علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

مزایا و معایب جت پرینتر ثابت و متحرک

جت پرینتر یکی از ضروری‌ترین وسایل برای تولیدات صنعتی به شمار می‌رود؛ زیرا هر محصولی که نیاز به درج تاریخ، لوگو، بارکد، سری و … دارد، از آن بهره می‌برد. این پرینتر در هرجایی از صنعت کاربرد دارد؛ ازجمله کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، تولیدی‌ها و .. . وسیله چاپ‌کننده‌ای که قرار است از آن صحبت کنیم، پایان‌دهنده کار تولید هر محصولی حساب می‌شود. در این مقاله قصد داریم با کاربرد جت پرینتر صنعتی بیشتر آشنا شویم و در خصوص مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

جت پرینتر ثابت چه مزایایی دارد؟

استفاده از پرینتر جت‌های ثابت، مشکل بسیاری از تولیدکنندگان در صنعت را حل کرده و در آخرین مرحله تولید استفاده می‌شود. با وجود این پرینتر می‌توان محصولی با ظاهر باکیفیت‌تر و زیباتری داشت، در ادامه مزایای آن را بررسی می‌کنیم.

نصب آسان و سریع

سرعت یکی از فاکتورهایی است که در تولید هر محصولی اهمیت بالایی دارد و نصب سریع این پرینتر می‌تواند از کاهش سرعت جلوگیری کند. دستگاه مورد نظر می‌تواند در کم‌ترین زمان ممکن درون خطوط تولیدی راه‌اندازی شود. علاوه بر سرعت بالا، نصب آسان سبب شده هزینه کم‌تری بابت راه‌اندازی آن صرف شود و به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان استقبال گرمی از آن می‌کنند.

استفاده از پرینتر جت محدودیتی ندارد

این پرینتر هیچ محدودیتی در استفاده ایجاد نمی‌کند؛ یعنی می‌توانید از آن در هر محیطی استفاده کنید. محیط‌های صنعتی گاهی غبارآلود هستند و هر دستگاهی در آن نمی‌تواند کارایی مناسبی داشته باشد؛ اما پرینتر جت ثابت به راحتی در این‌گونه محیط‌ها کار می‌کند و عملکردش مختل نمی‌شود.

ارائه کیفیت بالا در چاپ

کیفیت چاپ می‌تواند اثر مستقیمی روی کارایی بسته‌بندی محصول داشته باشد و دستگاه جت پرینتر می‌تواند بهترین کیفیت را ارائه دهد. پرینتر مورد نظر روی انواع سطوح، چاپ باکیفیتی را انجام می‌دهد. به‌علاوه اینکه هزینه‌های مصرفی آن نیز پایین است.

داشتن هزینه استهلاک پایین

هزینه‌های استهلاک دستگاه‌های صنعتی از نگرانی‌های صاحبان صنعت و تولیدکنندگان به شمار می‌رود. دستگاه‌های صنعتی در طولانی مدت می‌توانند هزینه‌هایی را روی دست صاحبان بگذارند و این مشکل در پرینتر جت وجود ندارد.

مدل‌هایی از آن وجود دارد که در درون دستگاه قطعات مکانیکی وجود ندارد و به همین دلیل در مدت زمان طولانی هزینه استهلاک آنچنانی را ایجاد نمی‌کند؛ به همین دلیل نیازی به بازدیدهای پیاپی از دستگاه ندارید و با خیال راحت می‌توانید از آن در خطوط تولید خود استفاده کنید. البته در مدل‌هایی که هد متحرک دارد، باید بازدیدهای پیاپی برای بررسی وضعیت آن صورت بگیرد.

استفاده از انواع رنگ‌ها

جوهری که در پرینترهای معمولی استفاده می‌شود، دامنه رنگی پایینی دارد و محدودیت‌هایی را برای بسته‌بندی محصول ایجاد می‌کند. جت پرینتر طیف متنوعی از رنگ‌ها را می‌تواند برای حکاکی به کار گیرد که سبب می‌شود برای درج اطلاعات روی محصولات با مشکل مواجه نشوید.

بالاتر رفتن سرعت چاپ

مورد بعدی که می‌تواند اثر بسیار مفیدی روی صرفه‌جویی در زمان تولید محصول بگذارد، سرعت بالای پرینترهای جت است. فرایند بسته‌بندی، قسمت مهمی از تولید محصول به شمار می‌رود که کندی آن می‌تواند روند انتشار محصول را به تعویق بیندازد.

کار این دستگاه در پایان پروسه تولید محصول قرار دارد و با داشتن سرعت بالا می‌تواند روی روند کلی، اثر مثبت داشته باشد.

ظرافت و دقت مناسب در چاپ

دقت بالا در روند چاپ روی محصول به‌دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد؛ زیرا درصورتی‌که این کار با دقت کافی انجام نشود، مصرف‌کننده برای خواندن آن به مشکل می‌خورد. اگر افراد نتوانند به‌ درستی اطلاعات روی محصول را مطالعه کنند، ممکن است از خرید آن منصرف شوند.

دستگاه جت پرینتر صنعتی این مشکل را رفع کرده است؛ زیرا حکاکی با بالاترین دقت، عملیات چاپ را روی محصولات انجام می‌دهد. احتمال وجود ایراد در حک کردن اطلاعات توسط این پرینتر بسیار پایین است و به تولیدکنندگان اطمینان خاطر می‌دهد.

هزینه‌های جانبی تولید، کاهش چشمگیری پیدا می‌کنند

هزینه تمام شده تولید محصولات جزو موارد بسیار مهم برای تولیدکنندگان است و آن‌ها همیشه به دنبال مدیریت و کاهش آن به نحو احسن هستند. دقت بالای جت پرینتر سبب می‌شود امکان بروز اشتباه کاهش پیدا کرده و هزینه‌های جانبی خرابی محصول را از فرآیند تولید، حذف کند.

دستگاه نامبرده به طور صنعتی طراحی شده و با کیفیت بالایی که دارد، احتمال خرابی آن نسبت به دیگر دستگاه‌ها پایین‌تر است. در این صورت هزینه تعمیرات دستگاه کاهش پیدا کرده و روی روند کلی کاهش هزینه‌ها تأثیر دارد.

تمام اتوماتیک بودن دستگاه

همیشه حضور انسان در روند تولیدات صنعتی می‌تواند مشکلاتی را پدید آورد؛ زیرا انسان خطا دارد و هرگونه مشکل از قبیل بی‌دقتی، خواب‌آلودگی، غفلت و … می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی شود. پرینتر جت هیچ‌گونه نیازی به اپراتور ندارد و به طور تمام اتوماتیک برنامه‌ای را که به آن می‌دهید، اجرا می‌کند.

تمام اتوماتیک بودن دستگاه با عدم دخالت انسان، می‌تواند شرایط بهداشتی‌تری را برای تولید محصول ایجاد کند. بدون حضور انسان، خطا کاهش پیدا کرده هزینه‌های اضافی بابت بی‌دقتی به طور کامل حذف می‌شود.

معایب جت پرینتر صنعتی ثابت چیست؟

تاریخزن |جت پرینتر |جت پرینتر ثابت

در کنار تمام ویژگی‌های مثبت این دستگاه، می‌توان به یکسری معایب اشاره کرد که قبل از خرید، باید به آن‌ها توجه کنید. آن‌ها نیاز به نصب دائمی دارند؛ به‌طوری‌که در خطوط تولید باید ثابت باشند و همین موضوع سبب افزایش هزینه حمل‌ونقل می‌شود.

هد چاپگر پرینترهایی که در آن‌ها از جوهر استفاده می‌شود، نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد و باید مرتبا چک شوند. این کار برای جلوگیری از خشک شدن جوهر در نازل‌های ریز و افزایش عمر دستگاه استفاده می‌شود.

جوهری که برای این دستگاه استفاده می‌شود، باید بسیار مرغوب باشد تا روی سطح محصول به خوبی حک شود. این جوهر باید قابلیت خشک شدن سریع، پایدار بودن در مقابل شرایط محیطی و خوانا بودن در مقابل دستگاه‌های اسکنر را داشته باشد؛ بنابراین هزینه جوهر مخصوص آن نسبت به دستگاه‌های معمولی بالاتر خواهد بود.

جت پرینتر متحرک چه مزایایی دارد؟

تاریخزن |جت پرینتر |جت پرینتر ثابت

یکی دیگر از انواع جت پرینترها، مدل متحرک آن است که به آن پرینتر جت متحرک نیز می‌گویند. این مدل کوچک‌ترین پرینتری به شمار می‌رود که در جهان ساخته شده و ابعاد کوچک آن قابلیت حمل آسان را فراهم می‌‎کند. این دستگاه معروف به تاریخ زن و برای چاپ اطلاعات روی بسته‌بندی به کار می‌رود. در ادامه مزایای آن را باهم بررسی می‌کنیم.

قیمت مقرون‌به‌صرفه

پرینتر جت متحرک دارای قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه نسبت به دیگر مدل‌های آن است. تولیدکنندگانی که در مقیاس کم‌تر فعالیت دارند، به جای هزینه‌های بالا می‌توانند از این مدل استفاده کنند.

این پرینتر به کمپرسور هوا نیز نیازی ندارد که می‌تواند یکی از عوامل کاهش هزینه آن نسبت به مدل‌های دیگر باشد.

باتری مناسب

در پرینترهای صنعتی متحرک، باتری لیتیومی قوی به کار می‌رود که دوام بالایی داشته می‌تواند شارژ زیادی را نگه دارد.

پشتیبانی از زبان فارسی

یکی از مهم‌ترین مزایای این پرینتر کوچک متحرک، پشتیبانی از زبان فارسی است که برای بسته‌بندی محصولات ایرانی و فروش در ایران بسیار اهمیت دارد. البته باید بگوییم که زبان فارسی تنها گزینه آن نیست؛ بلکه از موارد بسیاری پشتیبانی می‌کند.

استفاده روی انواع سطوح

دغدغه بسیاری از تولیدکنندگان، حکاکی روی سطوح متفاوت محصولات است و این پرینتر مشکل را به خوبی حل می‌کند. با استفاده از پرینتر متحرک می‌توان به راحتی روی سطوحی مانند فلز، شیشه، چوب و … عملیات چاپ را انجام داد.

جت پرینتر متحرک قدرت زیادی دارد و می‌توان از آن روی موارد سخت و سفت استفاده کرد؛ اما درهرصورت نباید فشار زیادی به پرینتر وارد کرد؛ زیرا ممکن است هد آن دچار مشکل شود.

بدون لرزش، بدون صدا

نداشتن لرزش دستگاه می‌تواند کیفیت حکاکی روی محصول را بسیار بالاتر ببرد و پرینتر متحرک این ویژگی را دارد. لرزش‌گیر پیشرفته‌ای که در پرینتر جت متحرک وجود دارد، می‌تواند مشکل لرزش را برطرف کند.

این پرینتر صدای بسیار کمی از خود تولید می‌کند که می‌تواند از به وجود آمدن آلودگی صوتی در محیط کار، جلوگیری کند.

انتقال اطلاعات آسان

پرینتر متحرک امکان استفاده از رم را دارد و با انتقال اطلاعات توسط آن، می‌توانید بدون دردسر و به راحتی دیتای مورد نظر خود را منتقل کنید.

حافظه اختصاصی نیز برای این دستگاه در نظر گرفته شده که می‌تواند پیام‌ها را درون خود ذخیره کند. البته میزان ذخیره پیام‌ها به اندازه گنجایش حافظه ارتباط دارد.

معایب تاریخ زن

تاریخزن |جت پرینتر |جت پرینتر ثابت

سرعت حرکت دست در چاپ روی محصولات اثر مستقیمی دارد؛ به‌طوری‌که کشیدگی و یکنواختی نوشته با آن تنظیم می‌شود. اگر سرعت دست هنگام حکاکی تغییر داشته باشد، می‌تواند کشیدگی یا جمع شدن متن را ایجاد کند.

حکاکی توسط پرینتر متحرک، محدودیت‌هایی دارد که می‌توان ازجمله آن‌ها به خستگی اپراتور اشاره کرد. چاپ روزانه بیش از هزار عدد، می‌تواند کیفیت حکاکی را پایین بیاورد؛ زیرا به احتمال زیاد اپراتور از فرط خستگی دچار خطا خواهد شد.

جت پرینتر صنعتی ثابت را خریداری کنیم یا متحرک؟

در این مقاله به طور کامل در خصوص جت پرینترهای ثابت و دستی صحبت کردیم، مزایا و معایب آن را باهم خواندیم. درصورتی‌که قصد خرید هریک از این پرینتر جت‌ها را دارید، باید ابتدا مشخصات کار و هدف خود را بررسی کنید. تولیدکنندگانی که مقیاس کاری آن‌ها بزرگ است و دامنه تولیدشان در روز از هزار محصول فراتر می‌رود، می‌توانند از مدل ثابت استفاده کنند. این مدل خطای کم‌تری را برای آن‌ها ایجاد می‌کند؛ اما در مقیاس کوچک می‌توان از مدل دستی استفاده بهینه‌تری کرد. هزینه‌ای که برای پرینترهای متحرک و دستی می‌پردازید، می‌تواند برای مقیاس کوچک بسیار مناسب‌تر باشد.

دکمه بازگشت به بالا