راهنمای جامع انتخاب و خرید کفش اداری مناسب

آیا می دانید کفش کار یا کفش ایمنی به چه کفشی می گویند؟ در بسیاری از مشاغل، استفاده از تجهیزات حفاظتی و ایمنی نقش مهمی در حفظ جان افراد دارد. یکی از تجهیزات ایمنی که برای محافظت از پا در حین کار طراحی و تولید می شود، کفش کار است. راهنمای خرید کفش اداری شامل انتخاب مدلی است که با استایل و فرمالیته محیط کار هماهنگ باشد . کفش های کار در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام از آنها با توجه به ویژگی هایی که دارند برای یک شغل خاص مناسب هستند.

روغن |سرامیک |صنعت

طراحی انواع به گونه ای است، که از پا در برابر ضربات و حوادث احتمالی محافظت می کند. در واقع ظاهر اکثر کفش های کار مشابه هم هستند، اما تفاوت اصلی آنها در میزان مقاومت، جنس زیره و رویه کفش است. در طراحی و تولید کفش های ایمنی معمولا از چرم طبیعی و با کیفیت استفاده می شود تا عمر و ماندگاری آنها افزایش یابد. در طراحی زیره این کفش ها نیز معمولا از موادی که از مولکول های بزرگ تشکیل شده باشد استفاده می شود، که ساختار آنها به کمک پیوندهای شیمیایی به هم وصل می شود.

همانطور که گفتیم کفش های ایمنی برای محافظت از پا در هنگام انجام کار طراحی شده اند. برای مثال افرادی که در مشاغلی مانند آتش نشانی مشغول به انجام فعالیت هستند، باید از انواع کفش کار عایق حرارت استفاده کنند. کفش های نسوز می توانند حتی در برابر حرارت ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد نیز مقاوم باشند. یابه عنوان مثال افرادی که با مواد اسیدی سر و کار دارند، باید از انواع کفش ایمنی که دارای مقاومت در برابر اسیدها و انواع حلال ها را دارند استفاده کنند تا از پای خود در برابر خطرات احتمالی محافظت کنند.

انواع کفش کار

کفش کار پنجه کامپوزیت : یکی از انواع کفش ایمنی، کفش پنجه کامپوزیت است. در طراحی پنجه این کفش از موادی با کیفیت بالا و بادوام مانند فیبر کربن، کولار و… استفاده شده است. کفش های پنجه کامپوزیت نسبت به پنجه استیل سبک تر هستند و می توان آنها را برای طولانی مدت پوشید. تنفس پا در این کفش ها نسبت به نوع پنجه استیل نیز راحت تر است. این مدل از کفش کار به دلیل اینکه فاقد فلز هستند، برای محیط هایی که دارای جریان الکتریسیته هستند مناسب است.

کفش کار عایق برق : افرادی که مشغول انجام کار در مشاغلی مانند سیم کشی، برق فشار قوی یا ماشین آلات ولتاژ بالا هستند، حتما باید از کفش های عایق برق در کنار دیگر تجهیزات ایمنی استفاده کنند. عدم استفاده از تجهیزات ایمنی در این مشاغل می تواند خسارات جبران ناپذیری را به افراد وارد کند. این کفش های ضد الکتریسیته می تواند از پاها حتی تا ولتاژ ۶۰۰ ولت نیز محافظت کند. یکی از کفش های عایق برق که دارای طراحی زیبایی نیز است، است. کفش کار ساق بلند : بعضی از کفش های کار در نوع ساق بلند و برخی دیگر بصورت ساق کوتاه طراحی و تولید می شوند.

نوع ساق بلند کفش های کار بیشتر برای مشاغلی مناسب است که احتمال آسیب به ساق پاها وجود داشته باشد. جنس قسمت کفش های ساق بلند ایمنی، دارای مقاومت بالایی است و می توان آنها را در مشاغلی که با مایع اسیدی و شیمیایی ارتباط دارند استفاده کرد. کفش کار ضد آب : اگر در مشاغلی کار می کنید که با آب سر و کار دارد، بهتر است برای حفاظت از پای خود از کفش های ضد آب استفاده کنید. انواع مشاغل مانند لوله کشی فاضلاب که ارتباط مستقیم با آب دارند، باید از کفش کار ضد آب استفاده کنند. این مدل از کفش کار به دلیل جنس رویه ی آن، مانع از رسیدن آب به پاها می شود.

کفش کار مهندسی : یکی از انواع کفش های ایمنی که بیشتر در مشاغل صنعتی استفاده می شود، است. کفش کار مهندسی دارای مدل های مختلف و همچنین کیفیت عالی است. کفش کار حفاری : این کفش نوعی از کفش کار است که برای مشاغل عمرانی، حفر معدن یا حفر چاه نفت تولید می شود. در این نوع مشاغل به دلیل افتادن جسم سنگین به روی پا یا حتی نفوذ مواد به قسمت داخلی کفش، بهتر است از این نوع کفش کار استفاده شود تا از پا در مقابل خطرات حین کار محافظت کنیم.

مشاغلی که با مواد شیمیایی و اسیدی ارتباط دارند، حتما باید از کفش کار ضد اسید استفاده کنند. این نوع از کفش کار، با رویه ی مقاوم در برابر مواد اسیدی و همچنین داشتن زیره PVC می تواند از پای شما در برابر خطرات ناشی از مواد شیمیایی محافظت کند. کفش کار جوشکاری : یکی از مشاغلی که استفاده از تجهیزات ایمنی در آن بشدت توصیه می شود، جوشکاری است. در این گونه مشاغل به دلیل پاشیده شدن مواد مذاب بهتر است حتما از تجهیزات ایمنی استاندارد در حین کار استفاده شود. یکی از این تجهیزات، کفش کار جوشکاری یا نسوز است. این کفش ها از پا در محیط های پرحرارت و داغ محافظت می کند.

کفش کار عایق حریق : کفش ضد حریق به دلیل طراحی و جنس رویه ی آن، مناسب برای مشاغلی است که با آتش و حرارت سر و کار دارند. آتش نشان ها همیشه از این جنس کفش استفاده می کنند تا از پای خود در برابر آتش و سوختگی محافظت کنند. کفش کار ضد لغزش : در برخی از مشاغل به دلیل وجود موادی مانند سنگ ریزه یا وجود روغن روی سطح کار، باید از کفشی استفاده کرد که باعث عدم لغزش و سرخوردگی شود. کفش کار ضد لغزش بهترین گزینه برای این افراد است.

علائم اختصاری روی کفش کار :

  1. وجود علامت PU در کفش کار، نشان دهنده این است که جنس زیره کفش از پلی اورتان است.
  2. علامت CP نشان دهنده مقاوم بودن کفش در برابر جریان برق و الکتریسیته است.
  3. علامت SB نشان دهنده این است که کفش دارای سرپنجه های فولادی است و در مقابل ضربات مقاوم است.
  4. وجود علامت SRA نشان از ضدلغزش بودن کفش روی سرامیک و سطوح آغشته به محلول است.
  5. علامت RR نشان دهنده مقاومت کفش در برابر ابزارهای برنده و یا سوراخ شدن است.
  1. طراحی انواع به گونه ای است، که از پا در برابر ضربات و حوادث احتمالی محافظت می کند. در واقع ظاهر اکثر کفش های کار مشابه هم هستند، اما تفاوت اصلی آنها در میزان مقاومت، جنس زیره و رویه کفش است.
  2. در طراحی و تولید کفش های ایمنی معمولا از چرم طبیعی و با کیفیت استفاده می شود تا عمر و ماندگاری آنها افزایش یابد. در طراحی زیره این کفش ها نیز معمولا از موادی که از مولکول های بزرگ تشکیل شده باشد استفاده می شود، که ساختار آنها به کمک پیوندهای شیمیایی به هم وصل می شود.
دکمه بازگشت به بالا