بسته و پلمپ می‌باشد که در صورت وجود نشتی می تواند در زمان چند ساعت تا چندین ماه خالی شود.
خالی یا کم شدن گاز یخچال علائم و نشانه هایی دارد که در صورت مشاهده باید جهت انجام شارژ گاز اقدام نمایید. البته باید بدانید وجود این علائم میتواند نشانه مشکل دیگری باشد که برای تشخیص آن باید از متخصص کمک بگیرید.

1.کم شدن سرمای یخچال فریزر

سرد نکردن یخچال فریزر می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که یکی از آن ها مشکلات گازی در یخچال فریزر است.

توجه داشته باشید اگر کمپرسور یخچال فریزر شما کار نمی کند و یا در پس از کارکرد چند ساعته متوقف می شود احتمال مشکل گازی وجود ندارد بلکه سرد نکردن یخچال شما دلایل دیگری دارد.

اما اگر کمپرسور یخچال فریزر شما تمام مدت کار می‌کند ولی یخچال فریزر گرم شده و توانایی سرما سازی ندارد، احتمال دارد به دلیل نشت گاز و خالی شدن گاز یخچال باشد.

پیشنهاد مطالعه:

2.سرد شدن کندانسور

همانطور که گفته شد گاز مبرد در قسمت کندانسور گرمای خود را از دست می‌دهد پس کویل‌های کندانسور باید گرم باشند. هر چند کندانسور دارای دو سری لوله رفت و برگشت است که یکی از این مسیر ها دارای گاز سرد و دیگری گرم هستند.

همچنین بررسی سرد شدن کندانسور در صورتی امکان پذیر است که کندانسور یخچال شما از نوع مسطح بوده و از نوع پاکتی نباشد.

کندانوسر های پاکتی در داخل یخچال تعبیه شده و به دلیل فشردگی، سرد یا گرم بودن لوله های آن، توسط کاربر غیر حرفه ای امکان پذیر نیست.

اما اگر به کویل‌های کندانسور پشت یخچال دسترسی دارید می‌توانید با دست آن را بررسی کنید اگر متوجه شدید لوله های رفت و برگشت کندانسور، هر دو، سرد است، احتمالا گاز یخچال خالی شده است.

3.استشمام بوی نامعمول و نامطبوع

عمومی ترین نشانه نشت گاز یخچال که اغلب کاربران متوجه آن می شوند، استشمام بوی نامعمول و نامطبوع از یخچال فریزر است.

البته این بو وقتی شدید و قابل احساس می شود که نشت گاز بسیار زیاد بوده و گاز یخچال به صورت ناگهانی خالی شود. در صورتی که نشت گاز یخچال کم باشد، چون گاز یخچال در مدت زمان بسیار طولانی خالی می شود، شما بویی احساس نخواهید کرد و تنها متوجه کم شدن سرمای یخچال خواهید شد.

اما اگر بوی عجیبی از یخچال احساس یم کنید که برایتان آشنا نیست، به احتمال خیلی زیاد، با نشت شدید گاز یخچال مواجه بوده و بهتر است پس از اطمینان از تهویه مناسب محیط، با یک متخصص جهت شارژ گاز تماس بگیرید.

4.کارکردن دائم کمپرسور

هرچند شاید شما به علت کم صدا یا بی صدا بودن کمپرسور یخچال متوجه کارکرد و استراحت آن نشوید، کمپرسور یخچال فریزر ها دائما کار نمی کنند.

کمپرسور یخچال شروع به کار کرده تا دمای یخچال را به دمای مورد نظر شما برساند و پس از آن خاموش شده تا مجددا با افزایش دما، دستور روشن شدن را دریافت کند.

کارکرد یکسره کمپرسور یخچال منجر به سرمای بی نهایت برای یخچال و فریزر خواهد شد به طوری که در فریزر همه چیز یخ زده و یخچال نیز مانند فریزر یخ خواهد زد.

اگر با وجود کارکرد دائم کمپرسور، این اتفاق نمی افتد و به نظر می رسد دمای یخچال فریزر مطلوب است و حتی مقداری افزایش یافته و گرم شده است، یعنی مشکلی وجود دارد.

نشت گاز به این معنی ست که یخچال فریزر با وجود تشخیص دما و کارکرد کمپرسور و تمامی قطعات یخچال، قادر به خنک کردن یخچال نیست یا مقدار گاز به قدری کم شده که کمپرسور مجبور است بیش از مقدار استاندارد کار کند.

کارکرد دائم کمپرسور، استهلاک این قطعه مهم را به همراه داشته و خرابی زود هنگام موتور و دیگر قطعات را به دنبال دارد. پس اگر احساس می کنید موتور یخچال یکسره کار میکند، حتی اگر دمای یخچال فریزر مطلوب است، ساده از آن عبور نکرده و برای رفع مشکل اقدام کنید تا از هزینه های بیشتر در آینده جلوگیری شود.

روش‌های نشت‌یابی گاز یخچال

همان طور که گفته شد، این باور که گاز یخچال تمام می شود و پس از تمام شدن گاز یخچال تنها کافی ست یخچال را شارژ گاز کرد تا مشکل برطرف شود، باور غلطی ست.

در واقع مهم ترین مرحله در شارژ گاز یخچال، پیدا کردن نشتی یا اصطلاحا نشتی یابی و سپس برطرف کردن نشتی ست و شارژ گاز یا وارد کردن گاز به داخل لوله های یخچال مرحله پایانی و ساده شارژ گاز است. مراحل نشتی یابی و رفع نشتی هستند که نیاز به تجربه، مهارت و تخصص دارند و در صورت انجام نشدن یا انجام شدن نادرست مشکل یخچال را برطرف نخواهند کرد.

اگر نشتی به درستی تشخیص داده نشده و یا به درستی برطرف نشود، مشکل یخچال مجددا به وجود خواهد آمد. حال ممکن است پس از مدت زمان کوتاه چند هفته ای یا در مدت زمان طولانی مثلا در فاصله چندین ماه، مشکل مجددا بروز کرده و در واقع، گاز یخچال مجددا خالی شود.

همانطور که گفته شد، یافتن نشتی گاز در یخچال فریزر بسیار تخصصی ست. معمولا نشت گاز در سیکل تبرید در محل اتصالات اتفاق می افتد و معمولا محل نشت چرب می‌ شود زیرا همراه مبرد، روغن نیز خارج می‌گردد. البته ممکن است نشت گاز از قسمت های دیگر سیستم تبرید بوده و هیچ نشانه ای نیز نداشته باشد.

یک متخخص با استفاده از روش‌های زیر می‌تواند محل نشت گاز را تشخیص دهد.

1.استفاده از کف صابون

متداول‌ترین روش نشت‌یابی استفاده از محلول کف است. در این روش در محل‌های مشکوک محلول کف صابون قرار می‌دهیم. در قسمت هایی که کف حباب می کند یعنی نست گاز وجود دارد و اگر هیچ حبابی تولید نشود، محل مورد نظر نشتی ندارد.

البته این روش در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد که بتوان محل شنتی را به صورت حدودی مشخص کرد. اگر محدوده نشتی مشخص نباشد، امکان این وجود ندارد که متخصص در سرتاسر سیکل گازی و لوله ها از کف صابون استفاده کند و منتظر تولید حباب بماند.

2.استفاده از مشعل هالید

مشعل هالید مشعل ساده ‌ای ست که شعله‌ای آبی رنگ و بدون دود دارد. این شعله وقتی مواد فریونی به همراه هوا وارد محفظه آن شود، به رنگ سبز درمی‌آید. با نزدیک کردن مشعل به محل مشکوک و مشاهده رنگ سبز میتوان محل نشتی را تشخیص داد.

البته این روش در بین متخصصان تعمیر یخچال، حداقل در ایران، رایج نیست و متخصصین تعمیر یخچال از روش های دیگری استفاده می کنند.

3.نشت‌یاب الکترونیکی

نشت‌یاب الکترونیکی یک دستگاه الکترونیکی حساس و بسیار دقیق است. این دستگاه وقتی در مجاورت ماده فریونی قرار می‌گیرد صدای بوقی شبیه آژیر ایجاد می‌کند. البته این دستگاه یکی از روش های پیشرفته تشخیص نشتی گاز در یخچال فریزر ها ست و در ایران وجود ندارد.

در نتیجه متخصصین تعمیر یخچال از این روش برای نشتی یابی استفاده نمی کنند.

4.نشتی یابی بر اساس تجربه تکنسین

همانطور که گفتیم شارژ گاز یخچال یک کار تخصصی ست و به مهارت، تخصص و تجربه تکنسین نیاز دارد. تکنسین های متخصص و با تجربه، با باز کردن یخچال فریزر و مشاهده لوله ها و مسیر های گازی و نشانه های موجود، و با استفاده از تجربه قبلی، محل نشتی گاز را تشخیص می دهند.

مثلا برخی از یخچال فریزر ها اغلب در قسمت های به خصوصی، مثلا در لوله های دور در، دچار نشتی می شوند یا برخی دیگر از قسمت های اتصالات یا اواپراتور دچار نشتی می شوند که متخصص با تجربه به این موارد آگاه است و سریعا مشکل را شناسایی می کند.

جمع بندی 

در این مقاله از فیکسی، به بررسی گاز یخچال، تاریخچه و انواع آن پرداختیم و با گاز یخچال، بوی آن و خطرات احتمالی آن آشنا شدیم. همچنین آموختیم گاز یخچال چگونه کار می کند و خالی شدن گاز یخچال چه نشانه هایی به دنبال خواهد داشت.

هدف از این مقاله، افزایش آگاهی شما عزیزان، در رابطه با گاز یخچال و علائم خالی شدن گاز یخچال بود تا بتوانید با آگاهی بیشتر اقدام به تعمیر یخچال و شارژ گاز یخچال خود نمایید.

همان طور که گفته شد، تشخیص نشتی گاز یخچال و تعمیر آن نیازمند دانش تخصصی و تجربه است. چرا که همانطور که گفته شد عیب‌های مختلف یخچال فریزر ممکن است علائم یکسان اما علت های مختلفی داشته باشند. پس در صورت بروز این مشکل برای یخچال فریزر خود حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

بیشترین امتیاز – 4.6/5 – (11 امتیاز)

تکنسین خیلی سریع باهام تماس گرفتن و باهام هماهنگ کردن. کارشونم خیلی خوب و سریع بود ممنونم ازتون.

اینکه قبل از مراجعه میتونیم مشاوره بگیریم و مشکل و قیمت رو حدودی بدونیم خیلی خوبه. تیم مشاوراتون خیلی با حوصله و با اخلاقن.

سلام درود بر فیکسی واقعا از توضییحاتتون لذت میبرم

تخصص مهمترین چیزه که تکنسین شما واقعا متخصص بود. چند نفر قبلا اومده بودن فقط پول گرفته بودن و رفته بودن اما تکنسین شما با یه نگاه متوجه مشکل شد. تشکر فراوان

بسیار محترم و حرفه ای هستند. با تشکر.

مشاوره تخصصی واقعا به دردم خورد. دم شما گرم.

تمیز و مرتب بودن متخصص خیلی برای من مهم هست. تکنسین هم خیلی حرفه ای هم خیلی خوش لباس بود. پاینده باشید.

تکنسین هاتون خیلی خوبن. هم تمیز و مرتبن هم کارشون رو بلدن و قیمت منصفانه میدن. مرسی

موتور یخچالم خیلی صدا میداد تماس گرفتم ، مشاوره تون خیلی با حوصله گوش داد و مشکل رو بهم گفت و راهنماییم کرد. خودم تونستم حلش کنم. خواستم از خانم امیری تشکر کچگونه متوجه شویم گاز یخچال خالی شده ؟ تشخیص خالی شدن گاز یخچال، تشخیص کم شدن گاز یخچال!! یخچال یکی از وسایل اصلی لوازم خانگی است که اهمیت بسیاری در خانه دارد، امروزه در هر خانه‌ای برای سکونت یا محل کار یک یخچال برای نگهداری مواد غذایی دیده می‌شود. این وسیله پرکاربرد ممکن است گاهی اوقات خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد یکی از مشکلات یخچال نشتی گاز یخچال است.

شاید به یکباره متوجه شده‌اید که یخچال سرمای کافی ندارد و مواد غذایی رو به فاسد شدن می‌روند. با اولین تماس با یا یک سرچ در اینترنت متوجه می‌شوید که یکی از دلایل می‌تواند نشت گاز یخچال باشد البته نداشتن سرمای کافی ممکن است دلایل دیگری بجز نشتی گاز یخچال باشد، ما در این مطلب توضیح می‌دهیم که چگونه متوجه شویم گاز یخچال خالی شده است.

تصور اشتباه:

بعضی از مشتریان به اشتباه فکر می‌کنند گاز یخچال تمام می‌شود مثلا اگر درب یخچال باز بماند گاز یخچال تمام می‌شود و یا چون عمر یخچال زیاد شده گاز یخچال تمام شده است، ولی این فکرها و تصورات اشتباه است، گاز یخچال داخل لوله‌های مدار تبرید یخچال محبوس شده و هیچگاه تمام نمی‌شود فقط ممکن است که در مدار سیکل چرخش گاز (لوله‌های گاز یخچال) سوراخ ایجاد شود و گاز به بیرون نشت کند.

چگونه متوجه شویم آیا گاز یخچال خالی شده؟

تشخیص قطعی نشت گاز و خالی شدن گاز یخچال باید توسط یک انجام شود. ولی ما برای اضافه کردن دانش فنی شما برای‌تان توضیح می‌دهیم.

 1. هنگامی که گاز یخچال نشت پیدا کند و گاز درون مدار (لوله‌های خنک‌کننده) یخچال کم شود، چون به دمای مناسب نمی‌رسد یکسره کار می‌کند و ابتدای اواپراتور برفک می‌زند این یکی از علائم کمبود گاز می‌باشد.
 2. اگر گاز یخچال نشت پیدا کند و کاملا خالی شود موتور یکسره کار می‌کند، لوله‌های اواپراتور و لوله برگشت گاز به کمپرسور گرم می‌شود در این حالت صدای کمپرسور یخچال عوض شده و اگر مدت زیادی به این صورت کمپرسور کار کند مطمئنا به کمپرسور آسیب وارد می‌شود.

اگر هر کدام از علائم توضیحات بالا را یخچال شما دارد یعنی گاز ذآن نشت پیدا کرده و فورا باید با یک تماس بگیرید تا برای رفع نشتی و شارژ مجدد گاز اقدتم کند تا به کمپرسور یخچال آسیب نرسد.

مطالب مرتبط :

استفاده از خدمات ما: بررسی مشکل نشت گاز از یخچال با یک نگاه

برای آگاهی بیشتر کاربران علت نشت گاز و نشانه‌های نشت در جدول زیر گردآوری شده است:

سوال جواب
نشت گاز از یخچال چه علائمی دارد؟ 1. خنک نشدن موادغذایی
2. کار کردن مداوم کمپرسور
3. افزایش ناگهانی قبض برق
علت نشتی گاز یخچال چیست؟ 1. ترک، سوراخ یا پوسیدگی لوله‌ها
2. وارد شدن ضربه به لوله‌ها
3. تمیز کردن یخچال با ابزار تیز
چگونه مشکل نشتی گاز یخچال را رفع کنیم؟ برای عیب یابی و رفع این مشکل بهتر است از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.
چگونه از خالی شدن گاز یخچال جلوگیری کنیم؟ 1. هنگام جابجایی یخچال نکات ایمنی را رعایت کنید.
2. از ابزار تیز برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید.
3. لوله های پشت یخچال را هر چند وقت یکبار تمیز کنید

علت نشتی گاز یخچال فریزر

سیال مبرد که اصطلاحا گاز خوانده می‌شود، درون سیکل یخچال فریزر که یک حلقه بسته و تحت فشار است قرار گرفته و عملکرد سرمایشی یخچال به واسطه جذب و دفع حرارت توسط این گاز به وجود می آید. به طور معمول و در حالت کارکرد عادی یخچال فریزر، نشتی گاز ممکن نخواهد بود. علت نشت گاز از یخچال می‌تواند موارد زیر باشد:

 1. جابجایی نادرست یخچال

اگر یخچال خود را جا به جا کرده و در حین انتقال، کمپرسور و لوله‌ها آسیب دیده باشند، ممکن است به این سیکل بسته آسیب وارد کرده باشید و سبب نشتی گاز یخچال شده باشید.

 1. آسیب به لوله های مبرد

برخی از افراد برای رفع برفک‌ها و یخ زدگی‌های یخچال، به اشتباه با چاقو یا یک شی نوک تیز شروع به کندن برفک‌ها و یخ‌ها می‌کنند.

این کار بسیار خطرناک و کاملا اشتباه است، زیرا امکان برخورد به لوله‌های مبرد در ناحیه فریزر و سوراخ کردن آنها وجود دارد که ممکن است منجر به خسارت زیادی برای شما و تعویض کلی فریزر یخچال شود.

در این مواقع، معمولا سوراخ‌های ریز و درشتی که ممکن است در لوله‌های حاوی گاز یا در خود کمپرسور به وجود آمده باشند، موجب خروج گاز و نشت مبرد شوند.

تعمیر تخصصی یخچال خود را به کاراباما بسپارید پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. فرسودگی و کهنه بودن لوله ها

در صورت از لوله‌های بی کیفیت، وارد شدن ضربه به لوله‌ها، ترک، شکستگی و فرسودگی لوله‌ها نیز می‌توانیم شاهد نشت گاز از یخچال باشیم. در صورتی که لوله‌های یخچال کهنه شده یا آسیب دیده اند، می‌بایست برای تعویض آنها اقدام کنید.

 1. نصب نادرست شیرها و اتصالات یخچال

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند دلیل نشتی گاز یخچال باشد، شیرها و اتصالاتی است که توسط نصب و بسته شده است. ممکن است اتصالات لازم به درستی نصب و آب بندی نشده باشد و با کوچکترین ضربه ای این اتصالات قطع و جدا شوند.

علت اتومات نکردن یخچال معمولا دلیل این مشکل، کاهش سطح گاز یخچال و یا خرابی ترموستات است.

 

نحوه تشخیص نشتی گاز یخچال (چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟)

نحوه تشخیص نشت گاز یخچال در برخی موارد به سادگی ممکن است. مخصوصا اگر هنگام ذوب برفک‌ها یا حمل و نقل، آسیبی به دستگاه وارد کنید، متوجه بوی شیمیایی گاز و صدای آن به هنگام خروج تحت فشار از سیستم خواهید شد.

اما اگر پس از مدتی به سراغ یخچال برویم، چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده یا یخچال گاز خالی کرده است؟

 • در مدل‌های قدیمی یخچال فریزر، گاز موجود در سیستم فریون است که از نوع گازهای CFC بوده که خطرناک و برای محیط زیست بسیار مضر است و به تخریب لایه اوزون کمک می‌کند.
 • در صورتی که از مدل‌های قدیمی یخچال استفاده می‌کنید، تشخیص نشت گاز فریون راحتتر است، زیرا بوی نامطبوعی دارد که با اکسیژن متفاوت است.
 • در مدل‌های امروزی یخچال، از گاز R134a استفاده می‌شود که نسبت به گازهایی مثل فریون برای محیط زیست و همچنین در کل خطر کمتری دارد.
 • البته برای کار کردن با آنها کماکان باید با احتیاط و مراقبت‌های ایمنی عمل شود.

نکته

به یاد داشته باشید که کاهش سرمای یخچال به معنای نشتی گاز و کاهش مبرد نیست! بلکه تنها یکی از مواردی که می‌تواند دلیل کاهش سرما باشد، کمبود گاز و نشت آن است و عمدتا کاهش سرمای یخچال به دلیل مشکلات الکتریکی یا مکانیکی دیگر در عملکرد یخچال به وجود می آید.

صدای خالی شدن گاز یخچال |قیمت گاز یخچال |کم شدن گاز یخچال سامسونگ

علائم خالی شدن گاز یخچال فریزر

برخی از علائم وجود دارد که نشان می‌دهد یخچال نشت گاز دارد. این موارد عبارتند از:

 1. خنک نشدن موادغذایی داخل یخچال

این مورد اولین و مهم‌ترین نشانه مشکل نشتی یخچال است. زمانی که یخچال شروع به نشت مبرد می‌کند، توانایی آن در خنک نگه داشتن موادغذایی به طور جدی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و نمی‌تواند محتویات خود را خنک نگه دارد.

 1. افزایش مصرف انرژی و بالا رفتن قبض برق

زمانی که یخچال دچار مشکل نشتی می‌شود، به طور ناگهانی شروع به تقاضای انرژی بیشتری می‌کند و منجر به افزایش ناگهانی قبض برق خواهد شد.

 1. یکسره کار کردن موتور یخچال

هنگامی که گاز شروع به نشت می‌کند و دمای داخلی یخچال شروع به بالا رفتن می‌کند، کندانسور و کمپرسور یخچال به کار خود ادامه داده و از مبرد استفاده می‌کنند تا دما را به سطح مطلوب عادی برسانند.

در صورت نشت مبرد، موتور مجبور می‌شود برای جبران مقدار ناکافی مبرد، بیش از حد معمول کار کند. این فشار بیش از حد به موتور وارد می‌کند و ممکن است موجب آسیب به موتور شود.

 1. استشمام بوی غیرعادی و عجیب

فریون و مبردهای مختلف دیگر نوعی بوی کپک زدگی متصاعد می‌کنند. استنشاق گاز می‌تواند منجر به سردرد، حالت تهوع، میگرن و … شود. به همین دلیل توصیه می شود در صورت استشمام بوی غیرعادی، برای و رفع مشکل اقدام کنید.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

برای اینکه محل دقیق نشتی را بیابید، می‌توانید به کمک مقداری کف یا با ریختن محلول مایع ظرفشویی و آب روی قسمت مشکوک به نشتی، به دنبال این باشید که آیا حبابی تشکیل می‌شود یا خیر؟ در صورتی که حباب‌های ریز را مشاهده کردید، بدین معناست که نشتی وجود دارد و باید برای رفع آن اقدام کنید.

سوالات متداول

از مهم ترین دلایل نشتی گاز از یخچال می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ترک، سوراخ یا پوسیدگی لوله‌ها، وارد شدن ضربه به لوله‌ها، تمیز کردن یخچال با ابزار تیز

سیال مبرد که اصطلاحا گاز خوانده می‌شود، درون سیکل یخچال فریزر که یک حلقه بسته و تحت فشار است قرار گرفته و عملکرد سرمایشی یخچال به واسطه جذب و دفع حرارت توسط این گاز به وجود می آید.

نحوه تشخیص نشت گاز یخچال در برخی موارد به سادگی ممکن است. مخصوصا اگر هنگام ذوب برفک‌ها یا حمل و نقل، آسیبی به دستگاه وارد کنید، متوجه بوی شیمیایی گاز و صدای آن به هنگام خروج تحت فشار از سیستم خواهید شد.

 

اگر یخچال فریزر شما به هر دلیلی مشکل دارد و به سرویس دوره‌ای نیاز دارد، یا گاز یخچال شما خالی شده و می‌خواهید رفع نشتی و شارژ گاز توسط یک تکنسین متخصص انجام شود. می‌توانید با دفتر خدمات پشتیبان سرویس تماس بگیرید تا همکاران ما در کمترین زمان با مناسب‌ترین قیمت سفارش شما را انجام دهند.

دکمه بازگشت به بالا