علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

مشکلات رایج در آیفون تصویری تابا به همراه روش رفع آن ها

عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری تابا

چنانچه مایلید بدانید از چه طریقی می توانید آیفون تصویری تابا را عیب یابی و تعمیر کنید و نصب دوربین مداربسته در مشهد چگونه است، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. برند تابا جزو اولین مارک های آیفون تصویری است که به دلیل قابلیت های خود توانسته در اکثر خانه ها نصب شود.  اما این وسیله هم همانند سایر دستگاه هایی که با برق کار می کنند، با مشکلات مختلفی مواجه می شود و برای رفع آن ها به طور حتم به تخصص و اطلاعات کامل نیاز است. با این حال از آنجا که عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری تابا جزو خدمات ما در تاسیسات 24 ساعته محسوب می شود، در ادامه قصد داریم بیشتر در این خصوص صحبت کنیم.

آیفون |تاسیسات |خرید مستقیم از سیماران

نحوه تعمیر مانیتور آیفون تصویری تابا و مشکلات احتمالی در آن

همانطور که می دانید هر دستگاه آیفون تصویری از دو قسمت اصلی به نام های مانیتور و پنل خارجی تشکیل شده است. آیفون تصویری تابا دارای مانیتور می باشد که در داخل واحد ساختمانی نصب می شود. در ادامه می خواهیم بخش های مختلف مانیتور آیفون تصویری تابا را به همراه مشکلات احتمالی در آن ها بررسی کرده و در نهایت راه تعمیر هر یک را معرفی کنیم. اصلی ترین بخش های مانیتور آیفون تصویری تابا به قرار زیر هستند:

·         برد تغذیه

برای اینکه تغذیه مانیتور آیفون تصویری تابا تامین شود از برد تغذیه سوییچینگ در این وسیله استفاده می شود. کار مهم برد تغذیه این است که مدار صوت و تصویر را در مانیتور راه اندازی کرده و باعث روشن شدن دستگاه شود. خرابی هایی که ممکن است در برد تغذیه آیفون تصویری تابا مشاهده شوند، به قرار زیر هستند:

 • تصویر نویز دارد.
 • چراغ آیفون چشمک می زند.
 • آیفون صدای تق تق می دهد.

در صورت مشاهده این علائم باید به سراغ تعمیر برد تغذیه دستگاه برویم. تعمیر این قطعه از طریق تعویض و یا عیب یابی قطعات زیر در برد تغذیه امکان پذیر است:

    خازن

خازن قطعه ای است که نوسانات برق در ولتاژ خروجی مدار الکتریکی DC آیفون تصویری را برطرف می کند. برای تست سلامت این قطعه باید از تست خازن استفاده کرده و پس از اطمینان از خرابی آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که احتمال خرابی خازن در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری تابا بیش از هر قطعه دیگر است.

    دیود یا پل دیودی

برای یکسو کردن جریان در برد تغذیه آیفون تصویری تابا از دیود یکسوساز و یا پل دیودی استفاده می شود. این قطعه اولاً ولتاژ AC را به جریان DC تبدیل کرده و دوماً از برگشت جریان جلوگیری می نماید. برای تشخیص خرابی پل دیودی باید از مولتی متر استفاده کنید. به این صورت که مولتی متر را بر روی حالت ولتاژ AC قرار داده و دو پایه ورودی را اندازه می گیریم. اگر مقدار ولتاژ بین 24 تا 12 ولت باشد، باید ولتاژ خروجی را چک کنیم. این بار مولتی متر را بر روی حالت ولتاژ DC قرار داده و دو پایه خروجی را اندازه می گیریم، در این حالت باید ولتاژ ثابت بین 5 الی 12 ولت باشد. چناچه ولتاژ ورودی همان مقدار ولی ولتاژ خروجی وجود نداشت، پل دیودی برد تغذیه سوخته و باید تعویض شود.

    ترانس

بخش مهم بعدی در برد تغذیه ترانس نام دارد که به تبدیل ولتاژ 220 ولت AC به ولتاژ 24 الی 12 ولت AC مدار پرداخته و سپس از این ولتاژ برای تبدیل به ولتاژ DC کمک می گیرد/ در صورتی که حدس می زنید مشکل برد تغذیه مانیتور آیفون تصویری تابا به دلیل خرابی ترانس آن می باشد، باید ابتدا و قبل از اتصال به برق مدار، سیم پیچ ها را توسط بازر چک کنید. به این صورت که مولتی متر را بر روی حالت اهم قرار داده و سپس مقاومت هر سیم پیچ را می سنجیم. حالت های زیر نشان می دهند که ترانس سالم است:

 • سیم پیچ ها دارای مقاومت باشند.
 • سیم پیچ اولیه به ثانویه توسط مولتی متر به یکدیگر راه ندهند.
 • مقدار مقاومت صفر نباشد.

بنابراین اگر هر کدام از شرایط بالا وجود نداشته باشند، نشان دهنده این است که ترانس سوخته و بایستی تعویض گردد.

    برد صدا

وظیفه اصلی برد صدا در آیفون تصویری تابا این است که بین بخش های مختلف دستگاه ارتباط ایجاد کند. البته این تمام وظایف این قطعه نیست. از دیگر مسئولیت های برد صدا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رگوله کردن ولتاژ برای تغذیه برد تصویر
 • سوئیچ کردن کلیه بخش ها
 • برقراری ارتباط بین برد تغذیه با دیگر قسمت ها
 • ارتباط دهنده دهنی آیفون با مدارات آمپلی فایر

برد صوت یا صدا در مانیتور آیفون تصویری تابا در دو نوع SMD و DIP موجود است، که از این بین برد SMD نویز کمی تولید کرده و هدر رفت حرارتی محدودتری دارد. اما در مقابل برد DIP دارای قابلیت تعمیری راحت تری می باشد، هر چند ایجاد نویز صدا در این نوع برد کمی بیشتر است و حرارت بیشتری هدر می دهد. در ادامه قسمت های مختلف برد صدا در آیفون تصویری تابا را بررسی کرده و ایرادات احتمالی هر قطعه را به همراه روش تعمیر هر کدام تعریف می کنیم:

1.       میکروسوییچ یا هوک

سوئیچ کردن صدا و تصویر در مانیتور آیفون تصویری تابا به عهده میکروسوئیچ یا هوک می باشد. بنابراین اگر این قطعه خراب شود، مشکلات زیر در دستگاه نمایان می شوند:

 • ضعیف بودن صدای رفت و برگشت
 • قطع بودن صدای رفت و برگشت
 • قطع بودن صدای زنگ در مانیتور
 • یکسره بودن تصویر در مانیتور

قبل از اینکه به سراغ تعمیر قطعه میکروسوئیچ برویم، این نکته را یادآور می شویم که گاهی بعد از مشاهده علائم خرابی فوق نیازی نیست سریعاً برای تعویض آن اقدام کنید. بلکه می توانید با یک شستشوی ساده ابتدا میکروسوئیچ را تست کنید. این احتمال وجود دارد که با تمیز کردن آن توسط الکل یا اسپری های مخصوص این مشکل رفع شود. اگر بعد از شستشوی میکروسوییچ باز هم مشکل پا برجا بود، راهی جز تعویض آن باقی نمی ماند.

2-رگولاتور

رگلاتور کردن ولتاژ در مانیتور آیفون تصویری وظیفه رگلاتور است، بنابراین در صورت خرابی ما با دو مشکل نداشتن تصویر و یکسره شدن تصویر در مانیتور آیفون تصویری تابا مواجه خواهیم بود. برای اینکه بدانید مشکل ندشتن تصویر و یا خاموش نشدن آن در مانیتور دستگاه به دلیل خرابی رگلاتور است یا خیر، باید آن را با مولتی متر تست کنید. به این صورت که باید در زمان روشن بودن برد، رگلاتور LM7812 ولتاژ ثابت 13 ولت و رگلاتور LM7805 ولتاژ ثابت 5 ولت را نشان بدهد. وگرنه مشخص می شود که این قطعه خراب بوده و نیاز به تعویض دارد.

3.خازن تقویتی و یا تنظیم کننده صدا

خازن های تقویتی و یا تنظیم کننده صدا نقش مهمی در میزان خروجی صدا و صدای زنگ دارند. پس اگر این قطعات خراب شوند، با مشکلات زیر مواجه خواهیم بود و راهی جز تعویض آن ها نداریم.

 • قطعی صدای زنگ در داخل واحد
 • کم بودن صدای دریافتی در داخل واحد

4.آی سی تقویت صدا

صدای زنگ مانیتور در داخل واحد نیاز به تقویت دارد، این کار توسط آی سی تقویت صدا صورت می گیرد. اگر با مشکل نداشتن یا ضعیف بودن صدای زنگ در آیفون تصویری تابا مواجه شدید، احتمالاً ایراد اصلی از آی سی تقویت صدا است. خرابی آی سی تقویت کننده صدا در مانیتور آیفون تصویری تابا بدون نیاز به تست بوده و فقط بایستی آن را تعویض کنید. اما توجه داشته باشید که اگر آی سی را تعویض کردید، باید سه خازن اصلاح کننده کناری آن را نیز عوض کنید.

    برد تصویر

تبدیل تصاویر به سیگنال قابل پخش در مانیتور آیفون تصویری به عهده برد تصویر است. این قطعه اغلب قابل تعمیر نبوده و فقط باید آن را تعویض نمود. بخش اصلی دیگر در آیفون های تصویری که خرابی آن می تواند بر روی کل مانیتورهای داخل واحدها تاثیر بگذارد، پنل آیفون است. به همین دلیل می توان گفت مهمترین اقدامی که در زمان عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری تابا انجام می شود، تعمیر پنل این وسیله است. پنل آیفون تصویری تابا نیز شامل سه بخش مهم می باشد که هر کدام ایرادات احتمالی خود را داشته و خرابی آن ها یک سری علائم در این وسیله ایجاد می کند:

    برد اصلی

سوئیچ کردن تصویر و صدا و همچنین باز کردن درب و فرمان گرفتن از برد تغذیه مانیتور به عهده برد اصلی آیفون تابا است. جالب است بدانید که برد تصویر آیفون تصویری تابا همانند برد صدا در این وسیله در دو مدل برد DIP و برد SMD می باشد و دقیقاً همان ویژگی ها و خصوصیات را دارد. خرابی برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا در چند قطعه آن قابل شناسایی است:

    رله

رله های بکار رفته در برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا از نوع 12 ولت DC و همراه با دو پایه به نام های NO و NC می باشد. وظیفه رله در برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا این است که از برد تغذیه داخلی مانیتور فرمان را دریافت کرده و توسط تیغه NO ترانس را به درب بازکن اتصال دهد. اگر رله خراب شود، مشخصه ترین علامت آن این است که در بازکن عمل نکرده و در نتیجه درب باز نمی شود.

برای تست رله باید ابتدا پایه های این قطعه را با کمک هویه از روی مدار برد باز کرده و سپس یک ولتاژ 12 ولتی از ترانس به بوبین رله وارد کنید تا تیغه ها تحریک شوند. در ادامه توسط مولتی متر و قرار دادن آن بر روی حالت بازر باید تیغه های نرمالی باز و نرمالی بسته این قطعه بررسی شوند.

    آی سی صدا

آی سی یا همان تقویت کننده صدا قطعه ای است که در برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا جهت تقویت صدای خروجی از پنل نصب می شود. علائم خرابی آی سی صدا در پنل آیفون تصویری تابا به قرار زیر است:

 • صدای خروجی از پنل کامل قطع است.
 • صدای خروجی از پنل بسیار ضعیف شنیده می شود.

اگر این قطعه خراب باشد، صدای خروجی از پنل در تمام واحدها ضعیف و یا قطع است. در این صورت نه تنها آی سی تقویت کننده صدا بلکه خازن های اطراف آن را نیز باید تعویض کنیم.

    رگلاتور

رگلاتور کردن ولتاژ در برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا توسط رگلاتور صورت می گیرد. همچنین این قطعه در تغذیه بوبین رله و تنظیم صدا در برد آمپلی فایر و در کل روند کارکرد پنل موثر است. به منظور تست رگلاتور باید مولتی متر را در حالت ولتاژ مستقیم قرار داده و ورودی و خروجی این قطعه را بررسی کنیم. اگر رگلاتور ورودی 12 الی 24 ولتی ثابت داشته باشد و پایه های خروجی آن هیچ ولتاژی را نشان ندهند یا ثابت 12 و خروجی مستقیم نداشته باشد، این قطعه سوخته و نیاز به تعویض دارد.

منابع:

وکیل مشهد

نمایندگی آیفون تصویری سیماران در مشهد

دکمه بازگشت به بالا