علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

تشخیص طلا به وسیله ی سونوگرافی

تشخیص طلا یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که به هر دلیلی با طلا سرو کار دارند و قطعا نیاز به یادگیری روش تشخیص طلا در این افراد کاملا محسوس است.در طول چند دهه، بلاخص در طی این سال های اخیر تولید تقلبی رو به افزایش بوده است که گاهی تشخیص طلای اصلی از تقلبی را کار بسیار دشواری کرده است که در بعضی موارد فروشندگان زبده و با تجربه در این عرصه را نیز دچار سروپدرگمی میکند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به این مشکل برخورده اید یا نگران چنین اتفاقی هستید خبر خوب برای شما این است که با مطالعه این مقاله از طلای حقانی خواهید توانست طلای تقلبی را از اصلی به راحتی تشخیص دهید.

تشخیص سریع طلا |تشخیص طلا با آبلیمو |تشخیص طلا با آبلیمو و نمک

روش شناخت طلای تقلبی از اصلی

با توجه به قیمت بالای طلا در بازار های جهانی و ارزشمند بودن تشخیص طلای تقلبی از اصلی از اهمیت زیادی برخوردار است. روش های مختلف و زیادی برای تشخیص طلای تقلبی و طلای اصل وجود دارد که بر اساس معیارهایی از درجه و اعتبار مختلفی برخوردار هستند. در اینجا ما با ارائه 7 روش تشخیص طلای تقلبی ساده و به روز و تأیید شده که میتوانید از آن ها برای تشخیص طلا در منزل استفده کنید به شما کمک میکنیم تا بتوانید در تشخیص زیورآلات طلا هوشمندانه عمل کنید.

روش اول : تست طلا به وسیله ی آهنربا

یکی از روش های ساده و خانگی تشخیص طلا استفاده از آهنربا است که در همه منازل نیز معمولا یافت می شود. یک نکته کلیدی درباره طلا و نقره این است که نقره و طلا با خلوص بالا و اصل جذب آهنربا نمیشوند بر این اساس اگر شما زیورآلات طلا و نقره ای داشته باشید که جذب آهنربا میشود میتوانید نتیجه بگیرید که در زیورآلات شما ناخالصی وجود دارد. لازم به ذکر است که آهنربا هر چه قدر هم قویتر باشد بازهم نمیتواند طلا و نقره اصل را ربایش کند.

پس در نتیجه یکی از روش های شناسایی در منزل و خانگی طلای تقلبی استفاده از آهنربا است. هر چند نمیتوان برای تشخیص طلا فقط به آهنربا اکتفا کرد چرا که نقره نیز جذب آهنربا نمیشود و نمیتوان برای تشخیص طلا فقط با استفاده آهنربا به اطمینان 100 درصدی رسید

روش دوم: تست طلا به وسیله ی یخ

یک نکته مهم دیگری که در رابطه با تشخیص طلا تقلبی باید در نظر داشته باشید این است که طلا و نقره در عین حال که رسانای الکتریسیته بسیار قوی هستند رسانش گرمایی خوبی ( مخصوصا نقره ) نسبت به سایر فلزات را نیز دارا میباشند. به طوری که اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره ی خود را قرار دهید ( زیورآلاتی که دمای آن در حد دمای اتاق باشد )؛ مشاهده خواهید کرد که سرعت ذوب یخ بالا می باشد که گویی شی داغی را روی آن قرار داده اید که این خاصیت اشاره به رسانش گرمایی بسیار قوی طلا و نقره اصل می باشد. استفاده از این روش نیز در خانه میسر است و می توانید به راحتی از آن در خانه و منزل خود استفاده کنید.

روش سوم : تست طلا بوسیله ی پینگ( تست بر اساس صدای شمش )

میتوانید با یک فلز دیگر به یک شمش ضربه ای وارد کنید، این عمل در شمشهای غیر تقلبی صدایی شبیه به صدای زنگ را ساطع می کند که انتشار این صدا حدودا یک تا دو ثانیه به طول می انجامد.

روش چهارم:  تست طلا بوسیله ی اسید

روش دیگری که در تخشیص طلا از آن استفاده می شود استفاده از اسید یا مواد اسیدی قوی مانند وایتکس است. در انجام این آزمایش احتیاط کنید زیرا اسید یک ماده خورنده می باشد و ممکن است به زیورآلات شما آسیب برساند.
یک قطره از اسید را روی شمش بریزید، به دلیل اسیدی بودن شمش تغییر رنگ می دهد اگر به قرمز، فهوه ای یا سبز تغییر رنگ دهد در این صورت شمش اصل است در غیر این صورت نشان از تغلبی بودن شمش می باشد. در حالت کلی این روش را به خاطر ضرری که برای زیورآلات دارد پیشنهاد نمی کنیم.

روش پنجم: تشخیص طلا به وسیله ی سونوگرافی

این روش که مصرف پزشکی دارد و تشخیص سنگ کلیه، بارداری و … کاربرد دارد که میتواند برای تست یکنواختی شمش هم استفاده شود. مقیاس ضخامت فراصوتی این تست مشخص می‌کند چه مدت زمانی برای عبور صدا از ماده طول می‌کشد. صدا با سرعت‌های مختلف از داخل فلزات متفاوت عبور می‌کند.

روش ششم: تشخیص طلا به وسیله وزن

چگالی طلا تقریباً 19.3 گرم در میلی لیتر (g/mL) است. هرچه چگالی اقلام طلای (شمش یا زیورآلات طلا) به این رقم نزدیکتر باشد، خلوص طلا بیشتری خواهد بود.

برای یافتن چگالی اجناس طلای خود، به یک ترازو که بر حسب گرم اندازه می‌گیرد و یک ظرف با علامت‌گذاری بر حسب میلی‌لیتر که به اندازه کافی بزرگ باشد تا زیورآلات یا جنس شما در آن به راحتی قرار بگیرد، نیاز دارید.

کالای خود را وزن کرده و وزن آن را بر حسب گرم یادداشت کنید. سپس ظرف خود را روی یک سطح صاف قرار دهید و تا نیمه آن را با آب پر کنید. میزان پر بودن ظرف را بر حسب میلی لیتر یادداشت کنید. کالای خود را با احتیاط داخل ظرف قرار دهید به طوری که آب به اطراف پاشیده نشود. حالا سطح آب جدید را به میلی متر بنویسید. سپس اندازه‌گیری اول را از اندازه‌گیری دوم کم کنید تا بفهمید آیتم شما چند میلی‌لیتر آب جابجا کرده است این حجم مورد نظر را به شما می دهد.

برای یافتن چگالی کالای طلای خود، حجم آن را بر وزن آن تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر وزن طلا شما 40 گرم و حجم آن 2.2 میلی لیتر است، چگالی آن 40 / 2.2 خواهد بود که 18.18 گرم در میلی لیتر است. از آنجایی که چگالی طلا 19.3 گرم در میلی لیتر است، این احتمال وجود دارد که کالای شما بیشتر از طلای واقعی باشد. البته، فلزات دیگر وزنی مشابه طلا دارند، بنابراین این آزمایش راهنمای خوبی است ولی دقیق نیست و برای تست اصالت طلا تنها به این روش اکتفا نکنید.

تشخیص طلای اصلی با استفاده از وزن یکی از روش های قدیمی است که برای تشخیص عیار و نا خالصی طلا به کار می بردند.

روش هفتم: تشخیص طلا به وسیله گاز زدن

شاید جالب باشد که بدانید روشی که در فیلم ها نشان می دهند واقعا درست است و شما می توانید با گاز زدن فلز به طلا بودن آن پی ببرید. هرچند این روش یک روش مطمئن نیست ولی می توان با استفاده از این روش به بدل بودن زیورآلات شک کرد و فهمید که طلا نیست. همانطور که در مقاله “ ” طلا یک فلز نرم است که می تواند به راحتی خم شود. پس اگر زیورآلات طلا را به آرامی گاز بگیرید و با دقت نگاه کنید می توانید جای دندان های خود را به راحتی مشاهده کنید. برای تشخیص عیار طلا نیز می توانید از این روش استفاده کنید چرا که هرچقدر عیار طلا بیشتر شود نرم تر می شود و جای دندان شما بیشتر مشخص خواهد شد.

جمع بندی

کسانی که به خرید زیورآلات علاقه دارند و یا حتی کسانی که اطلاعات کمی درباره زیورآلات دارند می دانند که طلا از جمله زیورآلات و است که اگر در خرید آن دقت کافی صورت نگیرد ممکن است باعث ضرر مالی بزرگی برای افراد شود. بنابرین یکی از نگرانی های افرادی که می خواهند طلا خریداری کنند تشخیص طلای تقلبی از اصلی می باشد. در این مقاله از طلای حقانی 6 روش به منظور شناخت طلای اصلی از تقلبی یا طلای ناخالص ارائه شد که می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید.

برگرفته شده از: جواهر فروشی مشهد

دکمه بازگشت به بالا